Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:36 28.10.25 
Клубове/ Религия и мистика / Християнство Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Нека спазваме някаква хигиена на допущенията, Еж [re: Eжko_]
Автор Absinthe Ducrosfils (kind)
Публикувано27.05.09 00:34  



Лунният календар, по който служили във вехтозаветната църква (и сега иудеите) не съвпада със слънчевият – по него първият месец н и с а н (Ест., 3:7) съответства на месец март-април. Като добавим 4 месеца през които е служил свещеник Захарий – бащата на св. Иоан Предтеча, получаваме м. август. Тогава се свършила службата му, а е казано, че “след тия дни зачена жена му Елисавета”. (Лк, 1:23-24)

Няма никакви основания да вземем месец Нисан, споменат в Ест. 3:7, за отправна точка при датирането на събитията касаещи Йоановото и/или Иисусовото раждане. В Естир пише, че в месец Нисан "хвърлиха пур (сиреч, жребие) пред Амана последователно за всеки ден от всеки месец, дори до дванадесетия месец, който е месец Адар." Никъде в този пасаж или в контекта не се говори за определяне на реда на свещенослужение, да не говорим за кадене в Храма.

В Лука 1:8-9 четем:

"Веднъж, когато по реда на своята смяна Захария служеше пред Бога, по жребие, както бе обичай у свещениците, падна му се да влезе в храма Господен, за да покади"

Реда на свещенство вече е определен, Захария вече свещенодейства в съответана си смяна (Авиевата, ст. 5). Тогава, тоест след като вече така или иначе трябва да богослужи, му се пада чрез жребий да покади в Господния Храм. Това е съвсем специфична и рядка привилегия (описана в междузаветната равинска литература, напр. Мишна: Тамид), на която всеки свещеник има право само два пъти в живота си и която е различна от определянето на ежегодишния ред на служение.

При всички случаи, в Естир (където е споменат м. Нисан) не става дума нито за първия, нито за втория вид определяне чрез жребий.


Като добавим 4 месеца през които е служил свещеник Захарий – бащата на св. Иоан Предтеча, получаваме м. август. Тогава се свършила службата му, а е казано, че “след тия дни зачена жена му Елисавета”. (Лк, 1:23-24)

Няма основания и за това определяне на продължителността на захариевото служение на четири месеца. Свещеническите смени са траели от този до следващия Шабат - само по една седмица.


Могат да се намерят някои що-годе убедителни доводи за това, че Иисус e възможно да е бил роден някъде в средата на зимата, но това, което предлагаш тук, или което си заимствал от някой недоучил руски поп, за съжаление, не е едно от тях.



Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Рожденна дата на Христос ? KokoWeb   25.05.09 23:46
. * Re: Рожденна дата на Христос ? masterix   25.05.09 23:48
. * Re: Рожденна дата на Христос ? glishev   27.05.09 21:17
. * Re: Рожденна дата на Христос ? masterix   27.05.09 21:20
. * Re: Рожденна дата на Христос ? glishev   28.05.09 01:12
. * Re: Рожденна дата на Христос ? Koпpивeнa Meтлa   26.05.09 00:34
. * Re: Рожденна дата на Христос ? JoroH   26.05.09 00:35
. * Re: Рожденна дата на Христос ? masterix   26.05.09 00:48
. * Re: Рожденна дата на Христос ? JoroH   26.05.09 00:55
. * Re: Рожденна дата на Христос ? masterix   26.05.09 01:00
. * Re: Рожденна дата на Христос ? believerbg   26.05.09 09:02
. * Re: Рожденна дата на Христос ? Дeйнa Ckъли   26.05.09 13:37
. * Re: Рожденна дата на Христос ? JoroH   26.05.09 17:27
. * Пише, пише: Eжko_   26.05.09 19:44
. * Re: Рожденна дата на Христос ? Eжko_   26.05.09 19:51
. * Re: Рожденна дата на Христос ? masterix   26.05.09 20:58
. * Re: Рожденна дата на Христос ? Дeйнa Ckъли   27.05.09 10:03
. * Re: Рожденна дата на Христос ? Eжko_   27.05.09 17:00
. * "след Т И Я дни зачена жена му Елисавета" Eжko_   26.05.09 19:39
. * Нека спазваме някаква хигиена на допущенията, Еж Absinthe Ducrosfils   27.05.09 00:34
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.