Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:18 05.05.24 
Клубове / Наука / Хуманитарни науки / История Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Идеята за Балкански съюз се възражда
Автор Cимeoн (изследовател)
Публикувано09.09.05 11:11  



Отношенията на Балканите не са само черни страници. Те са и сбетли страници на съвместно, доброжелателно сътрудничест­во, на Всеобщност на духа, Волята, характера и бита, които създават и са създавали и атмосфера на общност и взаимност.
Това, че е имало конфликти и въоръжени сблъсъци, още нищо не означава. Никъде по света не е възможно да се посочи регион, та дори и малък кът, в който отношенията между държавите да са се развивали безоблачно и безконфликтно. За съжаление, цялата досе­гашна история на човечеството е изтъкана от насилие. А това насилие е заложено не в самата природа на човека и обществото, а в отношенията на антагонизъм и непримиримост, породени от конкретната ситуация в отношенията на собственост, господс­тво и подчинение, на експлоатация, които са също така конкре­тен исторически продукт, а не цивилизационна неизбежност.

В епохата на Възраждането през XIX в. на Балканите се появиха националистически страсти във връзка с очертаващата и Възник­ваща национална независимост и неизбежния въпрос за държавните граници. Но тогава се ражда и идеята за съюз между балканс­ките държави във формата на федерация.

Идеята за балканска федерация почива върху правилното раз­биране, че балканските държави нямат шанс в борбата си за освобождение от Турция и в последващото свободно развитие на ико­номиката, културата и социалните отношения, ако не обединят в някаква ефективна форма усилията си. Федерализмът е основен мотив в националната политика на Възраждането, който като музикален рефрен по-късно ще се появява с различна сила в едив или друг период, дори понякога ще доминира в националните прог­рами и външната политика.

Този федерализъм е обосноваван от различни гледни точки. Л. Каравелов посочва, че „всяка една малка народност трябва или да се покори на някоя чужда сила и да се откаже от своето истори­ческо съществуване или да се съедини с някоя друга народност на най-либерални начала (както е съединението на Швейцария и Аме­рика) и да състави с нея отбранителна федерация". Христо Ботев по повод на балканските държавици констатира, че „историята призовава да съставят на свободни демократични начала очакваната и необходима дунавска конфедерация".

Васил Левски засяга друга страна. Той е за балканска република. И е категоричен, че докато съществуват отделни княжества, не е възможно никакво братско споразумение между балканските на­роди. За него балканската федерация е осъществима само на ре­публиканска основа.

В Сърбия през този период идеите за балканска федерация съ­що така са много силни.

Това е националното наследство на Възраждането. Може и да се отрича, но това са фактите.

Българското Възраждане нямаше друз изход. Освобождението на България едва ли би се реализирало докрай, ако тя се конфрон­тираше със съседите си. Това в еднаква степен е валидно и за ос­таналите балкански държави. Самата България, с най-многочислено население на Балканите, пълноценно би могла да се реализира в мащабите на една крупна балканска единица - федера­ция, конфедерация или съюз. Тази идея отразява и духа на епохата, движението към обединяване, разбирателство и сътрудничество между нациите, а не тяхното противопоставяне. Този момент Димитър Благоев по-късно ще обобщи В една от ранните си ста­тии „Балканската федерация и Македония". Там той развива идея­та за съюз между балканските нации, за „един общочеловеческий съюз" и че „за да достигне един народ най-високо материално и нравствено развитие, каквото позволява науката, необходим е съюз".

