Здрасти, баце !
и
Хайде сбогом, довиждане, лека нощ, приятни сънища !
/Гацо Бацов, юрисконсулт - център нападател/
ЗАКОН ЗА СЪДЕБНАТА ВЛАСТ
Чл. 122. (Изм. - ДВ, бр. 74 от 2002 г.) (1) Следствените служби в Република България са Националната следствена служба и окръжните следствени служби. В София има Столична следствена служба с компетентност на окръжна следствена служба.
(2) Националната следствена служба е юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище в София.
(3) В Националната следствена служба има специализирани отдели за разследване по дела с особена фактическа и правна сложност, по дела за престъпления, извършени в чужбина, по искания за правна помощ, както и за разследване в други случаи, предвидени в закон.
Чл. 123. (Изм. - ДВ, бр. 133 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 74 от 2002 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2006 г., в сила от 12.05.2006 г.) Окръжните следствени служби са юридически лица на бюджетна издръжка. Те осъществяват разследването по всички дела, с изключение на делата от компетентността на Националната следствена служба.
Въпроси:
На територията на Република България ли е град Фриско, щат Тексас ?
В досъдебното производство срещу Елиан Гешев компетентен орган ли е Столична Следствена Служба ?
Столична Следствена Служба знае ли, че не е компетентния по закон орган по случая и ако знае има ли нещо гнило в тандема ССлС и ГДБОП ? Вариантите са два. Или не знае, защото не познава законите на РБ или знае, но съзнателно нарушава Закона, което пък означава, че има нещо гнило.
Знаете ли че:
СТ. Сл. служба нарушава закона, излиза ивън рамките на своите правомощия и компетенции. Това е така, защото според чл. 122 от Закона за Съдебната власт, само Национална Следствена служба е компетентна да извършва разследвания по дела за престъпления, извършени в чужбина, каквото е и обвинението към Елиан Гешев в настоящия момент.
Къде отиваш ти, може би ?
/Гацо Бацов, юрисконсулт - център нападател/
Наказателен Кодекс
Чл. 172а. (Нов - ДВ, бр. 50 от 1995 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Който записва, възпроизвежда, разпространява, излъчва или предава, или използва по друг начин чужд обект на авторско или сродно на него право, или екземпляри от него, без необходимото по закон съгласие на носителя на съответното право, се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба до пет хиляди лева.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Който без необходимото по закон съгласие държи материални носители, съдържащи чужд обект** на авторско или сродно на него право на стойност в големи размери***, или държи матрица за възпроизвеждане на такива носители, се наказва с лишаване от свобода от две до пет години и глоба от две хиляди до пет хиляди лева.
* има и вариант когато съгласие не е необходимо, уредено в чл.25 от ЗАПСП
** в единствено число. Става въпрос за един обект (филм, албум) на стойност в големи размери
*** един брой е минимума. Значи една бройка от филм не е на стойност в "големи размери" и е допустимо да го притежавате. Ако един брой от един филм е законно да притежавате то 3 броя филми по един брой от всеки, законно ли е? А 3000 ? За да си отговорите на този въпрос направете следния експеримент. Наредете в дясно от вас поне 1000 филма, всеки в само един екземпляр. Вземете първия. Разгледайте го добре. На стойност "в големи размери' ли е? Ако не е така го поставете в ляво от вас. Сега вляво от вас имате един абсолютно законно притежаван филм, а вдясно 999 отделни филма за които все още не знаете какви са. Вземете от дясната купчина следващия филм. Разгледайте го и ако е само в един екземпляр, т.е. не е на стойност в "големи размери" го поставете от ляво. Сега вече вляво от вас имате два абсолютно законно притежавани от вас филми, а вдясно остават 998, за които още нищо не знаете. По същия начин процедирайте с останалите филми. Ако по време на прехвърлянето попаднете на филм на стойност в "големи размери" моментално го унищожете, защото притежанието му е закононарушение. Ако не срещнете такъв в края на голямото местене вляво от вас ще имате 1000 абсолютно законно притежавани от вас филма, всеки един от които е: за лично ползване, не е с търговска цел и не е на стойност в "големи размери". За да се убедите, че Законът ви разрешава да притежавате и възпроизвеждате по един брой от всеки един от тези филми прочетете следващия текст. Освен това обърнете внимание на факта, че Законът въобще не дискутира това откъде вие сте придобили оригинала на филма, т.е. дали е от някое ДВД или от Интернет. Важно е да се отбележи !!!
Закон за Авторското Право и Сродните му Права
Свободно използване със заплащане на компенсационно възнаграждение
Чл. 25. (Изм., ДВ, бр. 77 от 2002 г.)
(1) (Доп., ДВ, бр. 99 от 2005 г. - в сила от 10.01.2006 г.) Без съгласието на носителя на авторското право, но при заплащане на справедливо компенсационно възнаграждение е допустимо:
1. възпроизвеждането с нетърговска цел на отпечатани произведения, с изключение на нотни материали, върху хартия или друг подобен носител чрез репрографиране или друг способ, осигуряващ подобен резултат;
2. възпроизвеждането на произведения, независимо върху какъв носител, от физическо лице за негово лично използване, при условие че не се извършва с търговска цел.
