Добре, тогава да задам няколко ясни въпроси:
1)Минимални цени имаше, не проработиха.Какво ви кара да мислите,че ще проработят сега и по какъв начин? Само Илком предлага декларации, а пък аз ще запитам какво ще попречи да са формални и неверни,след като инвеститора и проектанта ще имат интерес от това. Да не говоря колко време ще се трие в бумащина, а от това губят всички. Може би искаме всички да станем държавни служители и проектирането да стане държавен бизнес- само така може реално да се въведат минимални цени. Това ли искате??
2)Тук сме 5 човека и всички са на различни мнения за нивата на цените.Как може да се постигне общо съгласие за ценови правилник? Особено големи са различията м/у колегите от големите градове и страната. Според колегата Роскоф, примерно заплата от 1400лв му се вижда малко като минимум??!! Не е ли малко нагло да искаме държавата да ни осигурява възможност за бизнес с доход мин.1400 лв??
3)Не мислите ли,че всъщност една твърде голяма част от нас нямат място в проектантския бизнес, просто не стават за това? Твърдя,че поне 30-40% от колегите са просто бакали с калкулатори в ръце, знаят си гредите ,колоните, поленцата,табличките,без много мислене,да не говорим за развитие и учене. Тук като се позавъртя из темите-какво виждам? Един пита за ивични фундаменти, друг е сметнал халенце,обаче не му е ясно как да изглежда възелът греда-колона, трети не знае как се смята база на метална колона. Няма лошо- учат се колегите, всеки е минал от там,обаче това се прави на РЕАЛНИ обекти и както изглежда правят ги САМИ!! Това ли трябва да защитаваме с минимални цени? Твърдим ,че професията ни е отговорна,а не се отнасяме отговорно към нея. И който казва,че такова е заплащането,аз ще кажа,че "палачорите" се срещат в голяма степен и сред тези работещи на средни и високи цени.
Моите предложения са следните и те зависят от нас като бранш и камара и съм сигурен,че в средно и дългосрочен период ще доведат до покачване заплащането на труда ни, за разлика от неработещи административни мерки:
1)КИИП да разработи ПРЕПОРЪЧИТЕЛЕН ценови правилник, на който може да се опираме при дискусии с възложителите.
2)Влизането в КИИП трябва да бъде трудно,също както в адвокатската или нотариуската колегия. Ако щете изпити, тестове, курсове...не може да профанизираме работата си и да искаме достойно заплащане, няма как да стане. В момента от 3 ВУЗа поне излизат потенциални проектанти. Ако отворят още 3 на всички ли ще трябва да осигурим минимални цени?
|