Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:25 24.06.24 
Клубове/ Фен клубове / Фантастика Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" [re: Commander_Samuel_Vim]
Автор TheTeacher (Онзи Който Учи)
Публикувано22.05.08 14:15  



ТИЧЪР ака ХАНИБАЛ .... да не е забравил някой ....... а да припомним все пак какъв празник е това .... ЕНЬОВДЕН и има ли той почва УНАС ...за нас

Еньовден
празник на билките, слънцето и водата
В нощта на умиращото и възраждащото се слънце, е апогеят на лечебната сила на растенията. Събраните в потайна доба преди изгрев чер трън е еньовче, вратичка и комуника, иглика и маточина, се използват за лек през цялата година. Билките се вият на венци и се разпределят на св. Врач (1 юли).

За хубост и за лек са цветята-билки в българската градинка – невен, здравец, джоджен …

Еньвден в българската традиция и обичаи
Яневден, Иван Бильобер, Иванден, Драгайка - много богат в обредно отношение празник, който бележи лятното слънцестоене. В народните представи на този ден слънцето започва бавно да умира и годината клони към зимата: “Еньо си наметнал кожуха да върви за сняг”.

Вярва се, че който види сутрин рано при изгрев окъпалото се в жива вода “играещо” и “трептящо” слънце, ще бъде здрав през цялата година. Всички наблюдават сянката си. Ако тя се очертае без глава или наполовина, това предвещава болест.

В нощта на умиращото и раждащото се слънце различните треви и билки придобиват най-голяма лечебна сила, която изчезва с изгрева му. Затова на Еньовден, рано сутрин, моми и жени, врачки, баячки и магьосници берат билки, които използват за лек и магии през цялата година. През тази нощ магическа сила придобиват и водите. Според вярванията, водата в реките и кладенците на този ден е лечебна, защото слънцето се е окъпало с нея.

В Западна България вярват дори в лечебната сила на еньовската роса. Магическата й сила се използва от магьосниците-бродници (житомамници). През нощта срещу Еньовден, голи и възседнали кросно, те бродят по чуждите ниви, произнасяйки заклинания, обират с престилка росата, за да я изцедят в своите ниви. Срещу празника всеки стопанин зажънва по няколко класа от своята нива, за да я намери житомамницата вече обрана.

За да има плодородие, на празника млади жени отиват на нивата, ожънват една ръкойка, изплитат плитка от житото и слагат на кръст плитката и ръкойката.

На Еньовден, подобно на Нова Година и на Гергьовден се гадае за здраве, женитба и плодородие.

В Югоизточна България и в някои райони на Североизточна се изпълнява обичая Еньова Буля.

Еньовден е известен и с това, че срещу празника се извършва най-масовото бране на билки, защото тогава те придобиват голяма лечебна сила, която изчезва с изгрева на слънцето. Затова по тъмно жените-баячки, магьосници ходят сами и берат билки, с които после лекуват и правят магии. Освен тях, за билки тръгват и много жени и моми - млади и стари, които берат различни треби и цветя, на първо място еньовче, от които после правят еньовски китки и венци, вързани с червен конец. Някъде китките са толкова, колкото са хората в семейството, наричат ги на тях и ги оставят през нощта навън. На сутринта гадаят за здравето на този, на когото е наречена китката. После ги окачват някъде из къщата и през годината ги ползват за лекуване - с тях кадят болните, запойват ги или ги окъпват с вода, в която са топили китките.

Освен тези китки, с останалите набрани цветя и треви се прави голям еньовски венец, през който се провират всички за здраве. Той също се запазва и се използва за лекуване, преди всичко на хората, а не на добитъка, каквито са китките, набрани на Гергьовден, Йеремия или на Спасовден. Еньовденските билки се използват за лекуване на бездетни жени, прогонват се зли духове, правят се магии за любов и омраза. Важен елемент на Еньовден е измиването за здраве във вода (на река), лечебната сила на речната вода се обяснява с това, че слънцето “се е окъпало” в нея. Друг характерен обичай е грабенето, маменето на плода от нивите и добитъка. Той се прави и на Гергьовден, но е най-типичен за този празник, като стопанинът сам зажънва нивата си в средата или четирите ъгъла, за да я намери “житомамницата” вече “обрана”.

