Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:13 21.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема :))  
Автор p-man (8)
Публикувано03.08.09 23:54







Тема Re: :))нови [re: p-man]  
Автор p-man (8)
Публикувано05.08.09 00:38



Блясъкът на чистия ум
Учителят по медитация Перица Георгиев-Пепси за света, в който живеем, и как човек да се обърне към светлината

От Биляна Димова

Фотограф: Здравко Станев
Влизам в стаята истински притеснена. Под меката светлина, спускаща се над дивана в хола, в поза лотос седи човек с прошарена щръкнала коса. Облечен е с тъмен суичър и небрежен спортен панталон. Ноктите на ръцете му са дълги поне 1 см. На коленете си е поставил розов лист А4, на който с пастели рисува знака ОМ. Не ме поглежда. Продължава съсредоточено и сериозно да си рисува. Това е Пепси. Дошла съм при него, за да се запознаем, и ако той приеме добре енергията, която излъчвам аз, да поговорим. Притеснявам се, че няма да се съгласи, защото приятелите ми, при които живее временно, дни наред са ми повтаряли, че "той не е като обикновените хора". Мистичните описания за способностите на учителя-йога са успели да изградят у мен представата за тайнствено същество, което изскача зад всеки ъгъл на въображението ми и ме плаши. Успявам да се справя с несигурността, сипвам си чаша вода и сядам до него.




"Вие, медиите, трябва да сте много внимателни. Отговорността ви в обществото е голяма. Медиите оцветяват съзнанието, те трябва да са обективни, да не държат само на тъмната страна и на сензацията, защото може да е измислица. Медиите могат да влеят положителна енергия, надежда - но не фалшива, като карат хората да си купят нещо, а за вътрешна промяна и вдъхновение." Съгласявам се с Пепси. Обяснявам му, че се старая винаги да откривам положителните идеи и хора, които да служат за пример. Той се усмихва съзаклятнически и ми отвръща: "Давай, питай ме каквото те интересува."



Перица Георгиев-Пепси е роден в Македония, но казва, че е от националността и религията на дишащите. Появил се е на бял свят в Скопие преди 52 години. Започнал да се занимава с йога през 1980 и оттогава животът му е различен. Помни съвсем ясно кое го е запалило - една хайку поема, на която попаднал, когато бил на 16 години. Поемата била на Башо и звучала така: "Той погледна цветето и стана цвете край пътя." Дотогава, твърди, успявал да си обясни всичко, което започвал да чете - Достоевски, Фройд, стотици томове художествена литература, купища книги за будизъм, йога и духовност, но за първи път се натъкнал на думи, които не разбрал. Няколко дни коанът мъчил Пепси и дори прочитал книгата четири пъти, залъгвал се с други коани като "да забравиш за дзен е дзен", но не успявал да го преодолее. Затова решил, че трябва да си обясни нелогичното, да го изживее. После си купил първата книга за йога на Ясмина Пульо. От нея разбрал, че йогата дава конкретни напътствия - например, че докато дишаш по определен начин, ще успееш да промениш съзнанието си. "В това вече мога да повярвам, логично е, мога да го изпитам, да го приложа, да видя дали работи", разказва Пепси.

Първият му учител се казвал Паблос Хасанагас. Преподавал хатха йога - началната стъпка, с която обучаваните разбирали как да усещат тялото си. "Тогава осъзнах колко съм неосъзнат... Знаех за нирвана, чел съм за дзен, голям акъл имах, полемизирах и побеждавах в споровете, но това не беше нищо повече от интелектуална суета, огромно его. В емоционален план, в привързаността, с отношенията, бях доникъде." В уроците Паблос карал учениците си да се концентрират как ходят и стъпват, обяснявал им как да отпуснат тялото си милиметър по милиметър, да почувстват кожата си, после мускулите, най-накрая да свържат съзнанието си със сърцето и да влияят на неговия ритъм... "По онова време пиех много алкохол, пуших цигари. Бях художник и водех разпуснат бохемски живот, всяка вечер се събирахме с приятели и правихме купони. Аз се кефех да го правя и никога не съм си забранявал нещо, правех каквото искам. Но когато започнах с йогата, този начин на живот престана от само себе си - паля цигара, но тя вече ми е отвратителна. Все едно на бебе да даваш да пуши... Веднъж си спомням, че след йога отидох на купон, сипаха ми едно вино, аз го отпих и попитах - какво е това, нафта ли е?! А беше същото вино, което съм пил предишния ден... Така постепенно спрях всичко. Моите приятели започнаха да се шегуват с мен, защото не се появявах вече на купони, стоях си вкъщи и мантрувах. Десет години всеки ден почти по 8 часа се занимавах с йогистки техники, за да изчистя токсините от тялото си - сам като в килия. Тези отрови, с които се бях напълнил за целия си живот, ми влияеха на съзнанието. Така се бях пречистил, че като изпия един швепс, ми се замъгляваше съзнанието и ме заболяваше глава."

Питам Пепси дали творците не се нуждаят от стимуланти, за да творят - той е художник, завършил е Художествената академия в Скопие. Да не забравяме и великите писатели и музиканти, които са използвали алкохол и наркотици. Да, казва той, наркотиците и алкохолът освобождават подсъзнанието и отпускат спирачките у човека, но те го оцветяват в самото творческо тяло, дават от влиянието си, така че резултатът не е чист и е изкривен. "Човек трябва да твори в съзнание. Има много пияници, но те не могат да напишат книга като Буковски, има много наркомани, но те не са Джими Хендрикс. Бетовен не е взимал нищо, а е чувал вътрешната музика, защото е бил глух и е задвижил енергийното си поле на високо ниво, издигнал е съзнанието си. Ключът към творчеството у човека е неговото вътрешно израстване, а творчеството вдъхновява израстването у другите. Ако един музикант изживява дълбоко вътрешно състояние на любов или спокойствие, когато чуем музиката му, ние се вдъхновяваме за подобни качества все едно той ни ги дава директно. Творецът има отговорност в творчеството да прояви нещо, което е нужно за духовно събуждане на останалите. Не можеш да станеш сутрин и да кажеш - днес нещо ми е писнало, станал съм на ляв крак, мразя себе си, искам да утрепя всички, и да седнеш да нарисуваш една картина - нали после на хората ще им стане зле от нея. Може и да им хареса, да си я купят, но ще им влияе зле. Затова трябва отговорност и съзнание в творчеството."

Пепси сякаш е способен да говори непрекъснато и да обясни всичко. Иска ми се да го оставя да обяснява, без да мисля за ограниченията на страниците. Всъщност Пепси идва в България точно с тази цел - да изнася лекции по медитация. Пристигнал тук през 1994, като последвал заръката на учителя си Шри Чинмой, под чието крило бил 11 години. Започнал да прави курсове навсякъде, където успявал, най-вече в София и Пловдив. От името на фондацията "Шри Чинмой" заедно с други съмишленици наемали подходяща зала, разлепяли плакати за уроци по медитация по улиците и хората идвали. Питам го дали българите не генерират повече негативна енергия, отколкото другите. Не, това изобщо не е истина, отговаря ми той. "Българите не са съвсем положителни, но в Македония например също се простира негативна енергия. Навсякъде има отрицателна енергия, да не храним илюзии. Тук, в България, има доста потиснато съзнание. Хората не могат да се изразяват, защото още от деца ги мачкат да не правят нещо. Всички като малки сме изпитали тази травма. Оттук и потиснатите гняв и омраза - днес мразиш учителя, после гаджето. Може да прожектираш в гаджето си ролята на баща ти и да искаш да му отмъщаваш, а в същото време да го обичаш. Никой не си казва "ти ме дразниш, махай се оттук" все от добро възпитание. Напоследък обаче възпитанието пада и излиза гневът. А той идва от дълбока неосъзнатост на нас самите, не идва от другаде. Но всички трябва да разберат, че трябва да изливат гнева си терапевтично, за да не стане травматично. Когато се гневим, ние можем да задвижваме негативни сили към себе си, да предизвикаме лоша карма. Ако вземеш да се ядосаш и убиеш жена си, няма да стане по-добре. Ако потиснеш гнева, няма да убиеш жена си, но ще си удариш колата."

Какво да правим с гнева обаче, питам го аз. Трудно е да го контролираш, все едно да хванеш вятъра в ръката си и да го спреш. "Сам човек трябва да изработи спокойствието си чрез себепознание. Не може никой да ни го даде отвън, да го налее в фунийка, няма гуру, учител, който да ти сипе мир и любов. Това е едно погрешно отношение. Хората се връзват за фалшиви неща и се разочароват. Много от тях имат нужда да се изразят, но не го разбират - затова се напиват, ходят по дискотеки, карат се, защото са неизразени, а всъщност са ядосани. Всички хора имат нужда от спокойствие и вътрешно удовлетворение. Да си сам и да си в мир със себе си. Ти си мислиш "сам съм, колко ми е неприятно, ще съм по-добре в компания с други хора..." и излизаш, за да бъдеш в компания с някого - но пак не си, защото се срещаш с друг човек, който също е излязъл, защото не се чувства добре сам. Просяци търсят други просяци, никой не е богат и всеки се опитва да изпроси от другия това, дето го няма. Затова в отношенията няма спокойствие."

Засега Пепси е спрял да преподава уроци по медитация. Рисува, прави изложби и иска да организира нещо като школа, в която да помага на хората да изразяват себе си. Преди години заедно с група "Зеро" в Македония, с която практикувал естествен дизайн (рисуване върху стени, прозорци, къщи), се е занимавал и с пърформънси и инсталации. "Изкуството може да помогне на хората да се изразят, като се пречистят чрез творческия импулс, но не по класическия модел. Нужно е да се комбинират дихателни упражнения, медитативни състояния, танц, рисуване. Трябва да има експресия, за да се изразят потиснатите емоции чрез цветове, ритъм, звуци. Творчеството дава пътя на трансформация на съзнанието, а не религията - защото виж тя докъде ни докара... Човек има мисия да дава любов, светлина, мир и да ги сподели с другите - това е смисълът на съществуването му. Ако аз имам мир в себе си, ще го споделя с теб; ако аз съм спокоен, и ти ще се успокоиш."

Капитал Лайт - Брой 2, 15 януари



Тема Re: :))нови [re: p-man]  
Автор titiksha_ (ГАНЕША)
Публикувано05.08.09 01:18



Ашк олсун!




Мети с Душата си пред вратата на своят Любим.
Само тогава Ти ще станеш Негов Любим!

Редактирано от titiksha_ на 05.08.09 01:19.



Тема Re: :))нови [re: p-man]  
Автор Amitaba ()
Публикувано05.08.09 02:20



Благодаря!



