"Политиците спокойно могат да кажат - ми щом може да обучавате на 60% от това, което ние ви даваме, значи няма защо да ви даваме толкоз, може и 40% по-малко."
Политиците могат винаги да измислят какво да кажат, но предполагам, че тия 60 на сто не са средно разходите на глава, а разходите на допълнителна глава, след като е осигурено обучението на Х човека държавна поръчка. Тоест след като се махнат разходите, които са все толкова при 25 души и при 40-50. Или поне не растат пропорционално, а по-слабо. Онова за икономиите от мащаба. Това ако не могат университетите да го обяснят на политиците и на избирателите им, язък им за исканията.
Ти може да си и за забрана на платеното обучение в държавните университети, както си за забрана частните болници да ползват плащания от НЗОК, ама някак се оказва, че без тия неща системите заработват по-зле, а не по-добре. По соца имаше пари за всичко не защото соцът функционираше по-ефективно, а защото държавата държеше и контролираше несравнимо по-голяма част от парите. (Ама то това всъщност е ефективността, нали? )
|