Източник: Календарни празници и обичаи на българите

Еньовден в българската праовославна църква
На 24 юни църквата тачи денят на рождението на Йоан Кръстител. Неговото рождение е подсказано “свише” - родителите му, Захарий (юдейски свещеник) и Елисавета, вече на преклонна възраст, получават вест, че ще добият син. Ражда се няколко години преди Христос, за да прокара пътя на неговото учение сред юдейския народ. Той пръв започнал покръстването на юдеите във водите на р. Йордан. Българите наричат празника Еньовден (Среди лето) понеже той съвпада с лятното слънцестоене.

Митове, легенди и вяра в празника Еньвден
***
В Етъра до Габрово шразнуват Еньовден по най-интересен и запомнящ се начин - легенди и сила на природата от Габровския Балкан. Да вземем от силата и виталността на този ден

Еньовден
празник на билките, слънцето и водата
Еньовско биле
Според българско народно вярване билките достигат най-голямата си сила в нощта срещу Еньовден, 24 юни. И ако се наберат на сутринта, ще са най-здравеносни. Затова Еньовден е празник на целебните растения.

За хубост и за лек са цветята-билки в българската градинка – невен, здравец, джоджен …

Някога българските народни лечители са познавали целебните свойства поне на 77 вида растения. Поверието е, че съществуват 77 болести, а за всяка болка има и билка. Е, имало и още една половинка “незнайна болест”. Но и за нея има лек - половин стрък трева, откъсната наслуки със затворени очи на Еньовден. Цялото познание за билките навремето владеели само посветени знахарки. Те използвали целебните растения заедно с магически заклинания. Изричали ги негласно, докато приготвяли своите отвари от билки и при самото лечение. Тези баби-баячки разкривали своите тайни едва в края на живота си единствено на дъщеря, внучка или роднинско момиче. Лечителството се смятало за дарба, която се развива цял живот и с много практика. Но заложбите добивали сила, според народното вярване, само в непорочна възраст – през моминството и в старостта. Лечителките сами събирали билките. Но никой не трябвало да ги види, когато ги берат, за да се съхранят целебните им свойства. Знахарките имали свои тайни пътеки и “находища” на лечебни треви и цветя. И на Еньовден тръгвали да събират билки в ранни зори като внимавали никой да не ги срещне.

И макар че знахарките пазели своите тайни, всички селски хора знаели по нещо за билките от всекидневната близост до природата. Затова на Еньовден, когато билките достигат най-голяма сила, извършвали цяла поредица ритуали, свързани с билките. Много разпространена е вярата, че ако на Еньовден човек се отъркаля в ливада с диворастящи треви и цветя, ще се радва на добро здраве. Смята се, че растенията са най-здравеносни рано сутрин, докато има още роса. Защото на Еньовден преди изгрева, слънцето се окъпвало в таен извор с “жива вода”, после се отръсквало и магическата здравеносна вода се поръсвала като роса. Още в зори на този ден момите излизали да берат диви треви и цветя. В някои селища заедно с девойките тръгва и една възрастна жена, която знае повече за билките. Вместо тайните заклинания на билкарите, девойките изпълнявали специални Еньовденски песни. После приготвяли венци от събраните треви и цветя като ги увивали около зелен черничев, ябълков или крушов прът. В някои райони обичаят е през такива големи венци да се провират всички – здравите, за да се радват на добро здраве през годината, а болните – за изцеление. В други райони малки венчета се окачват по вратите на къщите и се оставят там, докато изсъхнат и “изчезнат сами”. Или венецът от билки се прибира като запас от лекове. Най-търсено и емблематично за Еньовден е еньовчето. То се смята за цвете на здравето и дълголетието. Сплетено заедно с други билки, събрани на Еньовден, се нарича “еньовска китка”. Момите прибирали еньовска китка в сандъците с чеиза, за да пазят дрехите. А с вода, в която е натопена еньовска китка, жените миели косите си, за да са лъскави и здрави. Стопаните окичвали с еньовски венчета рогата на стопанските животни, за да са здрави. Земеделците пък връзвали китка от трева повет на кръста си, за да не ги боли гърбът като работят в полето. Занаятчиите окачвали китка от растението наваличе на вратите на работилниците си, за да привлича повече клиенти. Жените беряли от полето тревата метличе и правели метли, с които измитали от къщите лоши духове и болести.

