Яла да ти покажа.
1. Киокушин има толкова общо с Корея, колкото карате със Япония, или колкото аз с Тринидад и Тубаго. Масутацу е роден в Корея, и е прекарал там първите 15 години от живота си. Учи там корейско кемпо, което всъщност е японския термин за един китайски стил, наречен не помня как (ако те интересува – ще проверя.)
Карате пък по принцип не е японско бойно изкуство, както се счита. Бива създадено къде 17ти век в Окинава, а японците не се докопват до него чак до началото на 20ти.
Доколкото карате е окинавско, то и окинавците не са го съвсем изислили, щото класическите стилове окинавско карате се базират на предшестваща окинавска система, наречена “то те” (китайска ръка ), която пък идва от смесица между древното окинавско “те” (мега проста и груба система, ако въобще може да се нарече система – поради липсата на организираност на техниките) и куп китайски такива, донесени от преселници.
А сега кажи пак за националната принадлежност.
2. Същинското карате наистина е “махленски бой”. И няма какво друго да е, при положение, че тва б.и. е създадено, за да върши работа на средностатистическия див окинавски островитянин, когато не разполага с нищо друго, освен дрехите на гърба си, а е изправен срещу самурай от японските войски с пълно бойно снаражение – представи си ги само всичките му там шлемове, кори, къси и дълги мечове, лък и стрели, евентуално тояга, други режещи по-малки приспособления. Единственият начин да си отървеш кожицата в такова положение, е не само да се разлютиш “махленската”, ми да приложиш възможно най-гадните и подли номера и номерца, за които можеш да се присетиш. И пак не ти е сигурна работата. (Познай кога ще ти хрумне да мислиш за правила, чест, уважение или разните му там церемонии. Туй са японски дивотии, които се разказват от майстори, дето са прекарали целия си живот в дожото и никога не са яли истински бой на улицата.)
Подозирам, че си шотоканец, и като повечето такива си се увлякъл в “борбата между феновете”, т.к. Много силно не поддържам безсмислените разпри “на верска основа” между шотоканци и киокушинкайци. Тъпо е да се подценява една система в нейната цялост, като се сравнява с друга такава.
|