Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:21 17.07.25 
Клубове / Взаимопомощ / Здравна / Медицинска Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Храните, които ни изяждат
Автор Бoжидap 3имниkoв (новак)
Публикувано11.11.10 12:24  





Организмът на различните хора има различна устойчивост на болести, токсини и храни. Някои могат да ядат и пият изненадващи неща в големи количества и пак да се чувстват добре. За нас останалите е добре да знаем какво е въздействието на някои групи храни.

Мононатриевият глутамат (Monosodium Glutamat, MSG, E621), е хранителна добавка, която се използва за овкусител. Сам по себе си няма вкус, но придава вкус на храните, към които е добавен. По-евтино е да се използва, отколкото да се добавят множество други подправки и аромати, които традиционно се употребяват в кухнята. Намира се в почти всички пакетирани закуски: снаксове, чипсове, и т.н. Използва се в китайските ресторанти, някои замразени храни и полуфабрикати, а напоследък в много ресторанти като съставка на пакетирани бульончета и смеси от подправки.

Има множество спорове за вредните ефекти на мононатриевият глутамат върху здравето. Ние просто ще отбележим показателен факт. Глутаминовата киселина се среща в човешкия организъм. Като невротрансмитер тя спомага за работата на мозъка. Може да се синтезира в човешкия организъм от по-прости съединения. Когато ние храним организма си с мононатриев глутамът, тогава намалява собственото ни производство на глутаминова киселина. Тъй като е необходима за нормалното функциониране на мозъка, при внезапното спиране на приемането на глутамат мозъкът започва да изпитва глад за него. Появява се зависимост, която може да се преодолее чрез приемане на глутамат. По този начин се появява зависимост към определени храни и изкуствено се повишава апетита.

Това е индустрия за милиарди, а глутаматът спестява пари и прави потребителите зависими. Един неочакван начин човек да се окаже зависим от глутамата са пакетираните сухи бульончета. Основната съставка там е глутаматът. Напоследък в повечето ресторанти, особено за овкусяване на супите, се използват пакетирани бульончета. От една страна е странно уважаващ себе си професионален готвач да ползва пакетирани бульончета, а от друга глутаматът е съставка, чиято употреба би трябвало да се обявява.

Колбасите и нитратите в колбасите. Листните зеленчуци можем да изкиснем във вода и така да намалим нитратите с 80%. Краставицата можем да обелим, тъй като нитратите са предимно в кората й, но с нитратите в колбасите няма начин да се справим. Нитратите могат да се преобразуват в човешкия организъм във вредни вещества, които да увеличат риска от ракови заболявания и да увредят функцията на щитовидната жлеза. Малки количества нитрати са безвредни за здравето, но рискът нараства с количествата.

Вредното действие нараства и при продължително съхранение на колбасите, както и при топлинна обработка. За количеството на използваните нитрати говори опитът на едно научно-популярно ТВ предаване. Там използваха успешно колбаси за ракетно гориво благодарение на количеството нитрати съдържащи се в тях.

Безалкохолните напитки. Въпреки очакванията за утоляване на жаждата, безалкохолните напитки действат точно обратно. Усилват жаждата. Също така увеличават телесното тегло, дразнят стомаха, товарят организма с различни Е-та.

Диетичните газирани напитки са дори по-вредни. Производството им е по-евтино, защото използването на подсладители струва по-евтино. Именно от подсладителите идва опасността. Аспартамът (Е951), например, при преработката си в човешкото тяло отделя метилов алкохол. Той оказва влияние и на невротрансмитерите и може да повлияе мозъчните функции. Изследвания са показали връзка между продължителната му употреба и ракови заболявания.

Изложените факти целят не да плашат, а да помогнат за съзнателна употреба на продуктите. Всеки сам решава какво да яде и пие, но е хубаво преди това да е запознат с фактите и да е взел съзнателно решение.

Например, човек си похапва значителни количества снаксове, салам и се налива с безалкохолни. По някое време се появяват наднормено тегло, проблеми със сърцето, умора и лошо настроение. Отива при лекар. Лекарят препоръчва промяна в храненето освен лекарствата. Човекът приема лекарствата, но не променя храненето. След известно време без промяна той обявява лекаря за шарлатанин и отива при лечител. Лечителят препоръчва освен предписаните билки и промяна в храненето. Човекът пие билните, но не променя храненето. След известно време без промяна той обявява лечителя за шарлатанин и почва да се вайка как може да съществува такава държава.

Затова е хубаво да се вземат осъзнати решения, за да знаем, че отговорността за нашето здраве е предимно наша.


Редактирано от Бoжидap 3имниkoв на 11.11.10 12:26.



Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Храните, които ни изяждат Бoжидap 3имниkoв   11.11.10 12:24
. * Re: Храните, които ни изяждат бaбa 3aйka   11.11.10 15:47
. * подигравай се, колкото си искаш Бoжидap 3имниkoв   11.11.10 19:27
. * Re: подигравай се, колкото си искаш бaбa 3aйka   12.11.10 09:35
. * забравих Бoжидap 3имниkoв   12.11.10 12:32
. * Re: Храните, които ни изяждат ratna   12.11.10 20:39
. * Re: Храните, които ни изяждат walkman™   12.11.10 20:48
. * Re: Храните, които ни изяждат paзбиpaм   12.11.10 11:25
. * ! 4ereshka2   12.11.10 11:25
. * Re: ! ratna   12.11.10 20:30
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.