|
|
| Тема |
Re: Кхъм... [re: Koтapakът нa Шpьoдин] |
|
| Автор |
armydreamer (torified) |
|
| Публикувано | 05.07.05 09:00 |
|
|
|
Модерното фентъзи може би. Това, което идва след Толкин.
Говоря по памет, но по-късно мога да проверя, ако някой иска да знае точно: идеята за фантастиката като поджанр на фентъзито е на Джудит Мерил, която за първи път използва и сайънс фентъзи като определение за произведенията, които показват връзката между фентъзито и нейната 'дъщеря'. Това става през 1953 г. примерно.
Най-важнният момент (след бумът на Толкин през '60те) за съвременното фентъзи май е издаването на първата книга на Тери Брукс някъде в края на '70те. Това променя всичко. За лошо. Много плюят Лестър дел Рей и (най-вече) жена му, която се оказала брилянтен комерсиален издател и литературен инвалид.
Това, че фентъзи се е писало много преди Уелс, е повече от ясно. Въпросът е дали трябва да се прави разграничение между тези произведения и днешните (определено има разлики).
| |
| |
|
|
|