Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:30 28.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Имам въпроси  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано07.03.07 21:34



От няколко месеца се занимавам с йога и хем съм въодушевена, хем не съм. В смисъл - упражненията си ги правя всеки ден по около час - мисля, че е добре. Обаче теорията в курса адски куца. Прочетох сума ти книги и имам чувството, че са доста повече от учителката. В смисъл нещата се обясняват на толкова елементарно ниво, че чак се дразня. Естествено, не знам дали не го прави съзнателно - курсът е сбирток от хора и кой чел, кой не чел, нивото е различно, но всички неща, които се говорят звучат адски наивно и неубедително. Аз лично съм противник на всякакви постулати наготово и сляпата вяра в измислени "морални" кодекси, нормално е човешкото същество да се съмнява и най-вече да разсъждава. Смятам, че йога е точно това - път и към познанието, а не религиозна вяра. Както и да е - отплеснах се, а всъщност имам съвсем конкретни питания.
1. Относно асаните. Всеки път правим определена програма, след което през седмицата трябва да правим точно този комплекс всеки ден. Само че веднъж комплексът е за разтягане на мускулите на краката само и не се сменя примерно две седмици. Аз правех винаги повече - освен програмата, гледам да има по една асана за гърба, една за коремните мускули, едно усукване, една наведена поза, една обърната и т.н. Само че това било погрешно каза тя. В същото време на един от курсовете дойде друг "колега", който препоръча точно обратното - да правим тези асани, които "тялото ни иска" в момента - т.е. това, което правя аз. На кого да вярвам?
2. Пак за асаните - сутрин или вечер? Препоръката е да се правят сутрин. Аз ги правя тогава, но понякога след това се чувствам адски изморена, а не тонизирана. В същото време курсът ни е вечер, като нямам време сутринта, и аз се занимавам вечер и се чувствам изключително добре. В разни книжки пишат, че гимнастиката сутрин/не йога/ не е полезна, защото тялото е адски схванато - факт. Е, аз явно съм от този тип, за който това е вярно. Какво да правя - да спазя предписанията или да "слушам тялото"?
3. За медитацията и Йога Нидра. В упражненията хич ме няма - в смисъл доста бях обездвижена и трудно напредвам. Обаче работата с "психиката и ума" май ми се удават по-лесно. Тук имам ред въпроси за неща, които ми се случват, ама по-нататък ще питам, че много стана. Сега само за едно - още сме съвсем в началото и медитацията, която правим е да наблюдаваме мислите и тялото си "отстрани". Само че аз не ги наблюдавам, а направо ги прогонвам. Тялото почти не го усещам, а главата ми буквално се "опразва" - рея се в някакво тъмно пространство и това е. Хм, има два варианта - или съм много блокирана психически и не успявам да направя нищо или пък - напротив, правя повече, отколкото се иска в момента. Във всеки случай след това се чувствам прекрасно.
Ще ви бъда благодарна, ако споделите някакъв опит. И се извинявам, ако звуча наивно - все пак съм абсолютно prathalmakalmika.



Редактирано от prathalmakalpika на 07.03.07 21:35.



Тема Re: Имам въпросинови [re: prathalmakalpika]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано07.03.07 22:02



За теорията не знам. Докато не стане част от теб, ще бъдеш като товарно магаре. Само товара е различен, вместо дърва, ще носиш информация. Спорен е въпросът, кое тежи повече...



1. Има програми, при които се сменят асаните. Според мен е добре да имаш един базов комплекс, от който да не се делиш, пък бил той и кратък. Като да кажем - полусвещ, свещ, риба, рало, главоколянна, кобра. Другите временни комплекси можеш да принаждаш към него, най- добре в различно време. Сутрин е най- добре да се играе, но може и привечер. Има два момента в денонощието, през които в природата настъпва относителен покой. Това е около изгрева и около залеза. Привечер е малко по- рано през лятото. Тогава съм наблюдавал как и птиците замлъкват за кратко. Този естествен покой, може да се използва за асани и праняма.

Сутрин се прави първо пранаяма и после асани, а вечер обратното. Бандхите са накрая.

Асаните вървят на групи и е добре към всекидневната програма да има от основните групи. Но все пак, всекидневната програма трябва да бъде според правилата и балансирана. Не мисля, че е добре да се правят упражненията в безпорядък.

Тялото един път иска, друг път, не. Трябва да се намери баланса между волята и ненасилието. Като се постигне добър тренинг, все иска да прави асани, но да кажем, че всеки път според моментните биоритми.

На кого да вярваш не знам. На всяка крачка от пътят ти, ще вярваш на различни неща, предполагам. Сигурно всяко ще е вярно за съответният момент.

2. Сахаров препоръчва асаните да се правят вечер, както и медитацията. Класическите индийци, обратното. Предполагам, всеки си има начин наживот и може да си нагласи програмата. Във всеки случай, за европейците като, че ли вечер е по- благоприятното време.

3. Ще разпознаеш дали си в едно най- обикновенно състояние или медитация, по един прост начин. Ако ти се случи медитация, постоянно ще навлизаш. Медитацията е процес на еднонасоченост на съзнанието, който не може да спре. Спре ли, излизаш от медитация. Останеш ли, ще навлизаш все по- навътре в обекта на медитация. Ако не е истинско състояние, опита за медитация ще завърши със засиване. Напоследък е модерно този процес да се насочва директно навътре за да се изследва нашата същност. Това е доста трудно, преди съзнанието да е научено, просто да се задържа върху определен обект. Наблюдаването на мислите е чудесно упражнение по пътя на медитацията. Никак не е лесно, между другото...



Тема Re: Имам въпросинови [re: prathalmakalpika]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано07.03.07 22:05



Прави асаните 2 пъти на ден! Сутрин по програмата, а вечер за кеф...



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Имам въпросинови [re: prathalmakalpika]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано07.03.07 22:11



"Сега само за едно - още сме съвсем в началото и медитацията, която правим е да наблюдаваме мислите и тялото си "отстрани". Само че аз не ги наблюдавам, а направо ги прогонвам."

В момента, в който се случи виждането, мисълта изчезва. Това е напълно естествен и спонтанен процес. Няма нужда да се "наблюдава" "отстрани", както са ти казали. Това "наблюдение отстрани" създава един "наблюдател", който претендира да е разделен от процеса на наблюдение. Но този "наблюдател" е всъщност поредната мисловна активност, следователно по този начин се поддържа постоянния цикъл от мисли.

А медитацията е спонтанен безусилен процес, случващ се в паузата между мислите. Самото наблюдаване е напълно безусилно и пасивно съзерцание и не изисква нито някаква "преценка", нито някакъв "анализ", нито каквато и да била интелектуална активност.

В клуб "Окултизъм" бях пуснал тема по въпроса:



Правилно усещаш, че в основата на йога не стои каквато и да било вяра в морални системи или каквито и да било религиозно-"окултни" фантасмагории.



Тема Re: Имам въпросинови [re: бeзпътeн]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано07.03.07 22:17



Според Сахаров, при Духовната стрелба с лък, навлизането в обекта може да продължи до тогава, докато ти и обекта станете едно, т.е. самадхи. Ако обекта е атман, тогава също би могло да се допусне, че в процеса на навлизане, ще остане само един в крайната фаза.

За мен това е само един факт, как различните виждания са само различни подходи към една цел.



Тема Re: Имам въпросинови [re: huanji]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано07.03.07 22:24



Така е, макар да признавам, че със Сахаров съм слабо запознат.



Тема Re: Имам въпросинови [re: бeзпътeн]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано07.03.07 22:33



Важен е принципа, че разделението е само привидно.
Има различни как да кажа - методи на преподаване. Като ги чете човек, изглеждат взаимно противоречащи си, а ако навлезеш в тях, виждаш, че са само различни подходи, но същината им се обединява някъде...





Тема Re: Имам въпросинови [re: huanji]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано07.03.07 23:09



Благодаря ти за изчерпателния отговор, обаче ние не сме напреднали чак толкова в асаните - в смисъл някои даже не ги правим изцяло, а "полу-" в смисъл не всички могат да направят примерно "камила" и правим "полу-камила", колкото и да е смешно. Но е естествено - докато на всички им станат достатъчно гъвкави телата.
1. За асаните - на мен лично не ми харесва липсата на всякакъв преход между отделните пози. Струва ми се, че именно това е безпорядъка, за който говориш. Последната ни програма например е: -слънчев поздрав - 3 цикъла; въртене на краката - чакрападасана от легнало положение; странично усукване - не се сещам за името-седнали; ваю нишкасана, жаба? - клекнали; сфинкс - легнали по корем; стрелба с лък - прави и т.н. Не виждам логика в това клякане, ставане, лягане - доста е хаотично. Аз спазвам едно правило от фитнеса - първо позите прави, после - на колене, после - седнали, после легнали. Моята програма изглежда примерно така: първо паванмуктасана - поне 10 минути сутрин, иначе въобще не съм способна да направя някои от асаните;- слънчев поздрав, после асани в право положение - дърво, триъгълник и т.н., после камила или "полу" на колене; котка, тигър, кобра, сфинкс, после лягам по гръб за съответните асани и т.н., обикновено свещ и рало накрая. Така ми изглежда логично. Да не говорим, че понякога след рибата или колелото/мост/ направо подсъзнателно се навеждам в главоколянна поза - считай "гръбнака ми го иска". Та в този смисъл - може би ми трябва "базова" програма лично за мен. Още повече, че си имам някои дребни здравословни проблеми и има асани, които задължително трябва да вместя, някои хич не знам къде. Четох някъде, че е възможно да ти съставят такава директно по мейла някъде от Индия - вярно ли е?кой, къде?линк?
2. Това за вечерта май е вярно - сутрин съм вечно недоспала - ставам в 5.30, за да имам време, а и "съзнанието" ми хич не е чисто, както се твърди по книжките - към края на упражненията вече съм под стрес - какво ми предстои през деня, хайде да будя домашните животни за работа и училище и т.н. Проблемът е, че вечер всички са си в къщи и ми е по-трудно да се усамотя, ама така или иначе успявам да се затворя в някоя стая. Въобще вие как се справяте, ако сте семейни и сте единствения, който практикува йога? Засега моите са абсолютно толерантни към заниманията ми, ама на мен ми е чоглаво, че изчезвам за час, час и половина от арената на събитията
3. Хм, за медитацията. Ще навлизам, казваш. А какво значи това? Първите няколко пъти направо ме хващаше страх в определени моменти. Примерно - спирам да си усещам краката и ръцете, някаква частичка от съзнанието ми я хваща шубето - и хайде отначало. Това го преодолях. Сега като ми се опразни главата, пак злото духче ми шушне, че е страшно и хайде обратно в света на нормалните усещания. Ама това е абсолютно ирационален страх, не от нещо конкретно. Това пък какво е?
4. А това за товарното магаре адски ми хареса, затова го оставих за накрая. Много съм чела не само за йога, а и за всякакви философии, религии, кабала, свръхестествени явления. На някого може да е смешно, на мен пък ми е интересно. Смятам, че като разрушили Вавилонската кула хората не са разделили езиците, а само са започнали да наричат Бог по различен начин. Иначе всички говорят за него едно и също, но с различни думички. Та в тази връзка - още литература? На български съм изчела почти всичко, което и излизало за йога - започнах с В. Ефтимов, нещо не съм очарована, цялата поредица на Йоги Рамачарака - Хата, Пранаяма и т.н., на Илия Илиев част от книжките - всичките са еднакви, библиотека "Индика" - увод в индийската философия, история на религиите в Индия, даже на Алистър Кроули "8 лекции по йога" четох - доста е полезна за тези, които се интересуват, защото първо е европеец и второ, както знаете е най-известният кабалист. И в интернет доста четох, вкл. и препоръчаният тук портал за йога, и на руски, и на английски. Странно е, че повечето материали се занимават с практика и описват различни техники, а за философията - нищичко или крайно недостатъчно. Или пък правят бегъл преглед в сравнение с това или онова. Единствената книга, от която ми просветна донякъде е "История на Индийската философия" - издание отпреди демокрацията, в която се прави прилично сравнение между йога и санкхия, та горе-долу нещо става ясно. И отделни неща - за Будизма, за Тибет - оттук, оттам щипнато.
Та, нещо ми препоръчайте, моля!
И последно питане - някакъв курс по санскрит? Може и онлайн. Учила съм древни езици, та относително разпознавам кое е глагол, кое е съществително. Цяла седмица се мъчих с една мантра с разни речници и граматики в нета, преведох я доколкото можах и се оказа, че преводът, който са ни дали е доста далече от истината. Мисля, че някакви основни познания по езика биха били полезни за любопитки като мен.



Тема Re: Имам въпросинови [re: prathalmakalpika]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано07.03.07 23:29



Не е зле, ако човек смята да се занимава сериозно с йога, да усвои някакъв набор от основни санскритски термини.

Но най-важното е да потърсиш съвременни Пробудени Учители, които умеят да обяснят същността на йога от собствен опит на понятен за нас жив език.

Не забравяй, че първоначално човек се увлича по йога, Веданта, будизъм като по нещо загадъчно и екзотично.

В даден момент той осъзнава, че те сякаш са различни огледала.

Всяко едно подобно учение по своему пренасочва вниманието ни към самите нас.

И когато вниманието ни устойчиво се фиксира върху самите нас, т.е. когато започнем да навлизаме в състоянието, наречено самадхи, ние разбираме че повече нямаме нужда от тези учения.

Освен за да си сверим часовника с колегите.



Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.

Тема Re: Имам въпросинови [re: бeзпътeн]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано07.03.07 23:39



Е да, ама за да стигнеш до тази спонтанност трябва практика явно. Това, което практикуваме са някакви етапи - първият беше "наблюдение" на тялото отстрани - т.е. осъзнаване, че "ти" и "тялото" сте различни субекти. Сега сме на етап, че "ти" и "мислите ти" не е едно и също. В този смисъл е "наблюдение" - може би по-точно е абстрахиране, изолиране. И това пак ме връща на моя въпрос - аз какво точно правя? От това, което си написал излиза, че вървя по правилна пътечка - мислите и усещанията изчезват.
Е, да, ама тя казва - трябва да имате поток от мисли, все повече и все повече и едва тогава да се абстрахирате от тях. При мен този поток липсва - просто си пристъпвам в празнотата и съм си там. Трябва да се насилвам да си "мисля" за нещо, а не искам, почивам си. Психически блокаж мей би?



Тема Re: Имам въпросинови [re: prathalmakalpika]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано07.03.07 23:52



Това, че ""ти" и "тялото" сте различни субекти", не бих го нарекъл осъзнаване, а внушение. Същото внушение е, че ""ти" и "мислите ти" не е едно и също". Тези внушения създават изкуствено разделения в съзнанието от най-различен вид - между "наблюдател" и "наблюдавано", между "тяло" и "ти", между "ти" и "мислите "ти".

Йога означава всъщност сливане, единение, интеграция. Изкуствено създадените разделения в съзнанието не позволяват на този процес да се случи.

Споделям естествеността на твоето състояние - няма нужда да се насилваш да се "нагласиш" на изискванията на инструкторката, прави си асаните, без да се вслушваш във философиите и внушенията й.

Това, което пишеш - "просто си пристъпвам в празнотата и съм си там" - е естественото състояние на тялото-съзнанието. Без каквито и да било разделения.



Тема Re: Имам въпросинови [re: Aлekc]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано08.03.07 00:00



Ами къде ги тези Учители, та още повече Пробудени. Надявам се да не прозвуча цинично, ама не само в йога, никъде ги няма - всеки продава нещо, включително и църквата. Обидно ми е, ако знам повече от свещеника примерно или от учителката си по йога - друг пример. Не е излишно самочувствие, просто трябва да си направиш труда да проучиш основно нещата, които ще преподаваш на други хора. Само практика не е достатъчна. Това, че свещеникът знае до съвършенство църковните обреди, много по-добре от мен, не го оправдава, че не познава основни текстове на християнството и не може да води дискусия върху тях. Това, че учителката по йога владее тялото си съвършено, не е достатъчно, ако не може да обясни основните принципи и най-вече да спори върху тях, просто защото е била 7 години в ашрам. Това доволство и чувство за съвършенство в Учителите винаги е подозрително, нали?

Не се "увличам" в този смисъл - интересувам се и то много отдавна. От всичко споменато, защото то е едно и също - написах вече за Вавилонската кула. Това, което ми харесва в "йога" е "нерелигията", а "пътя", по-точно един от "пътищата". За себе си съм приела, че съм родена тук и сега - т.е. съм християнка, съм европейка, съм българка и това е моята "задача", "карма", "урок" или както щеш го наричай. Йога не пречи, даже ми помага, но това не значи, че трябва да живея като източен човек. Именно поради това ме дразни опита да ме зомбират в нещо като секта. Не смятам, че това да живея нормалния си живот и да практикувам йога си противоречи.



Тема Re: Имам въпросинови [re: prathalmakalpika]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано08.03.07 00:15



Ти написа следното:

Надявам се да не прозвуча цинично, ама не само в йога, никъде ги няма - всеки продава нещо, включително и църквата.

Да, така е. Права си.

Затова, когато откриеш хора, които нищо не искат да ти продадат, които не се смятат за нещо повече от теб и единствено се опитват да споделят безкористно с теб своя опит, знай, че може би те са именно тези Учители, за които говоря.

Прегледай темата ми за Рамана Махарши и там ще видиш, че такива Учители има. Вярно, не се срещат на всяка крачка, но ги има.

Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.


Тема Re: Имам въпросинови [re: бeзпътeн]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано08.03.07 00:17



Не можеш да си представиш колко съм ти благодарна за това, което ми написа. Вътрешните страхове са голям мъчител. По принцип хич не се "нагласям" към изискванията на инструкторката, ама друго си е и страничен човек да ти го каже. Не че съм се тръшнала особено, ама в един момент си мислех, че йогата не е за мен - правиш усилия и нещо не се получава.

Колкото до разделенията - и си прав, и не. Съгласна съм, че за конкретния случай са внушения. Ама аз отдавна съм разбрала, че "аз" и тялото ми не сме едно и също, както впрочем и повечето хора го знаят. По-важното е, че съм схванала /абсолютно интуитивно/, че "аз" и "мислите" ми, т.е. разумът, интелектът, машинката не сме едно и също. Както че "аз" и емоциите ми пак не сме едно и също. Обаче сме едно цяло някак си и едното зависи от другото, а то от третото и т.н. И това, на което ни учат са етапи, части, да можеш да отделиш едното от другото, за да ги опознаеш и после отново да ги сглобиш. Както в компютъра - има хардуер, има множество софтуери, има и материален носител - за да можеш да работиш, трябва първо да го "разглобиш" - т.е. да опознаеш частите.... и после да драскаш по форумите.

