Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:05 30.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: Когато приемат будизманови [re: dnaunseq]  
Автор Youboli (непознат)
Публикувано17.02.14 17:20



Виж, просто не разбирам какво означава "аристократизъм" в този контекст. Наистина. А пък какъв точно аристократизъм има или е имало в християнството и исляма, това пък вече въобще не мога да си представя. Там се борави със свещени книги с много конкретни забрани и изисквания, та може би точно при тях няма място за еманципация?
Шаманите, доколкото знам, общуват с духове и съответно това може да е ползотворно или пък опасно и вредно (зависи от духовете

). Това е просто вид практика със съответните "ползи" и рискове. Какво толкова специално намираш?
А иначе е очевидно, че проблемите трябва да се решават - абсолютно съм съгласен с теб.



Тема Re: Когато приемат будизманови [re: Youboli]  
Автор dnaunseq (старо куче)
Публикувано17.02.14 18:19



Шаманът показва, че е възможно да се общува едно към едно със света, със знанието и с живота, а не само да се влезе под нечия школа или да се наизустят определени текстове.

При християнството и при исляма има аристократи (друг е въпросът че на първо ниво ги откриваме предимно чрез военните действия, но не е нужно да е непременно това). Та аристократите имат собствено мнение и собствени действия, а не само рефлекса да скланят глава пред това, на което ги учат.



Тема Re: Когато приемат будизманови [re: Youboli]  
Автор Exaybachay (каламутняк)
Публикувано17.02.14 18:39



Такива са легендите - доколкото помня девет години е прекарал в Китай, без да е приел нито един ученик, притчите разказват, че в продължение на тези девет години се отдал на медитация съзерцавайки стената, за това време му изсъхнали краката , а първия ученик бил приет, като си отразял ръката, даже името му бях срещнал някъде, но не го помня.

По второто питане - сърдечната и диамантена сутри.



Тема Re: Когато приемат будизманови [re: dnaunseq]  
Автор Youboli (непознат)
Публикувано18.02.14 10:40



Виж ти имаш романтична представа за шаманите - ок. Аз вече те предупредих, какво всъщност правят и какви могат да са последствията, така че - твоя си работа.
Сега, ако говориш за аристократи в основния (всъщност и единствения) смисъл на тази дума, а именно дребни шефове, подчинени на един по-голям шеф (княз, цар и т.н.), то и в Азия ги има, но поради азиатския тип феодализъм (и той няма нищо общо с будизма) на началния етап са по-подчинени от западните. После става обратното, но това допускам си го учил по история.
Ако пък влагаш смисъла, който си си измислил, а именно, че аристократ означава независим от учението (обаче дали е независим от желание за власт, ядене, пиене, жени и прочие?) то колкото са били независими в Европа, толкова и в Азия. Тоест всеки си е преиначавал, което както му изнася и толкова. В същото време в християнството и исляма има много по-строги догми, които се обясняват по-много по-наивен начин (защото Бог бил казал така

).
Не знам какво повече да ти кажа, ти явно се бориш за независимост - това е прекрасно, всеки трябва да мисли със собствената си глава, да прави собствените си грешки и да не робува на догми. Ти всъщност това казваш нали?



Тема Re: Когато приемат будизманови [re: Exaybachay]  
Автор Youboli (непознат)
Публикувано18.02.14 10:48



Легенди ще се въздържа да коментирам по обясними причини.
Сутрите, които цитираш, не знам в какъв превод ги четеш и с чии коментари, вчера в интернет не намерих нито един (поне според мен) читав превод. За момента обаче не мога да ти предложа по-добър, тъй като нямам, а и не виждам как бих могъл да те убедя, че това, което е казвам е истина.
Да кажем, че споделих няколко неща с теб, не мисля, че те заинтересуваха особено (съдя по това, че не зададе никакви въпроси по тях) и това, разбира се, си е абсолютно твое право.
В крайна сметка ако твоята практика и разбирания ти помагат да си решаваш проблемите (всички ги имаме) и да напредваш, то тогава всичко е наред.
Всъщност се намесих, защото навремето когато вярвах в същите неща като теб (че то само се получавало и умът трябвало да се пробуди и прочие), нямаше да е лошо някой да ме беше светнал още тогава, че без правилна методика и достатъчно време и усилия нищо не става.





Тема Re: Когато приемат будизманови [re: Youboli]  
Автор dnaunseq (старо куче)
Публикувано18.02.14 11:40



Да, това казвам, но по-важното е, че като приемеш такава позиция, започваш да гледаш на живота по много по-пълноценен начин. Въпросът е начинът да се живее живота, а не кой за какво се бори.



Тема Re: Когато приемат будизманови [re: Youboli]  
Автор Exaybachay (каламутняк)
Публикувано18.02.14 14:03



A какво ще коментираш - исторически източници ли. :Д

п.п. и това, което съм писал, не е в отрицание с цялостната методика на будизма - все пак, разбираемо е, че ако нямаше нужда от нея, то фактически нямаше да има будизъм.

Инак не се разочаровай - това, което си споделил е обичайната представа и разбиране за будизма, не намирам какво да те питам, тъй като освен дълбоко осведомен човек, не виждам кой друг би ми дал нещо, от което да имам реален ефект и полза. А такива хора, уви у нас - или наистина са много, много рядко срещана порода, или аз трудно ги откривам. Пък и все пак не смятам за себе си, че бих тръгнал по будисткия път - независимо коя школа ще визираме - така да го кажем, дори и самия Буда да срещна, силно се съмнявам, че бих го последвал.



Тема Re: Когато приемат будизманови [re: Youboli]  
Автор NVJ (непознат)
Публикувано19.02.14 09:58



Казват, че последният патриарх на школата Чан - Хуейнен, е уважаван и от
даоистите (поради действителни достижения).
Като се поинтересувах, намерих какво е писано от негови съвременници
(около 713 год.): Хуейнен е шести и последен патриарх, след който
школата всъщност се разделя.
Според сведенията, които намерих, китайската школа Чан в първоначалната
традиция на Бодхидхарма започва от около 527г. и има всичко още пет
патриарха, до 713г.



Тема Re: Когато приемат будизманови [re: Exaybachay]  
Автор Youboli (непознат)
Публикувано19.02.14 12:35



Добре, пожелавам ти успех!



Тема Re: Когато приемат будизманови [re: Owlbear]  
Автор dobrindebulgaria (член)
Публикувано23.02.14 10:44



Tazi forma,koqto vizdam ,kakto i povecheto realni formi sa svurzani s mqstoto na choveshko fizichesko sushtestvuvane.Poweche prilicha na zapiska ostanala prez vekovete.Zapiskite cirkulirat mezdu iztoka i zapada naprimer.V sluchaja mezdu budizma i katolicheskata religiq.Zapiskite ne sa istina.Te sa samo noseshta konsrtukciq,znak po putq,nasochvashto sredstvo izobshto pomoshtno sredstvo.No poddruzkata e skupo i preskupo plashtana.Dumichkite sa kato formi,mislite sa kato sushtnost...Moze da imat mnogo golqma stojnost.Tezi tuk sa vid zapiski.Prosto ne trqbva da se prevrushtat v tonove pusheshta shuma malkoto dobri plodove na umstven trud.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.