Тема Re: :))нови [re: p-man]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано05.08.09 08:36








Тема ЗЕРО-рок :))))))нови [re: p-man]  
Автор titiksha_ (ГАНЕША)
Публикувано05.08.09 11:53



А да видим дека е пепси колата на млади години

:




Мети с Душата си пред вратата на своят Любим.
Само тогава Ти ще станеш Негов Любим!

Редактирано от titiksha_ на 05.08.09 11:55.



Тема Re: :))нови [re: p-man]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано06.08.09 22:59



Пепси е върхо, въпреки че аз съм мързел неспасяем.
Няколко неща ми предаде и все ценни. Верно си требе жив учител. Като прочетох коана за цветето, и мен ме зацепи. Така че си го метам за опашка, още не ми е ясно що ме привлече, други цели имам ...май...едва ли не...хм...

Той погледна цветето и стана цвете край пътя


Тема Re: :))нови [re: Kaily]  
Автор p-man (8)
Публикувано08.08.09 16:54



Пепсито съм го виждал 3-4 пъти преди години .... струва ми се, че е един от най-осъзнатите хора, който съм срещал на живо.





Тема Re: :))нови [re: p-man]  
Автор Simran (непознат)
Публикувано21.08.09 22:13



не изглежда чак пък осъзнат човек :)
не знам-въпрос на гледна точка
аз виждам съвсем обикновен йога-смотаняк и бивш алкохолик



Редактирано от Simran на 21.08.09 22:15.



Тема Re: :))нови [re: p-man]  
Автор izit (Wizard)
Публикувано22.08.09 11:58



Пепси, за мен, е прекрасен човек, "просветнат"-както той самия се изразява за други големи Учители.
Но много повече бих се радвала да го видя
с дънки, маратонки и т-шърт, ходещ и комуникиращ с хората,
както всички нас, на обществени места,
в обикновенното ежедневие и цялата суматоха на света...в самия й център.

Indeed envy is a defect; worse than any other.Rumi ☼


Тема Re: :))нови [re: izit]  
Автор p-man (8)
Публикувано22.08.09 16:41



Явно го познаваш по-добре от мен



Редактирано от p-man на 22.08.09 16:43.



Тема Re: :))нови [re: Simran]  
Автор p-man (8)
Публикувано22.08.09 16:43



Е, ако си наистина Simran, сигурно си по-осъзнат/a и оттам идва различната ни гледна точка



Редактирано от p-man на 22.08.09 17:00.



Тема Re: :))нови [re: p-man]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано22.08.09 17:44





















Avalokiteshvara Mantra

Namo Ratna Trayaya,
Namo Arya Jnana
Sagara, Vairochana,
Byuhara Jara Tathagataya,
Arahate, Samyaksam Buddhaya,
Namo Sarwa Tathagate Bhyay,
Arhata Bhyah,
Samyaksam Buddhe Bhyah,
Namo Arya Avalokite
shoraya Bodhisattvaya,
Maha Sattvaya,
Maha Karunikaya,
Tadyata, Om Dara Dara,
Diri Diri, Duru Duru
Itte We, Itte Chale Chale,
Purachale Purachale,
Kusume Kusuma Wa Re,
Ili Milli, Chiti Jvalam, Apanaye Shoha




Редактирано от edinica_nula на 22.08.09 17:56.



Тема Re: :))нови [re: izit]  
Автор лия ()
Публикувано22.08.09 20:15



Защо това би те радвало повече?



Тема Re: :))нови [re: edinica_nula]  
Автор p-man (8)
Публикувано22.08.09 21:57



Благодаря



Прекрасни линкове ... Рила, рисунките с тези вплетени Ом-чета са ми любими.









Благодаря и за Mantra of Avalokiteshvara. Прекрасна и тя





А тази тибетска жена има много силен глас!



Тема Re: :))нови [re: p-man]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано22.08.09 23:55



Чувал съм, че тази мантра е ползвал Пепси, като "лична", е не само нея, но и нея:
The Maha Mrityunjaya mantra





Също Пепси провежда и подобни Зикари:


Lia Iliaha Ill Allah
Hu Allah


... както и подобни песнопения:


Благодраността е взаимна!



Тема Re: :))нови [re: edinica_nula]  
Автор p-man (8)
Публикувано23.08.09 01:11




Как хубаво си ги навързал санскритските песнопения със Зикр и Исихазъм!!
Всичко в десятката

Маха мритюнджая мантра много силна, първият вариант, който си дал е с много плътна и силна вибрация. Имам чувството, че на пеещия му вибрира всяка клетка в ритъма на мантрата. Вторият пък вариант ми е отдавна много по сърце... мелодичен.

А за Зикр, веднъж съм бил при Пепси на такова нещо. Ще го помня май, догде съм жив Яко беше!

А пък Исихия не бях ги чувал, но ме плениха. Страхотно .. много близко.
Ако имат някъде концерти и знаеш, пусни някой ред тук. Ето това го чух също от тях сега:






И за да затворя и аз кръга, ето нещо от съседите:



... и


Редактирано от p-man на 23.08.09 01:16.



Тема Re: :))нови [re: p-man]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано23.08.09 09:43



Привет!
Добре, ако чуя нещо за концерт ще пиша.
Благодарско за линковете!




Тази на този момент я чувствам много добре:

В нея е събрано за всекиго по нещо.

Свирките, направени от кратунки, които ползват змиеукротителите в Пакистан и Индия, както и в други близки на тях страни, много лесно могат да бъдет объркани по звучене с българската гайда, а ако се включи и тъпан, ще се усети духът на кукера в чавека, нестинарството.
Всъщност българинът е доста с излишък в трети енергиен център и хорото му действа разтоварващо, балансиращо. То гаси огъня и го трансформира в сърцето.
Хорцата и българската народна музика са велики неща.
Те имат за корен още древните Траки, където според мен се е родила Тантра.

Що се касае за Орфеевата Традиция, за Родопа, за 12-те Орфееви посвещения (мистерии)...


В тази страна, която днес обитаваме, чрез моментната си форма, има всичко - и в традиция, и в учение, и в послание, и във вибрация... само човек трябва да потърси и да разгледа с будни очи.
Ето линк към български митични народни песни (подобни се пеят и при Пепси):

...
както и към някои български народни приказки, от които приказката "Жива Вода" поставям на първо място, но все пак... :


ето и други:


Редактирано от edinica_nula на 23.08.09 10:17.



Тема Re: :))нови [re: edinica_nula]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано23.08.09 10:27



Ако разрешиш, бих искал да поздравя и теб, и всички останали с една песен-отговор на пуснат от теб видеоклип:



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: :))нови [re: Aлekc]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано23.08.09 10:36



Щото е от ребърдинга при Пепси.






Тема Re: :))нови [re: Aлekc]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано23.08.09 10:49



Че кой съм аз, за да забранявам?

За да се придържаме към темата ще напиша, че работата на Пепси се основава също и на премахването на етническите и религиозните различия.
Човек не може да таи в сърцето си омраза към етноси, към религии, или към което и да е друго направлиние и да "просветне" същевременно.
Да, във всички случаи Просветлението е дар, но ако "шлаките" на човек са налични, а още по-лошо - големи, то Просветлението, според мен, няма да е абсолютно, т.е. ще се достигне до ниските нива на т.н. Самадхи.
Ето защо Пепси работи и в тази посока. Българи, македонци и други са "брали гайлето", като причина и следствие, т.е. плащане на стари кармични и духовни задължение, в лицето на османските турци и омразата е навлязла дълбоко в гените на поколенията, сиреч - подсъзнателно.
А те нито турците са виновни, като етност, нито българите. Просто е било предопределено. Карма на родове и народи. Един пие, друг плаща, после си сменят местата.
Но светът, както се казва на жаргон, си остава една кръчма, в която би трябвало всички да се веселим, танцуваме и любим.
Дай, Боже да бъде така!
Бъди поздравен и ти:



Турците и те са хора като нас - Душички имат, пък и Духове, както всички други хора по света. Всичко е оДухоТворено!
Няма и не може да има разлика...
Пък да не говорим за Пустотата, при която съвсем липсват различията.
Ако между Духовете съществуват различия, от към "цветови спектър", то от към Пустатата всичко е абсолютно еднакво.

Какво ти пречи тогава да бъдеш добър и любящ, а т.е. естествен, себе си?

Въпросът е риторичен и не е личностно насочен...

Бъди здрав, братко!



Тема Re: :))нови [re: huanji]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано23.08.09 10:56



А какво ще кажеш за това?



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: :))нови [re: edinica_nula]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано23.08.09 11:01



Благодаря ти!

Най-важното е да бъдеш естествен и непринуден като децата.



Ето ти от мен една песен, звучаща далеч отвъд етнически и религиозни различия.



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: :))нови [re: Aлekc]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано23.08.09 12:11



Благодаря!
Това ми напамня за скандинавската митология. Работата на Толкин, Evenstar, четирите първоелемента, Игдразил (Дървото на Мирозданието)... Средната Земя... Пръстенът... Джуджета -1; Хобити - 2; Хора - 3; Магьосници - 4; Елфи - 5 и 6... пътуването към Рая и Вечността... борбата между Тъмното и Светлото...



Ето нещо интересно за четене:


Дървото Игдразил е абсолютно подобие на Дървото на Живота в Кабала:


А ето и EvenStar:






Не на различията, не на разделението! Еднакви в многообразието... (Бабаджи)
Нека всичко да бъде добродетелно! (Будизъм)



Тема Re: :))нови [re: edinica_nula]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано23.08.09 15:33



Ето ти още нещо на тема "Единство в многообразието":



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: :))нови [re: Aлekc]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано24.08.09 14:21



И щом сме на македонска вълна...

ето и нещо от Македонската Православна Църква:
Литургия Македонска -

(Статус: Файлът ще бъде активен още:119:49:50
Име на файла: LiturgiqMakedonska.mp3
)



Тема Най-разпространената понастоящем форма на будизманови [re: edinica_nula]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано24.08.09 15:38



Благодаря!



А сега, ако не възразяваш, да сменим малко вълната.





Нека първо да кажем кажем няколко думи за махаянската концепция за „полетата“ или „земите на Буда“ (те са и „чистите земи“).

Както вече отбелязахме, според будистката космология съществуват безброй много тройни паралелни светове, които във всичко приличат на нашия свят Саха.

Махаяна отива по-далеч в развиването на тази идея. Махаянските сутри твърдят, че някои от тези светове като че ли са „пречистени“ от труда на будите и бодхисаттвите, превръщайки се в своего рода райски земи, населени само със светци, бодхисаттви и буди. Именно тези светове получават названието „поля на Буда“ (буддха-кшетра).

