А защо бозата да е виновна за това? Да приемем, че тя действа по следния алгоритъм:
I. Пуска нещо по тематика, която за съответния клуб се знае, че предизвиква реакции. За клуб литуратура това е дъъъълъг текст на език различен от българския или със заглавие без написани съгласни или нещо такова нетрадиционно и интересно/дразнещо. За клуб 40/50 това очевидно е политика, национализъм, емигранти, макар че и ако се обади, че единствената стойностна музика е класическата, пак може да има някакви реакции. Обикновено тези въпроси са пуснати двусмислено като текстът генериран от бозата в основната тема е твърде кратък (едно-две изречения) без значение дали е самостоятелен въпрос или е въпрос от типа "какво мислите" към някакъв дълъг (и обикновено интересен) чужд текст-есе-статия.
II. Хората пишат отговори по темата, като в тези отговори много често присъстват:
(1) въпроси за мнението на бозата по пуснатия текст
(2) коментари от типа "о я стига ни занимавахте с тва бе, ууу, майната ви комунисти мръсни/предатели долни фашистки/турски подлоги такива, *&*$&**@!"
(3) отговори на въпроса съчетани с лична нападка към на практика неизказано мнение или някакви спекулативни изводи от начина, по който е зададен въпросът, пр. "ма що така си задала въпроса, а не иначе, ти нещо мнооо ли са отваряш, ааа"?
(4) реални отговори, написани по културен и интелигентен начин точно по зададения въпрос.
(5) мнения напълно несвързани с темата, но вълнуващи човека, който ги пуска - пр. "еей дали 3ти или 6ти да е празни ни знам, ама знаеш ли кво убаво сирене купих на втори и унучето въхх как се зарадва, скивай ква снимка"
/пс. ако трябва да сложа някакви проценти, то (1) е 15%, (2) е 5%, (3) е 40%, (4) е 10%. (5) е 30%/
III. Реакциите на бозата към тези доста предсказуеми категории са консистентни като компютърна програма:
(1) - "моето мнение няма значение, аз се интересувам от вашите, освен тва мнението си го казвам само срещу заплащане, когато пиша СТАТИИ!" - този отговор намеква няколко неща - мнението на бозата е по-ценно от това на другите, защото очевидно, че според нея те могат да й го напишат безплатно, докато обратното не става. от тук имплицитно следва, че след като бозата има ниско мнение за хората, от чието мнение се интересува, то тя се интересува от въпросните мнение поради някакви користни мотиви - примерно да напише СТАТИЯ за настроенията и АТИТЮДИТЕ сред поколението 40-50. Този нелеп парадокс често се подсилва от самата боза, която категорично отказва да напише ЗАЩО се интересува от въпросните мнение и какво смята да прави с тях ;)
(2) бозата е безкрайно толерантна точно към тези коментари, което допълнително изнервя всички останали потребители, които биха приели и даже очакват въпросните 5% груби нарушители на нетикона да бъдат порицани.
(3) това са най-честите и най-плодотворни мнения, на които бозата винаги казва няколко особено болезнени неща:
- задала съм въпроса така, защото така искам - ако не ти харесва не чети
- не съм изказала подобно мнение никъде, но ако мислиш че съм - просто не чети
- не е задължително да четеш/пишеш по темата, ако го правиш моля да отговаряш точно на въпроса, да не ме нападаш лично, иначе ще сезирам модератори/администратори/шефа на дира/полицията за
(4) на тези мнения бозата отговаря културно, непровокативно и дори понякога мило, като понякога дори споделя своето мнение, което уж излизало само в СТАТИИ. Почти винаги задава допълнителни въпроси, което силно повишава възможността в някакъв момент човекът написал (4) да се разсее и да залитне към (3) или към (5), тогава реакцията е съответна. Дори човекът с (4) да не се разсее, на клончето със сигурност ще се залепят другите потребители, които ще изкоментират въпросното мнение на бозата, ще повторят за N-ти път нещо, което е (1), (2), (3) или (5) и съответно ще задействат отново реакцията, докато в крайна сметка и човекът от (4) се изнерви или просто спре да чете/пише по клончето.
(5) реакцията е "това не ме интересува, моля пиши по темата, а ако искаш да обсъждаш каквото там те вълнува, пусни нова тема, но не разводявай тази".
IV. тема след тема водят до формиране на някакво отношение, процентът на (4) все повече намалява за сметка на другите групи коментари, появяват се "фенове" на бозата, която тя предупреждава да не я дразнят, да не й разводняват темите, което ги нахъсва все повече, от време на време пуска по нещо от типа - "няма да използваш мои буквички в името си, защото това е кражба на самоличност", на което не само засегнатият, но и други скачат с коментар "ти лууууда ли си беее" и така нататък.
Та, след като всичко това е доволно простичък алгоритъм, който може да се събере на 1 страница, моят въпрос е - защо хората играят по него? Защо не прибягнат до (6) - липса на отговор по темата или дори да не четат самата тема? Или пък да се придържат към (4)? Защо държат чисто интелектуални въпроси да се сведат до личността на обсъждащия тези въпроси, до това какво работи той, къде живее, колко изкарва? Защо държат да те уведомят, че си създал/развалил някакво добро мнение у тях с нещо си, което евентуално може да застраши доборото ти посрещане на следващия клубен купон, дори когато очевидно нямаш никакво намерение да ходиш на такъв купон или пък да ставаш част от това фиктивно "общество"?
Така че според мен всички други имат толкова вина за конфликтите, които се получават, колкото и самата боза. Тя може да е повод, но не причина. Причината е в напрежението, което неминуемо се получава при събирането на едно неформално общество от хора с различен произход, ценности, доходи, образование, интереси, вкусове, интелигентност, просветеност... повечето от които демонстрират крайно високо самочувствие, което почти никога не може да бъде с пълно покритие.
Бозата, Гетсби - това са удобни врагове, всепризнати тролове, които помагат на въпросното общество да се обедини срещу общия враг и да изпусне малко пара. Какво получават самите тролове, не знам - може би внимание, може би социален експеримент, може би просто са пристрастени към клубовете поради силата на навика (аз бих заложил на последното в най-голяма степен).
Редактирано от kpилe на 05.03.09 14:12.
|