Не можеш да разбереш откъде идва и защо изобщо го има това биографски.
Ами трябва да изучиш цялата историческа и сравнителна граматика, за да разбереш. Щото очевидно простите обяснения не ти стигат. Ами така е, ще продължава да ти звучи фалшиво, измислено и насилено, докато не схванеш в дълбочина логиката в развоя на езика.
Наставките са слово- и формо-образувателни морфеми и говорят много за богатството на езика. Наставката -ск- е по-стара от наставката - ческ-. В миналото те са имали и различни смислови нюанси. В много думи -ческ- е изместила -ск- напълно. В други е останала като успоредна дублетна форма. Представи си колко не на място е звучала -ческ-, когато се е появила и е заварила -ск- - точно колкото сега за теб е обратното. Обаче, езика явно не се съобразява с конкретните ни предпочитания и освен това се развива не съвсем ритмично и системно. При някои се запазват старите форми, при други старите и новите съществуват успоредно, а в трети случаи, новите напълно изместват старите и това се случва с едни и същи наставки. В едни случаи наставките образуват само нови форми на думата, а в други същите наставки придават и нов смисъл или смислов нюанс. Трудно можеш да обясниш защо това се случва с елементарна и повърхностна езикова логика. Трябва да задълбаеш по-надълбоко. А като не можеш, не искаш, нямаш време, не ти е работа, поне спираш да се дразниш на езика и си избираш една от правилните форми.
Това че, биографски го има в македонския диалект и самата наставка -ск- е по-системно представена в него, отколкото в съвременния български език говори, че македонският диалект е по-архаичен от съвременния български език и по-малко аналитичен от него. От всички сродни на българкия езици, само българският е аналитичен, т.е. развива се много по-бързо от синтетичен, какъвто е бил в миналото, към аналитичен, какъвто е сега в сравнение с всички останали славянски и сродни езици. И това също има значение за това, кое как ти звучи и как ти изглежда в езика.Редактирано от MilaO6 на 08.07.25 14:27.
|