Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:56 30.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: Когато приемат будизманови [re: dnaunseq]  
Автор Owlbear (Lion Path)
Публикувано13.02.14 15:22



"Помня една будистка идваше в християнство и тя беше силна фанатичка, просто й личеше от начина, по който пише."

Оооо... ама то било християнство срещу будизъм, мислех че е атаизъм срещу религиите по принцип...

Ми то християнството исторически не е цвете за мирисане също, точно пък срещу будизма да се оплаква ми седи странно...

Но пък новия папа много ми пасва, преди седмица избаца едно изявление към ватикана за идолопоклоничеството към парите... Те във ватикана са беднички та съм сигурен, че съвсем отворено са го приели... Така да го кара, нещо такова е нужно в днешно време...

Съответно това ми се струва смислено, кръстоносни походи срещу други религии, които дори не познаваме, из форумите, ми се струват доста кофти проявления на християнството. :)

Always, someone,
somewhere is fighting for you.


Тема Re: Когато приемат будизманови [re: Owlbear]  
Автор dnaunseq (старо куче)
Публикувано13.02.14 15:28



Не може да се каже, че съм особено религиозен. Обаче изхождам от логиката на нещата.



Тема Re: Когато приемат будизманови [re: dnaunseq]  
Автор Owlbear (Lion Path)
Публикувано13.02.14 15:38



Някой някъде споменаваше че за разлика от предишните империи, римската империя никога не е падала, просто се е превърнала в религия.

Християнството има много готини неща според мене("обичай врага си", това с камъните и т.н.), ако човек го гледа само като средство с което една империя е искала да се разшири, ще загуби същноста която някои християни намират.

Ама за да види другото трябва да го познава, отвънка не става, отвън се вижда само войни и кръв, а както в повечето религии, има и повече.

Always, someone,
somewhere is fighting for you.


Тема Re: Когато приемат будизманови [re: dnaunseq]  
Автор Youboli (непознат)
Публикувано13.02.14 16:29



Благодаря, че си отделил време да ми отговориш подробно, включително с източници.
Все пак не може да се направи пряка връзка между упадъка на империята и будизма - пак ще повторя, че в България се наблюдава подобен феномен - приемане на християнството, империя при Симеон и после византийско робство. Може би причината е бързо нарастване плюс традиционни силни империи като китайската - разбира се, явно е, че будизмът е използван срещу бон и че е имало междуособици по тази причина и не само.
Първоначално будизмът може и да е дошъл от Китай, но това, което е сигурно, че в момента в Тибет се практикува "будизъм", основан на тантра-йога и дошъл от Индия (в Китай се е практикувал съвършено друг вид будизъм т. нар. Чан или Дзен на японски).
Към идеята за "нищото" трябва да се подхожда много внимателно, тъй като е обект на много погрешни интерпретации, а практиките по принцип се практикуват, а не се четат, с уговорката, че и там трябва да се внимава много - не всяка практика е безопасна, а още по-малко пък водят до някакъв напредък.
За действането в живота си абсолютно прав и точно това е цялата идея на будизма - как правилно да действаш в живота. Не знам защо продължаваш да говориш за пасивност?
Последно и спирам да ти досаждам - имам чувството от това, което си написал, че подходът ти е строго интелектуален с основополагащата идея, че някой е измислил религиите с определни политико-икономически цели. Разбира се, това е, което се преподаваше при зрелия комунизъм, но всъщност има и други гледни точки и си струва човек да се запознае с тях.



Тема Re: Когато приемат будизманови [re: dnaunseq]  
Автор Exaybachay (каламутняк)
Публикувано13.02.14 17:08



айде, айде ептем взе да пишеш измишльотини - монголите били най- големите фанатици, па виетнамците водили война срещу сащ ..... във виетнам.

Разбира се, че няма нищо безобидно в будизма, ти какво очакваш - прищявки някакви, кой по- голям го вади и чий бог е най- високо, ами сори, че си разочарован, будизма е сериозно учение, не модна тенденция.



Тема Re: Когато приемат будизманови [re: Exaybachay]  
Автор dnaunseq (старо куче)
Публикувано13.02.14 17:16



Ти разбираш ли нещо от будизъм? Малко почнах да се съмнявам.



Тема Re: Когато приемат будизманови [re: dnaunseq]  
Автор Exaybachay (каламутняк)
Публикувано13.02.14 18:12



aз никога и не съм претендирал да разбирам - моето мнение е, че будизма не може да се разбере, като страничен наблюдател, само като участник.

И сега какво - понеже пак зацикли почваш с мен да се занимаваш, придържай се към темата, която си почнал и недей да шикалкавиш, а ако не можеш да водиш тази дискусия, не се опитвай да се изплъзваш чрез мен, запази ниво поне от малко.



Тема Re: Когато приемат будизманови [re: Exaybachay]  
Автор dnaunseq (старо куче)
Публикувано13.02.14 23:00



В момента може да има всякакви будисти, даже личните будисти на Тодор Живков. Защото дадените организации може да са удобна форма за мимикрия на нещо друго. Но думата ми е за първичния будизъм с контрол в Китай.



Тема Re: Когато приемат будизманови [re: Exaybachay]  
Автор dobrindebulgaria (член)
Публикувано14.02.14 10:47



Kogato v Evropa sa pasqli ovce v Azija sa bili oshte na kone.Predi da se nauchi da hodi na dva kraka chovek se e nauchil na chetiri,a sled tova nedonauchilite se da hodqt na dva se uchili na kone.



Тема Re: Когато приемат будизманови [re: Owlbear]  
Автор dobrindebulgaria (член)
Публикувано14.02.14 11:01



V sushtnostta si hristiqnstvoto i budizma ne sa protivostoqshti,kakto ponqkoga izglezda.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.