Мда, заглавието е защото след 2 месеца и 15 дена се навършват 20 години от аварията в ЧАЭС(Чернобилската Атомна Електроцентрала).
По този повод предполагам че доста хора ще се замислят и за нашата атомна електроцентрала и по конкретно по въпросите за безопасноста й, пречупени от аналогията с гореспоменатото събитие.
Преди да обърна внимание именно на тази тема, искам да поставя някои факти.
4-ти реактор, или по българското стандартно означение-4-ти енергоблок на ЧАЭС (АЕЦ "Чернобил") е тип РБМК-1000, което значи "Реактор большой мощности каналны", с мощност 1000 мегавата.Няма да се впускам в подробности за конструктивните разлики спрямо реакторите ВВЕР-1000 В320(2 броя), каквито в момента експлоатира Република България в своята атомна електроцентрала и каквито най вероятно ще изгради в новата си, както и с действащите и изведените от енергосистемата на страната ВВЕР-440 В230(2 броя, още 2 очакват решение за извеждане).Само най общо ще спомена, че реакторите тип ВВЕР-440 и ВВЕР-1000 са от корпусен тип с вода под налягане която изпълнява функцията на забавител.Реакторите РБМК-1000 пък са с графитен забавител.С две думи, двата вида реактори са различни.
В АЕЦ "Чернобил" има още три изведени от експлоатация реактора РБМК-1000.
Втори енергоблок е въведен в експлоатация през месец маи 1979 и изведен през месец август 1991, първи е въведен в експлоатация през месец август 1977, трети през месец юни 1981, като и двата са изведени от експлоатация през месец декември 2000.
Само за информация ще кажа че авариралия реактор 4 е въведен в експлоатация през април 1984 и е работил до взривяването си през април 1986.
На територията на Република Украйна има още 11 реактора тип ВВЕР-1000 в експлоатация, а още 4 предстои да бъдат въведени в експлоатация.Също така работят и два ВВЕР-440.
На територията на Руската Федерация се експлоатират 11 реактора РБМК-1000, 9 ВВЕР-1000, 6 ВВЕР-440 , 4 ЭГП-6 и 1 БН-600.
На територията на Латвия се експлоатират два реактора РБМК-1500.
Ефекта на самоповишение на мощноста при извеждане на реактора от енергосистемата, както и нестабилноста му на режим на ниска мощност, характерни и описани от специалистите при реакторите от тип РБМК-1000 не се наблюдават при ВВЕР-440 и ВВЕР-1000.Също така в днешно време АЕЦ не се използва за научни експерименти... или поне не и АЕЦ Козлодуи.Поради затегнатия контрол от страна на Европеиската общност над нашата централа, което е и единственото предимство от това, всички правила и предписания за безопаснот се съблюдават.
Така че аналогична авария в АЕЦ Козлодуи е практически невъзможна.Теоретически спора би бил безкраен...
Впускайки се в историята, виждаме колко много се е изписало и изговорило за Чернобилската авария на 26 април 1986.Има много развити хипотези какво точно е станало.Смята се че заключението на разследващата комисия е невярно и пълно с пропуски-вероятно по политически причини, вероятно не.Но стоят фактите-а именно:замърсения район около Чернобил, забранената зона охранявана със статут на държавна граница, обезлюдения град Припят(наскоро се появи и художествен очерк с автор Елена Филатова за града на призраците-Припят, доста е шокиращ, потърсете го).Над 50 000 човека изгубват на 26-ти април домовете и жизнената си среда.Около 10 000 заплащат със живота си, за жертвата да ограничат и да опитат да спрат последиците от аварията-това са пожарникари, милиционери, санитари, военни, строители, атомни енергитици, обикновенни граждани.Неизброими са останалите жертви на радиоактивното лъчение, онкоболните, родените деца-инвалиди.Икономически катастрофата струва милиярди долари.
Чернобил е най голямата индустриална авария в света.По време на самата авария загиват едва двама човека, а страшното настъпва веднага след нея.
Но въпреки шокиращите факти, насреща стоят други факти-последвалите модернизации във всички руски и източни атомни електроцентрали, проведените хиляди конференции по света засягащи въпроса за ядрената екология, взетото решение за спиране на енергодобива в световен мащаб чрез използване на атомни електроцентрали.
От какво трябва да се опасяваме ние?
Единствено от неспазване на мерките за безопасност при експлоатацията на реакторите на АЕЦ Козлодуи и евентуално на бъдещата АЕЦ Белене.С други думи от човешкия фактор.Хитрата шега на Ку-ку навремето се оказа един блестящ масов експеримент...Показа че ни е много страх.Толкова колкото не ни е било, когато ТАСС съобщи, че на територията на СССР има тежка авария с атомен реактор.
Защо ли?Защото радиацията не е видима... тя не е враг с които можеш да се бориш, а от които трябва да бягаш-а всичко от което трябва да се бяга предизвиква паника.Но всъщност ако си купиме по един гайгер-мюлеров брояч и се разходиме в цяла София, дали няма да се окаже че радиационния фон превишава на места този във Припят?
Елате повече!
|