За някои неща съм съгласен, такова тотално очерняне на съвременната наука е нелепо. Съгласен съм за някои неще свързани със САЩ, но пак има едно голямо НО. Знаеш, че като си се ровил в патенти, болшинството са US-патенти, което косвено показва, че голямата наука е та м. Друг е въпроса дали се развива в правилна посока и дали ефективността й е на ниво. Друг е и въпроса, че огромна част от тази наука там е следствие на вносни мозъци, но защо тези мозъци точно там са успели да постигнат това, а не в собствените си държави.
Разбирам негативното влияние на частния бизнес, но разбирам и положителното му влияние в някои комерсиялни области, които са част от науката, дори и да става въпрос за технически изобретения. Допускам, че насоката на развитие на науката се определя от частни интереси и все повече ще се определя от частни интереси. Световната конспираця не е нещо имагинерно, а реално, колкото и да не ни се иска.
Ето един бегъл пример с електромобилите: филма Who Killed The Electric Car
Вероятно частните интереси са стопирали доста други начинания, големи начинания, а още по-голяма част са затрили още в зародиш.
Но все пак, наука има и то никак малка.
"Най-голямата грешка е да се мисли, че "всичко вече е открито". И аз така си мислех... в началото на гимназията. "
Аз пък не съм си мислил такова нещо в гимназията. А и никой не казва, че всичко е открито, просто е невъзможно науката да върви винаги с еднакви темпове, понеже откривайки се все повече неща, те от своя страна предоставят редица възможнисти за изследване и приложение, като всяка редица поглъща голямо количество умове и те в един момент са в недостиг. Това е като едно разклонено дърво, по което вървят мравки, от основата му нагоре към клоните. Ясно е, че по ствола мравките ще са с голяма гъстота, а по клоните все повече ще се разреждат и на върха на всяко клонче ще останат по няколко истински работоспособни мравки.
Дори нека вземем пример с химията. В началото химията е имала малко приложение в индустрията, но с напредване на откритията тя все повече присъства в индустрията. Но за тази индустрия трябват умове. От къде ще дойдат ... от химията естествено, но така има отлив на умове от чисто химичната наука, което е разбираемо.
"Но за сметка на това предприемчиви безделници и празнословци, трупат печалби на гърба на изпростялата невежа, но с безгранично самочувствие тълпа - вчера видях книга от типа "мисли положително" със заглавие "Как да накараме организма си да произведе стволови клетки".
Ами какво да кажа ... истинските учени не четат такава литература или поне не я взимат на сериозно. Тя е за масовия читател и за прехрана на писателя й.
"...тъпи експерименти без резултат - вж. клонирането или стволовите клетки. "
Че какво му е лошото на клонирането или стволовите клетки? Щом има дори и 1% за някакви положителни резултати, то трябва да се опита. Все пак има окуражаващи наблюдения по въпроса. Дори отрицателните резултати са резултати. Това е като да търсиш изгубени ключове у дома си и като ги търсиш из всички стаи някой да те обвинява, че освен в коридора ги търсиш и в хола, и в кухнята. Ами ако пък са наистина в кухнята, колкото и да ти се струва, че не си влизал в кухнята и не си ги оставил там?!
"Полза от извращенията днес, като генномодифицираните продукти си е чиста зловеща вреда"
Аз пък винаги съм се чудил на противниците на генномодиф. храни. Би ли изказал един основателен аргумент срещу тях? И би ли ми казал каква е разликата между хибридното създаване на сортове и генномодифицираните, освен във времетраенето на експеримента?
"Науката винаги е била "интердисциплинарна". Всички Учени бяха енциклопедични умове."
Кога пък е била интердисциплинарна, освен в последните 50-70 години. Ако преди за един химик му беше достатъчно да има дузина колби и епруветки, сега са му нужни електронни микроскопи, ЯМР, масспекртометри и пр. и пр. (и забележи, че за направата на тези уреди и ежегодното им усъвършенстване са нужни огромно количество умове, което пак е разход на умове). А да не говорим за някой по-сериозен проект от биохимията или някой авангарден проект, засягащ информационно-, био-, химио-, физико- механико- и пр. области.
И доста по-лесно е да си енциклопедичен ум преди 100-200г, когато знанията са били една шепа, па ако ще и да са основополагащите зания на всичко следващо.
Когато ветровете са бурни, има опасност да попадне песъчинка в окото ни. Нека пазим зрението си.Редактирано от Epaтocтeн на 16.09.08 00:09.
|