Във връзка с темата, ето едно писмо на група ентусиасти, загрижени за природата, които се опитват да ангажират общественото внимание:
"Здравей, Слави.
Пише ти група млади хора, които са силно обезпокоени за бъдещето на нашата прекрасна природа. Всеки българин говори за това, колко е красива природата ни, че живеем в истинско райско кътче, но малко хора знаят колко уникална е тя. За повечето хора природата се измерва с един красив пейзаж, но истината е друга. Богатството на природата е в природното разнообразие, което включва разнообразието на екосистемите и местообитанията (хабитатите), от което зависи и биоразнообразието, което пък от своя страна гарантира жизнеността на природата. Много малко хора в България знаят, че страната ни е най-богата на ендемични видове растения и животни в Европа, че поради специфичните климатични условия, Странджа е съхранила уникална за цял свят горска екосистема, че лонгозните гори в Европа се делят на Европейски и Български, пак заради уникалността на природата ни. Източни Родопи пък са кътчето на нашия континент с най-голямо природно разнообразие. Националният ни парк “Централен Балкан” е един от четирите национални парка на Европа, обединени под егидата “Пан паркс”, като еталони за най-съхранени природни територии с характерни хабитати.
В България се срещат 74 % от птичето разнообразие на Европа, което поставя страната ни на първо място по птиче разнообразие на континента.
Всичко това го пишем заради нашумялата напоследък природозащитна мрежа “Натура 2000”. Много хора са подведени, че това е някаква политическа игра, целяща да отчуждава частни земи. Истината е съвсем друга. За “Натура 2000” трябваше отдавна да се говори, но нашият “политически елит” няма такива интереси. За тази природозащитна мрежа работят неправителствени организации и специалисти по биоразнообразие, като много от тях са млади хора, желаещи да дадат последен шанс на дивната ни природа. От предложените 36 % от територията на страната ни, отговарящи на изискванията на Европейския съюз за защитените територии, безхаберните ни политици искат да ги съкратят на 12 %.
За сведение на хората защитените територии в България до 1990 г. бяха около 5 %. С тези нови 7 % “политическият ни стожер” не допринася с нищо за опазването на природата ни. Изключени са от списъка на защитените територии нашето Черноморие, където има също уникални екосистеми и редки видове, както и целите Родопи. Всичко това показва едно, че се дава възможност да се облагодетелства нашата строителна и дърводобивна мафия, чиито “кръгове от фирми” обслужват определени политически и личностни интереси.
Икономиката е много важна за страната ни, но не можем да си позволим да съсипваме още по-голямото си богатство – природата, защото икономиката зависи от подходящи условия, които дава именно природата.
Трябва всички да знаем, че природното наследство на една държава не е просто богатство на самата държава, а част от Световното природно богатство, но благата на това наследство може да ги ползва само народа, който живее в съответната държава. В същото време този народ е отговорен пред цял свят за опазването на природата си, като част от Световното природно наследство.
Време е вече да се “разбули тайната” на “Натура 2000” и се обръщаме с молба към теб, да поканиш в някое от скорошните ти предавания хораа, които работят по програмата на тази природозащитна мрежа. Народът ни трябва да знае истината, кой има полза от съществуването й и кой няма такава изгода. Какви са изискванията на ЕС и какви глоби ще плаща държавата ни при намаляването на тези територии? Ще бъдат ли ощетени собствениците на земи в тези предложени за защита територии? Какви човешки дейности са разрешени и кои – не?
“Натура 2000” е една нова система на природозащита. Нека хората разберат какво представлява тя и защо е толкова необходима. С какво досегашните методи на природозащита на неефективни? Трябва да си зададем и въпроса, само ние хората ли имаме право да съществуваме и само нашето съществуване ли има смисъл?
Още в началото на писмото казахме кое гарантира жизнеността на природата, а тя гарантира чиста околна среда, което пък означава по-малко болести за хората. Отделят се много средства за спасяването на отделен човешки живот, а в същото време не си даваме сметка колко средства ще са ни необходими за възстановяването на природата, ако “не дай, Боже!” я унищожим.. Не можем ли да прозрем, че именно съществуването на природното равновесие гарантира и нашето бъдещо съществуване? За това би трябвало не само да пазим чиста природата си, а и да се грижим за жизнеността й
Надяваме се това писмо да заинтригува както теб, така и българските медии, защото до днес те не показаха никакъв интерес към това, какво се прави за защитата на нашата държава.
С уважение:
Васил К. Генчев – 37 години, художник, член на Дружеството на Пловдивските художници, член на “Българско дружество за защита на птиците”
Тел. 03104/25 53, 0897260923
НПО, работещи по програма “Натура 2000”:
БДЗП – централен офис София
тел/факс 02/870 75 79, 72 26 40
“Зелени Балкани” – централен офис Пловдив
тел/факс 032/626 977, 626 915 "
|