1. Това изобщо не е спора. Никой не оспорва, че ламарината не може да е корав диск. Те и връзките често не са достатъчни за да направят корав диск. Това с ламарината е изсмукано от пръстите на базата на логиката:
1. Трябва да има корав диск ?!?
2. Халето няма хоризонтални Х-връзки.
3. Значи би трябвало ламарината да е корав диск.
4. И почваме да обясняваме надълго и нашироко, че ламарината не може да е корав диск.
В края на краищата, спорът накрая опира до това, трябва ли да има Х-връзки по покрива или не. Твърдението на ТЕС е, че трябва и ако няма, то трябва да се приеме коефициент 0.67. Обаче:
1. Оказа се че самият проф. К. не слага Х-връзки.
2. Това не е случайно. За разлика от стоманата, при сглобяемия Ст.Б. връзките са pain in the ass. Трябва закладни, заваряване на място и пр.
3. В Еврокод 8 е ясно записано, че при едноетажните сглобяеми халета не се изисква пълен корав диск, а само частичен - сградата да е привързана в двете главни ортогонални направления. Това е осигурено от главните греди и столиците. Значи имаме kx и ky, а липсва само kxy. Това обаче е достатъчно за да се приеме q = 3 - 3.5 или R=0.35 по нашите норми.
4. ТЕС твърди, че по "експертното" им мнение, това не е достатъчно, защото когато силата е насочена по диагонала, колоната ще работи като самостоятелна ?!#$? Това е напълно неверно. Силата се разлага по двете ортогонални направления и изтича в тях. Липсват елементарни познания по статика.
5. Прочети становището на проф. Пауло Рива. Там подробно е обяснено защо в Еврокода е записано именно така и каква е връзката с коеф. на поведение. В Италия са правени доста експерименти за тази работа. Няма обърнато махало, дори и без връзки.
Оттук нататък всичко е решение на проектанта. Може ли да се сложат връзки - може. Може ли да не се сложат - може и не е грешно. Връзките определено помагат и водят до по-малки колони, но вкарват хамалогията със закладните части, заварките и пр., което компенсира тази "икономия". Виждал съм много проекти както с връзки, така и без. При всички случаи, това трябва да се отчете в модела и ако има връзки да се сложат, като винаги смятаме с "реална" коравина на покривния диск.
По отношение на ламарината. Като обшивка, тя има някаква, макар и малка коравина и Еврокод изисква отчитането на приноса и като неконструктивен елемент. Това ще доведе до различно преразпределение на усилията в колоните. Тъй като коравината и се отчита сложно, може да направим изследване с вариране на коравината от 0 до пълната и стойност и да вземем най-неблагоприятните усилия, за да си вържем гащите.
Някой обаче се докопва до някакъв модел, вижда някаква коравина и опищява света. След това се пращат и други модели и сметки, че излиза и без коравина, но вече никой не ги гледа. С прости изчисления се вижда, че средните колони са достатъчно корави за да поемат съответните сили и премествания и без ламарината. Виж папката сметки.
Да не говорим, че сградата е силно преоразмерена. Проектантът се е презапасил доста. В последния момент се оказва, че трябва да се проектира за I-ва категория и C = 1.5 по "желание" на инвеститора, въпреки че реално е II-ра. Въпреки това, се оказва, че сградата излиза, но вече "на ръба".
|