А утре как ще стана в пет и половина, не е ясно... ама ми стана интересно. Както ме будалка мъжът ми - със силата на мисълта ще станеш и докато се "чекнеш" пак със силата на мисълта ще направиш и кафе....



Тема Re: Имам въпросинови [re: prathalmakalpika]  
Автор _Bunny_ (търсеща)
Публикувано08.03.07 00:27



Ти си в самото начало... Ееех помня аз като бях в началото- колко бях глупава, наивна, неосъзната, притеснена. Не оставях нещата да се случват от само себе си, а все ги насилвах, все се притеснявах дали правя това или онова както трябва.
И сега, след толковата малко 5 години, се чувствам на светлинни години от началото, но най-смешното е че се чувствам и още по-глупава и още по-неосъзната. И това е хубаво!


Ще преминеш през много етапи- ще се притесняваш, ще слушаш и ще гледаш твоята учителка право в очите и ще й вярваш и ще я следваш, после пък ще й противоречиш мислено и ще си мислиш, че си много по-права от нея. После пък може би ще се фанатизираш за известен период, нормално е, почти всички го минават. После след това дълбоко навлизане в Йога може да последва рязко отдръпване, като йо-йо, може да спреш за малко за да се поосъзнаеш.

А накрая ще осъзнаеш че който и да слушаш все няма да си на правия път, каквото и да четеш пак няма да намериш това което търсиш, че с който и Учител да говориш той пак няма да може да ти каже какво точно търсиш всъщност. Трябва да слушаш само себе си и никой НИКОЙ друг. Трябва да търсиш не навън, а навътре в душата си, трябва да четеш дълбоко в душата си. Само и единствено в теб е отговорът! Но първоначално е добре да минеш през някакъв курс, може и през няколко. Така се започва, така си даваш старт.

Относно асаните, най-накратко- не е хубаво да мешаш позите, да ги разбъркваш. Има си основен комплекс (полу-свещ, свещ, риба, рало, главоколянна, кобра...) и е добре да си го правиш първо него и след това да добавяш разни варианти. Не е хубаво да си правиш к'вот ти скимне на момента, разбъркваш пътя на енергиите които навлизат в тялото ти. А пък много съмнително ми звучи да се прави всяка седмица различен комплекс за различна част от тялото и вие да трябва да си правите само него цяла седмица вкъщи... Това не е фитнес или гимнастика все пак! Има си един основен комплекс.

"Би било добре да се събудим преди да умрем"

Тема Re: Имам въпросинови [re: Aлekc]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано08.03.07 00:28



Нали не смяташ, че аз самата не се опитвам "да продам нещо". Правя го и то доста успешно - все пак нещо трябва да ям. Не критикувам никого, просто споделям и ми е много приятно, че намирам интелигентни и отзивчиви събеседници. Слава Богу! Не смяташ ли, че именно в такива "беседи" е истинското Учение? Че в споделянето на опит и мисли е най-голямата безкористност? И че може би Учителите не са там, където ги търсим - в авторитетите, а в самите нас - в това, което обменяме помежду си?
Не прочетох темата ти, ще го направя утре, защото мисля все пак отново да се напъна със "силата на мисълта" да стана в 5.30 и да си правя асаните, както си знам, окрилена от съветите ви.
Утре ще питам още. Лека нощ.



Тема Re: Имам въпросинови [re: prathalmakalpika]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано08.03.07 00:30



Лека нощ!

И успешно "възкресение" след няколко часа!



Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.

Тема Re: Имам въпросинови [re: Aлekc]  
Автор _Bunny_ (търсеща)
Публикувано08.03.07 00:33



Една дълбока релаксация му е майката!


На мен лично тя адски много ми помага да се наспя изключително добре само за няколко часа. Най-любимата ми поза (след рало) от целия комплекс
Лека!

"Би било добре да се събудим преди да умрем"

Тема Re: Имам въпросинови [re: _Bunny_]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано08.03.07 00:43



Абе, това ми е проблемът, че не мога да гледам никого в очите, та и учителката - не. Проблемът си е мой, притесненията също. Това, че който и да слушам, накрая вярвам само на себе си - ама не напълно, също е истина.

Какво търся всъщност - това е въпросът, права си! В определени моменти - знание - все повече и повече. Да, ама ти се задръстват емоциите, рационален ставаш някак си. После си викаш - аз съм емоционален инвалид и се отприщва един поток, малей. В друг момент търсиш щастието - дето се вика чисто битово - щастлив, доволен, всичко ти е наред. Правиш кариера, създаваш семейство, гледаш дечица, гледаш куче, помагаш на другите, спазваш някакви правила, ама и това не стига, ега ти.

И цитат от "Стопаджията":

Започваш да се питаш какъв е отговорът?

А той е: 42

А може би трябва да се запиташ какъв точно е въпросът?

Колко прави 6х7 ????

Хайде, лека нощ и на тебе. Приятно ми беше - утре пак.



Тема Мантри и т.н.нови [re: prathalmakalpika]  
Автор KREDOR (кирилизатор)
Публикувано08.03.07 00:43



Мантрите са верблизиране на идеи. Нашия езиков репертоар (който е пряко свързан с процесите в ЦНС) е съвсем различен от този на хората живели в Индия и говорещи ЕЖЕДНЕВНО И ПОСТОЯННО на санскрит. Ако е трябвало да се пазарят на пазара - говорили са на санскрит, ако стоката е била некачествена - пак на санскрит са се карали и т.н.

По-смело моделирай нещата към себе си. И времето за асани, и преходите между тях, и дневния режим, и мантрите и т.н. Понякога просто някои неща трябва да спрат да се правят.





































































































(поне до достигане на вътрешна потребност от тях).



Тема Re: Мантри и т.н.нови [re: KREDOR]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано08.03.07 00:44



Лека, лека и на тебе!
Дано да сънуваш колко прави 6х7.





Тема Re: Имам въпросинови [re: prathalmakalpika]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано08.03.07 22:40



1. Не бих могъл да взема отношение относно последователността на упражненията, които правите на заниманията по йога. Не съм на ясно с тази система и затова. Аз разбирам от класическата система на Свами Шивананда и на базата на нейната последователност мога да говоря.
Е, имам понятие и от още няколко системи, но те са по- редки като цяло.

Слънчевият поздрав е класическа загрявка преди асаните. Тази практика е доста стара, вероятно много преди да са оформени асаните като отелно направление в йога. Има два начина за изпълнение - бавен и ритмичен. Мисля, че е според темперамента.

Ако ми кажеш кои асани са ти задължителни, бих могъл да предложа къде да ги вместиш според Класическата система. Всяка система в Йога, според мен би трябвало да касае отваряне на генетичният канал - сушумна, както и активиране на чакрите. Понеже в класическата йога, се работи в последователност от аджна(главата) към муладхара(опашната кост), то и асаните следват тази последователност. В известен смисъл, полезното при асаните е балансиране на енергията а това изисква определена поледователност. Но има различни системи и допускам, че може да са верни повечето, затова и може да се случат размествания в последователността.
Практикувал съм една система, която подхождаше по обратен ред и това е измежду редките случаи.

Не знам къде в Индия биха могли да ти съставят подобен комплекс. Някой друг трябва да помогне ако знае.

2. Моите учители бяха емпирици и ме учеха да наблюдавам нещата. Експериментирал съм, за да намеря някои зависимости при биоритмите. Например, ако си легна към 22.00 ч. , към 3.00-3.30 часа, може да се пробудя и съм се наспал. Тогава съм играл най- приятно, понеже тялото не е вдървено и навън е спокойна атмосферата. Около изгрева, се пада да направя релаксацията след комплекса и след нея, имам нужда от малко дрямка.
В 5.00 часа става по- трудно и тялото е малко по- вдървено.
От значение е и психологическият ефект, ако трябва да излизаш рано.
Има една закономерност - сутрин волята е силна, но тялото слабо, а вечер обратното.

Предполагам, че всеки се справя различно.


Най- добре е хората да са единомишленици и толерантни един към друг.

3. Страхът е дълбоко вкоренен в нас, това е естествено състояние. Може би не трябва да бързаш с медитацията. Накои хора, особенно жени, са предразположени към свърсетивни състояния, а те не са безобидни. Преди да се разпука черупката, семето трябва да е узряло. Иначе, психиката няма да издържи. Наблягай на по- земни практики, като осъзнаване на крайниците например. Изглежда лесно, но да осъзнаеш примерно първият милиметър от нокътя на палеца си не е толкова просто. Това също е метод да тренираш съзнанието си да задържа обект. Или да възпроизведеш сцена от ежедневието си. Да извикаш и задържиш всички подробности, изисква доста добра концентрация, а нейното трениране е важно. Просто всеки трябва да си избира практиките, така, че да не са прекалено радикални за моментното му състояние. Осъзнаването на страхът отнема време. Промяната в подсъзнателната реакция, пък още повече време.

4. Какво бих могъл да ти препоръчам, та ти знаеш повече от мен.
Моето притеснение никога не е било свързано с това, че знам малко, а факта, че един живот не стига да приложа на практика, дори малка част от това което знам. Сахаров имаше една разработка за еволюцията на идея и форма. Мисля, че тя може да се приложи като практика, теория.

Не знам къде можеш да учиш санскрит. Но предполагам, че ще се намери някой да каже.



Тема Re: Имам въпросинови [re: prathalmakalpika]  
Автор lnsider! (пробуден)
Публикувано09.03.07 00:41



"Ами къде ги тези Учители, та още повече Пробудени. Надявам се да не прозвуча цинично, ама не само в йога, никъде ги няма - всеки продава нещо, включително и църквата"



Който търси - намира!



Тема Re: Имам въпросинови [re: huanji]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано09.03.07 14:47



1. Доколкото знам, ни учат точно по тази система - Свами Шивананда, но се страхувам, че нямаме основна "програма" от асани в смисъла, който ти влагаш. През първото ниво - около три месеца правехме по-скоро упражнения, отколкото асани или части от асани. Целта беше да ни покажат основни неща, пък и да се подготвим физически, защото в курса има и 20, и 50-годишни хора. Пр. елементи от слънчевия поздрав, пеперуда и полу-пеперуда като подготовка за лотос и т.н. Идеята беше всеки път да се прибавя по нещо ново, или пък предишното да се усложнява, докато всеки започне да прави нужната асана правилно. Сега обаче - второто ниво вече втори месец правим едно и също, за да го затвърдим, но тази "програма" също е далеч от основния комплекс асани, на която и да е система. Задължително се започва със ставни упражнения, следва слънчевия поздрав и дотук добре. После лягаме и - чакрападасана - въртене на краката за долните коремни мускули. После пак се изправяме - следва упражнение, в което клякаш и ставаш с ръце, подпъхнати под стъпалата - забравих му името. После - сядане и странична извивка и т.н. После - на колене - "полукамила", който може - "камила". Т.е. изобщо не са включени упражнения и асани за всички части на тялото, вкл. и вътрешните органи. На мен например, ми е необходимо укрепване на коремната мускулатура - слабо място. Е, има упражнение за долната част, но и малкото, което бях постигнала през първите месеци с "лодката" за горната, би изчезнало, ако не правех допълнителни усилия. На друг пък от курса слабото му място е гърба - освен страничната извивка няма нищо друго.

2. Навремето ходех при една "баба" на фитнес, но всъщност си беше един час гимнастика, както сега установявам с много елементи на йога. Тя казваше това, което и ти - че се върви отгоре надолу - от главата към краката. Първо упражненията или в случая асаните, при които си изправен, следват тези, които се изпълняват от колянна опора, после сядаш, после лягаш. Тук, както виждаш ту сме легнали, ту сме прави, ту сме клекнали без особена логика, поне за мен.

3. Трябва да призная, че аз спазвам "моята си логика". Асаните ми са в реда - отгоре надолу, а не в реда, който са дадени и освен тези в програмата, добавям и такива, които смятам, че са полезни за тялото ми - стави, мускули или проблеми с вътрешните органи. Гледам да ги редувам - в смисъл понеделник за корема - "лодка" и "чакрападасана", вторник пак за корема - нещо, което наричаме "мелене на брашно" - и за двете части мускули и т.н. Понякога правя и такива, които въобще не са ни преподавани - примерно обикновено завършвам със свещ - нямам проблем да стоя от 2 до 5 минути. Това между другото, е препоръка на учителката - за специфични мои заболявания е полезно.

4. Сега - може би аз избързвам. Вероятно и това е ниво е подготвително, защото пак повтарям, все още няма основна програма от асани, пък и не всички са еднакво физически подготвени. Учителката е изключително готина и разбрана и вероятно има нещо наум. Просто се допитвам, защото на мен определено натоварването не ми достига. Дето се вика, това което правя може да е и гимнастика, щом не спазвам логиката, а не асани, което не вреди. Но пък не е същото, доколкото знам



Тема Re: Единениенови [re: prathalmakalpika]  
Автор lmago (йоговед)
Публикувано10.03.07 09:09



Заблуда е да се смята, че йога е "единение, сливане, интеграция". Напротив - йога е разединение, разделяне на пуруша от пракрити, дезинтеграция на всички погрешни самоидентификации чрез самоконтрол (самадхана) и впрягане (от глагола юдж) на ума и сетивата (умът впрочем е също сетиво, антариндрия).

Що се отнася до обединението на джива и параматма, не може да има единение на неща, които са субстанциално единни и никога не са били реално разделени, освен в нашето невежество.

* * *

::

Тема Re: Пратхалманови [re: lmago]  
Автор lmago (йоговед)
Публикувано10.03.07 09:11



Санскритската дума е пратхама (първи).

::

Тема Re: Осъзнаване на Цялосттанови [re: lmago]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано10.03.07 16:10



Разделението на, както пишеш "субстанциално единни" неща, е илюзия и тази илюзия се случва единствено в съзнанието, единствено в представите за реалността. Осъзнаването на тяхното единство е йога, всъщност може и да си прав единствено от гл.т. че единение на по принцип единни неща не е възможно, затова дори е по-точно да се каже: единство или осъзнаване на тяхното единство. Но е ясно за какво става дума, без значение дали се използва "свързване, единение" или "осъзнаване на единството"; "осъзнаване на Цялостта".

Става въпрос за свързване (или осъзнаване на връзката) на въплътеното съзнание с непроявеното, универсално съществуване, което също е съзнание и интелигентност. Да го определим съвсем просто. Или може да се каже също - на личния интелект с универсалната интелигентност.

Иначе не е точно използването на думата "разделяне, дезинтеграция" на " всички погрешни самоидентификации". Те не се "разединяват", а се осъзнават и по този начин спира тяхното доминиращо върху съзнанието влияние.

Относно "разделянето на Пуруша и Пракрити" - склонен съм да приема, че е налице един криво разбран дуализъм в Санкхя. Всъщност дуализъм няма. Пуруша (интелигентността, чистото съзнание) и Пракрити (енергията, материята, природата и т.н.) не са разделени, а са едно. Ако някои преводи на Санкхя твърдят друго, то те са грешни - не твърдя точно като преводи, а като разбиране на действителността.

Няма как всъщност да разделиш Пуруша от Пракрити. Интелигентността е естествено енергична и природата, енергията е естествено интелигентна. Двете са всъщност Едно и това е научен факт (възможен обект всъщност на науки като кибернетиката, физиката, химията и др.), отколкото философско-преводаческа интерпретация.



Тема Re: Единениенови [re: lmago]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано10.03.07 20:15



Що се отнася до обединението на джива и параматма, не може да има единение на неща, които са субстанциално единни и никога не са били реално разделени, освен в нашето невежество.

Във връзка с това ваше твърдение, с което съм напълно съгласен, ви моля да оцените по същество концепцията на родения в ислямска Испания “Султан на гностиците” Ибн Араби (1165–1240) за единството на битието (уахдат ал-уджуд), която някои съвременни западни изследователи определят като “екзистенциален монизъм”:

“Битието – пише Ибн Араби – е единствената реалност: ако погледнем на него от една гледна точка, ние ще го схванем като битието на материалния свят, ако обаче погледнем от друга – това е битието на самия Бог.

Допускането, че може да има “вечни” души е многобожие и илюзия. Според Ибн Араби, когато съзнанието на суфия се слива с изначалното Абсолютно съзнание, душата му не престава да съществува, просто защото тя, като отделно битие, никога не е съществувала."


Ние не можем да умрем, просто защото никога не сме се раждали.


Тема Re: Осъзнаване на Цялосттанови [re: бeзпътeн]  
Автор vitaminko ()
Публикувано10.03.07 23:28



Интеуигентността е част от пракрити. Пуруша няма, повтарям няма никакви, ама абсолютно никакви качества. Затова той не може да бъде нАучен факт. Нещо повече. Той въобще не може да бъде никакъв факт.





Тема Re: Осъзнаване на Цялосттанови [re: vitaminko]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано10.03.07 23:40



Факт е Единството на интелигентността, чистото съзнание (Пуруша) и енергията, материята (Пракрити).

Интелигентността не е нещо различно от чистото (необусловено) съзнание, в противен случай последното просто би се явявало една мъглява фикция, в която няма нищо реално. Интелигентността не е нещо разделено от съзнанието; всъщност под интелигентност се има предвид универсална интелигентност (проникваща абсолютно всичко във Вселената). И понеже интелигентността (Пуруша) прониква в енергията, материята (Пракрити), става ясно, че между двете (Пуруша и Пракрити) всъщност разделение няма.

От което пък следва, че всякакви интерпретации на Санкхя, че е "дуалистична", са грешни.

Редактирано от бeзпътeн на 10.03.07 23:46.



Тема Re: Осъзнаване на Цялосттанови [re: бeзпътeн]  
Автор vitaminko ()
Публикувано10.03.07 23:49



Сърце не ми даде да подмина Вашата упоритост! Имате моята искрена оценка! Слаб две колега!

Честито!



Тема Re: Осъзнаване на Цялосттанови [re: vitaminko]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано10.03.07 23:52



Както пее Светльо от Хиподил в една песен:

"Оценявайте ме, глисти,
к'во като съм гъз за вас ?"



Тема Re: Осъзнаване на Цялосттанови [re: бeзпътeн]  
Автор vitaminko ()
Публикувано11.03.07 00:04



Споко! Не изпадай в глистерия!





Тема Re: Осъзнаване на Цялосттанови [re: vitaminko]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано11.03.07 00:49



Едно ми е чудно:

Вселената - видима и невидима - ще си остане такава, каквато е, независимо от това какво предполагаме за нея.

Колкото и някой да вярва в прераждането, ако такова няма, няма да възникне за сефте в негова чест. И обратното - колкото и някой да не вярва, че ще продължи да си задава тъпи въпроси и след смъртта, ако природата е устроена така, че съзнанието продължава да функционира и след смъртта на земното ни тяло, ще му се наложи да продължи да си ги задава.

