"Йешич е недалновиден, погребва купища пари с решението си да освободи седмина футболисти." Подобни доклади летят ежедневно до собственика на ЦСКА Васил Божков. Всички подозират в авторство един човек - Стефан Орманджиев. Не е тайна, че шефът на надзорния съвет не мели брашно с Миодраг Йешич. Може би затова той става събирателен образ на недоволните от сърбина, макар те да не са един или двама.
Като ги сложим обаче на везната, фактите натежават категорично в полза на сърбина. Какви именно са те: Откакто е на Армията, Йешич доведе само трима футболисти - Деян Максич, Славко Матич и Матия Матко. Заради вратаря Йешич изтърпя какви ли не плювни. Но дойде мигът, в който Максич зае титулярното място. И направо запечати вратата. Трите победи над Ливърпул и Байер (Леверкузен) бяха с по 1:0! Трансферът на защитника Славко Матич също бе приет на нож. Бил слаб дори в Славия, какво ли щял да прави в ЦСКА. Наложи се обаче Матич да запълва дупки в защитата на червените срещу Ливърпул в София. След мача тези, които го плюеха, го хвалеха най-много! Колкото до постоянните му контузии, те едва ли са грях на Йешич.
Типично по български бе приет и Матко. Не можело футболист от Хърватски драговоляц и Челик да води атаката на ЦСКА. Същите разбирачи обаче мислеха през пролетта, че юношата на Ботев 2000 Иван Площаков ще се справи по-добре! Хърватинът се контузи, играеше с хронични болки в гръбначния стълб и логично ще си отиде. Йешич не бяга от отговорност и обеща да му намери отбор в Китай, за да върне до стотинка парите, дадени от ЦСКА! Прави му чест, защото куп негови предшественици се криеха зад гърба на шефовете си след тотално провалена селекция. Някой изяви ли желание да върне 1,7 млн. долара за Лима и Соуса? Май не. А трябваше.
Друг напъден - Евгений Хмарук, помогна за шампионската титла, безспорен факт. Но си понесе вината за леките голове на Боримиров, Сисе и Мориентес. Молдовецът можеше да мине с мъмрене. Но реши да се прави на велик в Петрич и да дава съвети за треньора на вратарите пред цяла България? Кой друг от седморката е със свалена цена? Робърт Цаха. Та той бе разкрит още преди година. После обиколи на проби израелци, южнокорейци, но никой не го поиска. Между другото, последните двама са трансфери на Стефан Орманджиев посредством бивши треньори на ЦСКА.
Срамно е да се говори за сваляне на цената на Петко Илиев и Адриян Олегов. Става въпрос за двама юноши, самите те ще се чувстват по-добре в Конелиано например. Ще играят, ако са добри, ще се върнат в "А" група. Дали с екипа на тима от Герман, или с този на ЦСКА, е подробност. Какво струват те на клуба? Нищо.
Без пари пристигна и Александър Младенов, макар да се чува, че един клубен началник му е уредил заплата, надвишаваща 2,5 пъти тази на Йешич.
Дори да има занижени цени, джентълменски трябва да бъде видян и признат обратният процес. С колко пъти Йешич вдигна цената на Ибрахима Гай, Валентин Илиев, Гийом, Йордан Тодоров, дори Велизар Димитров?
Не, седмината отстранени от отбора не са големият проблем. Сърбинът постъпи много мъжки, като съобщи за чистката на 14 ноември. Така момчетата ще имат време да си намерят нов отбор. По-добре ли е да ги освободи на 5 януари, когато те ще се чудят къде да играят, за да се прехранват?
Седмината изгонени са поводът да бъде подгонен отново неудобният. Няма смисъл да вади примерите досега, сигурно са над 10. Но Йешич винаги бе готов да поеме риск в името на ЦСКА. И отстояваше своето докрай. Заедно с публиката, която му вярва. Никой друг не го защити от постоянните атаки. Напротив. Може би някои ги е страх, че с новия договор треньорът ще вземе цялата спортно-техническа власт в клуба. И математиката на безкрайните комисиони и далаверки няма да излезе.
Ако пък някой се мисли за по-велик от Йешич, нека извади дипломата и изведе отбора на терена, вместо да го прави тайно зад гърба на послушни треньори. От такива ЦСКА се напати достатъчно!
Това е от 7 дни спорт, днес. Отлична статия.
|