Освен това към „полетата на Буда“ спадат и някакви светове, „изкуствено“ създадени от будите по магичен начин, за да бъдат превърнати в такива райски обители. „Полетата на Буда“ са изключително много, но само едно от тях има напълно особено значение по силата на спецификата на обетите на създалия това „поле“ буда; това е „Блажената Земя“ на Амитабха.

В малката Сукхавати-вюха Буда, който се намирал в своята община в Шравасти (столицата на държавата Кошала, мястото, където били произнесени много сутри), разказва на своя ученик Шарипутра, че на запад от нашия свят, отвъд стотици хиляди трилиони светове, се намира особен свят, наричан Сукхавати, т.е. „Щастлива Земя“.

Тази земя, както разказва вече друга сутра, била създадена благодарение на обетите на живеещия в този свят много калпи преди това монах Дхармакара, станал в този свят буда на име Амитабха.

Веднъж Дхармакара, воден от велико състрадание, произнесъл в присъствието на буда Локешвара-раджа редица обети, в които се кълнял да достигне състояние на Буда, като при това превърне своя свят в чиста земя, рай, в който всички, родили се там, ще имат най-добрите условия за усъвършенстване и ще придобият нирвана, като повече не се раждат на никакво друго място. Ето как това е казано в сутрата:

„Дхармакара казал:

„Желая Почитания от Света, проявявайки велико състрадание, внимателно да ме изслуша! Ако аз наистина се сдобия с най-висше бодхи и постигна истинно просветление, то в моята страна на буда, притежаваща невъобразими заслуги, добродетели и великолепие, няма да има адове, зли демони, птици и зверове, летящи и пълзящи насекоми.

Всички живи същества, стигащи до обитателите на света Яма и трите лоши свята, които ще се родят в моята страна, ще бъдат преобразени [от силата] на моята Дхарма, мигновено ще достигнат ануттара-самяк-самбодхи и няма да се родят отново в лоши области на съществуването. Ако не изпълня този обет, няма да придобия ненадминатото истинно просветление.

Когато стана буда, всички живи същества от десетте страни на света, които се родят в моята страна, [ще получат] тела с цвят на пурпурно блестящо истинско злато и тридесет и двата признака за велик мъж. Крайниците им ще бъдат прави и чисти. Ако телесният им облик се различава по нещо [от гореописания], ако притежават някакво уродство, тогава няма да получа истинско просветление.

Когато стана буда, всички живи същества, които се родят в моята страна, ще знаят съдбата си в продължение на безброй [минали] калпи, [а също така] ще знаят стореното [от тях] добро и зло. Те ще могат да прозират и възприемат със слуха си явления от миналото, бъдещето и настоящето в десетте посоки на света. Ако не изпълня този обет, няма да получа истинно просветление.

Когато стана буда, всички живи същества, което се родят в моята страна, ще се сдобият със способността да проникват в чуждото съзнание. Ако не могат да научават за мислите и [съдържанието ] на съзнанието на обитателите на трилиони земи [на другите] Буди, да не постигна истинно просветление.“

Дхармакара изпълнил всичките си обети и станал буда на име Амитабха, а неговият свят се превърнал в райска земя. В нея растат дървета с листа и цветове от скъпоценни камъни, разноцветни лотоси, големи като колелото на каруца, летят прекрасни магически създадени птици, които пеят за Буда, Дхарма и Сангха. Вместо пръст по земята има златен пясък, а дъждовете в този свят падат само нощем. В този свят практически няма страдания и дори родените в него се появяват не от майчина утроба, а от лотосов цвят.

Родилите се в тази Щастлива Земя хора се усъвършенстват по пътя на Дхармата под ръководството на самия Амитабха, а после навлизат направо в окончателна нирвана.

Но от всичките обети на Амитабха особено важен станал един: неговото обещание, че всеки човек независимо от неговите постъпки непременно ще се сдобие с раждане в Сукхавати, ако напълно уповава в Амитабха и с нерушима вяра повтаря името му.

Може да възникне въпросът в такъв случай какво става със закона на кармата?

Той продължава да действа, макар и трансформиран поради великите обети на Буда и енергията на неговото велико състрадание. Например убиецът, повярвал в Амитабха, след смъртта си няма да се озове в ада, а ще остане в лотосова пъпка толкова време, колкото е нужно за изчерпването на лошата карма, сътворена от убийството. След раждането си в Сукхавати той дълго време няма да бъде допускан сред обществото на светците и дълго ще бъде лишен от възможността да лицезре буда Амитабха.

Култът към Амитабха и неговата Чиста Земя се оказал признат в целия свят на махаянския будизъм (съществуват сведения, че дори такъв велик философ като Васубандху на преклонна възраст се отдал на почитане на будата на Безкрайната Светлина), а в Китай и Япония се появили дори школи, проповядващи вярата в Амитабха и неговите велики сили като главен път към освобождението.

Китайската школа на „Чистата Земя“ (Дзинту, японски – Дзьодо) била създадена през VI – VII в. от Тан-луан и Шан-дао, макар че началото й било поставено още на границата на IV – V век от знаменития монах Хуей-юан.

През ХII в. тя се пренася в Япония, където бързо придобива по-радикален характер: монахът Синран я реформира, като създава собствена японска школа на „Истинната вяра на Чистата Земя“ (Дзьодо син-сю), която и сега е най-популярното в Япония разклонение на будизма.

Синран учи, че днес хората са се изродили и са им недостъпни сложните форми на йогическа медитация, приети в другите будистки школи.

Затова единственият път към спасението за тях е вярата в Амитабха и неговите спасителни сили.

Нищо друго не е нужно – нито дълги молитви, нито сложни методи за съзерцание, нито познаване на философията, нито дори спазване на монашески обети; пламенната вяра заменя всичко.

Сега не е възможно спасение със собствени сили (дзирики), към което призовават останалите будистки школи; единственият правилен път е да се доверим на силите на друг (тарика), т.е. на всемогъщия буда Амитабха.

Синран така упорито подчертава принципа за спасение единствено чрез вяра, че един толкова велик протестантски мислител от ХХ век, какъвто е П. Тиллих, дори твърди, че от всички световни религии „Истинната вяра на Чистата Земя“ най-много се доближава до протестанския принцип за спасения само с вяра и благодат.

Из Евгений Торчинов. СУТРИТЕ НА МАХАЯНА





А сега няколко музикални видеоилюстрации:

















Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.

Редактирано от Aлekc на 24.08.09 16:10.



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будизманови [re: Aлekc]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано24.08.09 17:10









Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: edinica_nula]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано24.08.09 17:38



Добър коментар!



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: Aлekc]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано24.08.09 18:57



Хей, Алекс, коментарите, които правиш никак не са за изхвърляне и ти, според мен си...
Но да не те "удрям под кръста". Не желая мнението ми да е пречка за никого.


Затова ще си спестя похвалите.
Приеми просто един поклон!

Инак съм привърженик на Тибетската Тантра (Ваджраяна) и на Тантра въобще, ако може да се рече, че съм привърженик на нещо, защото нищо не бих могъл да пренебрегна, или да поставя някое от ученията на заден план.

Ваджраяна е прекрасен път, но е път по който без учител се върви доста трудно, затова не я препоръчвам на никой.
При практикуването на Ваджраяна без наставник е съвсем възможно човек да загуби най-малко разсъдъка си, или да е причина за личната си погибел, или гибелта на други хора.

Според мен, Важдраяна и Тантра въобще (не деля Тантра на индийска и тибетска) имат за първообраз тракийското учение, начин на живот, бит, култура и религия.

Казват в будиските среди, че Ваджраяна е за най-напредналите ученици. Лично не споделям това мнение.
Според мен, Тантра е като живота и тя е нещо като "ускорител" на живота, "ускорител" на Дхарма. Според мен, тя може и трябва да бъде преподавана най-вече на наскоро инкарниралите се в света на хората - на онези, у които са в пъти по-силни и по-неовладяни страстите, емоциите, желанията, жаждата - животинската и нисша природа, като цяло.
Точно така са процедирали траките. Така процедира и живота.
Животът дава. Траките са давали, позволявали са всичко - оргии, блудства, убийства, изнасилвания, разврат, кражби, лъжи, поквара, изродяване...
Защо ли?
Някои казват, че траките са били варвари. Дали е така или не е, може да се спори много, но това мнение хич няма тази цел.
Тантра е разрешителна. Траките също са допускали всичко. Останалите народи са се страхували неимоверно от тях, като същевремено са им се възхищавали и завиждали.
Най-добрите коне, най-красивото и масивно злато, най-твърдите брони, ризници, най-добрите оръжия (които в последствие дори древен Рим взаимства), най-мощната войска, най-смелите, най-хладнокръвните, най-безцеремонните, най-безжалостните, най-веселите, най-щурите, най-лудите... и пр. първенци във всичко.
Обаче това е пълна лудост. Наистина и животът е лудост. Животът е една несъзнателна Тантра.
Именно това е единственото нещо, по което се различава живота от Тантра - съзнателността.
Условието на Тантра е да бъдеш съзнателен през всичките мигове, независимо от действията, които извършваш.

Съзнателен или несъзнателен - животът и Тантра си остават твърде опасно нещо, нещо което повече от лесно може да доведе до страданието. Някои знаят от личен опит, който със сигурност е горчив. Напълно споделям.
Ваджраяна и по принцип Тантра, бива да се практикуват задължително с наставник.

Тхеравада може да мине без наставник. Да, напълно е възможно човек да практикува този вид Будизъм без да има наставник, гуру, лама. Не е задължително. Препоръчително е, но не е задължаващо.

При Махаяна е нежелателно тя да се практикува без наставник. Маже да се обърка човек, да затъне, да тръгне назад, да "изгуби време".

При Ваджраяна просто не може да практикуваш без наставник. Казват даже, че е забранено.

Личното ми мнение, е че човек бива да започне с основите на Будизма, или с което и да било друго учение, или религия, независимо колко е издигнат духовно и колко бързо приема и усвоява.
Човек не може преди да "просветне" - [степен в освобождението, степен на Мокша, някакво ниво на Самадхи, достигането до Буда-Природата (нивото на Тхеравада)] - да има безкрайната универсална състрадателност и себеотрицание (нивото на Махаяна).
Тоест тук имаме две нива. При първото се постига Истината. При второто се утвърждава и интегрира още по-дълбоко в човека в света и в живота. Прилага се.

При третото ниво - Ваджраяна... там пътят и урокът продължават, като те довеждат до пълно просветление, познато като Нирвикалпа Самадхи, което само по себе си в последствие преминава в Сахаджа Самадхи, т.е. напълно интегрирано, напълно просветлено, напълно ясно, напълно свободно, напълно число, напълно любовно, "до мозъкът на костите"...

