Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:52 05.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Направи си сам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Електромотор=генераторнови  
Автор *Плaмeн* (тарикат)
Публикувано22.09.09 05:29



Я светнете стария как може да се получи тая система.
Може ли да накараме електромотора да произвежда електричество?

не ми казвай
какво да правя
за да не ти казвам
къде да отидеш


Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: *Плaмeн*]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано22.09.09 07:59



Ако отговоря както си попитал, да, може.
Сега, като попиташ как, си подготви и допълнителна информация към въпроса, която да включва това, за какъв електромотор иде реч.



Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор *Плaмeн* (тарикат)
Публикувано22.09.09 11:22



Електрическия вентилатор примерно,ако го оставя на въздушно течение може ли да генерира електричество.
Ще се пробвам на едни шашкании ама искам да тръгна от някъде.

не ми казвай
какво да правя
за да не ти казвам
къде да отидеш


Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: *Плaмeн*]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано22.09.09 12:32



Не може.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: *Плaмeн*]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано22.09.09 19:00



Може. Трябва да го разглобиш и да подадеш напрежение на статорната намотка. Постоянно. Като се опиташ да го завъртиш, ще е станал "тежък". Естествено, бая духане ще трябва да му приложиш за да се завърти, но с подбор на напрежението на статорната намотка ще постигнеш оптимален резултат.



Тема Re: Електромотор=генератор [re: *Плaмeн*]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано22.09.09 19:14



То вентилаторите са по принципп със асинхрнни двигатели с накъсо съединени полюси - дали става да минат в генераторен режим??? а бе става ама само за спорта реално нищо няма да можеш да ползваш. Ако ти трябва нещо малко 5-10 вата с напрежение 10-12 волта намери стъпков двигател от стар принтер или скенер.

Я кажи какво точно ти трябва че да не си мъчи народа главата. Ако толкова ти е зор замисли се за слънчев панел - от китай идват доста тънко панелчета на 6 волта 200 милиампера - май към 3-4$ бяха.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано22.09.09 19:45



И откъде ще вадиш генерираната мощност?


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: Xoлдън]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано22.09.09 20:14



От четките.



Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано22.09.09 20:53



Това да не е дрелка.Вентилаторите са с прости моторчета.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: Xoлдън]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано22.09.09 20:59



И с какво вентилаторът се различава от дрелката? Нема намотки или нема четки?



Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Kpънджaлин ()
Публикувано23.09.09 23:52



Повечето вентилатори са асинхронни с ротор на късо и нямат четки.



Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано24.09.09 09:50



Май не си разглобявал вентилатор.Намотки има ,ама няма четки.С четки ще вдига врява до небето и ще го изхвърлиш на минутата.
С четки са автомобилните.Но и там има хитрина да се захранват през преобразувател DC/AC и се ползва асинхронен двигател,който е доста по безшумен.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: Xoлдън]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано24.09.09 10:48



Малък вентилатор наистина не съм разглобявал. Ако е с ротор на късо, пак може да произвежда, но ако е свъзан към мрежата. Ще гълта реактивна и ще връща активна. За да произвежда трябва да се върти с честота по-висока от обичайната му работна. Тогава става и без преправяне.

Мразя движението на въздуха и явно от там са пропуските ми. ;)
Виж, вакуумът си е друга работа. Особено професионално направеният...



Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано24.09.09 10:54



Това е така.Само не знам как се държат монофазните в режим на надсинхронни обороти.Иначе за трифазните няма проблем,но монофазните имат намотка на късо,или кондензатори (пускови,или постоянно включени),за да се получи въртящ момент.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: Xoлдън]  
Автор Kpънджaлин ()
Публикувано24.09.09 11:11



С четки ще вдига врява до небето и ще го изхвърлиш на минутата.

Кви са тия волни съчинения породени от това,че свързваш четковия с така наречения универсален бързооборотен двигател на дрелки и ъглошлайфи с шум?Там шуми не колектора с четките,а въздуха и мога да ти гарантирам,че къвто и да е мотор при такива обороти ще шуми по същия начин.Специално пък при автомобилните вентилатори на парно или на радиатора пак шуми въздуха от перката,а не самия двигател.Слагат безчеткови не заради шума,а заради липсата на четки които са си консуматив.



Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: Kpънджaлин]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано24.09.09 11:35



Прав си.Постояннотоковите са тихи.
Но за по-високи напрежения постояннотокови се използват там ,където е необходимо регулиране на оборотите,и синхронна работа на няколко двигателя(например на поточна линия),а не на вентилатори.Естествено,ако технологичния процес изисква регулиране на въздушния(или друг газ) поток ще се сложи постояннотоков двигател.
Но това е професионална,а не битова техника.
Има много решения в професионалната практика.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: *Плaмeн*]  
Автор Apaлaмби ()
Публикувано24.09.09 11:54



Ako наистина се интересуваш - номера става. Упражнението е правено още в далечната 1985-6, когато имаше криза за ток, с трифазен асинхронен мотор 2.2 Kw, задвижван от ДВГ на ИЖ. Оборотите са около номиналните за мотора. Ползваше се в дом. условия, след като видях на трактор с движение взето от силоотводния вал въртеше двигател 30 кв. и се ползваше за подвижен електрожен трифазен Кракра,да ходи по полята и да заваря и реже на място.

А за фантасмагориите с възбуждането на статора - чети долу!

малко инфо и схема как се вързват кондензаторите (единственото което се слага за да стане номера).

Редактирано от Apaлaмби на 24.09.09 12:06.



Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: Apaлaмби]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано24.09.09 12:54



Еднозначно твърдя и мога да го покажа на практика и обоснова с теория, че постояннотоков двигател с постоянни магнити в статора произвежда ток при развътртане. След това може спокойно да замениш постоянните магнити с електромагнити и да получиш същото. Каква ще е формата и честотата на тока е излишно да се коментира. Генератор с намотка на късо работи от остатъчното намагнитване и от намагнитването в процеса на работа на ламелите на ротора. Ефективност мининална. С кондензатори, малко повече, но пък изходното напрежение ще е колкото си поиска то. Демек ти трябва двигател с обратна връзка по напрежение на изхода.

Между другото, следващият път като искаш да докажеш нещо с писан документ, махай емблемата на тракторното училище от страниците. Естествено, прочетох само първия ред. И много други хора са така.

опа ... прелиствайки го, видях, че там корЕгирали. Коригирам се пише. Нищо, че е корекция...



Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Apaлaмби ()
Публикувано24.09.09 14:11



Умнико, ти де си учил, бре!Май Русчук ти е много близо...

Редактирано от Apaлaмби на 24.09.09 14:14.



Тема Агънце ваклонови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Kpънджaлин ()
Публикувано24.09.09 14:48



Пишеш в гугъла "асинхронен генмератор" и след кратък обзор виждаш,че повечето двигател-генераторни установки особенно за по-малка мощност (4-10 kva) са все такива.



Тема А мерси от мен :)нови [re: Apaлaмби]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано24.09.09 16:21



От доста време търсех как се смята параления капцитет ама... така и не можах да намеря практическа формула.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: А мерси от мен :)нови [re: Диaн]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано24.09.09 17:14



Тая работа ми се вижда доста ялова.
Ако ставаше така нямаше да правят сложни синхронни генератори с още по сложни ротори.
Освен това асинхронния генератор иска индуктивна,а не капацитивна електроенргия.
А и като знам нивото на русенския ВИМЕСС (висш институт за механизация и електрификация на селското стопанство) въобще ми е под нивото да им коментирам дивотиите.Там влизаха изпаднали от всякъде кандидат студенти.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: А мерси от мен :)нови [re: Xoлдън]  
Автор Kpънджaлин ()
Публикувано24.09.09 18:05



Ти направи ли простата процедура ,която описах кристално ясно на Ваклин?Май не си иначе нямаше да пишеш тия глупости карайки на автопилот кво имало и кво нямало.Асинхронните генератори преобладават в сегмента 4-10 киловата в двигател-генераторните установки.Ползват се масово при вятърните установки и също и във ВЕЦ-ове.Те ти един линк да си разбиеш илюзиите и предрасъдъците:

.Са неа продават нещо дет не съществува нали?

