абе не мисля че хипотезата има нещо общо с модела на пулсиращата вселена. модела на пулсиращата вселена е базиран на ото, а тук май ясно се говори за геометричен център.
>А понятия от рода на "точка" и пространство са тооолкова субективни,
>колкото и предпочитанията за кафето със захар, без захар или Н на брой
>льжички...
не са субективни. аз като човек занимаващ се професионално с 3д това го приемам като въпрос на чест и ще ревна възмутен:
точка - н наредени числа. наредени означава че ако им размениш местата точката не е същата.
пространство - ще дам дефиниция на пространствен базис. матрица нхн плюс още една точка. матрицата трябва да е с ненулева детерминанта, иначе не става за базис - визуално това изглежда като някоя от осите на пространството да навлезе в подпространството на другите оси. а, забравих числото н се нарича размерност на пространството :)))))
разбира се може да се възрази че тези разбирания също са субективни. така е. обаче има килипир от тях. който иска може да приеме други разбирания, например че "точка е нещо само в себе си". обаче единствения килипир от такова разбиране е усещането за велика мъдрост. :)))))
>Та идеята ми е, че май много далеч отиваме като си мислим, че можем да
>създадем модел за Вселената като цяло без наблюдаеми данни.
напълно подкрепям това изказване!
>Защо трябва Вселената навсякъде да има същите закони както тук?
всъщност няма причина. е, цялата видима вселена е със същите закони като тука (има няма 20 000 000 000 светлинни години) но нищо не пречи по нататъка да има област с други закони. аз обаче ще постулирам един принцип който мошенически избягва този въпрос. да го наречем принцип на единноста. идеята е следната: представи си че сме бобулечки които под закони на физиката разбират къде и кави треви,пясъци и камъни се намират. тия буболечки живеят на поляна, която е доста голяма за техните възможности за иследване и навсякъде изглежда с еднакви "физични закони". обаче някъде съществува пустинята сахара, която няма нищо общо с местните закони. все пак буболечките се развиват и след време разбират че това което те си мислят за основни елементи на света (тревата, пръстта, камъните) и което е основата на тяхната физика, е всъщност създадено от други, по-малки елементи, и че всъщност "истинските" (новите) закони на физиката важат и за сахара. прилагаме този принцип рекурсивно, та ето и принципа: вселената е всичко което е в причинноследствена връзка( забележи нещо може да съществува, но не е ли във връзка с другите - не е във вселената), законите на физиката са всеобщи за цялата вселена.
един пример за приложение на принципа:
да речем че открием точка около която константата на гравитацията се увеличава. тогава автоматично уравненията в които тя участва се актуализират като на нейното място се поставя израз, функция на координатите.
не знам схвана ли идеята на принципа. но от този чисто философски принцип следват някой хубави изводи:
1. няма паралелни вселени.
2. вселената е с еднакви закони навсякъде(без значение дали това са познатите ни закони или не)
3. няма бог
хубаво щеше да е да следва и че няма извънземни , ама не става :)))))))
а филма "Flatliners" мисля че на български беше линия на смъртта или нещо такова.
по въпроса мога да ти предложа по-безопасен експеримент.
сещаш ли се компютрите "правец 8ц"? те имаха една особеност в импулсното захранване, че като го изключиш, напрежението не изчезва веднага, а е нужно време да се рзредят кондензаторите. та не беше трудно компютъра да се вкара в "кома" изключваш го за около 10-15 сек, след което го включваш пак. в паметта на компютъра данните си стоят, но тук таме има "спомени от отвъдното"...... :))))
|