Съзнавайки това мъдрецът се радва на несмутимо спокойствие и гледа на себе си, света и живота като на уникален сеир.



Ние не можем да умрем, просто защото никога не сме се раждали.

Тема Re: Осъзнаване на Цялосттанови [re: Aлekc]  
Автор vitaminko ()
Публикувано11.03.07 01:13



Ако наистина сте мъдрец-сеирджия, ударете си една злобарка на оживено място по Ваш избор в пиков час.





Тема Re: Осъзнаване на Цялосттанови [re: vitaminko]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано11.03.07 01:26



Предоставям на Вас честта първи да реализирате тази Ваша свежа и оригинална идея.



Ние не можем да умрем, просто защото никога не сме се раждали.

Тема Re: Осъзнаване на Цялосттанови [re: Aлekc]  
Автор vitaminko ()
Публикувано11.03.07 01:48



Хе-хе-хе! Не мога! Срам мъ йе! А и аз нямам твоите претенции да съм мъдрец-сеирджия!





Тема Re: Единениенови [re: Aлekc]  
Автор lmago (йоговед)
Публикувано11.03.07 07:49



Нещо подобно имаме и в ранната Санкхя. Съществуването на множество вечни души (пуруши) е както политеизъм (всеки сам е бог в персоналната си вселена), така и атеизъм в смисъл, че се отрича съществуването на върховния и всемогъщ Бог (Ишвара).

::

Тема Re: Единениенови [re: lmago]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано11.03.07 08:04



Не се отрича съществуването на Ишвара, а се отрича всемогъществото му, но не и всеобхватността му!
Т.е. персоналните вселени са част от по-голямата Вселена, която пък е част от друга по-голяма и така до безкрай. И всеки е бог в собствената си вселена, а някои се опитват да създават нови вселени чрез събиране на вярващи, които да да крепят това сътворение и след смъртта си да съществуват в него като в т.нар. рай...


Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Самоосъзнаване на Пракритинови [re: бeзпътeн]  
Автор lmago (йоговед)
Публикувано11.03.07 08:25



Универсалната съзнателност е Веданта, а не Санкхя. В Катха (упанишада) І.3.10-11 се казва, че най-финото начало прониква всичко, и такава най-фина субстанция е Пуруша. Той е по-висш (пара) от пракрити именно защото я прониква и контролира. Пракрити пък е по-висша от Хиранягарбха (Махат), защото на свой ред го прониква. Махат е по-висш от буддхи, защото е по-фин от него и го прониква, буддхи е по-фин от манас, манас - от обектите, а обектите - от сетивата.

Това е монизъм и, разбира се, идеализъм/спиритуализъм.

В Санкхя-Йога обаче пракрити не се прониква от нищо, тя е алинга (не-признак на нещо по-дълбоко от нея - виж ЙС І.45) и прадхана (първосубстанция), защото е причина сама на себе си (causa sui, свакарана). Имаме две субстанции, точно както при Декарт, с тази разлика, че протяжната субстанция на Санкхя-Йога освен всичко друго е способна и да мисли; съзнанието (читта) е последният еволюционен продукт (вайкрити-парината) на материята. Което, общо взето, прави излишно постулирането на Пуруша - в най-добрия случай той е безучастен зрител, монументален статист, акосмична таттва, антропна проекция, абсолютно трансцендентна имагиналия. За която дори не се знае дали съществува реално. Или пък със сигурност се знае, че е шунята.

* * *

::

Редактирано от lmago на 11.03.07 08:34.



Тема Ниришваранови [re: Darth_Vader™]  
Автор lmago (йоговед)
Публикувано11.03.07 08:33



Под персонална вселена в ранната Санкхя вероятно се разбира психофизическото единство, наричано човек. Иначе системата се отбелязва традиционно като ниришвара-санкхя (Санкхя без Ишвара).

::

Тема Re: Осъзнаване на Цялосттанови [re: vitaminko]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано11.03.07 10:43



Нямаш, нямаш...



А претенции да да гледаш сеира на мъдрец-сеирджия имаш!

Ти си като древноримската тълпа от зяпачи в Колизеума!

Дай им само хляб и зрелища!

И секс, разбира се...

А в свободното време и малко размисли на тема "йога" за душата...

Ние не можем да умрем, просто защото никога не сме се раждали.

Тема Излишен ли е Пуруша?нови [re: lmago]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано11.03.07 13:28



Тази интерпретация на Санкхя ме смущава.

Наистина не съм запознат с учението на тази, доколкото ми е известно, много сериозна древноиндийска школа.

Но ме смущава да узная, че тя постулира две основни реалности: пракрити и Пуруша, след което се оказва, че една от тези две основни реалности (Пуруша) се оказва логически излишна.

Това вече не ми изглежда никак убедително - древните са знаели какво и защо правят и ако са постулирали Пуруша като основна реалност, най-добре е първо да се опитаме да разберем защо са го направили, а не лекомислено да кастрираме системата Санкхя, за да ни изглежда по-понятна и логична.

Интересно, че аз, който в никакъв случай не мога да бъда наречен материалист, нямам нищо против твърдението, че читта е последният еволюционен продукт на пракрити.

Но не смятам за коректно да се подменя понятието психика (читта) със съзнание (Пуруша).

Доколкото опитите на хората да обяснят взаимодействието между съзнанието и тялото са доста древни и в никакъв случай не са запазена марка нито на древните индуси, а още по-малко на школата Санкхя, аз предлагам да се заемем с проблема по същество и за момент да оставим Санкхя настрана.

Още повече че аз не познавам учението на тази школа, а вие, макар и да го познавате, явно не сте в състояние все още да го разберете (ако не нямаше да предлагате така лекомислено от него да се изхвърли един от основните му постулати).

Впрочем вие самият сравнихте системата Санкхя с тази на Декарт и с това показахте, че сте готов да анализирате проблема по същество.

Много древни традиции са сравнявали съзнанието със светлината.

Обърнете внимание, че макар и материална, светлината е невеществена.

Добре е никога да не пропускаме този факт: материално, не значи непременно веществено. Както знаем от физиката, като пуснем в една бобина електрически ток, ние индуцираме с това едно напълно невеществено магнитно поле.

Както виждате напълно е мислимо едно веществено нещо (електрическият ток в електромагнитната бобина) да породи индуктивно друго невеществено нещо (магнитно поле).

Ето и малка енциклопедична справка по този въпрос:

Електромагнитът е тип магнит, при който магнитното поле се получава вследствие на протичането на електрически ток. При спирането на тока магнитното поле изчезва.

Общото обаче, което свързва полето и веществото е ЕНЕРГИЯТА. Да съществува реално нещо, означава да има енергия.

Затова нека да се върнем сега на древния паралел между светлината и съзнанието.

1. Когато слънчевата светлина огрее някое дотогава неосветено и поради това тъмно място, то става видимо за нас такова, каквото е било преди да бъде осветено.

По същия начин, когато ние насочим вниманието си към даден външен или вътрешен (психичен) обект, ние го осъзнаваме такъв, какъвто той е бил преди да го осъзнаем.

Това е първата функция на съзнанието като първична ПРИРОДНА сила (наричано в някои по-близки до нас традиции Дух - от дихание) - да съзнава всичко останало.

Предполагам, че това е и една от основните функции на Пуруша в Санкхя - да съзнава играта на пракрити - както вие се изразихте "като безучастен зрител".

2. Светлината е нужна, за да освети веществения свят, но самата светлина не се нуждае от осветяване от нещо различно от нея. СВЕТЛИНАТА САМА ОСВЕТЯВА И ПРАВИ ВИДИМА СЕБЕ СИ.

По същия начин съзнанието е способно само да констатира собственото си присъствие. Тази негова втора основна функция ние наричаме САМОСЪЗНАНИЕ.

3. Светлината е енергия в чист вид. Затова като я съсредоточим (например с лупа) върху една веществена точка (да речем върху главичката на клечка кибрит), тя може да я възпламени.

По подобен начин, ако ние съсредоточим нашето внимание върху даден физически или психически процес ние го променяме. Именно на използването на тази трета основна функция на съзнанието (творческа воля) се основава цялата будистка практика на осъзнаване без цел и без избор на нашето дишане, поза, поведение и психически функции. Самото осъзнаване на тези психофизични процеси ги трансформира по един естествен начин.

Вече можем да обобщим постигнатите изводи:

Духът (Пуруша) е универсална природна сила, а не лична характеристика. Това, което е лично наше е нашето тяло и нашата психика. Съзнанието обаче, подобно на светлината, няма личен характер.

Духът (Пуруша) има три основни функции:

1. Собствена творческа воля (или енергия), с която непосредствено въздейства на веществената материя (пракрити).

2. Самосъзнание, т.е. непосредствено знание за самия себе си.

3. Съзнание за света на материята (пракрити) - тази функция свързва неразривно Духа (Пуруша) с материята (пракрити).

От тук до прототипа на християнската троица има само една крачка.

Бог (Духът) има три изяви: Отец (Творческа воля), Син (Самосъзнание) и Свети Дух (Съзнанието като универсално природно присъствие и трансформираща материята животворна енергия).

За човека пък се казва, че се състои от дух, душа и тяло. Духът е нетленен (защото е универсален и изначален), а тялото е тленно. Що се касае до душата (психиката), тя може да погине подобно на тялото, но може и да се спаси, ако се оживотвори от Духа и по този начин се сдобие с "живот вечен".

Ако погледнем на нещата по този начин, ние ще видим, че Санкхя наистина е една много дълбока и отлично изградена система на глобално мировъзприятие.

Ние не можем да умрем, просто защото никога не сме се раждали.


Тема Re: Излишен ли е Пуруша?нови [re: Aлekc]  
Автор lmago (йоговед)
Публикувано11.03.07 17:01



Духът - макар че по-правилно ще бъде да кажем Антропният Принцип, Пуруша - в Санкхя, първо, не е дух, защото е изпразнен от всякакво съдържание; второ, е абсолютно бездействен и немощен, що се отнася до материята - той нито въздейства върху материята, нито пък бива засегнат от материалните влияния и еволюционния процес, поради което се нарича Кутастха (Незасегнат), трето, няма нищо общо с природните сили, тъй като е субстанциален антагонист на природата и природното, той е отвъд материята (отвъд пракрити).

Що се отнася до читта, този термин в Санкхя означава именно съзнанието, а не просто психиката. Чит означава съзнателен, а читта е съществителното, образувано от прилагателното чит с помощта на наставката -та, както в английския думата съзнание е образувана от прилагателното conscious и наставката - ness.

Пуруша е изкуствено добавен като Принцип на Съзнателността (чайтаня), но съдържателните прояви на тази съзнателност са винаги модификации на съзнанието, читта-вритти, с две думи - материални формации, еволюти на пракрити. Съзнанието според Санкхя е материално, а Пуруша е нещо различно от съзнанието, макар да се дефинира като принцип на съзнателността. Факт е, че тялото и съзнанието могат да съществуват и без Пуруша и на практика, субстанциално, са нещо независимо от Пуруша.

Очевидно Буда е имал подобни възражения против Санкхя (неговият основен учител, Арада Калама, е бил последовател на ранната атеистична Санкхя), поради което направо е отхвърлил необходимостта от Пуруша в учението си, известно като анатма-вада. В останалото будизмът и Санкхя-Йога поразително съвпадат.

::

Тема Re: Осъзнаване на Цялосттанови [re: Aлekc]  
Автор vitaminko ()
Публикувано11.03.07 18:25



Печелиш! Ти си по-чистичък и спретничък от мен! Айде бегай да си изпиеш млякото!





Тема Re: Осъзнаване на Цялосттанови [re: vitaminko]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано11.03.07 18:34



Може ли поне да пия млякото си с кафе, бате Чесньо?



Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Осъзнаване на Цялосттанови [re: Aлekc]  
Автор vitaminko ()
Публикувано11.03.07 18:35



Може батенце!





Тема Re: Осъзнаване на Цялосттанови [re: vitaminko]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано11.03.07 18:47



Добре!



На слука тогава!

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Излишен ли е Пуруша?нови [re: lmago]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано12.03.07 10:43



Що се отнася до читта, този термин в Санкхя означава именно съзнанието, а не просто психиката. Чит означава съзнателен, а читта е съществителното, образувано от прилагателното чит с помощта на наставката -та, както в английския думата съзнание е образувана от прилагателното conscious и наставката - ness.

Интересно. В будизма читта определено не означава съзнание.

В нашия език също не се прави ясна разлика например между съзнание и психични функции.

Например: Той има високо съзнание за дълг.

Но: Внезапно и призля, тя изгуби съзнание и се свлече на пода.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: Излишен ли е Пуруша?нови [re: Aлekc]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано12.03.07 17:25



Малей-й, човек два дена няма интернет и гледай к`во става в темичката му. Питах за теория - ей ми я, на! Така ми се пада. Колеги, давайте по-простичко, бе. Извън шегата - цялата санскритска терминология е трудно разбираема и доста объркана, защото в различните индийски философски и религиозни системи отделните думички значат различни неща, както някой правилно беше отбелязал.

1. Някой беше се закачил за името ми - prathalmakalpika e = prathama+kalpa+ika - начало+желание и наставката "ика" за съществително - т.е. значи такъв, който е в началото, но иска /да се научи/ - т.е. начинаещ. Откъде се е взело това "л" не е ясно - вероятно по правилата на sandhi - взаимодействието на звуците в края на предишната и началото на другата дума, което обикновено е толкова сложно, че трудно се научава. Думата я има и в двата варианта: prathalmakalpika и prathamakalpika.

2. За yoga всички сте прави, защото думата значи всички изброени от вас неща: - съюз, връзка, единение; - иго, хомот, зависимост, контрол; - оръжие, средство, начин; - правило; - усилие; - възможност и т.н. - още значения има, а пък в съчетание с други думи - стават наистина много.
Ако се замислиш обаче, йога е всичко това накуп, зависи от коя страна я разглеждаш. Цитирам Кроули по памет, но той много добре е обяснил противоречието между "яма" и "нияма" например. Ако "yama" значи прекъсване, спиране, подтискане, то е в смисъл на самоконтрол, който обаче води до примирие, вътрешен мир - още едно значение на думата. Има още обаче, защото "яма" означава и "върховно, висше, първостепенно" задължение. "Niyama" като думичка езиково е противоположна на "yama", ама не съвсем, защото "нияма" пак означава "контрол, подтискане, ограничение", но привнесени отвън, т.е. насила, а като следващо значение има "второстепенно, маловажно задължение". Излиза, че при "яма" човек сам се контролира, което е най-важният му дълг, а при "нияма" друг налага ограниченията - моралните принципи на обществото примерно, но това е съвсем второстепенно. Което пък противоречи на ред други постулати, ако ги приемаш буквално.

3. Оттук е и една от основните разлики между "йога" и "санкхия", разглеждани като системи, пътища и практика, а не религия - това е важно. Най-общо казано, тези, които практикуват "санкхия" "съзерцават", йогините - "действат". Първите преодоляват въпросното противоречие като буквално не правят нищо - търсят собственото си просветление чрез единение и медитация, избягват действието именно, за да не влязат "яма" и "нияма" в конфликт и признават върховенството на "яма". Йогините живеят според законите на "карма" и се опитват да съвместяват "яма" и "нияма", което е труден избор и често води до грешки. Само един пример още: в началото на "Бхагавадгита" Арджуна отказва да влезе на бойното поле, за да не убива невини хора. Кришна /може и да бъркам дали беше той/ го убеждава, че трябва да се бие, защото "много по-голям грях е да не влезе в битката - това е неговото предопределение, по-малък грях е, ако убие няколко хиляди, защото тяхното пък предопределение е да умрат именно в тази битка."

4. В този смисъл "йога" е много по-практична от "санкхия" и по-близо до обществените принципи - живея тук и сега, защото така трябва да бъде и се мъча да спазвам принципите на "тук и сега", като и така включително се стремя към просветление. "Санкхия" е доста по-отвлечена и в този смисъл наподобява повече на религиозна система с всичките си правила за аскетизъм, себеотричане и т.н. Грубо казано, ако свещеникът в православната църква е по-скоро "йогин", то монахът практикува по-скоро "санкхия". Целите са едни и същи.



Тема Re: Осъзнаване на Цялосттанови [re: vitaminko]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано12.03.07 18:40



Витаминко, би ли си преместил нихилизма и подигравките в някой друг клуб?



Тема Re: Имам въпросинови [re: prathalmakalpika]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано12.03.07 20:16



1. По коя ученическа линия идва тази програма? Свами Шивананда има много ученици и те като цяло имат различни подходи и даже възгледи.


Класическата система е разпространена на Запад от ученика му - Свами Девананда. Като цяло по нея се води и Венцеслав Евтимов.
Учителят на моят учител също беше ученик на Свами Шивананда, но практикуваше по друга система, основно медитация, бандхи, мудри и някои ключови асани.
Общо взето има различни варианти и е хубаво да поговориш с преподавателката си малко повечко. Може би тя има нещо предвид, като се води по тази система.

2. От горе надоло имах предвид, друго. Става дума от аджна към муладхара чакра, или от епифизата и хипофизата към долната част на корема. Не мисля, че трябва да се започва от прав, седнал и накрая легнал. Ако трябва да съм честен, към сериозните асани не отнасям тези в изправено положение. За мен лично те са допълващи и имат повече отношение към общата физическа култура, докато основните асани засягат ключови моменти.

3. Основният комплекс на Класическата система е полусвещ, свещ, риба, рало, главоколянна, кобра, скакалец, лък, странична извивка, паун, триъгълник. Първите шест са ключови асани и е добре да бъдат практикувани всеки ден като базов комплекс. Извън тях може да се направят няколко комплекса, за различните части на тялото и да се добавят в програмата, като се сменят. Например в понеделник комплекс за групата падма, вторник- за гръбначният стълб и т.н. Самите комплекси търпят развитие и промяна.
Освен това, най- подходящо е сутрин да се отделя време за основният комплекс, а привечер за допълнителният, които се сменя.

Ако имаш възможност да наблюдаваш изгрева или залеза, мога да предложа нещо по въпроса. Доктор Чаушев май така и не сложи очила до самото напускане на тялото на 85 години. Твърдеше, че го дължи на редовната тратака в слънцето по време на изгрев.

4. Както казах, поговорете си с учителката. По правило, след заниманията по йога се пие чай с групата, надявам се и при вас да е така.

В началото на заниманията би трябвало да се наблегне на физическата култура, а в дълбочината и същността на практиката се навлиза с времето и е индивидуален процес. Освен това е и непрекъснат, защото йога е безкрайна и винаги има още нещо за осъзнаване в практиката.



