Абе, ще разказвам наред, пък за каквото ми стигне времето. Няма да мога да напиша всичко за един ден. Страна, с влажност на въздуха много над нашата, реки, дъждове (дори сега, в сравнително сух сезон за две-три седмици валя три пъти), зеленина, не видяхме нито един язовир. Може и да има, но се съмнявам, защото ако имаше, нямаше водата да идва от тези бидони по покривите. 98% от кубинското население има жилища, но какви жилища... Има и нормални, има дори хубави, но по-голямата част от Хавана е гето, ама яко гето. В провинцията пък за жилище се смята всяка дървена барака, от рода на вилите, които дядовците ни правеха на лозето. В градовете- прах, боклуци по улиците, дизелови изпарения на килограм, защото новите коли са една на 300 или нещо от рода. Опашки за всичко, което не е за чужденци и се продава в национална валута. В магазините за кубинци- на всеки десет рафта един вид стока. Купони за месо, яйца. Местата, от които се продават тези яйца и месо миришат точно като магазина за месо в квартала навремето- силно и гадно. При нас обаче поне си беше магазин, а при тях са нещо като гаражи с омазани рафтове и стени, невъобразима гняз. Магазини, от които да си купиш дори вода, има рядко. Като ви кажат Куба, си представяте плодове, нали? И аз си представям, ама видяхме само един пазар за плодове и зеленчуци и там също миришеше ужасно и имаше само прогнили домати. Иначе, в къщите, в които бяхме хората имаха плодове, но те разполагат с кукове, конвертируеми кубински песос, измислена валута, която важи само в Куба и се равнява горе долу на евро/долар. Попитах екскурзоводката в Тринидад защо няма плодове, когато би трябвало да извират на такова място. Отговорът беше:
- Има. В събота.
Нашият голям потрес беше липсата на интернет. В Републиката на свободата и каквото се сетиш интернет имат само фирмите и децата на министрите. За другите има точки с вифи, където можеш да ползваш непрекъснато прекъсващ интернет срещу карта, струваща 1,5 кука на час. Заплатата на средният кубинец, който работи държавна работа е 25-30 кука месечно. Така или иначе, обаче, вървиш си по улицата и изведнъж виждаш сбрана тълпа от хора, които си гледат в телефоните. Като един заблуден европеец веднага си казваш "тук има безплатен нет". Има, ама не. Разбирайки за нуждата от карта, веднага се оглеждаш за място откъдето да си я купиш. Логично е да е до точката с нет, нали? Да, ама не. Тук трябва да е трудно. Будката за карти се намира на 10 пресечки оттук. Мааш гащи още 20 минути, за да чуеш толкова милото ни от недалечното минало- свършиха, ама може да има в Търговския център. Търговския център е на още толкова в другата посока. Запъхтян стигаш до него. На вратата има надпис- "забранено влизането с чанти". Съответно единият човек остава с чантите навън, другият влиза и казва "четири карти, моля". Служителката отвътре мило отговаря "даваме само по три". Аз обаче съм упорито българче, щото ние тия ги знаем и викам "Ние сме две, ей я на каката отвън". Тя вика: "Дайте си тогава паспортите!". Даваме ги и получаваме 4 карти. Ура! Е, докато получа четирите карти пет минути се записват данните ни, щото какви са тези нагли империалисти, дето искат да ползват толкова много нет, нали...
Пускам едно изображение на бидони по покривите, за да ми кажете дали е твърде голямо и ако да, как да намаля следващи евентуални снимки.
Следва...
Най обичам да чета, ама не мога.Редактирано от hubavka69-110043 на 11.02.17 07:26.
|