Лично смятам практиката "Тонглен" (която е прекрасно описана в книгата на Согиал Ринпоче - "Тибетска книга за живота и смъртта") за превъзходно начало. Тя е обаче не само за милосърдните, а и за смелите. Любов и смелост вървят заедно, както са свързани по същия начин - сърдечната чакра с коренната чакра. Ето защо и Давид е победил Голиат. Щитът на Давад е нищо друго освен Любовта - Давидовата Звезда, изобразяваща четвърти енергиен център.

Истината за мен е, че всички религии и учения са едно и също нещо.
Будизма можем да го разберем и от Библията, и от Гитата и от Коран, както и обратното, независимо от комбинациите.


Както се казва навсякъде - най-бързия път към просветлението, това е Любовта.
Ето защо навсякъде почти се залага на сърцето, като начало.
Сърдечната чакра не е само братче на първа чакра, но е братче и на седма.
Колкото е "отворена" едната - толкова ще са "отворени" и другите две.

Извинявам се на модераторския екип и на потребителите за отплесването ми, което не е на пръв поглед по темата!
И не считайте брат си, а т.е. мен за "отворко". Аз съм неспособен на нищо, освен на безчинства и на (само)унищожение.

Редактирано от edinica_nula на 24.08.09 19:25.



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: edinica_nula]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано24.08.09 23:39



Написал си отново един много интересен, макар и доста пъстър постинг.



Подозирам, че още не си преминал през своя първи "сатурнов рожден ден", т.е. все още не си навършил 30 години.

Защото в теб всичко още кипи и бушува, което е типично за младостта.

Не зная дали досега си чел учебните книги на , посветени на Четвъртия път на

И преди всичко три от тях:







Именно тези три книги (и най-вече третата) преди години напълно промениха схваща нията ми за живота и света.

Наистина аз не станах последовател на това учение, но поне вече разбрах накъде трябва да гледам отсега нататък, ако не желая да приказвам само празни приказки на "духовни теми".

Защо и ти не прегледаш тези книги?

Във всички случаи те ще обогатят силно твоята престава за себе си и света и ще я прояснят значително.

Ето малък откъс от книгата на Успенски Психология на възможната еволюция на човека

Нашата основополагаща идея ще бъде, че човекът такъв, какъвто ни е известен, не е завършено същество; че природата го развива само до определена точка, и после го оставя да се развива чрез собствените му усилия и средства, или да живее и да умре такъв, какъвто е бил роден, или да дегенерира и загуби всякаква способност за развитие.

Еволюцията на човека в такъв случай ще означава развитието на определени вътрешни качества и черти, които обикновено остават неразвити и не са в състояние да се развият от само себе си.

Наблюдението и опитът показват, че това развитие е възможно единствено при определени условия, чрез полагането на специфични усилия от страна на самия човек и с достатъчно помощ от тези, които са започнали подобна работа по-рано и вече са достигнали известна степен на развитие или най-малкото притежават известни знания за методите.

Необходимо е да започнем с идеята, че без усилия еволюцията е невъзможна; без помощ тя също е невъзможна.

След това трябва да разберем, че в хода на развитието си, човек трябва да стане друго същество и ние трябва да изучим и да разберем, в какъв смисъл и в какво направление, той трябва да стане друго същество и какво значи „друго същество”.

Трябва да схванем, че не всички хора могат да се развият и да станат други същества. Еволюцията е въпрос на лични усилия и спрямо човешката маса е рядко изключение. Може да звучи странно, но трябва да разберем, че тя не само е рядка, но става все по-рядка и по-рядка.



Можеш да погледнеш също и кратката ми информационна тема:



Искрено се надявам да съм ти бил полезен с нещо!

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: Aлekc]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано25.08.09 00:35



Добър опит за "сондаж", Алекс. Няма лошо и страшно човек обаче да пита директно, ако толкова се интересува от другия.
Не се притеснявам, или стеснявам, че да не разкажа.
Минал съм 30. Незнам вече дали е останало нещо в мен самия да купи и да бушува. Мисля точно напратив. Но това не е от значение.
Да, преди наистина е имало даже и взривове, но за радост, или за съжаление това е вече нещо минало, нещо илюзионно.
Незнам, дали е добре, или е зле.
Абе сложнво е за разказване и даже нямам право да разказвам всичко, защото мога да попреча, да навредя на някого.
Инак всеки на всекиго е от полза, ако изхождаш от чувството за собствена значимост.

Относно книгите... ще ти призная, че още от училище ми е трудно с четенето.
Преди няколко години, докато чуртаех едни чертежи свързани със сакралната геометрия ... нещо се случи и започнах да получавам отговори на всички въпроси, които даже още не се бяха дооформили като такива в главата ми.
Обясненията често са придружини и с "кино".
После това (то всъщност продължава и до днес) интересът ми западна.
Има дни в които вече незнам кое е по-добре - да знаеш, да си Познал, или да си Глупак, Невеж.
Толкова се радвам когато сгреша, или когато не съм прав. Спрях да "надничам" и започнах да се радвам на изненадите на живота.

После това се случиха и други неща, които за сега и пред такава аудитория хич не е редно да разкривам. Но както и да е. Така или иначе участието ми по форумите е извън Закона, но все още е въпрос на време Бог да си пребере вересийте, та и аз, като изявен вече престъпник на Закона съм се примирил и с наказанието, а т.е. със следствието от причината, което ме прави спокоен и в краткото ми бъдещо участие тук-таме.


Да, наистина тези разкрития, които направих и в момента за себе си, доста често звучат меко казано, като думи на някой надувко.

Подобаващо е да ти благодаря за предложението, но за съжаление на някои хора нямам голяма почит към трудовете на подобни психолози. Те за мен си остават на ниво "частичност" в учението и Познанието на "психи" - Душата, която частичност неизменно ги въвлича все повече в "логос", ама не в истинския му смисъл, а в смисъла на философстването. С други думи, изразено по библейски - тленното при тех не се превръща в нетление, даже и процесът не се стартира.
Поне да бяха умряли приживе, като Тесла, който пък в глупостта си и най-вече поради предопределението не можа да се засвети до толкова сам вътрешно, че бе обзет все още от манията да светне целият свят външно, по външен път, което е невъзможно, без да се е развило първо на вътрешно ниво.

Виждам, че си намесил и Гурджиев. Поклон пред човека, но мнение за него няма да дам, освен че достига до Самадхи, но не се стартира и при него процеса.
Не всичко свършва със Самадхи-то. Даже тогава нещата започват, но като му дойде времето на човек ще си ги види тези неща.
Истинските учители не се ползват от думи, нито от дела външни.
Това обаче не значи, че омаловажавам труда на по-ниските нива.

Едни учители се ползват предимно от думите. Други те учат пренасяйки съзнанието си. Трети просто присъстват и тяхното присъствие е трансформиращо за околните и за света.

Преди време също споделях, че всичко зависи от човека, но за моя изненада ми беше ясно показано, чрез някакви поредица от нещица съвсем друга Истина, която ми донесе и някакво по стемен смирение, а то за мен за сега е най-ценното, след любовта, като качество.

Човекът няма капчица свободна воля и той самият нищо не може да измени, ако не е дадено нещо да бъде изменено.

Бъди здрав и лека вечер.

Редактирано от edinica_nula на 25.08.09 00:47.



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: edinica_nula]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано25.08.09 00:47



Щом си стигнал по свой път до основната истина, че:

Човекът няма капчица свободна воля и той самият нищо не може да измени, ако не е дадено нещо да бъде изменено.

нямаш никаква нужда да четеш книгите, които ти посочих.



В тях се твърди и доказва като 2 + 2 = 4 същото: че всъщност човек нищо "не прави" и не е способен да направи и затова всичко което се случва по единствено възможния начин.

Само за едно не мога да се съглася - това, че нарече Гурджиев "психолог:



Случайно да ти изглежда на такъв?

Лека вечер и спокойна нощ и на теб!

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: Aлekc]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано25.08.09 00:51



Да, прощавай! Не видях изпървом името му, че си споменал. Гюрджиев познава прекрасно механизмите на ума.
Той е добър учител, но... и неговите кости не добиха нетление.

Както знаеш и в Будиската традиция, и при Сидхите, и в Християнството, и в Исляма, та даже и в Египет се говори за тези неща - за процесът, който започва след Просветлението, ако ти е даден обаче. При някои продължава с десетки години, а при други се реализира дори за дни. Карма.
При Гюрджиев нещо липсва и то е изписано на лицето му.
Който има око, ще е видял тази липса и нивото на което се намира въпросния на снимката.


Иначе безкрайно го уважавам и отправям поклон на/към Бога!

На тази снимка Гюрджиев удивително прилича на Пепси по излъчване (в някои моменти).

Един от първите показатели за стартиране на процеса е завръщането към детското и благотоизлъчване на лицето. После и тялото започва постепенно да се трансформира, да се подмладява. Накрая трансмутира. Всичкото това обаче, човекът няма власт над него.
Има много нива на Самадхи.
Ето, то от първата снимка няма да се вижда ясно, но виж и нея:

Втората е по-красноречива:

При първата може да се приеме, че "бойците са уморени".
Преминава се в Махасамадхи.

При някои учители се стига до тук. Други и до тук не стигат.
Трети не оставят тяло. Четвърти просто изчезват.




Малцина не биха открили разлика в излъчването, в Самадхито.
Мнозина си мислят че учителя трябва да бъде възрастен, с мъдър поглед...

Аз съм на мнението, че учителя трябва да младее, да е весел, да струи Любов от него, да се вдетенява и вътрешно и външно:





Редактирано от edinica_nula на 25.08.09 01:34.



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: edinica_nula]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано25.08.09 10:39



Смятам, че идеята ти тук да се пускат повече снимки на хора, които очевидно са били докоснати в една или друга степен от Духа, е много добра!

Аз съм на мнението, че учителя трябва да младее, да е весел, да струи Любов от него, да се вдетенява и вътрешно и външно.

Много зависи от конкретната ситуация. Исус със сигурност не е бил особено весел докато са го измъчвали, унижавали и екзекутирали.

Шри Рамана Махарши по-принцип е бил винаги весел, от него е струяла Любов, която и животните са усещали, но когато накрая заболява и умира от рак, болестта променя израза на лицето му.

Но не и начина по който съзнава себе си. Той е напуснал тялото си в пълно съзнание и душевно спокойствие по един впечатляващ начин.

В момента на смъртта му ярка комета преминала от юг на север над любимия на Рамана близък планински масив Аруначала. Освен там, тя е била видяна още от много други хора в съседни райони на Индия, а също и заснета.







Най-напред познайте кои си вие. За това не е нужно да четете свещени писания или да изучвате някакви науки.

Крайната истина е толкова проста. Тя не е нищо друго освен пребиваване в нашето първоначално чисто състояние. Това е всичко, което ни е нужно.