Тема Re: Имам въпросинови [re: huanji]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано12.03.07 21:00



1. Ами, доколкото съм чела, наистина почти цялата западна система идва от Шивананда, но не знам точно по линията на кой ученик. Ще я питам, но явно с Евтимов са от една и съща школа, защото непрекъснато ни го препоръчва и много го тачи. Явно има и разлики - при нас първо са асаните, после пранаяма, после йога нидра или медитация. Очистителните процедури - в къщи. Бандхи въобще не сме правили, доколкото аз знам какво е това. Мудрите - заедно с асаните. Напоследък - и мантри по малко.

2. Явно в момента се занимаваме повече с "обща физическа култура", отколкото с асани - гимнастика, както ти казах. Вероятно за да могат всички да си изравнят нивото. Въпреки че в йога всичко се нарича "асани" - и най-елементарните пози, а асаните били над 3000. До чакрите още не сме стигнали.

3. В различните източници обаче има различни "препоръчителни" комплекси. Едни са при Евтимов, други при Чопра, трети при Йоги Рамачарака, ако се разровиш из интернет - колкото училища, толкова и варианти. Все пак наистина основните асани са около 15-тина, но в различни комбинации ги препоръчват. Като не ме мързи толкова, ще "публикувам" поне няколко.

4. Чай не пием, но си говорим. Само че, както казах нивото на хората е много различно - не само физически. Та разговорите са на доста елементарно ниво, за да ги разберат всички. Няма лошо, ама за половината "курсисти" е крайно недостатъчно.

И само една скоба. Ходих веднъж преди 2-3 години с една приятелка на курс при Евтимов. Отказах се след първия път, тя след втория. Той започва с толкова трудни неща уж за "начинаещите", че приятелката ми каза "йогата не е за мен" и въобще не помисли повече. Е, аз след цели две години се осмелих. Така че "златната среда" очевидно е по-правилният подход - всичко постепенно,



Тема Re: Самоосъзнаване на Пракритинови [re: lmago]  
Автор Coorhagen*Willendorf (thinkin' of it)
Публикувано12.03.07 21:20



Съгласен съм че в Санкхя, Пуруша стои някак толкова пасивно, че чак изглежда нелепо излишен, в Самкхя Йога добре си е казано. Но все пак Пуруша е нужен като модел по който да се формира пракрити защото без него тя е безформена субстанция, имам предвид преди свързването им. Тоест без пуруша, пракрити е нищо изпълнено с потенцял, с пуруша обаче, тя става свят и личност в света.

Да се твърди че съществува само пракрити без пуруша би било равнозначно да приемем будисткия хинаянистки нихилизъм (не помня на коя школа беше), където се твърди че след деполяризацията на дхармите на практикуващия, той престава да съществуа заедно с тях.
Разбира се, погледнато прагматично, самкхя е на пътя да се окаже материалистична доктрина, но все пак не стига дотам. Пуруша си остава причината за света, а пракрити просто огледало на оглеждащия се пуруша. Разбира се дилемата защо пракрити отразява посредствено пуруша ще си бъде предъвквана винаги.....но c'est la vie.




Тема Re: Пратхаманови [re: prathalmakalpika]  
Автор lmago (йоговед)
Публикувано12.03.07 21:21



Пратхама е една дума, а не две, така че паразитното л няма място в нея по силата на никакви сандхи. Иначе, ако трябва да бъдем точни, пратхамакалпика означава не начинаещ, а първопригоден, в смисъл на най-подходящ. Точният човек.

Наставките ни- (потвърждение, подсилване на значението) и ниХ- (отрицание, лишеност) са доста различни и не трябва да се смесват. Нияма е подсилена яма, както нибандха (закрепостяване) е подсилена бандха (свързване).

За яма и нияма социалното и личното са точно в обратно отношение. Яма е социалната норма, а нияма е индивидуалното правило, свеждането на обществения идеал до личностен императив.

* * *

::

Тема Re: Имам въпросинови [re: prathalmakalpika]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано12.03.07 21:35



1. На мен ми прилича на Бихарската школа, но тя ще каже.



Ако провеждате упражненията вечерно време, е редно първо да са асаните и след тях пранаяма. Сутрин е обратното.

Бандхи са - Удияна бандха, Муладхара бандха, Жаландхара бандха, Трая бандха. Предполагам са споменавани на заниманията.

Към очистителните практики в известен смисъл спадат и кабалабати и бхастрика. Макар да имат и други аспекти.

2. Нормално е при един разнороден курс критериите да са според най- последните. Моят подход е, че всеки може да направи повечето асани, като е важно да са вярно изпълнени, а максималното огъване не е задължително. Всеки изпълнява според собствените си възможности и за него асаната е изпълнена. И другото, предпочитам малките групи, за да се сплоти колектива и да си помагат един на друг. Ако нещо е трудно на някого, подкрепата на десет човека не е без значение. Докато само една подигравка би направила безкрайни поразии. Така, че влез в положение на другите. По- сложните изпълнения можеш да правиш в къщи. И без това заниманията в група са само за сверяване на часовника.

За чакрите нещата стоят така, истинската работа е подсъзнателна, т.е. всичко трябва да се съдържа в системата. Йога е постулат и нещата са казани точно и кратко. Те са изследвани в практиката от хилядолетия и са установени някои правила, за които ние вече дори не знаем защо са така. Или поне за повечето. Както почти всички философии, същината е загубена във времето и до нас са достигнали само някои правила. Като пример се сещам за християнските пости. Те са 40 дни, защото за това време в тялото става обмен на клетките, т.е. това е биологичен цикъл. Освен това, при смяната на храната предизвикваща киселинна реакция в организма с такава, предизвикваща алкална се сменя жизнената среда на повечето болестотворни микроби. Както казваше доктор Чаушев, чрез поста измиваш паничката на организма. Но това е забравено през вековете и само дните на постовете са останали. В йога пък не се препоръчва гладуването, поради наличието на очистителни практики и без това алкална диета. Е, който не спазва, може да гладува.
Та така, ситемите в Йога са останали като постулати и те съдържат доста голямо и обобщено знание, и по- важното действат от самосебе си. Стига само да им се даде възможност.

3. Има безброи варианти. Само в крия-йога знам няколко различни системи, преподавани от различни учители - Шибендо Лахири, Свами Джанакананда, Маршал Говиндан, Сахаров. Същото е положението и в останалите системи.
В заглавната тема има нужда от качване на линкове. Ако подготвиш интересни неща, може да ги кача.
Също така е време да въведем и различните школи с време на занимания и всякакви други подробности. Така, че не е лошо да дадеш инфо за твоята предавателка, къде, кога и колко струва.

4. Освен, самостоятелно да си поприказваш с нея. Разбира се, че всеки се интересува от различни неща и няма как да се говори на куп.

Както казах по- горе, важното е правилното изпълнение, а не завършената поза. При толкова хора, Венци няма как да обърне внимание на всеки, затова акцентира на правилното изпълнение, което показва. Мисля, че няма проблем да го посещаваш и сега. Хем, накрая на въпросите, ще имаш и какво конкретно да попиташ. За да можеш да зададеш конкретни въпроси, е нужно първо да потренираш за да се улегнат нещата. Което би трябвало вече да си направила.



Тема Re: Пратхаманови [re: lmago]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано12.03.07 21:43



Че къде твърдя, че са две думи?
Колкото до значението:

prathamakalpika m. beginner
praathalmakalpika m. beginner
според Sanskrit dictionary for spoken sanskrit

1 prathamakalpika m. a term applied to a Yogi1 just commencing his course
2 prAthamakalpika {prathama-kalpa}) being (anything) first of all or in the strictest sense of the word ; m. a student who is a beginner
това пък според Cologne Digital Sanskrit

prathamakalpika (p. 185) [ prâthama-kalpika ] a. being something in the strictest sense of the term; m. beginner, tyro in study.
според Practical Sanskrit dictionary

kalp-ika, a. (î) based on or pro duced by will or imagination
според същия речник

Тъй като форма с "л" се среща само на едно място, допускам, че може да става дума за печатна грешка и в твоя чест отивам да си редактирам профила.



Тема Re: Пратхаманови [re: prathalmakalpika]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано12.03.07 21:54



Мисля, че Имаго разбира от санскрит.





Тема Re: Имам въпросинови [re: huanji]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано12.03.07 22:35



1. Сега като ми казваш, май го спомена съвсем в началото. Говореше за "интегрална йога" и като че ли спомена, че това е Бихар-йога. Не съм сигурна - непременно ще я питам

2. Въобще не става дума за подигравки - напротив - никой не гледа другия и тя непрекъснато повтаря, че това не е състезание и всеки прави, каквото може. Проблемът е, че групата наистина е много, много разнородна. Онзи ден например, дойде едно девойче на около 18 години, което беше тренирало художествена гимнастика, за което всички помислихме, че е доста напреднала. Оказа се, че е от съседната група - даже по-начинаеща от нас. Но - гъвкави стави, добра мускулатура, младост. Не го казвам в лошия смисъл, но може би е добре в групите все пак да има някакъв предварителен подбор - чисто физически. Някои постигат за месеци това, което други си го могат от самото начало. Напълно им влизам в положението на другите - ти да не мислиш, че аз съм от най-гъвкавите. Просто в един момент аз преча на някого да премине по-нататък, някой друг пък на мен ми пречи и т.н. Не знам това как може да стане в началото, но пък може би трябва да се направи някакво разделение по-натам. Макар че по-натам ще ти разкажа за една приятелка, която пета година практикува йога в Щатите и на "физическо" ниво целият им курс е горе-долу като в началото - нямало смисъл да се прекалява - целта е тялото да е здраво и добре развито, а не "да си качваш краката на ушите".

3. За правилата си абсолютно прав. Много е трудно да се отделят исторически сложените постулати от истинския смисъл, който е влаган в тях. И според мен е тъпо да се настоява на нещо, което определено е било вярно в определен момент и по определени причини, защото се изпада в ненужен фанатизъм. Примерът ти с постите - те са имали и стопански смисъл, а също така и здравословен. През коледните пости например - животните се угояват през този период и основна е растителната храна. През великденските - месото се е посвършило, а и организмът трябва да се разтовари от зимното ядене на "тлъсто" и обездвижването. Всички "мистични" причини са привнесени допълнително, защото в онези времена "измиването на паничката" е нямало как да го обясниш на простолюдието. Най-смешното е, че в православния календар има и дни, в които задължително се яде тлъсто месо и се пие червено вино - например след коледните пости и захранването - на Ивановден. Така че Църквата е направила съвсем мъдро разпределение. Но трябва да се осъвременява - много внимателно. Нямаш представа колко мои приятели постят стриктно напоследък, както и аз самата от 6 години насам. Причините обаче съвсем не са религиозни, а "очистване на паничката". Някак удобно е обаче да спазваме месеците, определени от календара - иначе изглежда ни в клин, ни в ръкав.
Между другото, всички в къщи практикуват жала-нети, кунджала и лагу шанкхапракшалана без въобще да се занимават с йога. Просто веднъж седмично - пълно очистване и много добре се чувстват. Ето ти още едно осъвременяване на полезни знания.

4. Ще ти дам някои линкове - чакай само да разбера как се слагат, че съм начинаеща и в нета. Другите неща, които са от книжките - ще ги напиша - не са толкова дълги.

5. Сега като влязох да проверя адреса за курсовете - прав си, Бихар йога е. Адресът е www.yoga.bg. Съжалявам, че не мога да сложа линк. Специално в София, където съм аз, курсове има на най-различни места, от понеделник до събота и всеки може да открие удобен за себе си адрес и час. За цената - 5 или 6 лв, зависи къде ходиш. Има 5 нива - първите две траят по около 3 месеца, 3-то и 4-то не знам, а петото ниво е постоянно - т.е. ходиш си по веднъж седмично да си "сверяваш часовника" с колегите. Ако някой иска да продължи по-нататък, трябва му индивидуален учител - личен гуру.



Тема Re: Пратхаманови [re: lmago]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано12.03.07 23:15



"За яма и нияма социалното и личното са точно в обратно отношение. Яма е социалната норма, а нияма е индивидуалното правило, свеждането на обществения идеал до личностен императив" - за това си прав, защото аз съм обърнала нещата, но това не променя особено смисъла на казаното. Пак повтарям - цитирам, а не споря - не се чувствам достатъчно веща по въпроса.

Ето ти част от Кроули:

За "яма"

"От осемте клона на Йога "яма" най-лесно се подава на дефиниране и съответства доста точно на нашата дума "контрол". Ако ви кажа, че някои го превеждат като "моралност", вероятно ще изпаднете в ужас от подобна проява на безмозъчна низост на човешката природа. Думата "контрол" тук не е много различна от думата "задръжка", в смисъла в който я използват биолозите....Абсурдно е да се твърди, че е "правилно" хлорът да се свързва ентусиазирано с водорода, а неохотно с кислорода. Не можем да кажем, че лакътят е непокорен като не се движи във всички посоки....

Следователно, няма да се изненадаме, ако открием, че съвършено простия термин "яма" или контрол е бил лишен от всякакъв смисъл посредством погрешната и злонамерена изобретателност на благочестивите индуси. Те интерпретират думата "контрол" като осъзнато спазване на определени предписания. Под категорията "яма" попадат голям брой забрани, които вероятно са твърде необходими за типа хора, които Учителят има предвид, но са безмислено извисени до универсални правила. Всички знаят, че за евреите и мохамеданите свинското е забранена храна. Това няма нищо общо с "яма", нито с някаква абстрактна справедливост. Дължи се на факта, че свинското в източните страни е било заразено с трихина, и хората умирали. Било безмислено да уведомяват диваците за този факт. Те, все едно, биха нарушили това санитарно разпореждане, когато ги обземе глад. Съветът трябвало да се превърне в универсално правило, подкрепено от авторитета на религиозна санкция. Те не били достатъчно умни да повярват в трихинозата, но се страхували от Йехова и Йеханум.

Точно по същия начин от правилата на "яма" научаваме, че онзи, който иска да стане йогин "трябва да бъде твърд в неприемането на дарове", което означава, че ако някой ви предложи цигара или глътка вода, трябва да отхвърлите неговия коварен план за сближаване. Подобни абсурди са довели до презрението на йога като наука...

От друга страна има най-различни полезни правила, които никога не биха хрумнали на някой учител по йога - защото тези учители не са и сънували условията, при които живеят хората днес. На Буда или на Патанджали, или на Мансур ел-Халадж никога не им е хрумвало да съветват учениците си да не се упражняват в даден апартамент, ако съседите са пуснали радиото.

Резултатът от всичко това е, че вие, които сте хора на място, ще бъдете абсолютно възхитени, когато ви кажа да изхвърлите всички правила и да откриете свои собствени..."



Тема Re: Пратхаманови [re: prathalmakalpika]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано12.03.07 23:46



Абе, защо не мога да си редактирам профила - изхвърля ме нещо, хм.

За "нияма" пак от "Осем лекции по йога" от Кроули:

"Предмет на третата ми лекция е "нияма". Нияма! Хм! Неадекватността и на най-старателния опит да се преведе тази отвратителна санскритска дума, сега е на път да бъде демонстрирана. Най-близка по смисъл до "нияма" е "добродетел". Бог да ни е на помощ! Това означава добродетел в оригиналния етимологически смисъл на думата - качество на зрялост; или всъщност качеството на божествената природа. Но тъй като превеждаме "яма" като "контрол", откриваме, че двете думи нямат същата връзка като в санскрит - защото префиксът "ни-" на санскрит означава обръщане на всичко с главата надолу и отзад напред - в същото време произвеждайки ефект на трансцедентална величественост...

Това, което колебливо изплува от мисловната мъгла е, че "яма" е разглеждана в най-широк смисъл и има главно отрицателни последици. Ние налагаме ограничения, но....докато действително не започнете да практикувате йога, изобщо не можете да си представте какво означава "външно" смущение или "външен" контрол...Следователно до голяма степен практическият проблем на "яма" е: Как да се заема с работата? И вече сме в по-добра позиция да разгледаме значението на "нияма" или добродетелта.

За повечето хора качествата, от които се състои "нияма" остават напълно неразбрани. Това са позитивни сили, но латентни - тяхното развитие не може да се измерва с количество и ефективност. С издигането си от грубото и необработеното към изтънченото и изящното навлизаме в нова и на пръв поглед, като че ли неизмерима област. Как можете да обясните на човек, който никога не се е пързалял с кънки, естеството на удоволствието от изпълнението на сложна фигура върху леда? Всеки носи в себе си нужните способности, но само благодарение на опита и нищо друго може да осъзнае резултата от използването им...

Сега е добре да обобщим накратко това, което научихме за "яма" и "нияма". В определен смисъл те са морална и лоическа подготовка за техниката на същинската йога...Видяхме, че е самонадеяно и непрактично да налагаме определени правила за това, какво трябва да направим. За нас е важно да подредим нещата така, че да сме свободни да правим всичко, което може да стане необходимо или целесъобразно, и което ни позволява да изпълняваме плановете си в процеса на оформянето им в менящия се биоскоп на събитията...

Между другото - истинската страна на човека - т.е. условията - където по случайност е роден, е единствената където може да се практикуват "яма" и "нияма". Не можете да избягате от вашата "карма". В Индустан на човек не се позволява да стане "санясин", докато не изпълни задълженията си към собствената си среда - отдай кесаревото кесарю, преди да отдадеш на бога нещата, които са си негови..."



Тема Re: Пратхаманови [re: prathalmakalpika]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано12.03.07 23:56



На теб пък как ти хрумна да цитираш, какво е писал за яма и нияма, не някой добропорядъчен индийски йог, а точно черният маг Кроули!



Ако се интересуваше от сексуална магия, тогава той наистина щеше да е точният човек!

Ама за йога...

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Пратхаманови [re: Aлekc]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано13.03.07 00:46



Чак пък "черен маг"...Кроули е известен кабалист вярно, но е и от първите европейци, изучавали, практикували и преподавали йога.

"Кроули ценял основателя на Теософското общество Елена Блаватска за нейното откриване на изтока, но имал далеч по-малко симпатии към последователите й. Полушеговито той дефинирал теософа като "човек, който говори за йога, но не прави нищо." След като от Карл Келнер е основан "Орденът на източния храм" - чиято цел е да синтезира езотеричните традиции на Изтока и Запада, Кроули става ръководител първо на британския орден, а през 1912 - на световния. Учител по йога му е Алън Бенет от Херметичния орден на Златната Зора. Двамата са живяли заедно в Лондон и Цейлон, където първо Бенет, а после и Кроули се обучават при Шри Парананда. И Бенет, и Кроули са обединени от голямото си уважение към науката и научната аргументация и не ги считат за несъвместими с езотеричните си занимания. Кроули е практикувал йога девет години, а основната цел в теоретичните му занимания е била обединение на науката с източната /йога/ и западна /кабала, магия/ традиция, представянето им на разбираем език и адаптацията им за съвременните хора. Често пъти уроците му са изпълнени с хумор и както казват "не много свещенни крави успяват да сеп измъкнат от Махатма Гуру Шри Парамаханса Шиваджи, който често се присмивал и на самия себе си..."