(2) Разпоредбата на ал. 1, т. 2 не се отнася до компютърните програми и архитектурните произведения. За компютърните програми се прилагат разпоредбите на чл. 70 и 71.
Възнаграждение при свободно използване
(Изм. на загл., ДВ, бр. 77 от 2002 г.)
Чл. 26. (1) (Изм. и доп., ДВ, бр. 28 от 2000 г.) Авторите на произведения, записани на звуконосители или видеоносители, както и артистите-изпълнители, чиито изпълнения са записани, а също и продуцентите на звукозаписите и продуцентите на първоначалния запис на записаните филми имат право на компенсационно възнаграждение, когато записите са презаписват за лично ползване. На такова възнаграждение имат право и авторите, и издателите на всякакви отпечатани произведения, когато тези произведения са възпроизвеждани по репрографски начин за лично ползване.
(2) (Изм., ДВ, бр. 28 от 2000 г.) Възнаграждението по ал. 1, изречение първо се дължи от лицата, които произвеждат или внасят празни звуконосители или видеоносители и апарати, предназначени за записване, а възнаграждението по ал. 1, изречение второ - от лицата, които произвеждат или внасят апарати, предназначени за възпроизвеждане по репрографски начин. Размерът на възнаграждението е 5 на сто от производствената цена на произведените в страната носители и 2 на сто от производствената цена на произведените в страната апарати, съответно от митническата облагаема стойност на внесените носители и апарати.
В заключение:
Всеки един филм, който вие запишете в един екземпляр върху закупен от вас независимо какъв носител е законно притежаван от вас, защото още при покупката на този носител вие сте заплатили дължимото по закон компенсационно възнаграждение. Записването и на 10 000 такива филма независимо върху какви носители също е ваше законно право, защото всеки един от тях по отделно е законен, щом не е на стойност в "големи размери". Някога може и да разберем какво значи това "големи размери", но за сега трябва да приемем, че един брой не може да има стойност в "големи размери". По тази причина за най-сигурно не притежавайте повече от един брой от всеки отделен филм. Внимавайте само да не ви хрумне да изкарате тази колекция на сергия. Тогава вече вършите престъпление. Докато държите тази колекция в дома си и тя е за лично ползване спете спокойно. Ако ваш приятел ви го посиска за да го запише - дайте му го. Уверете се обаче, че той има намерение да го запише независимо върху какъв носител, защото в такъв случай и той ще е заплатил въпросното компенсационно възнаграждение и ще може и двамата да спите спокойно. Можете да му го занесете лично или да му го прехвърлите през интернет. Законът не ви принуждава непременно да му го занесете физически. Щом можете да го дадете на един, то допустимо ли е да го дадете и на 1000 други приятели. Вероятно да, защото и те могат да го запишат единстевено и само независимо върху какъв носител.
Въпроси:
Хард дискът носител ли е ?
Кой и как се разпорежда с парите събрани по чл. 25 и чл. 26 от ЗАПСП ?
Раздел VII
Използване на компютърни програми
Диспозитивни правила
Чл. 70. Ако не е уговорено друго, счита се, че лицето, което законно е придобило правото да използва компютърна програма, може да зарежда програмата, да я изобразява върху екран, да я изпълнява, предава на разстояние, да я съхранява в паметта на компютър, да я превежда, преработва и да внася други изменения в нея, ако тези действия са необходими за постигане на целта, заради която е придобито правото да се използва програмата, включително и за отстраняване на грешки.
Императивни правила
Чл. 71. Лицето, което законно е придобило правото да използва компютърна програма, може без съгласието на автора и без заплащане на отделно възнаграждение:
1. да изготвя резервно копие от програмата, ако това е необходимо за съответния вид използване, за който е придобита програмата;
2. да наблюдава, изучава и изпитва начина на действие на програмата за определяне на идеите и принципите, които са залегнали в който и да е неин елемент, ако това става в процеса на зареждането на програмата, изобразяването й върху екран, изпълняването й, предаването й на разстояние или съхраняването й в компютърната памет при условие, че той има право да извърши тези действия в съответствие с чл. 70;
3. (доп., ДВ, бр. 28 от 2000 г.) да превежда програмния код от една форма в друга, ако това е безусловно необходимо за получаване на информация за постигане на съвместимост на създадена компютърна програма с други програми, при условие, че необходимата за тази цел информация не е била предоставена в готов вид и че това се извършва само по отношение на онези части от компютърната програма, които са необходими за постигане на съвместимостта. Получената информация не може да бъде използвана за създаване и разпространение на компютърна програма несъществено отличаваща се от програмата, чийто програмен код се превежда, както и за каквото и да е друго действие, което може да накърни авторските права върху програмата.
Управление и контрол на софтуерни активи от органите на държавната власт и местното самоуправление
Чл. 71а. (Нов, ДВ, бр. 77 от 2002 г.; отм., бр. 99 от 2005 г. - в сила от 10.01.2006 г.)
|