Каква сила притежават билките се разкрива в много народни песни по особено поетичен начин. Ароматният босилек и до ден днешен се ползва като готварска подправка. Но народните песни разказват, че момите криели босилек в пазвите си, вместо съвременните парфюми. Зеленият пелин пък имал неустоима магическа сила да привличат ергените и да ги карат да се “вият” около момите. А момците примамвали момите като носели китка смин на калпаците. Майките на моми и ергени пък, когато не одобрявали техните избраници, търсели “билки разделни”. Някои от целебните растения се сеели навремето в моминските градини в дворовете. А в българския фолклор могат да се открият още много тайни за целебни и магически растения.

Sorrow is my bread


Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Commander_Samuel_Vimes   03.06.08 21:01
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Didimus   13.05.08 09:44
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Commander_Samuel_Vimes   13.05.08 17:44
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" PoбинoтЛokcли   13.05.08 10:23
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Edna   18.05.08 15:19
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Commander_Samuel_Vimes   19.05.08 19:46
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Commander_Samuel_Vimes   20.05.08 07:30
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Nerksis   21.05.08 16:26
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Kopo   21.05.08 21:24
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Commander_Samuel_Vimes   22.05.08 00:13
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" TheTeacher   22.05.08 14:12
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Me4kopor   24.05.08 20:22
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Didimus   21.05.08 19:09
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Me4kopor   24.05.08 20:33
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Me4kopor   03.06.08 20:04
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Гeнepaлa   03.06.08 21:01
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" TheTeacher   22.05.08 14:15
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Last Roman   22.05.08 15:30
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Me4kopor   24.05.08 20:10
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Last Roman   03.06.08 20:56
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Me4kopor   06.06.08 20:20
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" ty^iga   11.06.08 15:34
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" ty^iga   12.06.08 13:41
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Me4kopor   12.06.08 19:27
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" ty^iga   13.06.08 01:02
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Me4kopor   13.06.08 19:34
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" ПpинцътKoйтoБeTeraв   13.06.08 13:27
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" nightsun   16.06.08 21:43
. * Тази година за съжаление lady_tea   16.06.08 10:42
. * Re: Тази година за съжаление PoбинoтЛokcли   16.06.08 11:56
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Commander_Samuel_Vimes   17.06.08 07:26
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" PoбинoтЛokcли   17.06.08 10:01
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Halleck   17.06.08 11:01
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" kockasfulu_nyul   19.06.08 17:08
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Commander_Samuel_Vimes   18.06.08 21:38
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" nightsun   18.06.08 22:57
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" Me4kopor   19.06.08 08:44
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" vizantiika   19.06.08 10:40
. * Re: "ТАЛАСЪМИЯ 2008" nightsun   19.06.08 20:14
. * останах без медальон ПpинцътKoйтoБeTeraв   21.06.08 17:32
. * Re: останах без медальон _moonlight_   23.06.08 16:41
. * Re: останах без медальон ПpинцътKoйтoБeTeraв   24.06.08 14:47
. * Re: останах без медальон Гeнepaлa   24.06.08 17:14
. * Re: останах без медальон _moonlight_   25.06.08 10:12
. * Re: останах без медальон Гeнepaлa   25.06.08 11:33
. * Re: останах без медальон ПpинцътKoйтoБeTeraв   26.06.08 14:20
. * Re: останах без медальон ty^iga   26.06.08 17:00
. * фото? фото! vanbergen   12.07.08 15:03
. * Re: фото? фото! vanbergen   18.07.08 21:16
. * Re: останах без медальон Me4kopor   27.06.08 19:20
. * Re: останах без медальон centsche   27.06.08 21:59
. * Re: останах без медальон Me4kopor   01.07.08 20:06
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.