Така че това за черния маг са бабини деветини и не е сериозно въобще. Това че кабалистите са правели фокуси за простолюдието, въобще не означава, че това е била истинската им цел. За мен поне Кроули е много интересен със съвременното си виждане на нещата и с опита си, вкл. и практически да приспособи "йога на изтока" към "йогата на запада". "Индийският йог" е доста по-далече от днешните разбирания - и като география, и като време. Не че и двамата не казват едно и също, но с извинение пак ще цитирам : на "индийския йог" не би му хрумнало да те посъветва да не правиш упражнения в апартамент, до който съседите слушат радио.

Да признаваме само един авторитет, означава фанатизъм. Да не искаме да чуем мнения, които противоречат на "здравите традиции" също е фанатизъм. А йога е всичко друго, но не и фанатично следване на веднъж завинаги установени правила. Не мислиш ли?



Тема Re: Пратхаманови [re: prathalmakalpika]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано13.03.07 01:16



Както виждам май ти действително не си особено добре запозната с Алистър Кроули.

Имал съм удоволствието да слушам оригинален звуков запис на магически заклинания на Кроули, а също да се запозная по-подробно с доста смущаващата му биография. Позаинтересувай се например къде, как и от какво е умрял.

Ето ти едно кратко резюме за учителя по йога Кроули:



Не съм фанатик, но все пак смятам, че класическата йога е запазена марка на Индия и е доста несериозно да се подхожда към нея ОТВЪН.

Освен това, точно Кроули да ти говори за морал е комично - известно е, че той не е бил особен фен на какъвто и да е морал.

Впрочем аз познавах един доста интересен българин с безспорни окултни дарби (е, не чак като тези на Кроули, но все пак..)

Той също имаше доста либерални възгледи за наркотиците, алкохола и секса и смело експериментираше с тях.

Деградацията му продължи учудващо дълго, но краят му беше тъжен и жалък.

Като този на Кроули.

А когато се запознах с него беше все още изключително привлекателен, образован и впечатляващ с окултните познания и гадателски дарби млад мъж...

И жив пример за това, че окултизма няма НИЩО ОБЩО с духовното Пробуждане на вечното естество на човека.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Пратхаманови [re: Aлekc]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано13.03.07 08:21



Бе не ми пробутвай съветски глупости. Вобще не съм защитничка на Кроули, но именно по времето на социализЪма всички теософи са били обявени за въплъщение на дявола, книгите им са били забранявани, а всякакви техни изследвания - изопачавани. Между другото - ти също се позоваваш на теософското общество и последователите му. Имай предвид, че какъвто и да е бил моралът им, те имат огромната заслуга да "преведат" езотеризма на Изтока за европейците. Без техните трудове и аз, и ти нямаше да сме чували за йога.

Пак повтарям - не съм защитничка на Кроули. Чела съм му "Учение и ритуал на висшата магия", където доста се говори за йога, както и споменатите "Осем лекции по йога" и никъде не видях нито нещо неморално, нито нещо за "сексуална магия" или за каквито и да бил заклинания. Това са си изследвания, които нямат нищо общо с фокусите и титлите, с които доста от членовете на разните ордени - последователи на теософите са се занимавали. То и Астор се титулува "маг", ама няма нищо общо с магията.

Всъщност важното е не личността на Кроули, а че в това, което ти цитирах няма нищо невярно или различно от сутрите примерно. Просто езикът е много по-достъпен за съвременния европеец, терминологията - също. И има нещо безценно - хумор и самоирония, които липсват в различните учения. Темата за смешното е тема "табу" за повечето религиозни системи, защото там, където има смях, изчезва страхът. Но това е друг разговор.

Да смяташ, че йога е "запазена марка на Индия" все още не е фанатизъм. Но да отричаш погледа "отстрани" вече е фанатизъм. Всяко нещо има нужда от "поглед отстрани", независимо че понякога този поглед е критичен. Нима историците на християнството са само свещеници? Нима изследователите на различните религии не гледат точно "отстрани"? Да не би ти и всички, които се изказват тук да са индийци? Именно това е несериозно. Всеки има право да говори и разсъждава за всичко, иначе изпадаме в ситуацията "партията е права, дори когато греши". Свободата да вървиш по своята пътека и да търсиш по своя начин е част от йога. Жалко, че това не се разбира точно тук.

За морала на Кроули не знам, но моралът в голямата си част е относителна категория. За нас важи заповедта "не прелюбодействай", но мюсюлманите имат по четири жени и цял харем наложници. Пък и кои сме ние, за да бъдем морални съдници? Нали знаеш: "Който е безгрешен, да хвърли камък пръв..." Пък и понякога най-големите неморалници правят най-великите открития и написват най-великите книги. Божията искра осенява не когото трябва, според нас, а когото тя избере. Примери от историята, включително и от нашата, колкото щеш. Препоръчвам ти филма "Амадеус" - той е точно на тази тема - за гения-грешник и посредствения праведник. Велик филм!

За твоя познат не знам какъв е случая, но всеки търси своята пътека към истината. Ако така му е харесвало и е намерил нещо в своите "експерименти", това е бил неговият начин. А краят на всички ни е тъжен за някого, независимо дали сме живяли в "деградация" или като "просветени".

И за последното - дълбоко грешиш. Окултизмът има МНОГО ОБЩО с духовното пробуждане. Дали ще търсиш Бог чрез християнска молитва, йога или спиритически сеанс е все едно. Целта е една, начините - различни. Да се отрича това наистина намирисва на фанатизъм и то от най-страшните. Май ще започна да разбирам защо много хора не желаят повече да пишат в този клуб.

Приятен ден ти желая!



Тема Re: Пратхаманови [re: prathalmakalpika]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано13.03.07 09:45



И се извинявам за неволната грешка. "Учение и ритуал" не е на Кроули, а на Леви. Дневниците на Кроули за йога се наричат "Равноденствие" - Equinox и са в три тома, а "Магията в теория и практика" е нещо като въведение в медитацията и мистицизма. Тези книжки се смятат за най-ранния преглед на йога в съвременната европейска литература. За написването им Кроули, освен личния си опит, е използвал The Yoga-Sistem of Patanjali и книгите на Вивекананда.

Така че не гледай какъв е, а какво е написал. Разсъждаваме върху текстовете на йогина Кроули, а не върху моралния облик на човека Кроули.



Тема Re: Кроулинови [re: prathalmakalpika]  
Автор lmago (йоговед)
Публикувано13.03.07 09:54



Не намерих едно читаво изречение в цитата от Кроули. Лъжа, измама, съзнателна заблуда и клевета. Но очевидно допада на онези, които желаят да се подчиняват единствено на измислени от самите тях правила.

Нямам никакво желание да обсъждам глупостите, които Кроули ръси на всяка крачка. Неприемането на дарове било яма - дрън-дрън, та пляс. Този човек явно не е чувал, че дана е традиционна нияма. Ако следваха Кроули, индийските бхикшу и садху да бяха измрели поголовно още по времето на Буда.

А колко хубаво започнахте - философия, критическа рефлексия, Библиотека Индика...



::

Тема Re: Истина и измислицинови [re: prathalmakalpika]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано13.03.07 10:25



И за последното - дълбоко грешиш. Окултизмът има МНОГО ОБЩО с духовното пробуждане. Дали ще търсиш Бог чрез християнска молитва, йога или спиритически сеанс е все едно. Целта е една, начините - различни. Да се отрича това наистина намирисва на фанатизъм и то от най-страшните. Май ще започна да разбирам защо много хора не желаят повече да пишат в този клуб.

Да, признавам си, фанатик съм!

Смятам, че с Истината и Живота не бива да се будалкаме.

Спорно е кое е по-опасно и разрушително, например за дъщеря ти - да започне да взема хероин или да стане спиритичен медиум.

И ако някой е фен на спиритичните сеанси, аз наистина бих предпочел такъв човек да не пише точно в този клуб!

Досега не познавам и един единствен сериозен духовен Учител (дори и бившият супермедиум Елена Блаватска) да е казал и една единствена добра дума за този род крайно вредни и разрушителни занимания!

Сега за Кроули.

Колко сериозно се отнасяш ти към него си личи по факта, че дори не знаеш кои книги, които си чела са негови и кои не.

Ти пишеш:

Тези книжки се смятат за най-ранния преглед на йога в съвременната европейска литература. За написването им Кроули, освен личния си опит, е използвал The Yoga-Sistem of Patanjali и книгите на Вивекананда.

Сериозно?! Лекциите на Кроули по йога са публикувани едва през 1938 г.

Моля ти се, не се изказвай толкова неподготвена по такива сериозни въпроси!

Преди да напиша каквото и да било, аз правя справки в Гугъл или другаде.

Като толкова много ти допада Кроули, поне прочети нещо повече за него!

Например доброжелателната статия за него тук:



Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Истина и измислицинови [re: Aлekc]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано13.03.07 13:03



Започвам отзад напред - това че са публикувани през 1938 какво точно доказва? Бележките, които съм цитирала са от английския му издател. Дневниците му са писани около 40 години, а в изданието, за което говориш са събрани в томове. Отнасям се сериозно не само към Кроули, а и към всичко, което чета. Ползвам и книжки, а не само линкове в Интернет. Така че не ми цитирай статийки, а прочети нещо, написано от него и тогава ще спорим. Сигурна съм, че текстовете за йога от него ги виждаш за първи път, за книжката не беше и чувал. Да не говорим, че Кроули ти беше познат като "черен маг", а че е практикувал йога толкова дълго разбра от мен. Пък аз, когато сбъркам, сама си признавам, за разлика от повечето в този клуб, за съжаление.

Не съм фен на спиритичните сеанси, но смятам, че за да се изказваш по някаква тема, първо трябва да си я опознал. Не виждам нищо лошо да съм чела Библията и Корана едновременно. От писанията ти, които чета не само в тази тема оставам с впечатлението, че смяташ, че "просветлението" ще ти падне свише, без да си положил никакви усилия. Че "очите ти ще се отворят" за истината в някой хубав ден ей така - без нищо. Е, аз не мисля така. Не забравяй, че йога е не само духовно, но и интелектуално усилие. Освен това, не мога да разбера как може сляпо да приемаш Кришнамурти - един последовател на Блаватска, а въобще да не се замисляш, не казвам да харесваш, върху думите на друг последовател - че те са черпили от един и същи извор. Единствената разлика е, че за единия си написал ти самият и си "блеснал" с познания от интернет, а за другия е писал някой друг, а ти не признаваш, че не познаваш тези текстове. Това се отнася не само за мойта тема - някой от хората тук въобще не признават чуждо мнение, освен казаното от тях.

Фанатизмът е най-грозното възможно нещо и е донесъл най-големите беди на човечеството. Извинявай, ама ми приличаш на онзи православен свещеник, който иска през 21 първи век да забрани аборта, защото така пише в свещените книги и никой няма право да ги тълкува, дори след 2000 години. Остава само да ми кажеш, че не можеш да разговаряш с жени, защото нямат душа и са създадени от ребро. Между другото, ако ти се явиш пред този свещеник, направо ще те обяви за изчадие адово, защото практикуваш йога.
Съжалявам, че не можеш да направиш връзката между окултизъм, християнство, йога и т.н. Че той предишният папа влезе в джамия и каза, че "Бог е един". Ти да не би да очакваш да живеем като индусите преди хиляда години?

Йога се развива, както и всичко останало. Слава богу, за доста неща вече има и научно обяснение. Или и това е вредно? Трябва като папагал да повтарям асани и мантри, без да се опитвам да ги разбера? И е тъжно, че именно хора като теб не могат да отличат същественото от подробностите. Католиците се молят пред статуя, православните пред икона, протестантите - само пред кръста, има хора, които се молят навсякъде. Нима всички те не са християни? Мога и да продължа - мюсюлманите бият чела към Мека върху килимче по пет пъти на ден, древните гърци правят хекатомба, будистите медитират, алхимиците търсят философския камък, теософите участват в спиритически сеанси, но правят и научни опити. Нима всички тези хора не вършат едно и също? Нима не се опитват да общуват с Бог или с висшата сила, или както искаш го наричай? Ако не си разбрал, че е така има да чакаш "просветлението"... Ако не си разбрал, че йога НЕ е религия и че може да бъде практикувана абсолютно от всеки - независимо дали християнин или будист, или пък спиритист, или индиец, или американец, или българин, въобще не виждам какъв е предметът на нашия разговор?

И накрая, ако спра да пиша в този клуб, то няма да е, защото ти не би искал. Тук въобще не става дума за Кроули, спиритизъм и т.н. А за неприемане на чуждо мнение, налагане на някакви измислени "морални правила" и най-вече огромен егоцентризъм: аз знам най-много, само аз съм прав!

Това не е практикуване на йога, а самохвалство. Явно доста хора са побегнали от този клуб, доколкото чета стари теми и то именно по тези причини. Накрая ще останете няколко души, които ще се възхвалявате взаимно, ще си въобразявате, че единствено сте се докоснали до истината. Наистина съжалявам за интересните събеседници тук, с които може да се разговаря спокойно.

Пак ти пожелавам приятен ден?



Тема Re: Кроулинови [re: lmago]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано13.03.07 13:37



1. "А колко хубаво започнахте - философия, критическа рефлексия, Библиотека Индика..."

Че това не пречи да съм чела и по-съвременни неща. Едното въобще не противоречи на другото. Само "доразвива" мисли в една или друга посока - понякога грешна, понякога не. Но при всички случаи - полезна. Иначе всички трябва да четем само Патанджали и "Бхагаватгита". Има толкова критични съвременни текстове върху йога, че ако ги цитирам тук, ще ме замеряте с камъни.

2. "Ако следваха Кроули, индийските бхикшу и садху да бяха измрели поголовно още по времето на Буда".

Ми там е работата, че те няма как да го следват, но пък той е следвал тях. И е развивал и "приспособявал" към европейското мислене доста неща. Сигурно биха измрели, но пък ако съвременните практикуващи йога спазват буквално техните предписания, то всички трябваше да сме захвърлили работа и семейства и да медитираме, седнали под някое дърво. Не твърдя, че е прав за всичко, но след като е прекарал 9 години по онези места, приемам, че е понаучил туй-онуй за психиката на индийците, както и за техните обичаи /между другото съкратих цитата - той много подробно обяснява какво означава подаръкът за един индус и какво за европееца/.

3. "Лъжа, измама, съзнателна заблуда и клевета... Нямам никакво желание да обсъждам глупостите, които Кроули ръси на всяка крачка..."

Не виждам обосновани аргументи срещу нещо в текста, а обиди и определения. Също като малките деца, които като не могат да отговорят викат: "Глупак!"

4. "Но очевидно допада на онези, които желаят да се подчиняват единствено на измислени от самите тях правила".

Правилата първо ги измисля обществото, а после отделният човек. Еднакво нелепо е, както да спазваме правилата на Кроули, така и правилата на индусите отпреди няколко хиляди години. Правилата са такива, каквито са "тук и сега" - времето и мястото, в които сме се родили. Да следваш сляпо измислени от друг принципи и да не се опитваш да ги разбереш и нагодиш към собственото си светоусещане мирише на фанатизъм, както написах и на Алекс.

5. И въобще не знам какво толкова се захванахте с Кроули и какво толкова ви подразни. Бях приготвила и други текстове, но се отказвам да ги качвам тук. Току виж се оказали "неправоверни" и ще ме изядете с парцалите

6. Ако наистина се интересуваш от санскрит, препоръчвам:
http://dsal.uchicago.edu/dictionaries/macdonell
http://www.sacred-texts.com/hin/sktdict.txt
http://spokensanskrit.de

Хайде приятен ден и на теб!



Тема Re: Истина и измислицинови [re: prathalmakalpika]  
Автор lnsider! (пробуден)
Публикувано13.03.07 17:55



...."И накрая, ако спра да пиша в този клуб, то няма да е, защото ти не би искал. Тук въобще не става дума за Кроули, спиритизъм и т.н. А за неприемане на чуждо мнение, налагане на някакви измислени "морални правила" и най-вече огромен егоцентризъм: аз знам най-много, само аз съм прав!

Това не е практикуване на йога, а самохвалство. Явно доста хора са побегнали от този клуб, доколкото чета стари теми и то именно по тези причини. Накрая ще останете няколко души, които ще се възхвалявате взаимно, ще си въобразявате, че единствено сте се докоснали до истината. Наистина съжалявам за интересните събеседници тук, с които може да се разговаря спокойно. "...



Аз съм един от изгонените от клуба и г-н Алекс бе от най-активните
борци да бъда баннат от този клуб. Защото в мое лице видя "конкуренция" в обсебването на цялата територия на клуба, за да споделя своите концепции и схващания и ДА ПРЕПИСВА от Google и други източници цитати и мъдри слова.
И се прави на интересен и важен.

Както е казано много ясно в откъса от книгата "Световните религии" който пуснах тук напоследък съществуват различни нива на духовно узряване. И аз мога да потвърдя от личен опит, че НАЙ-НАЧИНАЕЩИТЕ, ПРОЩЪПУЛНИЦИТЕ СА НАЙ-АРОГАНТНИ И НАПАДАТЕЛНИ И НЕ ПРИЗНАВАТ НИЧИЕ ЧУЖДО МНЕНИЕ ОСВЕН СВОЕТО. На някого му попаднала една книжка.... попрочел нещо от нея и се впечатлил и...Хоп:
"- Аз знам повече от вас! Вие сте балъци и невежи!"
Естествено с четенето и на други книжки и писания на човека съзнанието се отваря и разширява. И ако попиташ някой от днешните фанатици:
- Помниш ли как мислеше преди 2-3 год.?
Ако е искрен ще признае, че цялото му мислене е променено за това време. Отнема време. Някои хора се пристрастяват към едно или друго учение или просто тяхният ум намира за забавно да се рови в древни и по-съвременни учения и течения и...... така си умират - прилепени към една или друга догма или философия и им стига това да могат да предъвкват, обсъждат, философстват, опонират, спорят и се борят за схващанията си и словоблудстват, за да угодят на словоблудстващата природа на своя Гуру Цар Ум. И да си убиват вречето в чат. И нищо повече.
Други пък чуват от някого или прочитат следната древна мисъл:
"Всички древни писания, всички разкази на просветлени души, всички учения, религии и секти са - НИЩО ПОВЕЧЕ ОТ КРАЙПЪТНИ ЗНАЦИ по пътя към СебеРеализацията. Те говорят ЗА, те описват, фокусират, насочват съзнанието и стимулират и вдъхновяват ТЪРСЕНЕТО НА ИСТИНСКОТО СЕБЕ СИ. Но сами по себе си НЕ ВОДЯТ ДО ПРОСВЕТЛЕНИЕ. Просвещение - Да. Просветление - Не!