Редактирано от Kpънджaлин на 24.09.09 18:09.



Тема Re: А мерси от мен :)нови [re: Kpънджaлин]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано24.09.09 18:20



Чей кротко де! ВЕЦ'а на АЕЦ'а работи по този начин повече от 10 години. Файда никаква. Ама е във вид на корабче, има си барбекю и социалната му функция е повече от забележителна.



Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: Apaлaмби]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано24.09.09 18:26



1. Тъпо парче съм. На каква база определи, че съм умник?
2. Обичам да уча далеч то дома. За даскалото само минавах през Русчук. ЖП гарата...
3. От Враца съм. Тук съм заради малкия брой население, желанието всичко да ми е на един уй разстояние и възможността за облагородяване на местната фауна. Иначе, само влах до влаха, ебаси.

Се тоя. Приемаме, че варианти да се изкара някакъв ток може от всичко що се врътка и не само. Въпросат на плочкаджията беше "Става ли?". Отговорът е ясен. Става. За регулиране, ефективност и т.н. - когато попита, тогава ще го коментираме.



Тема Re: А мерси от мен :)нови [re: Kpънджaлин]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано24.09.09 18:44



??????????
Май не си много в час.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: А мерси от мен :)нови [re: Xoлдън]  
Автор Kpънджaлин ()
Публикувано24.09.09 19:06



С кое?Че хората си продават асинхронни генератори и те на всичкото отгоре дават и ток ли?

E ти още един линк и наблегни на "тип на генератора" "асинхронен,безчетков,самовъзбуждащ се".И сега като един разбирач,ще ми обясниш каква е разликата на този генератор с асинхронния двигател с ротор на късо.

Редактирано от Kpънджaлин на 24.09.09 19:32.



Тема Re: А мерси от мен :)нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Kpънджaлин ()
Публикувано24.09.09 19:08



Дей как се плъзна та отиде чак в социалните функции.





Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Kpънджaлин ()
Публикувано24.09.09 19:19



Кво да коментираме при мощност на двигателя 5.4 киловата генератора изкарва 4 kva и повтарям преди да почетвъртя ,че тия двигател-генераторни установки преобладават в класа 4-10 kva.Са що е така оставям да кажат философите ,които твърдеха,че на тва чудо му се вкарва реактивна енергия (сигур от аспуха на мотора с вътрешно горене) та да дава активна мощност.А кога накараш трифазен електрожен "Кракра" да бачка с остатъчен магнетизъм можеш да земеш нобела по перпетомоделизъм.



Тема Re: А мерси от мен :)нови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано24.09.09 19:36



То баш така си се смята, проблеми при тази установка колкото ти душа иска като най-наболели са 2:
1- за да се възбуди чудесията трябва да имаш някакъв остатъчен магнетизъм... т.е. ако са ти пробутали двигател с качествена ламарина или просто да не е работил достатъчно за да се намагнити може и да не се самовъзбуди.

2- кондензатора - или той не стига че трябва да е прекалено голям (сигурно помниш размера и цената на кондензатор 50 микрофарада преди 20 години) и уловката - трябва да има и голям работен ток... а такива кондензатори струват повечко. Да не говорим за това колко капризни са били от към температура и вибрации.

Та като насложиш тези 2-та проблема и за това въпросните чудесии не са получили голямо разпространение, може и да е по-сложен синхронния генератор ама определено е бил по-надежден и по-прост за изработка. Пък и хората са ти го написали - до 4 киловата... не до 4 мегавата с каквито ти си свикнал ;)

Между другото така се смята и "кондензаторната спирачка" - т.е. паралелно на двигателя се закача кондензатор след като се изключи от мрежата. Много е удобно защото нямаш допълнително звено за постоянен ток а и не рискуваш някой идиот да натисне погрешния контактор като си няма работа и да има голямо "бум". Е, не го спира съвсем ама... си е дуракоустойчиво особенно ако имаш за спиране нещо с голям инерционен момент.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: А мерси от мен :)нови [re: Kpънджaлин]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано24.09.09 20:13