Щастието ни е присъщо и не зависи от външни причини. За да открием съкровището на непомраченото от нищо щастие е достатъчно да осъзнаем своето Себе, своето истинско Аз.

Няма загадка по-голяма от тази: ние, които сме самата реалност, търсим Реалността. Мислим си, че има нещо, което скрива от нас Реалността и че докато не го разрушим, не ще можем да постигнем Истината. Това обаче очевидно е нелепо.

Ще настъпи ден, в който ще се смеем на предишните си усилия. Това, което ще постигнем в този ден е налице още сега тук.

Шри Рамана Махарши





Шри Рамана и кравата Лакшми. Когато Лакшми усетила, че умира, отишла при Шри Рамана и си гушнала главата в ръцете му, след което кротко издъхнала. Твърди се, че Рамана и е помогнал да се озове мигновено в нирвана.




Шри Рамана малко преди смъртта му. Той сочел тялото си и казвал: него го боли. И обяснявал, че при пробудения човек тази болка носи периферен характер и не е способна да помрачи бликащото от вътре първично блаженство.



Представи си, че си много щастлив, но в същия момент някаква раничка - да речем на крака те наболява.

Вярно, ще и обърнеш внимание, но периферната болка няма да успее да помрачи щастието ти.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: edinica_nula]  
Автор izit (изследовател)
Публикувано25.08.09 11:16



Напълнихте ми душата и двамата с Алекс,
с "Просто так",Амитаба...и всичко написано.......................

Поклон на Благодарност!

☼Indeed envy is a defect; worse than any other.Rumi ☼

Редактирано от izit на 25.08.09 11:24.



Тема Re: За да не губят време хората да се регват...нови [re: p-man]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано25.08.09 12:30



Блясъкът на чистия ум
Учителят по медитация Перица Георгиев-Пепси за света, в който живеем, и как човек да се обърне към светлината


От Биляна Димова

Влизам в стаята истински притеснена. Под меката светлина, спускаща се над дивана в хола, в поза лотос седи човек с прошарена щръкнала коса. Облечен е с тъмен суичър и небрежен спортен панталон. Ноктите на ръцете му са дълги поне 1 см. На коленете си е поставил розов лист А4, на който с пастели рисува знака ОМ. Не ме поглежда. Продължава съсредоточено и сериозно да си рисува. Това е Пепси. Дошла съм при него, за да се запознаем, и ако той приеме добре енергията, която излъчвам аз, да поговорим. Притеснявам се, че няма да се съгласи, защото приятелите ми, при които живее временно, дни наред са ми повтаряли, че "той не е като обикновените хора". Мистичните описания за способностите на учителя-йога са успели да изградят у мен представата за тайнствено същество, което изскача зад всеки ъгъл на въображението ми и ме плаши. Успявам да се справя с несигурността, сипвам си чаша вода и сядам до него.

"Вие, медиите, трябва да сте много внимателни. Отговорността ви в обществото е голяма. Медиите оцветяват съзнанието, те трябва да са обективни, да не държат само на тъмната страна и на сензацията, защото може да е измислица. Медиите могат да влеят положителна енергия, надежда - но не фалшива, като карат хората да си купят нещо, а за вътрешна промяна и вдъхновение." Съгласявам се с Пепси. Обяснявам му, че се старая винаги да откривам положителните идеи и хора, които да служат за пример. Той се усмихва съзаклятнически и ми отвръща: "Давай, питай ме каквото те интересува."

Перица Георгиев-Пепси е роден в Македония, но казва, че е от националността и религията на дишащите. Появил се е на бял свят в Скопие преди 52 години. Започнал да се занимава с йога през 1980 и оттогава животът му е различен. Помни съвсем ясно кое го е запалило - една хайку поема, на която попаднал, когато бил на 16 години. Поемата била на Башо и звучала така: "Той погледна цветето и стана цвете край пътя." Дотогава, твърди, успявал да си обясни всичко, което започвал да чете - Достоевски, Фройд, стотици томове художествена литература, купища книги за будизъм, йога и духовност, но за първи път се натъкнал на думи, които не разбрал. Няколко дни коанът мъчил Пепси и дори прочитал книгата четири пъти, залъгвал се с други коани като "да забравиш за дзен е дзен", но не успявал да го преодолее. Затова решил, че трябва да си обясни нелогичното, да го изживее. После си купил първата книга за йога на Ясмина Пульо. От нея разбрал, че йогата дава конкретни напътствия - например, че докато дишаш по определен начин, ще успееш да промениш съзнанието си. "В това вече мога да повярвам, логично е, мога да го изпитам, да го приложа, да видя дали работи", разказва Пепси.

Първият му учител се казвал Паблос Хасанагас. Преподавал хатха йога - началната стъпка, с която обучаваните разбирали как да усещат тялото си. "Тогава осъзнах колко съм неосъзнат... Знаех за нирвана, чел съм за дзен, голям акъл имах, полемизирах и побеждавах в споровете, но това не беше нищо повече от интелектуална суета, огромно его. В емоционален план, в привързаността, с отношенията, бях доникъде." В уроците Паблос карал учениците си да се концентрират как ходят и стъпват, обяснявал им как да отпуснат тялото си милиметър по милиметър, да почувстват кожата си, после мускулите, най-накрая да свържат съзнанието си със сърцето и да влияят на неговия ритъм... "По онова време пиех много алкохол, пуших цигари. Бях художник и водех разпуснат бохемски живот, всяка вечер се събирахме с приятели и правихме купони. Аз се кефех да го правя и никога не съм си забранявал нещо, правех каквото искам. Но когато започнах с йогата, този начин на живот престана от само себе си - паля цигара, но тя вече ми е отвратителна. Все едно на бебе да даваш да пуши... Веднъж си спомням, че след йога отидох на купон, сипаха ми едно вино, аз го отпих и попитах - какво е това, нафта ли е?! А беше същото вино, което съм пил предишния ден... Така постепенно спрях всичко. Моите приятели започнаха да се шегуват с мен, защото не се появявах вече на купони, стоях си вкъщи и мантрувах. Десет години всеки ден почти по 8 часа се занимавах с йогистки техники, за да изчистя токсините от тялото си - сам като в килия. Тези отрови, с които се бях напълнил за целия си живот, ми влияеха на съзнанието. Така се бях пречистил, че като изпия един швепс, ми се замъгляваше съзнанието и ме заболяваше глава."

Питам Пепси дали творците не се нуждаят от стимуланти, за да творят - той е художник, завършил е Художествената академия в Скопие. Да не забравяме и великите писатели и музиканти, които са използвали алкохол и наркотици. Да, казва той, наркотиците и алкохолът освобождават подсъзнанието и отпускат спирачките у човека, но те го оцветяват в самото творческо тяло, дават от влиянието си, така че резултатът не е чист и е изкривен. "Човек трябва да твори в съзнание. Има много пияници, но те не могат да напишат книга като Буковски, има много наркомани, но те не са Джими Хендрикс. Бетовен не е взимал нищо, а е чувал вътрешната музика, защото е бил глух и е задвижил енергийното си поле на високо ниво, издигнал е съзнанието си. Ключът към творчеството у човека е неговото вътрешно израстване, а творчеството вдъхновява израстването у другите. Ако един музикант изживява дълбоко вътрешно състояние на любов или спокойствие, когато чуем музиката му, ние се вдъхновяваме за подобни качества все едно той ни ги дава директно. Творецът има отговорност в творчеството да прояви нещо, което е нужно за духовно събуждане на останалите. Не можеш да станеш сутрин и да кажеш - днес нещо ми е писнало, станал съм на ляв крак, мразя себе си, искам да утрепя всички, и да седнеш да нарисуваш една картина - нали после на хората ще им стане зле от нея. Може и да им хареса, да си я купят, но ще им влияе зле. Затова трябва отговорност и съзнание в творчеството."

Пепси сякаш е способен да говори непрекъснато и да обясни всичко. Иска ми се да го оставя да обяснява, без да мисля за ограниченията на страниците. Всъщност Пепси идва в България точно с тази цел - да изнася лекции по медитация. Пристигнал тук през 1994, като последвал заръката на учителя си Шри Чинмой, под чието крило бил 11 години. Започнал да прави курсове навсякъде, където успявал, най-вече в София и Пловдив. От името на фондацията "Шри Чинмой" заедно с други съмишленици наемали подходяща зала, разлепяли плакати за уроци по медитация по улиците и хората идвали. Питам го дали българите не генерират повече негативна енергия, отколкото другите. Не, това изобщо не е истина, отговаря ми той. "Българите не са съвсем положителни, но в Македония например също се простира негативна енергия. Навсякъде има отрицателна енергия, да не храним илюзии. Тук, в България, има доста потиснато съзнание. Хората не могат да се изразяват, защото още от деца ги мачкат да не правят нещо. Всички като малки сме изпитали тази травма. Оттук и потиснатите гняв и омраза - днес мразиш учителя, после гаджето. Може да прожектираш в гаджето си ролята на баща ти и да искаш да му отмъщаваш, а в същото време да го обичаш. Никой не си казва "ти ме дразниш, махай се оттук" все от добро възпитание. Напоследък обаче възпитанието пада и излиза гневът. А той идва от дълбока неосъзнатост на нас самите, не идва от другаде. Но всички трябва да разберат, че трябва да изливат гнева си терапевтично, за да не стане травматично. Когато се гневим, ние можем да задвижваме негативни сили към себе си, да предизвикаме лоша карма. Ако вземеш да се ядосаш и убиеш жена си, няма да стане по-добре. Ако потиснеш гнева, няма да убиеш жена си, но ще си удариш колата."

Какво да правим с гнева обаче, питам го аз. Трудно е да го контролираш, все едно да хванеш вятъра в ръката си и да го спреш. "Сам човек трябва да изработи спокойствието си чрез себепознание. Не може никой да ни го даде отвън, да го налее в фунийка, няма гуру, учител, който да ти сипе мир и любов. Това е едно погрешно отношение. Хората се връзват за фалшиви неща и се разочароват. Много от тях имат нужда да се изразят, но не го разбират - затова се напиват, ходят по дискотеки, карат се, защото са неизразени, а всъщност са ядосани. Всички хора имат нужда от спокойствие и вътрешно удовлетворение. Да си сам и да си в мир със себе си. Ти си мислиш "сам съм, колко ми е неприятно, ще съм по-добре в компания с други хора..." и излизаш, за да бъдеш в компания с някого - но пак не си, защото се срещаш с друг човек, който също е излязъл, защото не се чувства добре сам. Просяци търсят други просяци, никой не е богат и всеки се опитва да изпроси от другия това, дето го няма. Затова в отношенията няма спокойствие."

