Престъпления против половия морал
Още с приемането си през 1968 година Наказателният кодекс съдържа две разпоредби, с които изключително стеснява свободата на позволените хомосексуални действия. Първата разпоредба инкриминира хомосексуални действия на открито, извършени по скандален начин или по начин, способен да подтикне другите по пътя на извратяването Член 157, алинея 4 "който върши хомосексуални действия на открито . . . " , . Втората обявява за незаконна хомосексуалната проституция. Общото между двете разпоредби е, че инкриминират недискретността или публичните изяви на хомосексуалните действия.
Тълкуването на смисъла на двете алинеи е затруднено поради факта, че няма съдебна практика относно тези престъпления. Според правната теория (Стойнов и Корнажев) инкриминирани по смисъла на тези две алинеи са хомосексуалните действия, които се третират за престъпни в предишните три алинеи на същия член, т.е. хомосексуалните полови сношения и действия на полово удовлетворение.
Възможно е и друго тълкуване, а именно, че всички хомосексуални деяния, извършени на открито, по скандален начин или по начин да подтикнат другиго по пътя на извратяването, както и всички хомосексуални действия, извършени с цел имотна облага, са наказуеми. Основание за това е целта на закона, която е защита на половия морал. В конкретния случай защитата на последния се осъществява не чрез търсенето на наказателна отговорност за определени хомосексуални действия, а недискретната форма на хомосексуализма.
С други думи, ако те целуна на улицата могат да ме осъдят не защото съм лесбийка, а защото не го крия и го демонстрирам. Не виждам къде е успокоението...
Алинея 4 съдържа три хипотези. Те са:
Хомосексуални действия на открито;
Хомосексуални действия по скандален начин; и
Хомосексуални действия по начин да подтикне другиго по пътя на извратяването.
"Открито" хомосексуално действие в широкия смисъл ще е налице, когато двама мъже да се държат за ръка, докато се разхождат, и по този начин открито демонстрират своята
хомосексуална връзка.
За да може хомосексуално действие да има признака "по скандален начин", то трябва да възмущава околните със своята неприличност, т.е. поради това, че противоречи на правилата за ред и приличие, приети в обществото.
Алинея 4 наказва за подтикване на другиго към "извратяване". Законодателят дава ясно да се разбере, че не е безразличен към хомосексуалните прояви и е дал израз на осъждане. Тук откриваме израз и на схващането, популярно в миналото, че хомосексуализмът може да се придобие в резултат на общуване с хомосексуални лица.
Очевидно наказуеми са хомосексуалните действия, които не са дискретни, а се извършват публично. Дискретността е условие за законност, подобно на възрастта и необходимостта от съгласие за осъществяване на хомосексуалното полово сношение и действията на полово удовлетворение.
Макар и с неясно съдържание тази норма предвижда тежко наказание, каквото е лишаването от свобода. Съдът може да реши да приложи алтернативно на лишаването от свобода наказание "поправителен труд". Последното засяга трудовите права на осъдения. То може да засегне правото на получаването на пълния размер трудовото възнаграждение, правото да се ползва редовен годишен отпуск и неплатен отпуск. Времето, през което се изтърпява въпросното наказание, не се счита за трудов стаж. Срокът на наложеното наказание може да бъде от три месеца до една година. Съгласно Наказателния кодекс, осъденият изтърпява наказанието в мястото където работи, а за лица, които не работят в учреждение, предприятие, кооперация или обществена организация - на друга подходяща работа в района на местоживеенето им. За нетрудоспособни, както и за лицата, които не могат да бъдат изпратени на работа, наказанието поправителен труд се заменя от съда с глоба до петдесет лева. Ако осъденият на поправителен труд откаже да работи без основателна причина, съдът заменя поправителния труд с лишаване от свобода, като за три дни поправителен труд определя един ден лишаване от свобода.
Отново кумулативно с основното наказание се налага и наказанието лишаване от свобода
|