"............................................
На 9.12.202 Евроком в предаването „Честно казано“ Люба Кулезич представи Андрей Чорбанов, като човек, който защитава „правото си на свободно мнение с упорството на магаре“. Аз с упорството на магаре защитавам правото си да получавам точна информация, затова подадох още една жалба в Комисията по журналистическа етика за следния диалог между двамата, който отговаря на всички критерии за фалшива новина.
Андрей Чорбанов: Всяка държава ще реши коя ваксина да купи. С други думи казано, това, че ЕК дава разрешително не означава, че кара държавата да си купи тази и тази ваксина.
Люба Кулезич: Нещо повече, ние въобще не знаем какви ваксини пазарува нашата държава, по колко, какво плаща за тях, каква ще е крайната цена.
Андрей Чорбанов: Това е част от проблема, не се знае цената. … Тъй като хората са чувствителни на тема пари, е хубаво всичко да е прозрачно. Аз се чудя защо правителството го крие. Не виждам никакъв проблем да се каже, купуваме толкова ваксини на такава цена.
Люба Кулезич: Сигурно има корупционни
Андрей Чорбанов: Това не зная. Те се заклеха, че цената ще бъде една и съща за всички страни от Европейския съюз. Хубаво е да видим каква е цената в Германия, Франция и Белгия и, разбира се, каква ще бъде при нас. (1:12:00)
Извън темата, за която подадох жалба, ми направиха впечатление и следните реплики:
Люба Кулезич: „Разбра се, че и в ръководството на Пфайзер има роднини Бил Гейтс, примерно. Но аз въобще не искам да се придържам към този сюжет, защото нямам никакви доказателства, че това са по-зловредни роднински връзки, отколкото нашите шуробаджанашки роднински спойки тук“ (преди това те иронизират хората, които вярват в конспиративни теории) (1:00:00).
Люба Кулезич: „Колегите показаха рекламните материали за 90 годишните ЕКЗЕМПЛЯРИ, които току-що се ваксинираха, сякаш ще живеят още 90 години“. В тази реклама има също нещо, което усъмнява здравия разум (показват репортаж за първите ваксинирани в Англия) (1:11:00)
Доказателството за фалшива новина е описано по-долу:
През юни месец ЕК е публикувала „Стратегия на ЕС за ваксините срещу COVID-19“, където са дадени ясни отговори на въпросите, които обсъждат Люба Кулезич и Андрей Чорбанов.
От тази Стратегия става ясно, че има две отделни процедури:
1. Централизирана процедура за въвеждане на пазара на ваксина срещу ковид-19, по която научната експертиза и препоръка за всяка ваксина се дава от Европейската агенция по лекарствата, и се одобрява от Европейската комисията.
2. Централизирана процедура за възлагане на обществена поръчка за ваксини, която се ръководи от Европейската комисията. Според Стратегията: „По този начин всички държави от ЕС ще могат да се възползват от възможността да закупят ваксини чрез една-единствена обществена поръчка. Този процес също така предлага на производителите на ваксини значително опростен процес на договаряне с единно звено за контакт, което намалява разходите за всички участници. Централизирането на поръчките за ваксини на равнището на ЕС има предимството да е по-бързо и ефикасно от 27 отделни процеса. Този подход спомага за избягване на конкуренция между държавите членки.
Европейската комисия сключва предварителни споразумения за закупуване с отделни производители на ваксини от името на държавите членки. В замяна на правото за закупуване на определен брой ваксини в даден срок и на определена цена, част от първоначалните разходи на производителите на ваксини се финансират със средства от Инструмента за спешна подкрепа. Критериите за избор на фирмите, производители на ваксини са изброени в Стратегията (с.5-6).
В тези предварителни споразумения се уточняват редица подробности по отношение на очакваните плащания (суми, график и финансова структура), доставката на ваксините, ако и когато са успешни (например цена на ваксинирано лице, количество на ваксините и график за доставяне след одобрението) и всички други съответни условия (напр. производствен капацитет в ЕС, наличие на съоръжения за производство на други ваксини или лекарства в случай на неуспешна ваксина, или режим на отговорност). Предварителните споразумения са конфиденциални и няма да се публикуват.
Преговорите по предварителните споразумения се водят от съвместен екип, съставен от представители на Комисията и експерти от държавите членки. Предварителните споразумения се сключват от името на всички участващи държави членки.
След като някоя от подкрепяните ваксини се регистрира, държавите членки могат да се сдобият с нея направо от производителя въз основа на условията в предварителното споразумение за закупуване. Разпределянето на достъпа до дозите ваксини между държавите членки се прави по коефициент на база население.
Комисията е сключила от името на държавите-членки 6 предварителни споразумения
AstraZeneca – 300 млн. дози
Sanofi-GSK – 300 млн. дози
Johnson & Johnson – 200 млн. дози
BioNTech-Pfizer – 200 млн. дози
CureVac – 225 млн. дози
Moderna – 80 млн. дози
В резюме: Цената на ваксините и условията по договора ще бъдат еднакви в България, Германия, Франция, Белгия и останалите държави от ЕС. Цената и условията няма да бъдат оповестявани, поради клаузите за конфиденциалност на Предварителните споразумения, сключвани с фирмите производителки. Европейската Комисия "пазарува" ваксини от наше име и досега е напазарувала шест в процес на разработка. Ако всички фирми си регистрират ваксините, у нас ще се ваксинира с най-малкото 6 ваксини."
|