Бе оправяйте се.
Асинхронен генератор не е асинхронен двигател да бачка без да е присъединен към мрежа.
А с Каммартон се познавам лично и ще ги питам какво имат предвид.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Apaлaмби ()
Публикувано24.09.09 20:35



Нямам желание да влизам в безсмислени диалози с дърво като теб. Ама точно това ще направя, щото чувам че турския сериал почва...
По първа точка -пропуснал съм да туря кавички на умник.Не съм твърдял,че си умен .
За нежните деца на комунизма изучили се в братската страна (и снабдили се с тъщи на мин. 3000 км.) би изглеждало така : "Умнико",ти де си учил бре!.
По т.2- обичаш да учиш , ама не си се доучил, че белким да знаеш правопис, че да можеш да кажеш с чиста съвест - "думата коригирам е написана неправилно - значи ток тоз мАтор няма да произведе!!!! Даже и с остатъчния магнетизъм в ремъчната шайба от хидравлична помпа на Пежо".
по т3. Както споменах, за мен си дърво (за да не ти звучи грубо -дървен философ) , вече и с прилагателно "врачанско", което в случая вече не носи никаква изненада. За любопитните - дървен философ е човек,който:

1. се мисли за много компетентен по въпроси, които не са му ясни;
2.използва чужди думи вместо техните български еквиваленти, или съвсем самоцелно;
3.дава пространни и неясни обяснения и на най-простите въпроси. От обясненията му не следват (почти) никакви практически приложими изводи.
дори и да съзнава че греши, никога не е в състояние да приеме чуждото мнение.
4.обича да участвува в дълги и безплодни спорове.

За още по-любопитните

.

Доколкото са ми се набивали в очите постовете ти , ако това е комплимент за теб, единствено не покриваш норматива в точка 2.

Сега, като чета източника, щях да се попикая от смях... на 99% покриваш изискванията.

Чао, и вземи вечер като си лягаш, попрочети малко теоретична електротехника, че "трактористите" пак те изненадаха в гръб. Е, верно , не им е стигнал акъла да режат скраб с лазер от бракувано ДВД, турено на пръстен и бутилка от дезодорант в джоба, ама правят ток с трактор и ас.двигател дет си поискат!



Тема Re: А мерси от мен :)нови [re: Xoлдън]  
Автор Apaлaмби ()
Публикувано24.09.09 20:58



Кое си имал предвид ВИММЕСС- Русе? Или ВИМЕСС - туй не го знам де е локализирано, и може би си прав за него,не споря!Възможно е преди 40-50 години в него, наборите ти кандидат-студенти неуспели нийде, да са ги посъбирали за баласт в електофакултетО, и колегите ти ел. инженери в творческата си сила (около и след 42-50 годишни), след 1992 оцапаха пейзажа в характерен цвят по всичко де е ток и жица!



Тема Re: А мерси от мен :)нови [re: Apaлaмби]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано24.09.09 21:02



Прав си за името.Макар ,че съм от РУСЕ никога не ми е минавало мисълта да уча там.За мен си е селски полуфабрикат.Завърших си ВМЕИ София(сега ТУ).




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: А мерси от мен :)нови [re: Xoлдън]  
Автор Apaлaмби ()
Публикувано24.09.09 21:09



Добре. Мнението прието! Ни е съгласен! Тиквата, дори в германия да е учил за инж., пак си е тиква, и пак си е некадърник.Ако е успял да се дипломира, разбира се... ще е инж.



Тема хайде да не се обиждаме на образованиенови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано24.09.09 21:17



Ша ма извинявате господа ама...

Нека да заровим томахавката поне на тема образование, виждал съм достатъно "издънки" сътворени от инженерна мисъл и от София, и от Русе и от Габрово а и от Варна... А, да не пропусна и един бивш началник завършил в СССР за белята със медал... в интерес на истината най-много владееше изкуството да обръща патрончета с водка.

