Тц!
Този "модел" обяснява и тази любов...но, не само нея! (визирам първия си постинг)
Мотивациите при "различните" видове любов, са различни.
Докато един "домашен любимец" можеш да го зарежеш с един шут в задника навън от дома, то ... човек, не можеш да зарежеш - затова е обяснимо, че повечето пенсионери "гледат куче, а не - внуче!"
Моделът с тембровото съчетание на вълничките, понеже са "невидими" тези взаимодействия, обяснява и ...избора на партньор за секс-общуване при ... животните, например. Много е разпространено мнението, че по миризмата се ориентират- да, ама това е "вторично" проучване, за готовност.
Първичното е по видове, именно, от характерното темброво излъчване и хармонизация на взаимодействието. "Болното" животно няма този тембър и не е желан партньор за продължение на поколението. Инстинктът е корегиран с възможност за избор на партньор. Не "социално", а темброво.
При човек - корекцията е по-скоро социална, но само хармонизираната темброво води до чувството любов. Затова, когато се говори за любов, пак трябва да се има предвид "затрептяването под лъжичката" при наглед към партньор! Тембровото съчетание.
Трябва ли да обяснявам, че към собствените деца тембровото си го има по най-естествен начин? Любовта е непрестанна, та чак, понякога "пречи", "задушава" със силата си - тук трябва да се включи и разумът - докъде е свободата на другия. Оценката на тези "граници" е трудно нещо, не всякога, разбрано - до къде? И е индивидуална - оценката.
Затова, все си повтаряме: ако обичаме някого (зависим от нас), нека му дадем, възможно най-голяма свобода. Особено, свобода на мисълта! 
О, нощи теменужни!
Те не са, на голо теме, нужни.
(Тр. Акациев)
|