Аз предлагам да ползваме една друга възможност за финансиране, която рядко се споменава. Т. нар. "telepresense", което буквално преведено означава "телевизионно присъствие" а на практика се свежда до дистанционно управление на моделчета. :) Ето това, правено на Луната (за да не е мого голямо закъснението на сигнала) би трябвало да донесе доста пари. Фирмата спонсор е очевидна: "Лего". Току виж сме направили "Лего" най-големия доставчик на лунен хелий-3. След 50 г. това ще е да си като нефтен магнат и с пари, спестени от закуска, ще можем да пращаме колонисти на Марс, автоматични станции до външните планети, да пуснем сонди под повърхностния лед, и най-важното - да профинансираме ТПФ - това е голям телескоп в точката на лагранж Л1 (всъщност, най-вероятно ще е интерферометър от 4 телескопа по 8-м), с който да се откирват планети от земен тип около други звезди, да им правим снимки и спектри. Това много ще помогне да разберем какво става в Галактиката и защо се сблъскваме с парадокса на Ферми - от една страна ще ни каже дали планетите от земен тип са често срещани, а от друга, ще ни каже какви са условията на тях и дори дали има живот (защото животът прави хим. състав на атмосферата неравновесен, произвеждайки метан и кослород значително над развновесния процент). Честно казано, аз смятам ТПФ за много по-важен т колонизацията на Марс, защото колонизацията през следващите 300-500 г. ще означава живот под купол и със скафандър, дори тераформирането да започне утре.
Според мен истински ще започнем да колонизираме Галактиката едва когато започнем да променяме самите нас за да се пригодим към средата. Да променяме средата е екстензивен път, който ще ни доведе до такива неща като Сферите на Дайсън. Ако една цивилизация е достигнала контрол върху ресурси, достатъчни за да строи сфери на Дайсън, едва ли ще е останала на ниво да възпроизвежда начина си на живот от времето, когато е имала ресурсите на една единствена планета.
Представям си бъдещата "колонизация" на Вселената като превръщане на всеки грам маса в мислеща материя. Дали ще бъде нещо подобно на виртуалните реалности или съвсем различно - не се наемам да предскажа, но в перспектива усвояването на космоса ще дойде от революцията в области като изкуствения интелект, микро- и наноелектрониката. За да усвои една цивилизация Вселената, не е необходимо да се променя Вселената, а самата цивилизация. Ти знаеш, че стойностите на фундаменталните константи са подозрително специални, сякаш някой нарочно ги е избирал такива. Традиционното обяснение е, че има безкрайно множество вселени, в които са реализирани всички възможни комбинации от стойности. НО! Може би трябва да се мисли за Вселенета като за един краен автомат, оптимизиран да произведе максималната възможна мислеща маса и/или мислещата максимално маса! Затова е _много_ интересно да се научим да предсказваме (нямям предвид смисъла, който се влага в тая дума, когато се говори за циганките пред Шератон!) бъдещето на Вселената - ще се разширява ли или ще се свива, ще се разпрадат ли електроните, ще настъпи ли топлинна смърт и пр. - така можем да получим косвена представа кой е "нагласил" константите и може би дори как е изглеждал.
Преди време в scifiction.com Елън Датлоу пусна разказ - не помня автора, нито заглавието, в който предтсавителите на една цивилизация се връщаха в миналото за да "засилят" цивилизацията си и да и помогнатв борбата с извънземните нашественици. И това - много пъти, докато цижилизацията им не стана мноооог силна... Не си спомням далиточно, но май накрая се стигна и до контрол върху фундаментаните параметри. Казвам го това, защото искам да съм ясен, че не е моя оригинална идея, и други хора са мислили в същата посока.
Това беше ... отклонение по темата...
Впрочем, почти съм сигурен, че ако наградата на Гугъл за луноход доведе до нещо, голяма част от парите ще се съберат именно с дистанционно управление от любители.
* * *
Според мен не е са чак толкова парите в туризма, ама да се надяваме на по-доброто. Все пак не забравяй, че само един от 12 и повече отбора, които участваха в конкурса за наградата "Х" успя да събере достатъчно (и то главно от един-единствен източник - Пол Алън от Микрософт). По своето естество 99% от бизнеса се интересува само от баланса в края на годината, а тук става дума за _мнооооого_ дългосрочен проект - дори само за подготовката и изпълненеито на еднократен полет ще отидат 5-10 г., а за колония става дума за поколения. Сещам се за моя любимец Банкс:
Тези с хотела - фирмата май се казваше Бигелоу, нямат как да си водят туристите до горе. Те до сега изстреляха два прототипа на техните надуваеми модули (в мащаб 1:3) със стари съветски балистични ракети. Планът им е да наемат "Съюз"-и от Русия, но руснаците имат проблеми с обема на производството и поне докато заместника на Совалките не започне да лети и НАСА спре да наема кораби аз обслужване на МКС, няма да стане.
Последно, Сатурн V e правен не за ПРО, ами за Лунната надпревара. Совалката е правена за ПРО, вкл. безпилотната версиа "Shuttle C", която никога не е летяла, но чийто голам привърженик на времето е бил сегашния администратор на НАСА... Едиственият случай, когато Сатурн V лети не за лунната програма е когато с пред-последния останал носител извеждат станцията "Скайлаб". Последният носител така и си остава неизползван и сега е в музея в косм. център Кенеди, ако не се лъжа. Наскоро по медиите се вдигна шум че бил ръждясал и доброволци го боядисаха.
Съвсем последно, освен на Каймановите и Крокодиловите острови, ще действаме и през Човешкия, не само защото хората сме по-големи хищници от другите, ами защото там данъците са ниски. Става дума за Island of Man, в Ирландско море (и ако не ме лъже паметта, там са били интернирани германците от Вт. Св. Война).
|