Какиното,
Аз съм от хората, които ходят в АЕЦ-а от време на време. Искам да ти кажа, че моите колеги, които ходят по-често, не знам дали заради любопитство или заради собствената си безопасност, замерват радиационния фон редовно и казват, че радиацията в Козлодуй е по-ниска от тази на Орлов мост, например.
Говоря ти за града Козлодуй и за пространството около централата.
Естествено, ако влезеш в т.нар. "зона със специален режим", нещата стоят много по-различно. Мога да те уверя, че там се вземат много специални мерки и се следи стриктно кой колко радиация е поел и ако прехвърли нормата не го допускат повече вътре до изтичане на определения период. Нормите са в зависимост от възрастта, пола и др., всяка година се минава на сериозни профилактични прегледи и т.н. Работещите там много добре знаят как да се предпазят максимално.
Колкото до това, че специалистите по ядрена енергетика няма къде другаде да се реализират - истина е. Както е истина и, че много други хора, с професии, които не са чак толкова близки до ядрената енергетика, страшно се натискат да работят в АЕЦ-а. Защо? Защото, преди 10-ина години, когато започнахме да работим с АЕЦ, моята заплата като инженер в БАН (Българска академия на науките) беше около 100 лв., в АЕЦ-а обикновените инженери (не говоря за операторите) получаваха 1000 лв. и нагоре. Така че, повечето инженери в България мечтаят да станат чистачки в АЕЦ-а.
|