"Просвещение" идва от думата "Просвета" и се получава в резултат на четене и събиране на информация.
"Просветление" идва от думата Светлина!!! Това е крайната цел на Йога!!!
Бях пуснал такава тема в този клуб и.... бях оплют и отвъргнат....
Защо?

Защото болшинството от хората по света /и май всички в този клуб/ запознали се и просветили се малко или повече по тематиката и опитали една или други практики са стигнали до убеждението, че ПРОСВЕТЛЕНИЕТО Е ПРОСТО ЕДНА ИДЕЯ ФИКС. Не може да се постигне на практика. И толкоз. Отказват се да търсят повече.


И когато някой като мен влезне тук или където и да било другаде и заяви на всеослушание:
- Вижте всички, възможно е НА ПРАКТИКА да се постигне тъй желаният от всички вътрешен Мир, Радост, Изпълненост със Светлина и Блаженство, за които говорят всички древни писания от.... сътворението на света до днес.
Живият Учител е тук и може да помогне на искренно интересуващите се. Той не взима нито стотинка за това. Той не ще ви учи на диети и постене. Той не ще се бърка във вашия избор - как да живеете. Той не ще ви задължи да наизустите всички древни писания и да повтаряте разни мантри като смахнати и безумни. Той ще ви даде Ключът към СебеПознанието и всеки ще може да го прилага и влиза В СЕБЕ СИ не в църкви, храмове и ашрами и пещери в планините и др. Никакви догми, никакви учения, никакви религии и секти т.н. Един чисто ПРАКТИЧЕСКИ МЕТОД.


Всеки се стряска и ....отдръпва , а най-тъпите и задръстени започват война с/у този вестител. Почват да го обвиняват за заблуден, за вербуван, за зомбясан, за измамен и т.н. защото "светът е пълен с лъже-гурувци и измамници". Да. В БГ също е пълно с ментета от всякакъв вид . И вина и ракии и дрехи и предмети и уреди и т.н. Но..... има и истински нали? По какво ще ги познаем?..... Аз вярвам, че този който търси качество ще се научи да ги различава от ментетата.

Друг въпрос касаещ "окупацията" на този клуб от "диктатори" и "проф Всезнайковци - теоретици" е ..... дейността на модите в клуба. По-точната дума е "бездейноста"..... Има една приказка: "Мълчанието е знак за съгласие!"
В клуба бе измътен с адски родилни мъки един инфантилен и недоносен Правилник оставящ много вратички за злоупотреби и свободно тълкуване от страна на модите. И какво? Уж "Клуб Йога" а всъщност ТУК Е ЗАБРАНЕНО ДА СЕ ГОВОРИ ЗА ЖИВ ГУРУ. Това, което аз пишех бе нападано систематически, бях оплюван и поругаван - без модите да приложат санкции с/у нападателите - тяхни лични приятели. Тук е забранено да се говори за това че ЙОГА означава Единение с Бога. Нищо, че от векове по целия свят това е неоспорим факт. Тук може да се говори свободно за.... Хата-йога и разни теории и догатки. Нищо повече. Основни положения касаещи Йога като явление СА ИЗОПАЧАВАНИ СИСТЕМАТИЧЕСКИ И ВНИМАНИЕТО НА ВСИЧКИ Е НАСОЧВАНО ВЪВ ВСЯКАКВИ ПОГРЕШНИ "псевдонаучни" НАПРАВЛЕНИЯ. За това работеше като обсебен от 300 дяволи Юли Тенекиджиев - самопризвал се за "Брахман" и Имаго - носител на разни титли и абсолютен Дървен Философ които е на светлинни години далеч от СебеРеализацията или Просветлението.
Добре дошъл в този клуб е най-отявленият враг и анти-йога Black Wolf който систематически задръства клуба със спам и интриги. Dirt Vader, който е атеист-материалист и не е пуснал НИТО ЕДНА ТЕМА по тематиката за последните 2 год. Но е винаги нащрек да нападне и оплюе мен и всеки, който не е на неговото крайно примитивно ниско интелектуално /тоя е неграмотен/ психическо и духовно ниво.


Погледнато от най-земна гледна точка:

В този клуб НЕ СА ГАРАНТИРАНИ ДЕМОКРАТИЧНИТЕ ПРАВА НА ВСЕКИГО ДА ИЗКАЗВА СВОИ МНЕНИЯ И ВИЖДАНИЯ ..... ДОРИ КОГАТО СА СВЪРЗАНИ ТЯСНО С ТЕМАТИКАТА НА КЛУБА. Всеки от приближените на модите може да те нападне оплюе и отвъргне безнаказано. Но ти нямаш право да се защитиш сам. Защото модите не защитават твоите демократични права в клуба.


Радвам се че мислиш логично и разумно и ми харесват твоите изказвания.





П.П. Ако този мой постинг не бъде санкциониран..... ще бъде чудо невиждано....





Тема Re: Истина и измислицинови [re: lnsider!]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано13.03.07 20:29



Това, което казваш носи само тъга.

Виж, дойдох в този клуб, за да потърся някои отговори, без да съм сигурна дали ще ги намеря. И не става дума само за това в какъв ред се правят асаните. Както отговорих на друг "колега" - колкото повече информация трупаш, толкова по-малко знаеш. И в един момент започваш да отсяваш същественото. То и за златотърсачите важи - за да намерят зрънце злато пресяват тонове пясък.

Не е лошо да си чел книжки, дали са две или повече, няма значение. Важното е да мислиш върху тях и да се опитваш да разбираш какво ли пък иска да ти каже другият? Какво знае повече от теб, какво ново е открил? Фанатизъм е, когато си прочел една единствена книга и я приемаш за абсолютна и неотменима истина. И не само това - отказваш дори да се замислиш, когато на ума ти се предложи нещо ново. Впрочем това с книжките е само метафора. Пуснах цитати от злощастния Кроули, защото очаквах, че "класиците" са добре познати тук. Очаквах дискусия върху нещо нестандартно и наистина "поглед отстрани", а вместо това получих ругатни и клишета от типа "черна магия" и обвинения в окултизъм - мамма миа!

Уви, очевидно на йогите нищо човешко не им е чуждо - тщестлавие, суета, самовлюбеност. За тяхно най-голямо разочарование познавам хора, които не изповядват никаква религия и дори считат себе си за атеисти и живеят много повече според божиите закони от тези, които претендират да бъдат Учители. Един такъв човек беше баща ми, лека му пръст. До последния си дъх не вярваше, ни в отвъдното, ни в Бога, ни в прераждането. А през целия си живот правеше добро - ей така заради себе си, обичаше. Надявам се, че е на по-хубаво място сега. Слава богу, има много такива хора, не са чули нито за яма, нито за десетте божи заповеди, нито имат претенциите за "живи пророци", нито за просветени. Но носят искрата на божията любов.

Аз лично, за себе си, без да налагам мнение, смятам, че това е същността на йога. Не буквално, а в смисъла на "единението, съюза". Пътечките са различни, "превозните средства" - също, пътят е един. Някои по интуиция разпознават "знаците по пътя"; други като мен си помагат с географски карти, които никога не са точни; трети задават въпроси на странниците, които срещат; четвърти вървят само направо и обикновено бъркат посоката. Най-смешни са тези, с които вървиш рамо до рамо по един и същи път, но те смятат, че държат "вярната посока", а ти - не.

"Вижте всички, възможно е НА ПРАКТИКА да се постигне тъй желаният от всички вътрешен Мир, Радост, Изпълненост със Светлина и Блаженство, за които говорят всички древни писания от.... сътворението на света до днес". Да, напълно съм съгласна с теб и това е, което всички търсим - вътрешния мир. И всеки има различен начин. А да се отрича начина, по който другият търси не води до нищо добро и най-вече те отдалечава от целта.

Ама, ти що им се връзваш толкова? Я си свиркай! На няколко пъти повдигах въпроса за смеха и май въобще не ме разбраха. С риск да си навлека гнева на някой "спецове" по санскрит, дето не си правят труда да погледнат в речник и викат "такова животно нЕма", се напънах и преведох "учебната мантра" - това е моят начин - за да запомня, трябва да разбера. Надявам се, няма да прозвучи като хвалба, но говоря свободно няколко езика, а освен това два древни, та не ми беше особен проблем. Та "Sahanaa vavatu..." е нещо като "Gaudeamus igitur": Нека Бог ни закриля всички, докато учим да се ЗАБАВЛЯВАМЕ, да работим с ентусиазъм, да победим мрака в умовете си с блясъка на истината, ДА НЕ ИЗПИТВАМЕ ОМРАЗА И ДА НЕ ВРАЖДУВАМЕ помежду си, мир." Това, което исках да кажа е, че "просвещението" и "просветлението" трябва да носят удоволствие и радост, смях. Французите имат страхотна дума "esprit', която означава хем "чувство за хумор", хем "дух". Ама не в смисъла на "душа", а именно "дух" - spiritus sanctus. Защото именно, където има смях, няма страх. И именно затова всяка религия отрича смешното, губи й се основната фунция да плаши с Бога и съответно да налага готови морални постулати и сляпа вяра-фанатизъм. Според Аристотел, дано и него не обяват за "черен маг", човекът се отличава от животното именно, защото се смее и това е божията искра в него. А да успееш да се смееш, не да се надсмиваш, на всякакви фанатични глупости и най-вече да се смееш на себе си е една от пътечките, за които говорим.

И на теб - с усмивка - приятна вечер!



Тема Re: Имам въпросинови [re: prathalmakalpika]  
Автор elzet_bg (непознат )
Публикувано13.03.07 21:18



http://bg-ayp.dir.bg/MainDirectory.html



Тема Re: Истина и измислицинови [re: prathalmakalpika]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано13.03.07 22:00



1. Ти пишеш:

Сигурна съм, че текстовете за йога от него ги виждаш за първи път, за книжката не беше и чувал. Да не говорим, че Кроули ти беше познат като "черен маг", а че е практикувал йога толкова дълго разбра от мен.

Щом си сигурна в това, значи просто ТИ СЕ ИСКА да се чувстваш сигурна за неща , за които просто НЯМА КАК да си сигурна.

От доста години ми е известно, че Кроули освен с ритуална и сексуална магия се е занимавал и с йога и дори е написал книга на тази тема. Наистина досега не знаех точно колко дълго Кроули е практикувал йога + дрога, но благодарение на теб вече знам.

Преглеждал съм му книгата по йога в книжарницата, но не сметнах, че си заслужава да я купувам.



Не ми е известно в никоя йога енциклопедия или друг труд на тази тема, някой дори да споменава за Кроули като йог и автор на книга по йога.

Не аз смятам Кроули за черен маг, а той твърди, че е такъв и много хора именно затова и го харесват. Според него още майка му заявила, че именно той е Звярът от Апокалипсиса, свързан с числото 666.

Впрочем книга на тема Илюстрована гоетия на Алистър Кроули. Сексуална евокация излезе в български превод още през 2003 г.



Ето и едно мнение за нея:

Архим. доц. Павел Стефанов <p.stefanov@shu-bg.net> -Теология, Шуменски университет

Преподавам история и теория на сектите и си купих книгата от професионален интерес. Оказа се наръчник за извикване на демони, всеки от които е придружен от съответния му портрет. Кроули с прякор "Звяра", който е бил сексуално извратен и наркоман, е напнисал нелепа книга. Жалко за глупаците, които й вярват, а не търсят истината в християнството.




Алистър Кроули




Бафомет




2. Ти пишеш:

Освен това, не мога да разбера как може сляпо да приемаш Кришнамурти - един последовател на Блаватска, а въобще да не се замисляш, не казвам да харесваш, върху думите на друг последовател - че те са черпили от един и същи извор.

Кришнамурти никога не бил "последовател на Блаватска".

Елена Блаватска (1831-1891) и Джиду Кришнамурти (1895-1986) никога не са се срещали по очевидни причини. Кришнамурти не само никога не е чел съчиненията на Блаватска, но не е изпитвал никакъв интерес към подобен род окултна схоластика.

Провалът на теософската операция "Месия" убедително показва, че окултната фантастика до добро не води.

Кришнамурти става тази забележителна личност, която познаваме не благодарение на Блаватска и нейните ученици и последователи, а по-скоро въпреки тях.

3. Ти пишеш:

Извинявай, ама ми приличаш на онзи православен свещеник, който иска през 21 първи век да забрани аборта, защото така пише в свещените книги и никой няма право да ги тълкува, дори след 2000 години. Остава само да ми кажеш, че не можеш да разговаряш с жени, защото нямат душа и са създадени от ребро. Между другото, ако ти се явиш пред този свещеник, направо ще те обяви за изчадие адово, защото практикуваш йога.

Съжалявам, че не можеш да направиш връзката между окултизъм, християнство, йога и т.н. Че той предишният папа влезе в джамия и каза, че "Бог е един". Ти да не би да очакваш да живеем като индусите преди хиляда години?


Много интересно... Единственото, което се осмелих да кажа до сега, е че:

1. не одобрявам Алистър Кроули по причини, поради което огромната част от цивилизованите хора също не го одобряват;

2. смятам правенето на спиритични сеанси за опасно и противопоказно (по този въпрос има абсолютен консенсус между всички по-сериозни традиции, дори и бившият супермедиум Блаватска е на това мнение);

3. смятам жаждата за сдобиване с окултни сили за крайно опасна и нямаща нищо общо със стремежа към духовно Пробуждане.

И както гледам заради това съм анатемосан като мракобес, абсолютен враг на абортите (?), който вероятно дори не вярва, че жените имат души и иска да живеем като индусите преди хиляда години!!!

Много толерантни и сериозни критики!

Искам само да отбележа, че преди 1000 години индусите са били доста по-малко и са живеели не зле, но това е друг въпрос...

Що се касае до душите на жените - моята е лесна. Като будист аз смятам, че нито те, нито мъжете имат души.

3. Ти пишеш:

теософите участват в спиритически сеанси

Спиритичните сеанси се правят, за да се свържат живите с умрелите.

Теософията категорично осъжда тази форма на общуване с преминалите отвъд наши близки.

Ако ми кажеш, откъде знаеш, че теософите участват в спиритични сеанси, ще ти бъда много благодарен

И обърни внимание - аз НИКОГА не съм се опитвал да налагам нито на теб, нито на когото и да е друг тук "морални правила"!

Но не обичам на бялото да се казва черно и на черното - бяло.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Имам въпросинови [re: elzet_bg]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано13.03.07 22:02



Много интересен адрес - разглеждала съм го и преди, сега ще прочета подробно.
Много се чудя дали да не постна тук урок №2 /под номер 11 съответно/ за йога и религия.
Смятам, че ще ме наръфат, както орлите са кълвали черния дроб на Прометей.



Малко off - никът ми е редактиран - няма вече л-то. Обаче и старият профил остана някак си, съществувам и по двата начина, та затова обръщам внимание.



Тема Re: Истина и измислицинови [re: Aлekc]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано13.03.07 22:52



1. Радвам се, че си прегледал http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=10669 . Полезно е да се ползва интернет, но е по-полезно да се четат и самите книжки. Само не мога да разбера как хем от мен си научил, че Кроули е практикувал йога, хем си виждал, че даже и преглеждал книгата му в книжарницата. Ако беше я отгърнал даже, щеше да знаеш, че е бил "йогин" - това го пише на заглавната страница. Пък и въпросът въобще не е в Кроули и теософите, а в начина ти на мислене. Това да раздаваш присъди от последна инстанция - този е такъв, а онзи онакъв противоречи не само на йога, но и на обикновената интелигентност. Въобще не ме интересува какво е казала майка му, нито пък какво смятат съветските учени. Всяка интересна личност е оплювана и хвалена. Може да е бил самият сатана, по-важно е какво е написал. А то е нетрадиционно и ново, съответно има място и за това мнение. Това се опитвам да ти кажа.

2. Никога не съм твърдяла, че Кришнамурти се е срещал с Блаватска. Различните ордени, включително и този, за който пишеш произлизат от теософското общество и са преки наследници на познанията му, колкото и да се отричат от това. Ти да не смяташ, че Кришнамурти щеше да "прогледне" толкоз лесно, ако си беше останал на село в Индия и не беше попивал всички знания, които ти наричаш "окултна фантастика". Караш ме да се повтарям - за да намериш златна прашинка, трябва да пресееш тонове пясък. За да отхвърлиш "организацията" като ненужна, трябва първо да си се подпирал на нея като патерица, за да се научиш да ходиш.

3. Не съм те карала да харесваш Кроули, а просто да прочетеш спокойно какво е написал. Нито пък аз съм му ревностна почитателка, както ме набеди. Признавам, че и думичка не съм чела от него за "сексуалната магия", не отричам, че има такава книга, не ми е попадала, нито ще я търся. Не съм участвала в спиритически сеанси и не знам колко са "разрушителни". Много интересно ти откъде черпиш това категорично мнение. Трябва или лично да си участвал, или да познаваш адски много спиритисти и техния опит. Аз не мога да се ангажирам с позиция. Верно, познавам Астор, който също се титулува "маг" и прави фокуси - трябва да го питам обаче познава ли Сатаната, че току виж...

4. Не съм те анатемосвала, будалках те. Обаче като ти прочетох мненията в темата за абортите, май ще настоявам на казаното. Ако изповядваш будизма сериозно, няма да си толкова краен и самовлюбен. Какво ще кажеш примерно за третата степен на Средния път: "правилно слово: въздържане от лъжа, злословие, обиди, ненужно бъбрене". Или за това:"Будизмът не допуска обожествяването на Буда, нито му отрежда друга роля, освен тази на пример за подражание, защото и най-простият човек може да постигне нирвана със собствени усилия. Защото ако Буда посочва пътя, то би трябвало всеки сам да го поеме. САМ!" - цитатът е от "Увод в индийската философия".

5. "смятам жаждата за сдобиване с окултни сили за крайно опасна и нямаща нищо общо със стремежа към духовно Пробуждане". Предполагам не възразяваш срещу Йоги Рамачарака като автор. Горещо ти препръчвам "14 урока по философия на йога и източен окултизъм" - точно за окултизъм става въпрос, но явно аз и ти не влагаме в тази дума едно и също значение

6. "Искам само да отбележа, че преди 1000 години индусите са били доста по-малко и са живеели не зле, но това е друг въпрос..." Бе не знам как са живели, не съм била там или поне не помня. Ако трябваше сляпо да ги следваме сега, всички европейци щяха да ходят в сарита, а не индусите - костюми. Просто всичко се развива и променя, ученията и религиите също. Да настояваш фанатично на постулати отпреди 1000 години, без да отчиташ прогреса на цивилизацията е нелепо.

7. За теб не знам, ама аз си имам Душа. Сигурна съм в това. Понякога се караме помежду си, ама в повечето случаи се спогаждаме с Душата ми.

