|
няма никаква полезност подобен тест
какво би означавал единият от изходите - този, в който журито не оценява високо произволен разказ от иначе известен писател?
според теб - това, че журито не може да оцени стойността на нещо обективно стойностно.
според формалната логика обаче - просто, това че:
- дори и награда за цялостно творчество не гарантира 100% 24-каратовост на всяка буква, ред или страница на награденият
- обективни стойности в литературата няма
(то всъщност ИМА, но те са от многобройни и разнотипни линии на оценяване (което означава, че не могат да се сумират адекватно), и понеже литературните конкурси обикновено не са ограничени в конкретно направление на оценка - примерно "Най-въздействаща метафора" или "Мелодичност на фразата на база на думи от периода ХХХX-YYYY на езика Zzzzzz", на журитата все пак се налага да събират ябълки с кучета и да делят на мармалад, за да получат крайни оценки за разглежданите творби, при което липсата на формален метод или каквито и да било стандарти за операции между подобни разнотипни обекти (всеки, който поне веднъж в живота си се е сблъсквал с програмиране и знае какъв хаос е да събереш 2 с "Добро утро!" би трябвало вече да е отегчен, но моля ви, потърпете в името на толерантността към хуманитарното образование.), та тази липса на математически апарат за подобни операции довежда до различия в оценките на журитата на отделните конкурси, и всъщност, няма как да бъде избегната.)
- няма такова нещо, като световно признат майстор на базата на награда присъдена от краен брой хора - т.е. то има, но това, че някой употребява такива глобални категории, далеч не значи, че ги употребява правилно (щото освен на Хюго и Небюла, Щатите са родина и на Световното първенство по бейзбол, в което участват само американски отбори, както и на Световните шампиони по американски футбол, който също е само национално първенство. Пределно ясна съм, надявам се.)
- и накрая, но със сигурност не на последно място: конкурсът на издателство "Квазар" е точно това, което казва наименованието: (повтаряйте след мен, ще пиша бавно за яснота ;) ) КОНКУРС НА ИЗДАТЕЛСТВО "КВАЗАР", който се организира като подборка от някаква база текстове, която пък да бъде издадена от споменатото издателство. ТОЛКОВА. Името си е тяхно, търговската марка също, ТЯХНО СИ Е правото да избират какво да свързват с него. За въпроси и оплаквания - pop@armenia.com
Тва е.
Всичко е на шега, на майтап, докато накрая някое божество не те запука със светкавиците.Редактирано от firefox на 28.04.04 15:38.
|