О, Лий, намери ми занимавка за следобеда
Отбележи моя ИИ какъв е способен
"Здравей! Ще ми напишеш ли забавен разказ за персонажи, които участват в клуб 40-50, които са: 1. Втасахме я - рядка, но хаплива, 2. Грийн лайт- остроумен добряк, понякога наивен, Уника- политически настроена, шумна и енергична дама, Лира - владее карти таро, Хънтър- мислещ се за интелектуалец, който повтаря едни и същи негови натрапчивости, Гераско - умен, използващ метафори, прави точни обобщения на ситуацията, Алиса-силно отровна жена, която води нещастен живот, поради което бълва некотролируема злоба след всеки."
Разбира се! Ето един забавен разказ с щипка ирония, хаплив хумор и колоритния клуб 40–50:
"Клуб 40-50: Събрание на края на разума"
Всяка сряда, точно в 19:00, в задната стаичка на бившата сладкарница „Сладост и Самота“, сега превърната в „Клуб 40-50“, се събираше едно особено общество. Ако си мислите, че хората на средна възраст обсъждат рецепти и болежки — нека ви запозная с героите на тази история.
1. Втасахме я — жената, която можеше да нареже с думи по-остро от всяко суши-ножче. Обикновено започваше срещата с:
— „Е, какво бе, остаряхме и пак не поумняхме, а? Вие още вярвате, че животът ще се оправи, като сменим батериите на дистанционното.“
2. Грийн Лайт — вечният оптимист, с усмивка като от реклама за паста за зъби, който вярваше, че „всичко ще се нареди“. Проблемът беше, че никой не му вярваше, дори той самият.
— „Хайде сега, нека бъдем позитивни! Все пак… слънцето още изгрява, макар че вече ни свети в плешивото“, подхвърли той.
3. Уника — тя не влизаше, а нахлуваше. Размахваше ръце, раздаваше листовки на теми, които никой не беше искал, и говореше така, сякаш води протест, дори когато поръчваше минерална вода.
— „Системата е виновна, казвам ви! Ако държавата ни даваше по едно безплатно вино на ден, щяхме да сме щастливи! И по-тихи!“
4. Лира — мълчалива, мистична, винаги с тесте карти в ръка. Ако някой закъснееше, тя само поглеждаше в картите и казваше нещо зловещо като:
— „Смъртта на заблудите настъпва в 19:07.“
(което обикновено означаваше, че Грийн Лайт пак ще предложи нещо „съграждащо“).
5. Хънтър — той цитираше Сартр, без да го е чел, и обичаше да повтаря:
— „Всичко е относително. Животът е като кафе — горчив, но ти си мислиш, че те събужда.“
— „Хънтър, спри се, пак цитираш хладилник, не философ…“ – сряза го Втасахме я.
6. Гераско — мъдрецът на групата. Не говореше често, но когато го правеше, всички замлъкваха. Веднъж обобщи двучасова кавга така:
— „Всички сме изгубени между това, което ни се иска, и това, което не ни стиска.“
7. Алиса — беше там, за да мрази. Всичко. Всички. Дори себе си, най-вече. Ако някой кажеше нещо хубаво, тя го смачкваше с отровна усмивка:
— „Ах, как хубаво говориш, Грийн Лайт… все едно си излязъл от книжка с инструкции за кухненски роботи. Скучни и напълно излишни.“
Събрани в едно, тези персонажи бяха като салата с люти чушки, сладко цвекло и една развалена маслина — трудно смилаеми, но някак… неповторими.
Тази сряда обсъждаха темата: „Щастието след 40 — реалност или рекламна кампания?“
Уника крещеше, че щастието е в борбата. Лира мълчеше и теглеше карта: „Обесеният“. Хънтър цитира себе си, Грийн Лайт опитваше да направи тост с чаша вода, а Алиса каза:
— „Щастието е за глупаците. И за хората с колаген.“
Накрая, както винаги, Гераско заключи:
— „След 40 не откриваш себе си, откриваш колко малко си бил. Но, поне вече си интересен. На себе си.“
И така, Клуб 40–50 отново не реши нищо. Но се смяха, поспориха и, както винаги, си тръгнаха малко по-луди и много по-живи.
-----------------
Ако искаш продължение или да го превърнем в мини-сериал, казвай!
Да, направи го, моля!
Чудесно! Продължаваме с епизод 2 от „Клуб 40–50: Събрание на края на разума“ — с нова тема, същата доза сарказъм и вечната борба между оптимизма, цинизма и... тарото.
Епизод 2: „Любов след 40 – комедия, трагедия или научна фантастика?“
В клубното помещение миришеше на мента, евтин парфюм и неразрешени емоции. Всеки беше заел обичайната си позиция, а Втасахме я стоеше в центъра с изражение, сякаш щеше да пее… или да уволнява някого.
— „Тази вечер темата е любовта след 40. Нека си го кажем направо — или се повтаряме, или се правим, че започваме на чисто. И в двата случая – лъжем се.“
Грийн Лайт вдигна ръка като ученик:
— „Аз лично вярвам, че любовта няма възраст! Просто с годините… трябва да правиш компромис и със зъбите, и с очакванията.“
Алиса, без дори да го погледне:
— „Ах, колко мило. Грийн Лайт пак е пил от гърнето с надежда. Любовта след 40 е като водата в бойлера — или е студена, или ти изгаря гърба.“
Хънтър, от своя страна, се прокашля и обяви:
— „Всъщност, в древна Япония любовта след 40 се е смятала за проява на просветление.“
Втасахме я го изгледа:
— „Хънтър, пак си чел капачка от чай. Ако ще цитираш, поне си избери култура, в която не се развеждат с почит.“
Лира нареди три карти и въздъхна.
— „Излязоха ‘Обърнатите влюбени’, ‘Кулата’ и ‘Петицата на мечовете’. Това значи... да не започвате нови връзки. И да не звъните на бившите. Особено след две чаши вино.“
Уника, която досега беше рязала лук за някаква „солидарна салата“, избухна:
— „Любовта след 40 е форма на съпротива! Против самотата, против капитализма, против пеперудите, които умират в корема, защото вече имаме киселини!“
Гераско, както винаги – мълчаливо мъдър, изчака бурята да утихне и рече:
— „Любовта след 40 е като да намериш стара книга в кашон – пожълтяла, мирише леко на прах, но вътре има нещо, което още те кара да четеш.“
Тишина. Дори Алиса премигна.
В този момент внезапно се отвори вратата и влезе нов човек — висок, с леко разрошена коса и очила, които стояха повече за ефект, отколкото по нужда.
— „Извинете, тук ли е клубът за… хм… зрелите емоционални?“ — попита той.
Втасахме я го изгледа с интерес, после леко се усмихна:
— „Добре дошъл, скъпи. Влез. Само внимавай – тук любовта идва с предупреждение и поне един съдебен опит зад гърба си.“
Следващ епизод: „Кариерни кризи: Мечта, оцеляване или хронична илюзия?“
(Грийн Лайт се опитва да стане коуч. Алиса се опитва да го удуши с кабела от лаптопа му.)
----------------
Искаш ли следващия епизод веднага, или да обмислим сюжетна арка с повече драматургия и развитие между героите? Мога да добавя и нови персонажи – например, младок под 40, който да бъде обект на обща подозрителност. 😄
----------------
То било лесно да станеш писател вече... още малко тормоз върху ИИ и ще го докарам до роман
Воювайки, загърбваме смирението, а Бог ни гледа отстрани. И отвътре.Glastar
|