Патриархът благослови връщането ни в Световния съвет на църквите
Владици крият покана за възстановяване на членството
Иван Цолов
Българската православна църква отново влиза в става на Световния съвет на църквите (ССЦ), научи "Монитор".
Предложението на световната религиозна организация към БПЦ било направено на асамблеята на ССЦ, състояла се в Порто Алегре, Бразилия, от 14 до 23 февруари. Поканата приели двамата ни наблюдатели на форума - владиците Кирил и Дометиан.
След завръщането си Варненският и Видинският митрополити подготвили доклад, в който се предлага Светият синод да приеме поканата и да възстанови членството си в ССЦ. Докладът е бил представен и на Негово Светейшество патриарх Максим и той е дал благословията си. Решението зависи от синода.
"На асамблеята в Порто Алегре аз присъствах и знам със сигурност, че ни поканиха да възстановим членството си в организацията, но не зная какво ще е решението на Светия синод - дано приемат поканата", заяви пред "Монитор" проф. Тодор Събев, бивш наш представител в ССЦ, по телефона от дома си в Женева.
"В доклада сме написали каквото трябва за форума на Световния съвет на църквите, но това сега не е на дневен ред, в чужбина съм и не мога да говоря", заяви Варненският митрополит Кирил.
"Не зная за такава покана, никой нищо не ми е казал, нямам и покана за заседание на синода", заяви Неврокопският митрополит Натанаил.
"Владиците винаги си мълчат за каквото и да е. Всичко е ясно - те пазят тайна, а хората вън от църквата знаят всичко. Така ще стане и сега - отново ще влезем в ССЦ, а те после ще го кажат", заяви запознат със случая богослов.
С решение на Светия синод от 9 април 1998 г. участието ни в Световния съвет на църквите е прекратено. Зад това решение стояли главно старостилците в БПЦ, подкрепени от няколко митрополити, според които всяка форма на сътрудничество между религиите е недопустима.
ССЦ е създадена през 1948 година, за да се поддържа конструктивен диалог между различните християнски църкви. В нея членуват само православни и протестантски църкви, католиците са включени в организацията като наблюдатели. Руската и Гръцката православни църкви са членове на съвета.
|