Засега Пепси е спрял да преподава уроци по медитация. Рисува, прави изложби и иска да организира нещо като школа, в която да помага на хората да изразяват себе си. Преди години заедно с група "Зеро" в Македония, с която практикувал естествен дизайн (рисуване върху стени, прозорци, къщи), се е занимавал и с пърформънси и инсталации. "Изкуството може да помогне на хората да се изразят, като се пречистят чрез творческия импулс, но не по класическия модел. Нужно е да се комбинират дихателни упражнения, медитативни състояния, танц, рисуване. Трябва да има експресия, за да се изразят потиснатите емоции чрез цветове, ритъм, звуци. Творчеството дава пътя на трансформация на съзнанието, а не религията - защото виж тя докъде ни докара... Човек има мисия да дава любов, светлина, мир и да ги сподели с другите - това е смисълът на съществуването му. Ако аз имам мир в себе си, ще го споделя с теб; ако аз съм спокоен, и ти ще се успокоиш."

Редактирано от Roxy на 25.08.09 12:33.



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: Aлekc]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано25.08.09 20:36



Привет!
Може би когато страданието/болката и нещастието започнат да донасят у човека, който ги изпитва, щастие... може би тогава вече няма какво да го събори.
До тогава същия ще си е все зависим от щастието, но ако един ден личните му нещастие, болка и страдание го направят щастлив, тагава...
Може би тогава периферия и център ще се слеят в едно.

Благодаря на всички ви, Учители и Ученици, макар че сте Един!

Редактирано от edinica_nula на 25.08.09 20:39.



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: edinica_nula]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано26.08.09 10:13



Извинявай, но това си е малко или много мазохизъм. Според мен (почти необвързана с каквито и да било учения) може би свободата от нуждата да си непременно щастлив, прави човек стабилен, защото така приема еднакво и радостта, и болката. Така няма насилени усмивки и прикрити сълзи, няма ежесутрешни ритуали по благодарност на Великото-на-каквото-там-трябва-да-се-благодари (докато се чувстваме не по-малко загубени), а вместо това всеки нов слънчев или дъждовен ден да могат да ти вдъхнат желание и идеи за нови неща, първата песен по радиото да може да те усмихне или поне да те настрои, утринният вятър/зеленината на листата/блясъкът на слънцето или тихия покой на дъжда/багрите на есента и белотата на снега да те вдъхновят.

В живота си човек може да цени и двете алтернативи, ако отварят съзнанието му към нови възможности, научават го на нещо и дават смисъл на определен момент, но и да е независим от преките последици на двете по пътя си. Да не бъде (в преносен смисъл) като самобичуващ се мистик-отшелник, но да не бъде и омаян от удоволствията хедонист, да не рухва, препънат от всяка малка пречка, на която дапридава велик философски смисъл и парадна многострадалност, но и да не гони само приятни изживявания. Да бъде гъвкав в успехите и в несгодите си...

Редактирано от Roxy на 26.08.09 10:44.



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: Roxy]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано26.08.09 11:45



За съжаление или за щастие, Roxy, но по-скоро за щастие, на нашата планета повечето хора са по-малко или повече ненормални.

Казвам "за щастие", защото повечето творчески натури, благодарение на които човечеството е достигнало до това цивилизационно ниво (с всичките му плюсове и минуси), са именно такива.

Лично аз се причислявам към нормалните. А нормален е преди всичко този на който му доставя най-голям кеф да се чувства естествено и нормално във всяка една ситуация. Поради това нормалните хора стават за съветници, за "огледала", но не и за рискови експерименти и пробиви на всяка цена.

Добре е никога да не забравяш, че ти си само един от многото възможни и не чак толкова често срещани типове хора и най-доброто за теб е винаги да следваш своя път в живота, защото чуждите пътища завинаги ще си останат чужди и опасни за теб.

Впрочем по мое мнение ти досега точно това и правиш, поради което те ценя и уважавам.



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: Aлekc]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано26.08.09 16:24



Да, благодаря ти за отговора... И все пак по своя път всеки може да търси частици от себе си в другите и да ги намира, оглеждайки се в тях да вижда по нещо и от себе си, да влиза в роли подобно на Брахман във всеки от нас, та дори и да "полудее" за известно време по някакъв начин. Според някои психолози, напълно нормални хора няма; народът пък го е казал иначе: "Всеки си е башка луд." И да, през живота си всеки доказва своята уникална теорема по някакъв начин.





Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: Roxy]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано26.08.09 17:11



Здравей!
Идеята е за Любов към страданието, болката и към нещастието... за възлюбване, за тяхното разбиране, а не за предизвикване на появата на същите.
Садомазохистът сам предизвиква това, което му доставя удоволствие, но забележи, че при него няма и капка Любов. При садомазохистът има обич. То е като мастурбация. Обича нещо и го прави.

Да, наистина може да се радваш на всичко, за което си споменала и е добре да го правиш, но само ако си здрава, защото за един болен от рак, или от множествена склероза човек... тези радости съвсем няма да са същите и събитията, които биха предизвикали радост в теб, по съвсем различен начин биха въздействали на другия човек.
Всичко е относително и индивидуално, но Любовта...

хм... Любовта винаги е една и съща. Всеки я преживява по един и същи начин.

То лесно е да се вдъхнови човек от редица неща и те да му вдъхнат желание, импулс за живот.. но малцина успяват да се вдъхновят от болката, от личното страдание, от нещастието, когато те ги докоснат. Малцина успяват да не възроптават и да не проклинат живота. Малцина успяват да запазят умереността, за която пишеш.

Според мен, въобще не става дума за някаква непременна нужда от щастие, въпреки, че също според мен всеки изпитва такава нужда и всеки търси щастието.
Въпросът който засегнах е как човек да се справи с нещастието, когато то "почука на вратата му".
Преди нещастието да дойде, всеки може да си твърди каквото и да е за него!
Преди нещастието да дойде, всеки би могъл да каже, че не търси щастието на всяка цена.

Как ти би успяла да бъдеш стабилна, при една евентуална загуба на скъп за теб човек? Ще намериш ли и ще останеш ли в стабилността, за която пишеш?

Как ще останеш стабилна в едно положение на болен от паркинсон?

Човек разбира за някои неща, едва след като ги изгуби, а за други - чак когато ги открие.
Ето защо повечето хора не знаят що е това Божествена Любов. Не знаят ще е това Нирвана, нито Самади. Те не знаят нищо за Благодатта, за Хармонията, за Смирението... и за още куп неща.




Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано26.08.09 17:28



може би свободата от нуждата да си непременно щастлив, прави човек стабилен, защото така приема еднакво и радостта, и болката. Така няма насилени усмивки и прикрити сълзи, няма ежесутрешни ритуали по благодарност на Великото-на-каквото-там-трябва-да-се-благодари

Точно така е. Още повече, че хората имаме особена представа за щастието. И дори някой ден да не получи човек вдъхновение - чудо голямо - идва следващия ден.



Тема Re: За да не губят време хората да се регват...нови [re: Roxy]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано27.08.09 14:33



Ей, благодаря ти! опитах се да я смъкна таз статия, но ми трябваше достъп, което ме спря (мързел). Така че ти ми я поднесе


За лудостта и нормалността :) в класиките се говори и за това - дзен/чан е образец. има в китайската древност един тип, Джу Да, чието име в превод гласи 'Онзи, който се смее и плаче едновременно' - което би било основание за диагноза, ако човека не беше просто много напред с материала. Ошо предподава нещо подбно също със сигурност системата, която ни нормализира, мейнстрийма, не е онва, на което вътрешната природа иска да ни научи. Трябва доста смелост човек да си позволи да 'полудее' поне за известно време, за да намери себе си. (което е и една интерпретация на коана "ако видиш Буда, убий Буда" - убий онзи буда, който те канализира и нормализира, остави свободата и потока да текат спонтанно, тук-и-сега, според както го подава момента) не че е лесно но не невъзможно



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: Roxy]  
Автор amazonian (ентусиазирана)
Публикувано27.08.09 15:50



Единица_нула: Може би когато страданието/болката и нещастието започнат да донасят у човека, който ги изпитва, щастие... може би тогава вече няма какво да го събори.

Рокси: Извинявай, но това си е малко или много мазохизъм

Мазохизъм е специално да търсиш нещастието. Това, за което говори 1_0, според мен е когато поради някаква причина болест или друго страдание те застигне, да се опиташ да разбереш скрития смисъл. Нищо не е случайно и болката може да е дошла като порта към нещо друго. Това нещо друго може да е щастие - но не задължително по начина, по който се разбира - "they lived happily ever after" (и двамата заживяли щастливо ъ..)

Но има случаи, в които може и да откажеш просветлението.

Don't tell me what I can't do



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: edinica_nula]  
Автор izit (изследовател)
Публикувано27.08.09 16:02



И аз като Алекс, съм на мнение, че не е задължително/показателно
учителя да младее, да е весел, да струи Любов от него, да се вдетенява и вътрешно и външно

Всеки Учител, има различна Мисия, Цел, Посока, Излъчване.

Светъл Път edinica_nula




Indeed envy is a defect; worse than any other.Rumi ☼

Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: izit]  
Автор mo32 (изотзадзе)
Публикувано27.08.09 17:31



Права си - всеки учител учи на различни неща. Въпросът е, че какъвто учителят, такива и учениците. Ако учителят не младее, бе е весел, не струи Любов от него и т.н., тогава е сигурно, че няма да може да може да научи учениците си на тези неща.

Всичко е въпрос на приоритети какво търси.

___________

Редактирано от mo32 на 27.08.09 17:31.



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: mo32]  
Автор amazonian (ентусиазирана)
Публикувано27.08.09 17:39



Между другото - аз пак си дудна за мойта си темичка

. Казвали са ми, че в разните ушувски школи у Китай много често новите ученици са подложени на подигравки, от учителя не струи никаква любов, той само се присмива и тормози новия ученик. Само които издържат - остават.

За това какво мислиш?

Don't tell me what I can't do

Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: amazonian]  
Автор mo32 (изотзадзе)
Публикувано27.08.09 18:49



Любов(в разширен смисъл) не значи да галиш някой с перце, да си любезен или пък да му вървиш по гайдата.

1. Китай е е с конфуциански морал, според който по-младите се подчиняват на по-старите, учениците на учителя, по-малко знаещите на по-знаещите.

2. Целта в една школа, в която те учат да се биеш е да те научат да се биеш. Боят е агресивен, грозен и в крайна сметка се касае за оцеляване с всички възможни средства. Представи си сега един ученик, който не носи на обида и се бие с всеки, наранява хората и дори убива, заради невъздържан нрав.

3. По тоя начин отсяват плявата от зърното

4. Дори и родителят често гълчи детето си, за негово добро и точно от Любов. По-добре да се скарат на някой, отколкото утре да излезе на улицата с илюзии и да му смачкат манерката - това е противоположността на агресивния ученик.