Айде, бъди здрав!



Тема Re: Истина и измислицинови [re: prathamakalpika]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано14.03.07 01:44



Поздравления!

Отговорът ти е на ниво.



1. Не искам да се занимавам повече с Кроули. И Хитлер е казал доста умни и верни неща, дори е бил талантлив художник и пълен вегетарианец, ама и с него не ми се занимава... Нали може?!

2. Тъй като на млади години четох доста теософска литература (книги и периодика), случаят с Кришнамурти ми е познат в подробности. Затова когато говоря за "окултна фантастика", аз много добре знам какво имам предвид.

3. Не мога да разбера само какво толкова си се закачила за този отречен от всички духовни традиции спиритизъм? Със същия успех можеше да ме попиташ защо съм противник на вземането на наркотици?

По твоята логика, ако аз нямам сериозен личен опит с наркотиците и не познавам адски много наркомани и техния опит, аз нямам морално право да се изказвам дори против наркотиците!

4. Ако смяташ, че абортите са нещо добро и препоръчително, кажи ми за да знам!

Спирам дотук. Не се съмнявам, че има имаш голяма Душа.

И затова ми се иска да завърша с твоите думи:

Понякога се караме помежду си, ама в повечето случаи се спогаждаме с Душата ми.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Истина и измислицинови [re: Aлekc]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано14.03.07 08:20



Благодаря ти за умерения тон. Надявам се, че няма да прозвучи като заяждане, нито искам да мислиш, че защитавам някого. Преди да приключим спора се - да изясним нещо за спиритизма.

Имам чувството, че си представяш спиритистите нещо като баба Ванга. А това е доста далече от истината.

Спиритизъм идва от spiritus - дух и е наука?система? за общуване с духове. Включително и на умрелите, но не само и основно. Един спиритичен сеанс може да върви в две посоки - викане на духове, защото преди да общуваш, трябва все пак да ги поканиш и обратно - опити за излизане от тялото. Духове на умрели се викат може би най-често, особено на близки хора. Смята се, че те ще са по-отзивчиви - така де, ако медиумът повика баба си, така да се каже е "с връзки". По същата причина по-често се призовават Бафомет и други подобни "изчадия", защото поради комплекс, хората се считат някак по-близо до тези създания, отколкото до Бога. Чела съм и за опити да бъдат призовавани и ангели, и архангели, и сефироти. Бог и Сатаната не ги безпокоят, явно на вратата им е пишело "don`t disturb".
Медиумът е човек, който е посредник и е "по средата" между единия и другия свят и може в определен момент да прониква и в двата. Нещо като преводач.

Е, сега с ръка на сърцето ми кажи, това не ти ли звучи познато. Примерно, като медитираш, къде си? Не си ли и ти "по средата" между горе и долу, между няколко светове? Ами т.нар. "излизане от тялото" - не правят ли йогите нещо подобно? Нима Питията в Делфи, допитвайки се до боговете не е извършвала "спиритически сеанс"? Нима общуването с ангелите в Библията не е общуване с духовете?

Така че ако не подхождаш толкова предубедено, ще намериш връзката.
Колкото до наркотиците - никога не съм опитвала. Но пък медицината много добре е описала какво се случва с един наркоман. Какво става по време на един "спиритически сеанс", разбира се, ако не става дума за обикновена шарлатания, никой не може да ти каже със сигурност. Първо, наистина ли идва "някой" и ако да - точно кой е. Ти можеш да си мислиш, че е баба ти, ама дали е тя наистина, не е ясно. Ти можеш да си мислиш, че си бил в други светове по време на "пътуването си", но дали не става въпрос за развинтена фантазия?

Та общо взето, оттам и противоречивите мнения. Не съм останала с впечатлението, че абсолютно всички смятат спиритизма за нещо отрицателно. Даже се учудвам къде толкова разгорещено е бил порицаван. По-скоро дискусията върви по посока "истина" или "измислица". Моето мнение е, че в повечето случаи или е ставало въпрос за шарлатани и ловки фокуси, или пък за обикновени хвалби. Никой медиум няма да си признае, че всъщност има добре развито въображение. Това според мен е и случаят с Кроули - претенциите му за "маг" и то черен е някаква "шега" и "поза" към съвременниците, в която сам е вярвал - може би! Нормално е човек като него, който цял живот е изучавал различните философски системи - вкл. християнството, вкл. египетските мистерии, вкл. йога, вкл. кабала да смята, че знае повече от другите и че има достъп до "по-висшите" селения. В писанията му това "намигане" ясно се забелязва. Но пък между, всички алабализми, има и безценен принос в изследването и "разчитането" на "знаци", оставени от древните учения, вкл. и йога и забравени от съвременниците му.
Пък и магията не е нищо повече от "работа със съзнанието", опит на нематериалното да влияе и променя материалното. Имай предвид и това, че т.нар. "обожествяване" на демоните и злите сили в този исторически период е било и своеобразен "протест" срещу закостенелите догми на католическата църква. Между другото, появата на Теософското общество преди това и всички нови "учения", както и отварянето към източната култура е израз на същия този протест - опит да се съединят постиженията на духовното с постиженията на науката.

Нищо ново под слънцето. Историята познава много такива моменти. Духовното изпреварва цивилизацията и сме свидетели на много общества "напреднали" в езотеричните знания и живеещи като диваци, после пък цивилизацията се развива по-бързо от духовното, а съответната институция - в случая църквата никак не може да даде отговор на случващото се и човекът започва ново търсене. И т.н., и т.н.

Както виждаш, нещата не са едностранчиви. Спиритизмът е поредният опит на човечеството да общува с по-висшите сфери. Че е имало крайности и залитания - безспорно. Но къде ги няма? Да не би монасите, полудяващи от самобичуване да нямат същото разрушително поведение?

Пак повтарям - не подхождай предубедено към каквото и да било. Преди да отречеш или похвалиш, изучи задълбочено. Не че след това ще си съставиш категорично мнение....

Хайде приятен ден, че досадихме на останалите с тия локуми.





Тема Спиритизъм и спиритуализъмнови [re: prathamakalpika]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано14.03.07 10:41



Ама ти наистина направи от спиритизма манджа с грозде!

Спиритизмът е научен хит в края на 19 и началото на 20 век. Тогава нашумява изследването на така наречената материализация на духове на починали хора. С това се занимават видни учени като Уилям Крукс, Шарл Рише (този май беше дори Нобелов лауреат).

Крукс изследва материализацията на духа на Кети Кинг с най-различни уреди. Това е толкова широко обсъждано, че дори Фридрих Енгелс посвещава на Крукс и изследванията му няколко страница в своя "Анти-Дюринг".

Но критиката на материалистите е безобидна - това е ловко шарлатанство и толкова, твърдят те.

Много по-остра е критиката на определен кръг окултисти, които се опитват да покажат пътя към Вечната светлина.

Те изрично предупреждават, че чрез спиритичните сеанси хората съвсем не се свързват с любимите си умрели, а с определени нисши невидими същества, които смучат като пиявици жизнената енергия на лековерните хора и им поднасят обратно взетата от самите тях информация.

Един сериозен медиум отслабва с около 1-2 килограма след спиритичен сеанс с пълна или частична материализация на мъртвец, и телесната му температура рязко пада. Повечето известни медиуми от това време са завършили с пълна психофизическа деградация на личността. Елена Блаватска, самата бивш много надарен спиритичен медиум, по-късно като теософ, също е писала доста за опасностите на спиритизма.

В книгите на известният теософски ясновидец и личен ученик на Елена Блаватска - Чарлз Ледбитър- има доста неща на тази тема. Доста негови книги са се появили в български превод през първата четвърт на 20 век и съм ги чел. Впрочем именно ясновидецът Ледбитър е човекът открил и предложил едно обикновено на вид индийско момче (Кришнамурти) за "проводник на бъдещия миров Учител".

Ето например какво Ледбитър ни препоръчва да направим , ако пред нас внезапно се появи привидение на мъртвец - най-често наш близък (цитирам по памет):

"Най-напред не се плашете. Явно починалият иска да ви съобщи нещо много важно и появата му пред вас му коства голяма загуба на енергия. По-добре му кажете: Този начин за общуване е противоестествен и нежелателен. Предлагам ви, като си легна тази нощ и заспя, да ми се явите насън и ми кажете, това което искате - ще бъда изцяло на ваше разположение."

В книгата си "Невидимите помагачи" Ледбитър разказва за една специална група теософи, които по време на дълбок сън се отделят от физическото си тяло, и след това в астралното си тяло активно помагат в отвъдния свят на току-що починали от катастрофа хора да дойдат на себе си и да разберат къде са се озовали.

Това ми звучеше много романтично и интересно. Но нещо напоследък нищо вече не се чува за нови подобни групи. Защо ли?

Стремежът на човек да общува вътрешно със светли сили няма абсолютно нищо общо със спиритизма и със спиритичните сеанси.

И най-често се нарича спиритуализъм.

У нас единствено православни автори по понятни причини съвсем преднамерено смесват тези две коренно различни сфери на опит:

Библията и теософският спиритизъм и окултизъм



Не ми се искаше да демонстрирам тук познанията си от ранната ми младост, но какво да се прави, добре е все пак да си малко по-нащрек към спиритизма и окултните сили.

Лично аз съм участвал само един единствен път като студент, и то съвсем случайно, в относително безобиден спиритичен сеанс посред бял ден (още Крукс експериментално е доказал, че светлината изобщо не пречи на духовете). Колежките ми искаха да извикат духовете на бабите си, за да ги разпитат за едно-друго и в частност дали ще си вземат изпита утре.

Книгата с ключа се въртеше чинно и починалата баба на колежката ми Радка отговаряше на зададените и въпроси. Аз стоях край двете момичета, които извършваха свещенодействието с ключа и книгата (да - наляво, не - на дясно) и гледах на шоуто с ирония, защото знаех, че въртенето на книгата се обяснява елементарно с несъзнателни трептения в пръстите (който е работил с махало, знае какво имам предвид).

Внезапно усетих, сякаш нещо много мрачно и гадно се появи в стаята. Макар и невидимо, бих казал, че е лайняно-кафеникаво (по-късно имах подобно усещане от една стара противна, но много жизнена жена, за която по-късно един много известен и днес личен ученик на Дънов ми каза, че била опасен вампир "във всякакъв смисъл на думата").

Инстинктивно се "заключих" (едва после узнах, че това е правилната форма на самозащита при подобни случаи) и започнах мислено много активно да гоня духа (или това нещо, което беше се появило в стаята).

След малко атмосферата се изчисти и за мое удивление книгата спря да се върти. Двете момичета също се изненадаха, но факт - книгата отказваше да се върти и си стоеше кротко. Накрая те решиха, че бабата на Радка си е отишла и Елена извика своята баба...

Едва след като всичко приключи и си тръгнахме, аз споделих с Радка, че това, с което си е общувала, едва ли е било любимата и баба и ми се е наложило да я изгоня. Момичето ми се нацупи - кой ми бил дал право да гоня баба и!

По-късно един лектор по Диамат ни обясняваше как всички спиритични сеанси са пълна шарлатания и ние не бива да се занимаваме с подобни глупости.

Когато ни даде думата за въпроси и изказвания, аз го подкрепих. Казах, че и аз също съм против спиритичните сеанси и дори веднъж успешно съм изгонил един дух от подобен сеанс.

Лекторът направо побесня от тази моя коварна "подкрепа"

Надявам се, че тази кратка разходка из света на спиритизма ти е била, ако не полезна, то поне интересна.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Спиритизъм и спиритуализъмнови [re: Aлekc]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано14.03.07 13:24



Не съм направила манджа с грозде, а се опитах с думи прости да обясня какво правят или се опитват да правят спиритистите. Ти имаш предвид конкретен исторически период "в края на 19 и началото на 20 век".

Пак говорим за различни неща, макар че написаното от теб не противоречи на написаното от мен по никакъв начин.

А хора, които се занимават със спиритични сеанси има и сега - 2 века
по-късно, макар че се назовават по най-различни начини. Имало е и преди "общуващи" с духове, просто имената са били различни. Пак те питам - какво смяташ, че е правила Питията в Делфи, докато е "разговаряла" с боговете? Била съм там - много впечатлително място. Освен предсказанията, въпросната Пития от време на време е призовавала, "енвокирала" нещо, което е смятала за бог Аполон. Това е исторически доказан факт, а не догадки.

Какво е било това нещо, никой не знае. Пак ще повторя, че какво точно се явява при провеждане на подобни сеанси, ако не са от вида "фокус", и ако "нещо" въобще се явява, дали е "висше" или "низше", дали е осъзнато "същество" изобщо и т.н. са въпроси, на които всеки отговаря, според собсствения си опит.

Ти пишеш за медиуми, които свалят по 1-2 кг на сеанс. За медиуми, които твърдят, че идват "низши" сили и енергии, които "смучат като пиявици". Аз пък съм чела за хора, които смятат, че след подобен сеанс са получили прозрение свише и са придобили свръхестествени сили. Да не говорим за споменатата баба Ванга, която си беше вид медиум - поне казваше, че общува с мъртвите - не съм чула да е отслабвала с няколко кила.

Мисълта ми беше - опитай се да отделиш същественото от подробностите. Зрънцето от плявата. Ти ми разказваш за спиритизма през 19 век като явление. Аз ти говоря са самия "акт на повикване". Той е същественият, а не какво име ще му дадеш.



Тема Re: Истина и измислицинови [re: prathamakalpika]  
Автор lnsider! (пробуден)
Публикувано14.03.07 15:32



Ако трябва да се отговори с една дума на въпроса:
- Какво прави всеки индивид от населението на света, без изключение?
Правилният отговор ще бъде:
- Търси!
Няма човек, който да не търси..... Бог-Творец е създал човека и сложил един "чип" в съзнанието му: "Търси и докато не Ме откриеш, докато не откриеш Истинското Себе си не спирай!" И човека още от бебешката количка е почнал ..... да търси. Дор до гроба. С търсенето няма проблеми - то действа. По-важен е Въпросът:
- Какво търсиш? и Къде го търсиш?
Някои в търсенето си отидоха чак на луната и Марс и продължават да търсят. Други търсят в дълбините на океаните. Трети търсят по върховете на планините или под земята...... Няма човек, който да не търси ежедневно и ежеминутно. Някои търсят "под вола теле". Най-печалният факт е, че....... човека е забравил КАКВО ТРЯБВА ДА ТЪРСИ. Защо "трябва"? Защото всъщност ИМА ЕДНО ЕДИНСТВЕНО НЕЩО, КОЕТО АКО ЧОВЕК ГО НАМЕРИ - ЩЕ НАМЕРИ ИСТИНСКИ ТРАЕН МИР, ВЪТРЕШНО ЗАДОВОЛСТВО И ИЗПЪЛНЕНОСТ, ЩАСТИЕ И РАДОСТ.
А човека е така създаден, че по дизайн не се задоволява с мъките и страданията и празнотата отвътре. Не зная дори мазохистите дали са устроени по-иначе.... Не вярвам.
В процеса на търсенето човек се лута и налучква.... Пада, става, наранява се, оправя се и ... пак търси. Търси Истината. Търси Щастието. Дори без да го осъзнава. В процеса на търсенето човек се сблъсква с безброй изживявания. Някои от тях му харесват страхотно и се привързва към тях. Какво има в тези екстремни спортове, които напоследък се развихриха и добиха невероятна популярност по света. Да излетиш с един сноуборд на..... 10 м. над земята, да направиш няколко салта и да кацнеш жив и здрав? Или с един мотоциклет да "подхвръкнеш" високо и във въздуха да се пуснеш от него и правиш разни фигури и после пак да го яхнеш и кацнеш на земята невредим..... и мн. други т.н. "спортове" при които живота ти е на косъм от смъртта. Бънджи? Какво е това? Къде е кефа? Отговорът е прост и ясен:
- В тези мигове на косъм от смъртта умът спира да работи и човек изживява една временна нирвана-блаженство за няколко секунди.....
Човешкият ум е гарантирано този, който управлява живота на човека и на цялото човечество... Гуру Цар УМ. "Ум умува, ум царува, ум патки пасе" ама върши и много други поразии на природата и на хората. В него има саморазрушителни сили, които ако не се овладеят и вземат под контрол - просто унищоват и рушат поголовно. Вижте войните по света! Кой ги води? Гуру Цар УМ ги води.
Хората от най-дълбока древност са открили тези прости истини и месии са идвали отново и отново за да повторят същите неща.
"Истината е скрита зад плътната завеса на мислите! Ако умът спре своята бясна дейност - Тя блясва с цялото си Величие пред човека!" Просто и ясно, нали? Cега възниква следният въпрос:
- Как да постигна това спиране на ума?
И хората са пробвали какво ли не през вековете. Пост, молитви, изолация от света, мантри, бичуване на тялото, алкохол, наркотици, спиритически сеанси, вампиризъм, пробиване на челото със свредел - за да си отвориш третото око и какво ли не?
Виж този биокомп УМ е създаден с точно определени функции и предназначение - да ни помага да функционираме в света. Той има строго определени задачи - като го питаме нещо да ни дава отговори. Каквото и да го питаме - той отговаря. Сега! Отговорите се получават като той "бръква в хард диска" на вече програмираните файлове в паметта и вади.... Ако имаш малко файлове в твоя "хард диск" - умът ти ще се затруднява да ти дава отговори и ще си измисля свои отговори. Но - отговор трябва да има на всяка цена. Вижте децата! В тяхният "хард диск" няма много файлове и те дават невероятни отговори на най-простите за възрастните хора въпроси. И това ни забавлява и им се радваме на наивноста. С годините човек трупа ЖО /жизнен опит/ и впечатления и съответно хард диска му се зарежда постоянно с нови и нови файлове..... И както казват човек "помъдрява". Но едно нещо трябва всички да разберат, схванат и асимилират -
ЧОВЕШКИЯТ УМ НЕ Е СЪЗДАДЕН И НЯМА СПОСОБНОСТА ДА ОТГОВОРИ НА СЛЕДНИТЕ ВЪПРОСИ: КОЙ СЪМ АЗ? и КОЙ Е БОГ? КАКЪВ Е СМИСЪЛЪТ НА МОЕТО СЪЩЕСТВУВАНИЕ?
Той биокомпът Ум просто не е създаден по дизайн да отговори на тези най-жизнени и основни въпроси! И съответно ще намерим всичките менте-отговори за смисъла на живота...... Вашите баби и роднини ще ви кажат:
- Смисълът на живота е да страдаш!
- Смисълът на живота е да се задомиш и създадеш семейство!
- Смисълът на живота е да се възпроизведеш. Да направиш деца и да им се посветиш и отгледаш за да станат "хора" !
- Смисълът на живота е да се изучиш и направиш успешна кариера!
- Смисълът на живота е да направиш пари и вдигнеш къща в която наследниците ти да живеят и се възпроизвежда твоят род.
И т.н. и т.н. Добре, това е в което вярват хората по света и робуват на тези "смисъли - ментета". Защото никой не е станал щастлив от постигането на тези цели. Никой, ама никой! Може би временно, за кратко време. Всичко останало е ЧИСТО ВНУШЕНИЕ !
- Щастлив ли съм аз? питаш ти
И Гуру Цар УМ отговаря веднага:
- Разбира се, че си щастлив! Виж колко неща си постигнал. И семейство си създал и къща вдигна и кариерата ти върви добре и всичко е О.К.

