не знам колко кореняци софиянци познаваш. Аз - доста. Манталитетът ни е различен не, защото сме по-висши, просто на нас от малки са ни казвали, че по релситв не тече ток и няма нужда са ги прескачаме. Ако разбираш какво се опитвам да ти кажа.
Знам какво се опитваш да ми кажеш - "ний от малки сме по-умни и напредничави от останалите". Само че, примерът ти е нелеп, защото визира само полуграмотни хора от забутани селца, които спокойно могат и да са шопски.
Не знам обаче, за колко поколения се става кореняк. Щото, отпочнем ли я от Освобождението и обявяването на София за столица на Българското княжество и държава, работата хич не изглежда добре и в полза на кореняците и "кореняците".
Прясно въпросче от Стани богат:
кой е градът с най-много жители през 1880г. при преброяването на населението?
от 4 опции за отговор, вярната класация върви така в низходящ ред:
Русе, Варна, Шумен, София.
Чудехме се вкъщи защо са избрали точно София за столица на новата ни държава.
Дупките в историческото ни образование си личат, нали?
София при Освобождението си е била едно забутано провинциално градче от селски тип - с 20-тина хиляди население, по спомени едва малко над 50% от тях българско население. Да има-няма, 5-6 по-образовани рода, останалото - обичайната градска средна към бедна класа и с едно кухненско ренде в целия град, за което госпожите се редяли на опашка да го искат назаем от собственичката му. Те това са автентичните кореняк софиянци. При избирането му за столица, образовани люде от цяла тогавашна България са се юрнали да се заселват, за да правят политика, парламент, правителства, министерства и държавна власт, също и бизнес, строителство, инфраструктура, учебни заведения и уподобяване на столичния град на нещо с по-приличен на европейските стандарти вид от наследените кални улици, схлупени къщури и един турски конак като за пред хора, в който бил настанен първия български княз Александър Батенберг.
В същото време - Русе и Варна били далеч по-развити икономически и културно пристанищни градове, а Шумен - не само икономически, но и напредничав културен център с първото читалище в България /прекрасен архитектурен шедьовър, запазен и до днес/. Пловдив не го споменавам, щото още е бил в Източна Румелия, но в икономическо и културно отношение май всички останали бг градове са му дишали праха в края на 19в.
Но, да се върнем на кореняшката София. Като избран за столица, градът е привличал, така да се каже, цветът на българската нация от останалите големи и малки градове, също и най-амбициозните и предприемчиви хора от градове и села, защото там са инвестирали най-много проекти и средства за развитие, характерно за всеки столичен град. При разрастването си неизбежно е поглъщал и околните шопски села и махали, та ей ти още новоизпечени "кореняк софиянци", дето си ходели из градЪ с рунтавите кожуси и калпаци на волски каруци и едва умеели да четат, ама баш-бая столичани - първи научили, че по релсите на първия трамвай не тече ток.
Как паралелно с разрастването на столицата е протичало икономическото и културно развитие на нестоличните градове, "кореняк" софиянците не знаят. Тоест, тази градска прослойка, която се окопала и капсулирала откъм интереси и навици само в собствения си град и квартал, без да си мръдне пръста да опознае останалата държава барем за обща култура, защото по незнайни /знайни, ама дефиницията е лошава и обидна/ причини е възприела примитивния шопски принцип "от Витоша по-високо нема". И, колкото повече се задълбочавало невежеството, толкова по-нависоко се вирило самочувствието, че щом сме столичани, значи сме най-по. Социализмът много помогна за това фалшиво самочувствие чрез закрепостяването на хората по градове и села. Чувала си поне, че по соца никой нямаше право на свободно преселване от град в град, от село в село, особено от по-малко селище към по-голямо, а най-вече в столицата. Това ставаше само под условие, с разрешения и връзки, дори с бракове по сметка. Абе... същото, каквото беше, преди да ни приемат в ЕС - нямаш ли работна виза, дето не я дават на всеки, гледаш прекрасната Бавария, ама през крив макарон.
Та, по соц времената който се заселил в София и окопал отпреди или по благоволение на властта, хванал Бога за рога и вече се подредил за кореняк софиянец. Кълчи бутчета по жълтите павета и гледа отвисоко на всеки пришълец от провинцията, защото се сдобил "по право" на нещо, което провициалите нямат - да живее в градЪ и да му ползва културните и технологични придобивки, изливани с приоритет връз главите на софийските жители. Идея си нямаш как това изкуствено отглеждано самочувствие изкривява до абсурдизми психиката на посредствения средностатистически човек. По-лошото е, че внушават такива подарени предимства и на децата си. И те порастват с фалшивото самочувствие, че някои неща им принадлежат по рождено право, без да са си мръднали пръста да покажат качества.
Та, кореняк софиянец отдааавна не звучи гордо, ще те разочаровам. Вече само нискоинтелигентната градска прослойка се хвали и помпа самочувствието с това.
Някое "диво селянче" от Бело Левуново избива рибата и се прочува в световен мащаб, обаче ний сме кореняк софиянци и отгоре - щото то от прованса, не е търкало жълти павета кат нас, световно неизвестните. Нали се сещаш в 21 век на глобализацията как изглежда отстрани такъв вехт мухлясал предразсъдък?
Умно момиче си, ще се позамислиш.
ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT
|