Джон Бърбъри - 1664 - 1666г.
"...На петнадесети стигнахме София, главния град на България, където обикновено отсяда бейлербеят, или вицекрал на Гърция, и поради това той е населен главно с турци. Градът няма стени и все пак на пътя, по който влязохме в него, ни посрещнаха хиляда конници. Гражданите се бяха наредили в редици със своите оръжия, разделени според занаятието си по улиците, но нямаха големи оръдия, защото неукрепените градове не притежават такива.
По време на престоя ни тук бе изпратен куриер за Виена, а епископът на града, променяйки обичая си, представи на Негово превъзходителство и ни показа църквата вън от града, за която се казва, че е била построена преди хиляда и четиристотин години.
След два дни почивка заминахме и като напуснахме софийското поле, пред нас се откри планината Родопи, където през античността Орфей е свирил така хубаво на арфата си. От върха на тази планина извираха седем потока, които жителите на страната и досега наричат седемте извора на Орфей и си въобразяват, че сълзите му по Евридика, съпругата му, са дали началото им. Тази планина и планината Хемус, които се съединяват, разделят България от Романия, наричана от стари времена Тракия и е една от шестте провинции, които при римляните са обединени под общото име Дакия. Другите пет са: Молдавия, Трансилвания, Рашка, Влашко и Сърбия. Тези даки или дави, както са били наречени дават основание на поговорката: Davus sum non Aedipus.
Народът на България е имал много резки преломи и може би повече от всяка друга страна. Първият бяха трибалите, които разгромиха цар Филип Македонски и го накараха да им предаде кобилите, заграбени в Скития за развъждане на порода негови тесалийски коне. Втори са мизите, трети даките. Четвърти римляните. Готите бяха пети. Славяните шести. Българите седми, гърците - осми и турците девети. Въпреки това тя все още пази името България от волгари, които дойдоха от река Волга, и с промяната от "В" в "Б" са наречени българи. Столицата им, наречена преди Tibiscum е известна сега под името София по една църква, посветена от император Юстиниян на св. София..."
|