Аз съм чувал, че в сериозните школи натоварванията са почти непосилни и се толерират усърдните и раздаващи се ученици. Все пак майсторът трябва да предаде на някой уменията и делото на своя живот, така че за него нещата са много сериозни.

___________

Редактирано от mo32 на 27.08.09 18:53.



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: mo32]  
Автор amazonian (ентусиазирана)
Публикувано27.08.09 18:55



Съгласна съм - някъде срещнах фразата "любов чрез противопоставяне"



Don't tell me what I can't do

Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: mo32]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано27.08.09 19:01



Привет, приятелю!

Предварително ще напиша, че това мнение не се отнася само за теб. То се отнася до всички НАС и затова няма да изброявам "имена", включае и модераторския екип.
По стечение на обстоятелствата предпочетох да е след твое мнение, защото смятам, че си достатъчно напреднал, че да го разбереш, без да допуснеш засягането на себечността да те завладее.

Преди години, когато все още не познавах същността, която имам шанса да познавам днес и аз си мислех, че Учителят трябва да изглежда възръстен (мъдростта, в лицето на изживените години - опитът), белобрад, с дълбок и изпълнен с проникновение поглед.
И е така донякъде.
Минава се през тези нива, но не всички минават.
Някои имат шанса на по-добрата карма, която да им предостави възможността да постигнат просветление на такива години, че да имат време да завършат процеса, а от там и мъдростта да ги споходи (Познанието, знанието), както и младостта и пълната трансмутация на тялото, абсолютната алхимия.

От Просветлението започва учителството в нива, което не значи, че за учителя/учителите Пътят е свършил.
След Просветлението нещата продължават, но вече човек има нова визия и нов поглед над/към Света, Съществуването (Битието), а от там и ново разбиране, ново "само"съзнание.

Наричам това ниво - Кристално (свързано е със седма чакра - хилядолистният лотус, срещата на 100 Бога/Буди, кристалът, Диамантът, Ваджра)... Безкрайната яснота, свежест и Абсолют.
Шабат, Нирвана и Самадхи, Мир, Покой, Пустота... Буда Природата, У-Дзи, ...

След това ниво следват още други нива.
При следващото ниво трансформиращия процес продължава с още по-голяма сила и според Кармата и Бог, този процес е различен по продължителност при всеки.
При него става трансформирането и трансмутирането на човека.
Първите признаци са, че човека възвръща малко по малко младостта си и жизнеността си.
За това е споменато в различните източни учения. В Дао-истката алхимия; в Бабаджи Крия Йога и традицията на 18-те Сидхи; в Будизма - Ваджраяна (Тибетска Тантра), в Учението на Тот и древен Египет, та дори и при Траките - Орфеевото цвете.
Говори се за младост, за вечен живот на твърдоматериалното тяло, но първо се минава през нетлението на плътта, т.е. абсолютната трансформация до най-дълбоко клетъчно ниво на целия организъм и респективно до трансмутация.

Много Велики Учители са станали и останали на около 16 годишна възраст и това скоро ще бъде факт, който ще може да се докаже научно, от тези, които ще имат импулс да го направят.

МахаСидхите, Върховните Учители...

Както учиениците са в нива, така също и учителите са в нива. Има си учители за всеки клас ученици, точно както в училище.

Но чудно ми е, скъпи мой приятелю, защо, ако на някой му е дадено да разбере за нещо, чрез някакъв вид страдание, та защо ти трябва да си инструмента за това да бъде предизвикано в другия? Разбира се, все някой трябва да проводи Тъмнината, чрез която другия да бъде наранен, но защо да си ти този?

Нека не забравяме милосърдието, нека не забравяме добротата!

Та нили за това започнахме всичко - за да се отървем от нещастието, за да се отървем от страданието, от болката.
Не започнахме ли всичко, защото ни болеше от несправедливостта на света, защото бяхме чувствителни към нея?
Не искахме ли изначално и тайно в себе си, да царува доброто и Любовта.
Не се ли гневехме на тези, които не бяха добри...

Лошо е когато отговаряме на злото със зло. Това е порочно "хоро"/кръговрат и неизменно всеки участник в него ще си получи заслуженото.

Някои хора неразбират някои неща. Нима ние разбираме всичко? Нима ние също някога неразбирахме някои неща?
Защо да съдим? Защо да нагрубяваме? Защо да корим и мачкаме другия?
Какво ни пречи да бъдем добри и Любящи..

Сега се сещам за отмъщението, което е предприел Миларепа...
Накрая сам той попитал: "Отмъщението ражда само отмъщение! Няма ли друг начин?".

Има друг начин! За радост има. Важно за НАС е да го открием и да го използваме, за да не трупаме повече задължения към Бог и Живота, защото всичко е Бог - ти, аз, другите....



Знам, че това са трудни време. Времена в които всички сме и ще сме в постоянни проверки. Дали ще се подадем, дали ще заиграем и ние на това Порочно "хоро", чрез отмъщението, чрез тъмнината!?
Дали няма да сме привърженици на "остарелия закон" - "око за око, зъб за зъб"!? Нали има друг начин? Защо аз да съм причината за твоето страдание?
Псалми 94:1
Господи Боже, Комуто принадлежи отмъщението, Боже, Комуто принадлежи отмъщението, възсияй.
Римляни 12:19
Не си отмъстявайте, възлюбени, но дайте място на Божия гняв; защото е писано: "На мене принадлежи отмъщението, Аз ще сторя въздаяние, казва Господ".


Сещам се и за проповедтта на планината, но се сещам също, че всичко това, което пиша - вие вече и още преди това го знаете отлично.

Защо аз да не бъде по-малък от теб?

Знанията и Познанието, а т.е. Его-то и СуперЕго-то могат да безчинстват до безкрай, ако им позволим.

Показател за напреднал ученик, според мен, е този, който се е счел за по-малък от другия, който е по-отстъпчив, който умее да търпи, да "преглътне", да прости, да не отмъщава, да не бъде себичен...

Знам, на мен също ми и трудно - такива са времената, но се опитвам. Ей, Бога ми, опитвам се постоянно. Да, често се провалям, но се опитвам да бъде Бдителен, да видя опасността, преди да дойде до мен и по този начин да я избегна.

Наблюдавам форумите. Всички участници в тях имат, получили са доста. Също съм получил. Но да внимаваме заради полученото да не забравим изначалния си стремеж - да бъдем Любящи и добри, защото многото знание и многото Познание, донасят много его и много супер его, също и суета (както е казал онзи Цар).
Нека и дано не падаме в тези капани.

Защо ни е тази враждебност?
Не може да позволяваме на тези духове да ни водят!

Понякого човек не може да владее и контролира себе си. На това съм бил свидетел лично. Да, преди съдех! Обвинявах доста хора, че не се борят достатъчно, че се отдават на безсилието. Чудех се как е възможно да не можеш да се контролираш, защото съдех само от гледна точка на себе си. Гледах и виждах само през собствената си призма.

Един ден ми се даде скъп урок. После разбрах много неща, но разбрах и най-вече, че съм съдил безпочвено, поради собственото си невежество.
Нима сега знам повече? Нима все още не съм невеж?
И още как! Разбира се, че съм, но устонових нещо много важно - че знанието и Познанието могат да бъдат опасни неща.

Шеста чакра, която се изобразява най-вече с лотус, с две венчелистчета, символизиращи именнно хипофизната жлеза, която е център и двете мозъчни хемисфери, каито са "лисчетата на цвете".

Едното има в себе си Луната, а другото - Слънцето. Знанието и Познанието. Да, но и двете са полярности. Двете са части от двойствеността. Полюси, където времето може и е неблагоприятно. Дали ще си вляво, или пък ще си вдясно, не е от голямо и съществено значение. Да, има някакво значение, разбира се, но не е съществено, защото все още не си Праведник, не си центриран! Съществено е да си центриран, да си Праведник. Това е Същината.

Дали ще вземем учението на Дао, или учението на Сидхите и Йога, дали което и да е друго учение, е все едно.
Навсякъде имаме център. Имаме Централен Канал, по който се спуска/издига нещо, някаква енергия.
И имаме проблем, ако тази ти ми енергия се разлива по някоя от хоризонталите. Това е, за което и Библията и Коран споменават - липсата на Праведност!
Говори се за "Желязна тояга", за "Жезъл", който "Жезъл" е при всички религии и учения. "Желязната Флейта" (флейтата има седем отвора) и "мех"!
В Будизма се говори за Шест нима на Самсара (от 1-ва до 6 чакра), за Шест сфери на заблудата...

Шеста чакра - знанието и Познанието. Логиката и интуицията, ще са и са в основата на започналата вече ІІІ Световна война.
Войната на енергията, на психотроните атаки, на психо-вампиризма. Войната на Магията. "Войната на днешните Атланти".

В "Откровение от Йоана" се споменава за "Печатът", който ще бъде поставен от "Сатаната" на хората - на десницата им и на челата им, който знак ще е числото и името му.
Не е ли "Саната" в превод "Противник"? Противник на Бога, на Живота, на Съществуването? Не е ли унищожител той? Не е ли разрушител?
Кой е той, ако не егоизтичното ни съзнание, аз-а, его-то, себичността, разделението на "аз" и "ти", на "аз" и "другите".
Конфликтите ще съществуват, докато съществува и това разделение, докато съществува тази ти ми двойственост.

Сега ви предизвиквам, всичките!
Нека всеки от вас се изчисти хубаво от мръсотията, но нека се изчисти от "тавана" до "мазето". Нека тръгне към изкристализирането, към Праведността и нека да посети в последствие някакъв подобен на този форум. Там или тук нека наблюдава. Даже не е зъдължително да участва, чрез мнения. Ще види много неща, но главно ще види болката, защото през очите му тя ще навлиза.

Всяка обидна дума, всяка енергийна атака е унищожаваща плътта, нараняваща душата и смачкваща духа.