Днешната историческа ситуация на Балканите е много различ­на и много трагична. Тя е нещо много по-лошо дори от „ябълка на раздора" и от „барутен погреб". В резултат от политиката на САЩ, подкрепяни до голяма степен от редица западноевропейски държави, с помощта на тяхното послушно оръдие НАТО, Балкани­те се превърнаха в разбита, разорена, не толкова неспокойна, колкото разрушена, разкъсана от противоречия, съмнения и по­дозрителност зона на планетата. Социалната катастрофа тег­не над повечето от балканските страни. Това е резултат само от събитията през 90-те години. Никога Вътрешните отношения на Балканите, нито по време на освободителната борба, нито пък през Първата и Втората световна война, страните не са били така разединени и противопоставени една на друга. Някакъв зъл дух, зъл демон прелетя над тях и ги намрази, противопостави ги едни на други. Този зъл дух са САЩ и НАТО. Югославия е разрушена във федеративните си държавни граници. Босна е в плачевно със­тояние. Косово е опожарена земя, Албания е заразена със самоубийствен шовинизъм и е превърната в обикновено оръдие на аме­риканските стратегически замисли, център на наркотрафик и престъпност от висш разряд. Македония внезапно беше подложена на агресия от организирани военни албански формирования, към които НАТО се задоволява да се обръща само с призиви за самора-зоръжаване, въпреки че би трябвало по договор да стори това преди повече от година. А България и Румъния, въпреки че засега са пощадени от насилието на войната, се гърчат в жестока соци­ална криза, каквато никога не са преживявали. В отношенията между Гърция и Турция кипърският проблем, който САЩ очевидно нямат намерение да разрешат някога, ги противопоставя и поставя на ръба на войната за един непредвидимо дълъг период.

А България? - нейното положение е изключително уязвимо и по­ради това трагично. Тя сама провали под диктата на САЩ отно­шенията си с Югославия, изостри отношенията си с Гърция, кои­то в течение на десетилетия бяха отлични. По отношение на Ма­кедония бяха допуснати куп грешки поради недомислие и неумест­но самочувствие, като не се държеше сметка, че Македония е не­зависима държава. Истински абсурд е, че през 90-те години един­ственият „приятел" на Балканите се оказа Турция. Повтаря се стамболовизмът в нов вариант.

Тази трагедия в балканските отношения е плод на системна­та, целенасочена политика на западните сили и предимно на САЩ през 90-те години.

Върху този фон на разпалвани стари дрязги и нови конфликти се появява информация за разработени карти за прекрояване на териториалните граници на балканските държави. Първоначално източникът беше „анонимен", а след това се разкри. Това направи X. Кисинджър, достатъчно авторитетен и близък до американската външна политика, за да не се приеме несериозно.

Има ли изход от тази не толкова задънена улица, колкото уст­роена клопка от „западните демокрации"?

Изходът е един и той е в очерталата се още в XIX век идея за балканска федерация. Дали ще бъде федерация, конфедерация или пък съюз, е друг въпрос. Главното е, че балканските страни трябва да се върнат наново към идеите от миналото за формирането на интеграционна общност, посредством която да организират и осъществяват външните си контакти, включително и с ЕС.

Струва си да се припомни историята на България, за да се анализира съвременността. Днес е много модерен, въпреки че е неясен, „пътят към Европа". В 1878 г. пътят към Европа, по-спе­циално от Сан-Стефано до Берлин, се оказа фатален и по същество зачеркна резултатите от цяла една епоха на борба за освобождение. Само за няколко седмици бяха превърнати в илю­зии вековни права на нацията. Стана ясно, че светът е навлязъл в нова епоха на доминиране на великите сили, когато малките нации са обикновени пионки в ръцете на големите гросмайстори, и че не изкуството на шахмата, а интригите и политическите спекулации решават ходовете на играта на сбетовната сцена. България трябваше покорно да изчака какво ще решат великите сили, каква съдба ще й определят. Берлин и Берлинският договор станаха една голяма трагедия за България и срамна игра за Ев­ропа. От тази игра спечелиха Турция и подкрепящите я западни сили. А балканските страни бяха хвърлени в нов порочен кръг на противоречия и конфликти, изкуствено създадени от самите тези сили, които и тогава дръзваха да се нарекат демократични и да устройват нов балкански ред.

