Какво значи "всичко живо"? :) Опцията за корав диск е опция на софтуера, която ако искаш я ползваш, ако искаш не. SAP не те задължава. Проектантът е дал и изчисления и без корав диск, даже и без софтуер, но с q = 3.5.
И тук всъщност идва заяждането - ако няма връзки е трябвало да се смята с q=1.5. Това обаче не е вярно. Както вече стана ясно, в нормите е записано друго, а и проф. Рива подробно е обяснил защо е така. Няма защо ние да го дъвчем. Човекът, който е написал Еврокода най-добре може да го обясни.
Между другото, дори и да имаш връзки, пак не ти мърда изчислението без корав диск, иначе няма как да получиш усилията във връзките. След което ще видиш и че има доста съществена разлика и в останалите резултати. За разлика от металните, при този тип конструкции, връзките рядко могат да изпълнят критериите за корав диск, освен ако не са някакви кютуци. Който се е занимавал повече с такова проектиране, знае.
Масово в света сглобяемият стоманобетон се прави без покривни връзки. Дори и в Гърция и Италия, които са доста по-сеизмични зони от нас. У нас, също има страшно много такива халета без стоманени покривни връзки. Въпрос на проектантско решение, но нормите не те задължават.
Това обаче не пречи в началото, на етап ИП да пуснеш един бърз модел с корав диск, за да се ориентираш за поведението на сградата, защото бързо ще си видиш център на маси и коравини, междуетажни премествания, P-D ефекти и др.
След това, този модел попада в някой недобросъвестен оптимизатор, който те разнася из цялата колегия и му прави разни експертизи, нищо че имаш още 5 модела след това.
|