" По отношение на околните, преди всичко търпимост. Запомни думите на Учителя: “Колкото и да ти е неприятен, отвратителен, дори омразен човек, ти трябва да го разбереш, да му станеш ближен. Това не значи, че ти не трябва да виждаш лошото у човека, но ти трябва да умееш да оправдаеш това лошо с нещо и да се стремиш да отстраниш това лошо.
И затова предостави всекиму свобода на действие и убеждение. Насилието, в името на убеждението, е майка на всяко зло. Помни, че докато не си познал Истината, ти сам не си проверил нищо – как можеш да съдиш другите? Но когато познаеш Истината, ти ще разбереш другите и словата на осъждането ще замрат на твоите уста.
“Невежите ще те ненавиждат и ще ти се надсмиват, великий. Но не обръщай внимание на тях”. Бъди съвършено непоколебим и невъзмутим всред всички несполуки, неразбирания и обиди. Ако ти губиш самообладание – това е верен признак, че ти ставаш опасен за света, защото възрастващата сила на мисълта ти, отегчена от раздразнението, таи в себе си най-голямото проклятие за света. И затова пази се да не изгубиш самообладание и помни, че по пътя на Йога злобната мисъл е способна да изпепели отначало твоята жертва, а след това и самия теб.
Затова не натрапвай на другите нито своята правота, нито своята Истина. Най-възвишеното, което можеш да направиш, е да бъдеш сам твърд в твоята Истина. От това, както ще узнаеш после, произлиза всяка добродетел, без това няма изобщо никаква добродетел.
Нито този, който постъпва по убеждението на другите, нито онзи, който прави това против своята съвест, няма да достигне праведност, защото първият се заблуждава, а вторият лъже. Само този, който постъпва по свое убеждение, е прав и колкото по-висша е неговата правота, толкова повече люде постъпват като него – толкова повече Истина има в него. В това е тайната на вожда.Всичко останало е само думи."

"Йога без Учител" Б. Сахаров

Бъдете здрави!



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: amazonian]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано27.08.09 19:07



Може би защото същите учителите не разполагат с достатъчна Любов, че да трансформират изведнъж и напълно своите ученици. Може би затова се ползват от други средства, защото Любовта е недостатъчна в тях.
Аз съм чувал, че има учители, които дори не говорят, камо ли да се подиграват. Просто си присъстват за няколко мига до теб и всичко се слува.
Идват набързо, даряват ти и си отиват.
Чувал съм за Безмълвното учение.
А Лао Дзъ споменава че "мъдрите чрез безмълвието учат".
Ще добавя, че пък върховните учат чрез Любов, ведрост, радост и усмивки, понякога е възможна и веселба, даже е твърде често.
Смехът е доста освобождаващ и трансформиращ.
Всеки учител се ползва от метода, който познава най-добре и който нивото го е научило.

Според кармата на учениците - такива и учители им се случват.

Редактирано от edinica_nula на 27.08.09 19:09.



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: edinica_nula]  
Автор amazonian (ентусиазирана)
Публикувано27.08.09 19:18



У никого не е достатъчно, всички сме несъвършени. Някои не знаят как да дават, други - как да приемат или да поискат - може и безмълвно. Само да даваш също може да е вид заблуда.

Но опитваме...и пак ще го правим



Don't tell me what I can't do

Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: edinica_nula]  
Автор mo32 (изотзадзе)
Публикувано27.08.09 19:28



Бъди спокоен, и да искам няма как да се засегна, защото моят първи учител, с който имах щастието да прекарам няколко години, и до сега е младолик и никой не му дава годините на които е.

Имах щастието и късмета да прихвана нещичко от него, така че напълно споделям твоето мнение, че един учител трябва да излъчва сила* и здраве.

*сила - кой както я разбира.

___________



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: mo32]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано27.08.09 19:30



Радвам се за теб! Бях сигурен!





Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: amazonian]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано27.08.09 19:38



Така е, заблуда е и според мен, но само от една страна. От тази патологична страна го виждам, като "остра нужда от признание".
Но даването меже да бъде следствие на Върховно Милосърдие.
Наистина, права си, че ако липсва жалание за допускане на получаването, то е в следствие от някаква неизправност у човека.
Само плюса, или само минуса не дават искрата, не дават Енергията, не дават Светлината.
В света и във Вселената, както в цялото Битие съществува постоянен обмен, независимо от това дали на някой му харесва или не. Независимо от това, дали някой се дърпа от обмена, или тича към него.

Невъзможно е да се "затвориш" за получаването, дори и да искаш, но съвсем е възможно да изградиш редица бариери (блокади), които да възпрепятстват до някаква степен процеса.

Та Благо+даря ти, че спомогна и придаде инпулс, насока към въвеждането това доуточнение!


Поклон към теб!!!

Редактирано от edinica_nula на 27.08.09 19:42.



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: edinica_nula]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано27.08.09 21:40



Хубаво е, което казваш. Напоследък наоколо има забрава на някои базови ценности за духовно развитие. И ако говоренето за това какво мислим едни за други е важно, словесната агресия вече е отвъд границата на 'духовния разговор'... хубаво е редовно да се опитваме да се връщаме към центъра си, това е вид будност.



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: edinica_nula]  
Автор Amitaba ()
Публикувано28.08.09 00:07



Благодаря! Не само за това ти мнение/постинг.



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: Amitaba]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано28.08.09 00:41



А аз Благодаря на всички ви!



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: amazonian]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано28.08.09 09:59



Съгласна съм с това за скрития смисъл. Всъщност разбирам духовното израстване повече като вид хуманност, състояща се не в това да се стремиш само към висините, огласяни от ангелски песнопения, а да не потъваш в низости; не да си непременно чисто бял вътрешно като блестяща с варовикова облицовка пирамида или полярен айсберг, а да не си черен... Всичко останало е личен избор на цвят и музика, собствен екот или звън и уникалното сияние на личния цвят.



Редактирано от Roxy на 28.08.09 10:08.



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: mo32]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано28.08.09 10:02



Щото нали Ли Ър на вола е бил младолик и с хубави зъби...


Всъщност някога преди ерата на масовите комуникации, нима хората са считали външния вид на учителите си за важен и нима изобщо са ги били виждали, преди да решат да тръгнат от някое далечно място, за да отидат при тях?!



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: edinica_nula]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано28.08.09 10:04



Ако ученикът желае и обича онова, което учи, ще понесе и трудностите... поне до определен момент и ниво...



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: izit]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано28.08.09 10:45



Така е. Както и родителите не са вечно млади и красиви, но обичат и съветват децата си, както и приятелите неусетно остаряват заедно с нас - което не ги прави по-малко близки и важни...





Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: Roxy]  
Автор izit (изследовател)
Публикувано28.08.09 11:07



Точно така е Рокс'



Indeed envy is a defect; worse than any other.Rumi ☼

Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: mo32]  
Автор izit (изследовател)
Публикувано28.08.09 11:22



Не е до "ученето" или "учениците" изобщо.
Говорим за Учителя и само за него.
Според вътрешната работа, която се извършва,
такова е изражението/излъчването на Учителя за даден момент.
Учителя може да сменя изражението и излъчването си всяка секунда,
според моментното състояние.

Има възрастни хора, по лицето на които можеш да видиш
изписано цялото земно страдание,а мъдростта на думите им
да не пада по-ниско от мъдростта на един така наречен "духовен учител".

Всичко е много относително,
и всяка една категоризация ограничава истината
и реалните й параметри.

Indeed envy is a defect; worse than any other.Rumi ☼


Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: Roxy]  
Автор mo32 (изотзадзе)
Публикувано28.08.09 11:57



Не си падам по идеализиране на миналото. Тогава си е било за тогава, сега си е за сега. За 25 века, нещата са се развили, при това много.

___________



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: izit]  
Автор mo32 (изотзадзе)
Публикувано28.08.09 12:00



Аз съм ученик и моята работа е да се грижа за това какво търся и искам, и да се мъча да го постигна чрез наученото, а не да се грижа за душевните състояния на учителите, нито да ги идеализирам.

Каквото съм търсил, намерил съм. Към останалите учения изпитвам само уважение или любопитство, както и към съответните представители и популяризатори.

___________



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: mo32]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано28.08.09 12:22



Нека не обръщаме учителите на манекенки, няма нужда и да са сприхави стари професори, истината не е в крайностите - просто мисленето за важността на опаковката в такива случаи ме навежда на консуматорски асоциации.



Тема Какво ни е нужно, за да се чувстваме щастливи?нови [re: Roxy]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано28.08.09 12:26



Един мъдър англичанин е казал:

Основната цел на религията не е да засели човек на небесата, а да засели небесата в душата му"

Може би поради това според проведеното от група британски социолози през 1998 година изследване в 54 страни се оказа, че най-щастливи се оказаха жителите на... Бангладеш.



Англичаните се класираха едва на 43 място, а американците на 46-то.

На въпроса: Какво не ви достига, за да сте щастливи?, повечето нещастни англичани отговорили: "Пари".

На дъното на класацията са се оказали следните четири държави:

51. Русия 52. Беларус 53. Украйна 54. Молдова.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Какво ни е нужно, за да се чувстваме щастливи?нови [re: Aлekc]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано28.08.09 12:30







Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: edinica_nula]  
Автор amazonian (ентусиазирана)
Публикувано28.08.09 12:37



Благодаря ти за участието в тази тема



Don't tell me what I can't do

Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: edinica_nula]  
Автор izit (изследовател)
Публикувано28.08.09 12:40



Кормилото се е завъртяло почти неусетно. Благодаря ти!

Indeed envy is a defect; worse than any other.Rumi ☼


Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: mo32]  
Автор izit (изследовател)
Публикувано28.08.09 12:44



Чудесно



Indeed envy is a defect; worse than any other.Rumi ☼

Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: Roxy]  
Автор mo32 (изотзадзе)
Публикувано28.08.09 23:23



Като отидеш на лекар, очакваш да може да те лекува; като отведеш автомобила си на автомонтьор, очакваш той да може да го поправи; като отидеш на козметик, очакваш да те разкраси...

Защо в такъв случай да не очаквам учителите да бъдат това, което говорят???
В много учения се говори за младост, здраве, че дори и за безсмъртие, така че очаквам приказките да се превърнат в дела. В противен случай цялата работа се превръща в лишена от практическа стойност академична философия.



___________



Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: mo32]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано29.08.09 10:15



Хората са мечтаели да полетят още в древността.

Тогава това е било фантастика.

А днес да летиш с нискотарифен самолет е баналност.

Предпочитам, подобно на децата, да живея с времето си.

Зная, че живея в едно специфично кътче на един нееднороден, противоречив и бързопроменлив свят. Това, че един ден ще го напусна, нито ме притеснява, нито ме плаши. Не помня как и защо съм се озовал в този свят и не държа да знам предварително къде ще се озова след като го напусна.

Зная само едно - че винаги съм бил, съм, и ще бъда точно тук, точно сега, в центъра на Вечността.



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: Aлekc]  
Автор izit (изследовател)
Публикувано29.08.09 17:37



Споделям с теб...точно тук, точно сега, в един от центровете на Вечността....Eхааа.......



Indeed envy is a defect; worse than any other.Rumi ☼

Тема Re: Най-разпространената понастоящем форма на будинови [re: edinica_nula]  
Автор p-man (8)
Публикувано14.09.09 23:32



Да зачекна една необятна тема - като споменаваш за траките.
Според теб в генотипа на българите какъв процент се пада на траките?






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.