Днес историята се повтаря във видоизменен сценарий, с множество метаморфози, но общо взето със същите крайни резул­тати. Сега жертвите на тези интриги, които имат зад гърба си колосалната военна сила на НАТО и на САЩ, са Югославия и Македония. Запазването на благоприлично поведение от другите балкански страни към кроежите на Запада е не само цинично от гледна точка на морала, но преди всичко опасно за самите тях. Защото всеки момент играта може да се промени и „нападате­лите" да се устремят с топката към другата врата. Трябва да се избърза балканските държави най-сетне сами да решат своя­та съдба, съобразявайки се със собствените си интереси, а не със заговорите на Запада.

Проблемът за балканската федерация в съвременен контекст означава тясна интеграция и сътрудничество между балкански­те страни с характер на междудържавен съюз. Тъй като споме­ните от миналото са прекалено пресни, предразсъдъците и по­дозренията много живи, не е възможно, и не е нужно, да се тър­сят тесни интеграционни структури от рода на федерация или конфедерация. Най-подходящата форма е Съюз бърху принципи, които не засягат суверенитета на страните и им позволяват да водят свободна външна политика. Но постепенно подобряване на отношенията, дори и само въз основа на принципите на ООН за сътрудничество и ненамеса във вътрешните работи, би било една голяма крачка напред към по-амбициозни цели в бъдеще. Балканският полуостров в светлината на съвременните изиск­вания за интернационализиране и глобализиране на производи­телните сили е вече недостатъчна база за икономиката, наука­та и културата. Но това не отменя възможността и необходи­мостта от постепенно установяване на интеграционни връзки, дори първоначално само по отделни въпроси, които в бъдеще съ­образно успехите и потребностите ще се разширяват. Необхо­дима е по-голяма териториална и политическа рамка на иконо­мическата интеграция. И тази рамка не ще бъде насочена към трети страни или структури, а ще позволи с по-голяма ефек­тивност и рационалност да се участва в глобализационните процеси. За да се реализира нещо подобно, е необходима най-напред радикална промяна на взаимоотношенията между балкан­ските страни върху принципите на равноправие, взаимодействие и взаимна изгода, ненамеса във вътрешните работи, необходим е икономически и политически съюз.

Има въпроси, по които незабавно могат да се намерят взаим­ноизгодни решения и да се очертае обща политика. Това са енер­гетиката, транспортът и инфраструктурата, използването на водите на Дунава, туризмът, културното взаимодействие и културно-историческото наследство.

За да се пристъпи към подобно разбирателство, е необходимо да се предприемат действия в няколко направления.

На първо място, осъзнабането и изясняването от правител­ствата на балканските държави на действителните национални интереси, които са същевременно и балкански интереси, а не съобразяването с онова, което се диктува и налага от Запада. Никаква реална обща балканска политика не е мислима, ако не се вземат под внимание националните интереси на отделните страни.

На второ място, категоричното признаване на националния суверенитет, неприкосновеност на териториалните граници и ненамеса във вътрешните работи на страните.

На трето място, нова медийна и информационна политика, ориентирана към интересите на балканското сътрудничество. Тезата за „независимост на медиите", разбира се, е фалш и прикритие за тяхното използване за груби политически или ико­номически цели.

На четвърто място, намирането на поддръжка от европейс­ките и световните сили за подобна политика на балканско сът­рудничество. Това е най-трудната задача. Тя обаче не е нераз­решима. Редица страни биха подкрепили подобна политика. Това са на първо място Русия, а също така Италия, Испания, сканди­навските държави. Може да се очаква, че самият Европейски съ­юз ще дойде до осъзнаването на важността за собственото му съществуване и развитие установяването на мир и сътрудни­чество на Балканите, а в перспектива сплотените балкански страни да станат членки на съюза.

Идеята за балкански съюз или дори в по-мека, неангажираща на първо време балканска група, в практически план предполага редица стъпки.

