Вальо, направих марсиански календар (понеже откритите в интернет не ми допаднаха).
((очевидно е, че земните хронометрични единици никак не са удобни за ползване на Марс - дори и за марсоходите, както мислят някои учени, заети с тези програми))
И така:
19 месеца по 35 сола (5 седмици) + 3 извънкалендарни и извънседмични дни = 1 година ("орбитал");
(всеки месец първо число е понеделник, последно число - неделя)
всеки четвърти орбитал е малък високосен, тоест има 4 извънкалендарни сола; всеки пети орбитал - 5 извънкалендарни сола;
(това понеже 1 марсианска година се състои от 668.6 марсиански слънчеви денонощия)
(така петгодишният цикъл е: 668, 668, 668, 669, 670 сола)
(имам различни данни за продължителността на сола в земни часове и минути! дай верните?)
1 сол се състои от 23 часа (парцисола)
1 парцисол = 47 марсиански минути
1 марсианска минута = 82 секунди ((продължителността на секундата е еднаква със земната!))
(по този начин имам натрупваща се разлика от малко повече от 5 марсиански минути за всеки орбитал, което може да не е най-оптималното, но е достатъчно малко и се коригира през Втория извънкалендарен сол - той е с 468 секунди по-къс от останалите; часовниците автоматично се нулират по пладне или в полунощ, да речем)
.....................................................................................................
ВЪПРОСИ КЪМ ТЕБ и към всички желаещи да дадат акъл:
1) названията на марсианските година, месец, час, минута - предложения?
(названията "сол" за марсианското денонощие вече е утвърдено, секундата е със същата размерност, седмицата си е седмица, пак седем денонощия - затова няма смисъл от промяната на тези термини)
1А) в досгашните проекто-календари заглавията на месеците носят имена на астрономи и фантасти, подредени хронологично (така кеплер е първи месец). Съгласен съм с тази логика, но кои писателски имена най-заслужават?
(Бредбъри е твърдо в списъка, надявам се, че това се споделя)
1Б) общо се събират през пентаорбитала 6 извънкаленрадни сола (термин?). Мисля да ги кръстя в чест на астрални божества, свързвани с Марс.
Предложения?
(по принцип хубаво е да се падат новогодишни празници, почивни дни, така корекцията на часовниците минава по-незабележимо)
2) точната продължителност на марсианския сол в секунди? 39 или 37 минути със секунди отгоре на 24-те часа?
3) периодите на сближаване на Марс и Земята в стандартни денонощия? можеш ли да го сметнеш? Пише 26 месеца, ама колко е това като ст.дн.? Или в марсиански солове?
4) оплесках разчетите по орбитата на описания в предишните постинги круизър. Очевидно има някаква периодичност в промяната на денонощията път Земя-Марс, Марс-Земя, ама... Предполагам, че ще ти е по-лесно да го намериш, ако вече е смятано, аз в английските статии се изгубих.
5) кои са особените солове в този календар - слънцестоене, равноденствие и такива подобни?
6) има ли смисъл да се въвежда паралелна мерна единица наред с километъра? Тоест - марсианска миля (термин?), която да е част от нулевия марсиански меридиан (каквито са земните морски мили)?
7) начало на летоброене?
Моето предложение - 1971 земна година, кацането на първия земен космически апарат.
---------------------------------
намерих интересни сайтове по въпроса, обаче там са екстремисти с конституции и химни на Марсианска Федерация, с писменост на латиница (при автори руснаци!) и език(?!), та с тях не можах да се погодя никак. Направо мязат на сектанти!
звук от плясък с една ръка - шамарРедактирано от Шapkaн на 18.03.08 10:05.
|