В отговор на:
Как точно ги определи, че са 7-10% не ми е ясно, но няма знчение..оспорвам го без да знам колко точно са наистина..може би да са различни при различните хора
Ами не съм ги определил аз. Има си експериментална психология - все пак хората правят реклами и печелят пари, та искат да знаят коя част от общуването най-много влияе на потенциалния потребител. Това от практическа гледна точка! Иначе има много тестчета, които показват, не само влиянието на отделните компоненти, но и загубата на информация при общуването. Ще се изненадаш, може би, че около 50 % е загубата на информация. Т.е. половината от това, което казваш или не стига при събеседника ти, или стига във видоизменен вид. Най-точният индикатор за контекстан на предаваната информация, това е невербалната комуникация. Мимиките и жестовете казват много повече от всичко останало, взето заедно.
В отговор на:
при мен въобще не бяха 7-10 %, докато съм чел Кастанеда.
Напротив. Субективното усещане, че нещата са ти били ясни, не означава, че ти си разбрал точно това, което е имал в предвид авторът. Точно в това е силата на четенето - не в предаването на точни и ясни идеи, а в субективната страна. Читателят, чрез въображението, буквално напасва написаното към собствените си разбирания, схващания и тълкувания, и по този начин съпреживява написаното.
[Имам един любим момент от филма "Безсмъртна любима" - момента в глухият Бетовен присъства на първото изпълнение на Одата на радостта. Оркестъра свири някаква бавна и протяжна боза. И изведнъж дават как звучи мелодията в съзнанието на композитора - една карета с впряг от черни коне, бясно препуска по някакъв път, музиката гърми, а наоколо всичко е зелено и вятърът фучи из високата трева. Човекът е има в предвид истинска, необуздана радост, а не музика за пенсионери.]
Правилно думаш, че единствено енергията има значение. Както вече ти казах, исках само да обърна внимание за излишното мистифициране на някакви напреднали. В крайна сметка всеки е сам за себе си и това не е състезание.
|