В интерес на истината във онова чудо "университет" ти снасят определен набор от знания - така да се каже основата, това що за специалист ще стане от теб зависи от това какво ще седнеш да научиш едва СЛЕД като си вземеш дипломата. Така, че май не зависи къде си завършил... а какво си искал да научиш.

Та придържайте се към темата - а тя беше "става ли от асинхронен двигател генератор или не". Аз отговора го знам, 2 пъти съм билна ликвидация по тази част от машините... да му мислят отличниците дето не са си затвърдили знанията.

само не ме питайте що ме е страх да ходя на лекар



"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: Apaлaмби]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано24.09.09 21:37



Некои съображения (по Т. Живков, Мемуари)
1. Матор си е от матурец. Мотор е друго.
2. Тъщата ми е от Бутан. Има един близо до Индия, ама тя е от този близо до Чирен.
3. Информирам за факти и логични изводи. Вие спорите...
4. Чуждо мнение. А има ли други тук? Влизаш в офис с няколко човека. Оглеждаш се. Виждаш, че търсеният от теб човек отсъства. Излизаш си с думите "Тука няма никой" казани на достатъчно висок глас за да е ясно на присъстващите, че точно в момента те са ти безумно ненужни. Докато ти потрябват за някакъв вид употреба де.
5. Естествено, че всеки (дори и прост въпрос) трябва да бъде обяснен с наблягане на базисните факти довели до възникването му и причината за получения краен резултат.


Обаче си е готино ... Още един член на фенклуба ми. ;) Множите се с учудващи темпове.

Айде, аз се оттеглям да гледам едно филмче и да кина да бачкам.

Лека вечер. Утре, ако съм на кеф, може да се осведомя как сте спали и какво сте сънували.

Оп, забравих. На 40 навършени съм. До 42 имам още към 500+ дни. До 50, бая повече. Това за фенките. Да не улезнат у заблуждение един вид.



Тема Re: А мерси от мен :)нови [re: Xoлдън]  
Автор Kpънджaлин ()
Публикувано24.09.09 21:54



Асинхронен генератор не е асинхронен двигател да бачка без да е присъединен към мрежа.

Е той ако не е свързан с консуматор няма как да бачка и да отдава мощност.Са ти моеш ми отговориш за кво ти е ако имаш мрежа да ползваш двигател-генераторна установка със самовъзбуждащ се безчетков асинхронен генератор.Самия генератор си е точно асинхронен двигател но има и допълнителни неща като кондензатори и явно система за регулиране ,защити но това са подробности.Между другото диаграмата му е подобна на постояннотоков генератор с паралелно възбуждане.



Тема Re: Електромотор=генераторнови [re: Apaлaмби]  
Автор Kpънджaлин ()
Публикувано25.09.09 02:15



Е, верно , не им е стигнал акъла да режат скраб с лазер от бракувано ДВД, турено на пръстен и бутилка от дезодорант в джоба, ама правят ток с трактор и ас.двигател дет си поискат!


А Кракрата си реже скраб без проблем па даже и заварява и то от най-просто юмз и некав двигател за мелница





Тема Re: А мерси от мен :)нови [re: Xoлдън]  
Автор Kpънджaлин ()
Публикувано25.09.09 02:16



То не е важно къде си учил, кво си научил





Тема монофазните :)нови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано25.09.09 09:34



В интерес на истината монофазните също си имат своя си генераторен момент. Уловката е, че ако погледнеш формулата спрямо капацитета са и оборотите на генерация. Много интерсно се получава когато имаш закачен циркуляр или турбинен вентилатор (нещо с голям инерционен момент циркуляра е идеален пример) на монофазен двигател с постоянно включен кондензатор. Като запачнат да падат оборотите и се навлезе във режим на генерация двигателя буквално "забива" като спирачка и ремъците изревават на умряло, като минеш "генериращия режим" и нещата се успокояват и двигателя почва да се върти пак на свободен ход. Който не го знае това и как да го избегне сменя ремъци като гламав.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.