Би трябвало да се обсъдят и приемат с рамково споразумение принципите на общобалканска политика.

На основата на тези принципи нормално е първоначално да се установят двустранни отношения между страните, които да имат характер на строителни панели за бъдещо развито и раз­гърнато балканско сътрудничество.

Сравнително лесно постижимо е установяването в договорна форма или във формата на споразумение на общност в действи­ята и формите на сътрудничество между България, Югославия, Гърция и Македония. От изключително значение е сключването и подписването на документи за сътрудничество между България и Югославия. Едно тясно регламентирано със силата на международната практика взаимодействие между България и Югосла­вия е основата, върху която най-успешно може да се изгради бъ­дещата сграда на балканската общност и в крайна сметка установяването на балкански съюз или друга форма на взаимо­действие и сътрудничество. В нея освен традиционните балкан­ски страни естествено би било да участва и Турция, декларирай­ки признаване и спазване на общоприетите принципи на добросъ-седство и общобалканско взаимноизгодно сътрудничество.

Обективната база за балкански съюз е налице. Главното е да се преодолее скептицизмът, субективният фактор и да се ели­минират и неутрализират онези вътрешнополитически сили, които са се поставили в услуга на чужди интереси и се стремят да саботират и провокират. Подобно на скандинавските страни, Балканите са в състояние да оставят в архивите на миналото противоречията, оскърбленията, омразата и всичко онова нега­тивно, което се е натрупало и е подбуждано отвън. Балканските страни имат обща историческа съдба, обща психология и култу­ра, общи интереси. Прозвището „тъмен балкански субект" е из­куствено конструирано, не съответства на духа на балканските народи, на тяхната интелигентност, характер и воля, истори­чески манталитет. Балканите могат да станат цветущ регион на света, защото в него е съхранена жизненост и енергия, как­вато малко региони по света притежават.

Предстоящото членство на България и Румъния, а след това несъмнено и на останалите балкански държави в ЕС, не противо­речи на идеята за Балкански съюз.Напротив, той ще благопри­ятства активното участие на Балканските държави в европейс­ката интеграционна общност, ще създаде по-благоприятни предпоставки за тяхната конкурентоспособност в единния ев­ропейски пазар.






Би ли се реализирала в действителност тази идея? Как ще стане на практика това?

До колкото знам в момента се пише (или вече е написана) обща история на Балканите. Някой знае ли дали тази книга вече е на пазара?

Какви стъпки е нужно да се предприемат от културната общественост и политическия елит за да стане реалност идеята?

---------------
(.'.) МИР (.'.)

Редактирано от Cимeoн на 09.09.05 12:31.



Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Идеята за Балкански съюз се възражда Cимeoн   09.09.05 11:11
. * Re: Идеята за Балкански съюз се възражда kelka   09.09.05 12:36
. * Идеята за Балкански съюз се възражда дядo Mиню   09.09.05 15:28
. * Re: Идеята за Балкански съюз се възражда Пeлин   09.09.05 17:17
. * Re: Идеята за Балкански съюз се възражда Rex Mysorum   09.09.05 17:22
. * Идеята за Балкански съюз се възражда дядo Mиню   09.09.05 22:08
. * Re: Идеята за Балкански съюз се възражда kelka   10.09.05 00:36
. * Re: Идеята за Балкански съюз се възражда Пeлин   10.09.05 10:41
. * Re: Идеята за Балкански съюз се възражда komita   10.09.05 10:44
. * Re: Идеята за Балкански съюз се възражда пaтpиoт бr   10.09.05 12:18
. * Re: Идеята за Балкански съюз се възражда дядo Mиню   13.09.05 15:09
. * Re: Идеята за Балкански съюз се възражда dilmar   12.09.05 16:22
. * Re: Идеята за Балкански съюз се възражда nashenec   15.09.05 22:11
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.