Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:00 22.04.21 
Клубове / Наука / Хуманитарни науки / Езикознание Всички теми Следваща тема Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Трсам превод от “македонски„ на лит. блгарски
Автор Bacил Иcтopиkoт (непознат )
Публикувано21.06.07 14:00  Поздрав.Да ли има некои лјубазен да ми преведе воведението на мојот сајт за историја на Македонија од македонски говор на книжевен бугарски?Предварително благодарја

---------------------------------------------------------------


Вовед во содржината

Овој сајт содржи збирка на студии кои целат да обезбедат збиен поглед на конститутивните фактори и на класичното и на современото „Македонско прашање“.Основниот метод кој е ползуван е примена на интердисциплинарни студии кои обфаќаат историја, етнологија и антропологија кои даваат патокази на етничките идентитети на централниот и јужниот Балкан како и нивните движења во времето и просторот.Целта на авторот не е линеарно изложување на целокупниот волумен на прашања битни за разбирање на сложеноста на современа географска Македонија.Наместо тоа, рамките на етничкиот и политички развиток предадени се преку специјализирани студии кои се обид за синтеза на историјскиот развој, трендовите и идентификација на главните фактори кои го одредуваат дадениот национален идентитет и култура.Авторот се надева дека овие студии ќе обезбедат подлабоко разбирање на сложеноста која го карактеризира политизираниот проблем на Македонија во сегашно време, од кои е централен создавањето на псевдомакедонски етнополитички ентитет и проекцијата на псевдонаучни аргументи со цел на напредок на експанзионистичка агенда.Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Трсам превод от “македонски„ на лит. блгарски Bacил Иcтopиkoт   21.06.07 14:00
. * Re: Трсам превод от “македонски„ на лит. блгарски KoлeИзЦpниoШoплyk   21.06.07 15:12
. * Re: Трсам превод от “македонски„ на лит. блгарски ckипaджиятa   21.06.07 15:31
. * Направих грешка... ckипaджиятa   21.06.07 15:35
. * Re: Трсам превод от “македонски„ на лит. блгарски avataar   21.06.07 15:43
. * Ви Благодарам, Хора.Преводот е качен на сајт Bacил Иcтopиkoт   21.06.07 16:01
. * Re: Трсам превод от “македонски„ на лит. блгарски mihailo   21.06.07 22:38
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2021 Dir.bg Всички права запазени.