Но нещо в тебе, един тих гласец ти казва:
- Не. Не е това, което ще те направи щастлив наистина и трайно. Продължавай да търсиш !!!

Човек търси ОТГОВОРЪТ! Гуру Цар Ум отговаря:
- Истината е в ....алкохола. В дрогата. В спиритизма. Потърси духовете на умрелите - те знаят къде да търсиш. Викай духове и ги питай! И човек се вързва - А, наистина как не съм се сетил/а. Я да потърся духовете на умрелите и да ги питам как да открия Истината за Себе си.

Хей, а кой ви заблуди, че като умре човек и с това получава СебеРеализацията и открива Истината? Душите на умрелите може би отиват в един друг свят и прекарват в пълен покой преди да се преродят в друго тяло и да продължат еволюцията си и търсенето на Себе си. Може би, може би..... Откъде-накъде те ще знаят отговора да Основните въпроси за живота.
На други Гуру Цар УМ им повелява:
- Истината за Себе си е във ....вампиризма.

Заблуди, измами, залитания и попадане в трапове и клопки..... от които много често е абсурд да се измъкнеш до края на живота си.

Тогава?

Тогава Висшата Сила създала Вселената и човека изпраща на света свои Посланници-Месии. Това са Реализирани Души. Такива души, които са еволюирали с много прераждания и са овладели ума си и силите на Мая - Голямата Илюзия. На тях тези сили не действуват. Те идват и са проводници или Инструмент на Божията Воля и Промисъл и имат една едничка цел и задача: ДА ПОМОГНАТ НА ОНЕЗИ ДУШИ, КОИТО СА ГОТОВИ ЗА СЛЕДНАТА КРАЧКА - ПРОСВЕТЛЕНИЕТО ИЛИ СЕБЕРЕАЛИЗАЦИЯТА. Кой е готов? Едва ли са много тези, които наистина са готови.
Тогава?
Тези Месии подготвят хората, за да получат Посвещението и тогава дават Ключът към Истината и направляват и асистират човека в новият му Път докато процесът на Осъзнаването се извърши успешно.

БЕЗ ТЯХНАТА ПОМОЩ И СЪДЕЙСТВИЕ НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА ПОСТИГНЕ СЕБЕРЕАЛИЗАЦИЯТА.


Макар че през вековете милиони са се опитвали и опитвали..... и опитват и днес.

- Нямам нужда от помощници и Гуру! заявяват те и..... се борят със зъби нокти против Месиите, наричайки ги с всякакви обидни имена..... Но ако ги попиташ:
-Добре де като си толкова сигурен, че можеш и сам - за толкова години опити постигна ли СебеРеализацията? Постигна ли този траен вътрешен Мир и Блаженство? Овладя ли, взе ли юздите на своя ум в ръцете си, можеш ли да го спираш по свое желания и да потъваш в Света на Вечната Радост и Блаженство?
Отговорите, които ще изфабикува тяхният Гуру Цар Ум могат да бъдат всякакви.... но не и искренни и верни.


Сократ и много преди него са казали:

"Това, което търсите отвънв света - е вътре във вас!"

А Прем Рават добавя:
"И ако искате да го откриете - аз мога да ви помогна!"


Нещо неясно? Нещо сложно? Нещо неразбрано?














Тема Re: Истина и измислицинови [re: lnsider!]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано14.03.07 16:16



Нищо неясно, нито неразбрано. Много близо си до моите мисли.

Благодаря ти особено за това:

"- Как да постигна това спиране на ума?
И хората са пробвали какво ли не през вековете. Пост, молитви, изолация от света, мантри, бичуване на тялото, алкохол, наркотици, спиритически сеанси, вампиризъм, пробиване на челото със свредел - за да си отвориш третото око и какво ли не?"

Ей това елементарно нещо се опитвам да обясня от три дни. Вървим по един и същи път, превозните средства са различни. И независимо дали ние сме ги избрали или те са избрали нас, все не успяваме да стигнем дотам, накъдето сме тръгнали.


И за това:

"- Нямам нужда от помощници и Гуру! заявяват те и..... се борят със зъби нокти против Месиите, наричайки ги с всякакви обидни имена..... Но ако ги попиташ:
-Добре де като си толкова сигурен, че можеш и сам - за толкова години опити постигна ли СебеРеализацията? Постигна ли този траен вътрешен Мир и Блаженство? Овладя ли, взе ли юздите на своя ум в ръцете си, можеш ли да го спираш по свое желания и да потъваш в Света на Вечната Радост и Блаженство?
Отговорите, които ще изфабикува тяхният Гуру Цар Ум могат да бъдат всякакви.... но не и искренни и верни"

Човек, който казва, че може сам, лъже. Човек, който казва, че получава от други, това което е у него и не може сам, също лъже. Търсенето е и навътре, и навън. Не може да еволюира нещо само по себе си - просто няма с какво да се сравни. Птицата еволюира спрямо рибата, бозайникът - спрямо птицата, човекът - спрямо животното, Душата - спрямо земните мисли и емоции, "просветената" Душа спрямо други Души и т.н., а процесът е безкраен. Неизменен и самодостатъчен може да бъде само Бог, но и в това се съмнявам, че е точно така.





Тема Re: Спиритизъм и спиритуализъмнови [re: prathamakalpika]  
Автор elzet_bg (непознат )
Публикувано14.03.07 17:55



Били сте в Делфи. А до родното Перперикон били ли сте? Тук са се извършвали същите мистерии.





Тема Re: Спиритизъм и спиритуализъмнови [re: prathamakalpika]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано14.03.07 20:22



Вдигам ръце от теб!



Ти пишеш за медиуми, които свалят по 1-2 кг на сеанс. За медиуми, които твърдят, че идват "низши" сили и енергии, които "смучат като пиявици". Аз пък съм чела за хора, които смятат, че след подобен сеанс са получили прозрение свише и са придобили свръхестествени сили. Да не говорим за споменатата баба Ванга, която си беше вид медиум - поне казваше, че общува с мъртвите - не съм чула да е отслабвала с няколко кила.

Не знам от йога колко разбираш, ама от спиритизъм и спиритични сеанси и понятие си нямаш!

Аз ти обяснявам, че медиумите успешно са материализирали за сметка на жизнената си енергия изцяло или само частично МЪРТЪВЦИ. Ако искаш можеш да ги пипнеш, ако искаш да им кажеш здрасти или да им премериш пулса и т.н.
И именно тези материализации са били изследвани от видни учени като Уилям Крукс и Шарл Рише с помощта на научна апаратура.

А ти ме питаш защо баба Ванга не отслабвала от разговорите си с мъртъвци.

Ами най-малкото защото не ги е материализирала.

Да сравняваш жрицата на бог Аполон с редови спиритист е същото каквото да сравняваш истински йог с панаирджийски фокусник.

Това, че се смяташ за начинаеща ме радва - имаш достатъчно време да понатрупаш опит в тези сложни материи.

Но когато започнеш да поучаваш хора като мен, които години наред са проучвали например теософията, какво и как трябва да мислят за нея, ми става направо весело.

Нямам против да изразяваш твоите мнения по всички въпроси, свързани с йога, окултизма, спиритизма и т.н., но все пак не забравяй, че ние живеем в демократично общество!

И поради това всеки, който не е съгласен с твоето мнение по даден въпрос има правото да подложи изказаните от теб мнения на такава критика, каквато намери за добре.

Както и ти имаш пълно право да обявиш другия за фанатик, ретрограден елемент, човек с хипертрофирано его и т.н.

Както казват: "Която мома не иска да я щипят, да не се хваща на хорото!"

Нищо лично, просто такива са правилата на всяка свободна дискусия!

Но пък ти обещавам, че ако се справиш добре с даден проблем или тема, аз първи ще те поздравя и приветствам!

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Спиритизъм и спиритуализъмнови [re: Aлekc]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано14.03.07 21:43



"Нямам против да изразяваш твоите мнения по всички въпроси, свързани с йога, окултизма, спиритизма и т.н., но все пак не забравяй, че ние живеем в демократично общество!

И поради това всеки, който не е съгласен с твоето мнение по даден въпрос има правото да подложи изказаните от теб мнения на такава критика, каквато намери за добре."



Това важи в много по-голяма степен за теб, Алекс. Именно ти не признаваш чуждо мнение. И дори не се опитваш да вникнеш в това, което ти се казва. Въобще не говоря за моята тема. Слушаш само собствения си глас и се опиваш от него. Както написах на друго място - сам се питаш и сам си отговаряш и получаваш само отговора, който ти се иска да получиш.
Аз поне признавам, че съм "начинаеща", а ти се считаш за всезнаещ Гуру. Търсиш сламката в чуждото око, а не виждаш гредата в твоето.

Ако прочетеш само мненията си на първа страница в различните теми, може би сам ще разбереш колко са противоречиви. Ама едва ли ще го направиш...просто не си способен на това. Много си демократичен, но си за абсолютната забрана на аборта - пример. Адски се интересуваш от кабала, но един от най-големите кабалисти е "сатана", а дори не си прочел и един ред от него... от друга страна си прочел всичките му книги...ама не знаеш, че е практикувал йога...просто друг пример...

Аз не искам да поучавам никого, ти се опитваш да поучаваш всички. Ти разбираш и от йога, и от кабала, и от спиритизъм, и от питии, и от древни религии, и то демокрация....ти знаеш абсолютната истина за Кришнамурти, за Блаватска, за теософските общества, и за окултизма и... и....въобще за всичко...
И всъщност само цитираш зле прочетени и погрешно разбрани изречения "оттук" - "оттам". Ти дори не можеш да допуснеш не че някой знае повече от тебе, а че просто мисли по-различно. Не можеш да водиш дори елементарен, нормален разговор без да размахаш пръст някому. И въобще не мисли, че лично съм се засегнала и че имам предвид себе си - четох различни теми, в които участваш.

Ти си най-великият Гуру, ти си последната инстанция, която има абсолютното право да отсъди:
"Но пък ти обещавам, че ако се справиш добре с даден проблем или тема, аз първи ще те поздравя и приветствам"

Да "се справя"? С какво точно? С такива като тебе? Защо си въобразяваш, че очаквам "поздравления", "приветствия" или одобрение точно от теб?
Ами, светът е пълен с подобни самовлюбени "всезнайковци", изливащи собствените си комплекси върху другите. Не смятам, че аз съм човекът, който трябва да им направи "добро впечатление" или да се "справя" с техните липси.
НЕ ме интересува твоето мнение!

Знаеш ли, дори не мога да се ядосам на хора като тебе. Не мога дори да изпитам презрение. Мога само да ги съжалявам.
Ограничен умствен потенциал, заключен интелект, притъпена емоционалност, съчетана с мания за величие и непогрешимост. Какво по-жалко има от това нещастно човешко същество, проповядващо собствените си догми и ослепено от собственото си его? И още по-лошо - дълбоко вярващо само и единствено в тях. С други думи - елементарен егоцентричен самохвалко.

Впрочем, не се изненадвам. Както писах, светът е пълен с тебеподобни, които задоволяват дребните си амбиции с доминиране в някакъв си интернетски клуб.
Вероятно и ти получаваш някакви Уроци. Тъжното е, че едва ли го разбираш. Още по-тъжно е, че тук сте няколко такива и ще оставате все в по-голяма самота.

Нищо, говорете си, никому не пречите...

И още едно нещо: недей да злорадстваш, че си ме изгонил. Още не. Не си въобразявай и че си ме обидил или пък "налял" ум и разум в главата...

Ще си тръгна, когато аз реша. Не ти или който и да е друг. И защото...

Просто...взе да ми става скучно тук.





Тема Re: Кроулинови [re: prathalmakalpika]  
Автор lmago (йоговед)
Публикувано14.03.07 21:58



Има толкова критични съвременни текстове върху йога...

Навярно искате да кажете "безкритични". Единственото критично издание на Йога се нарича Йога-даршанам и е издадено през 1935 г. във Варанаси. Въпреки колосалните усилия на пандит Дхундхирадж Шастри в санскритския текст все още има грешки. Щом в критичните издания на пандитите има грешки, какво остава за свободните преразкази на светещи мизолози с оскъдни познания по санскрит.

Хубавото на критичните издания е, че накрая намирате един списък, който се нарича шуддхи-патра и в него пандитите си признават грешките.

P.S. Ако все още се интересувате от форум по санскрит, ето едно плахо българско начало:



И навярно ще ми простите наглостта, че се обръщам към събеседниците си на Ви.

* * *

::

Тема Re: Кроулинови [re: lmago]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано14.03.07 22:05



Нямах предвид точно такива текстове, но няма да Ви занимавам.

Благодаря за линка.
Ще го разгледам с интерес.

Учтивата форма е въпрос на конвенция, рядко срещана по форумите.
Щом я предпочитате, няма проблем.



Тема Re: Спиритизъм и спиритуализъмнови [re: prathamakalpika]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано14.03.07 22:45



Вие какво, да не делите нещо с Алекс.



Най- хубаво е кой, каквото знае да каже и да кара нататък.



Тема Re: Хайде да проверим:-))нови [re: prathamakalpika]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано14.03.07 23:05



1. Ти пишеш:

Много си демократичен, но си за абсолютната забрана на аборта - пример.

Абсолютна, опашата лъжа!

В това всеки, който пожелае може сам да се убеди - пуснал съм цели пет постинга в тази тема и никъде не съм казал нищо подобно. А и не бих могъл да го кажа, най-малкото защото не съм на това мнение.

2. Ти пишеш:

Адски се интересуваш от кабала, но един от най-големите кабалисти е "сатана", а дори не си прочел и един ред от него... от друга страна си прочел всичките му книги...ама не знаеш, че е практикувал йога...просто друг пример...

Твоят любим Кроули е толкова "голям кабалист", колкото и голям специалист по йога. Не ми е известен нито един истински еврейски (а не измислен) кабалист да го взема сериозно.

Никога не съм претендирал да познавам Кабала. Но и малкото, което знам за нея е предостатъчно за да знам, кое НЕ Е Кабала.



3. Ти пишеш:

Ти разбираш и от йога, и от кабала, и от спиритизъм, и от питии, и от древни религии, и то демокрация....ти знаеш абсолютната истина за Кришнамурти, за Блаватска, за теософските общества, и за окултизма и... и....въобще за всичко...

Че знам повече от теб за повечето от тези неща е ясно и на слепите. Все пак аз съм се занимавал с тях доста години, а ти едва ли си имала този шанс.

Разбирам от йога много по-малко от Хуанджи, Имаго, Брахман, Титикша, Дарт Вейдър, Дива Орхидея и редица други юзъри.

С кабала вече ти казах, не съм запознат, освен съвсем повърхностно.

За спиритизма знам повече, отколкото заслужава.

За Питиите знам единствено, че са всичко друго, но не и спиритични медиуми. Но точно това всички тук го знаят.

С някои древни религии съм добре запознат, с други не.

Блаватска не ми е любима тема, но виж за Кришнамурти и взаимотношенията му с Теософското общество бих могъл да напиша цяла книга.

4. Винаги досега аз съм се отнасял коректно към теб. Но както виждам, ти просто не понасяш критика:

Знаеш ли, дори не мога да се ядосам на хора като тебе. Не мога дори да изпитам презрение. Мога само да ги съжалявам.
Ограничен умствен потенциал, заключен интелект, притъпена емоционалност, съчетана с мания за величие и непогрешимост. Какво по-жалко има от това нещастно човешко същество, проповядващо собствените си догми и ослепено от собственото си его? И още по-лошо - дълбоко вярващо само и единствено в тях. С други думи - елементарен егоцентричен самохвалко.


Хайде сега, иди прочети какво пише в Правилника на клуба:

Всеки потребител на дира, може да пише във всяка тема и да прави теми стига да не използва обидни думи към други юзъри и да проявява враждебно или подигравателно отношение към някого от събеседиците си.

Бих се радвал да се опиташ да се съобразяваш занапред с този Правилник.

Все пак йога, дори според Кроули, започва с яма и нияма, нали?

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Спиритизъм и спиритуализъмнови [re: huanji]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано14.03.07 23:10



Ако обичаш, обясни точно това на Алекс: "Най- хубаво е кой, каквото знае да каже и да кара нататък".

Не вярвам да имаш успех. Той смята, че безпогрешно знае всичко, а другите - нищо. И е "зациклил" върху това от доста време, доколкото чета стари теми.

Впрочем, ти много по-добре го познаваш, няма какво да ти давам акъл точно аз.

Единствената претенция, която имам за себе си е, че съм "мислещо същество" и посетих този клуб, за да обменям именно "мисли", а не да бъда поучавана назидателно или да търся нечие одобрение.

Е...нямам какво да ти кажа....освен...
Не си го слагай на сърцето, huanji! Човешката глупост и безочието понякога те впечатляват, но не могат дори да те докоснат, камо ли да те уязвят.
И ти сам го знаеш...по-добре от мен.





Тема Re: Спиритизъм и спиритуализъмнови [re: huanji]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано14.03.07 23:32



Просто засегнах близкия до сърцето на дамата велик йог и кабалист Алистър Кроули и сега ще си сърбам попарата.





Всъщност аз просто исках да и покажа Кроули такъв, какъвто е:



И стана беля!

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Хайде да проверим:-))нови [re: Aлekc]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано14.03.07 23:38



Бих могла да ти отговоря...но нямам желание.

Бих могла да цитирам постовете ти от темата за абортите...няма смисъл - ти винаги ще доказваш, че си искал да кажеш нещо друго и винаги ще вярваш, че си абсолютно прав!....

Бих могла да те обидя...но не ми е в природата.

"Че знам повече от теб за повечето от тези неща е ясно и на слепите. Все пак аз съм се занимавал с тях доста години, а ти едва ли си имала този шанс".

Ето това е еманацията на мисленето ти: Аз, Аз, Аз...
А откъде е "ясно" и на слепите...не става ясно?

Признавам те за Върховен Гуру - доволен ли си? Или по-скоро самодоволен...
Ми, както казах - никому не пречиш, най-малко пък на мен.

И за да изпитвам жал към теб, не са ми необходими никакви Правилници.
Правилниците са за тези, които имат потребността да бъдат "правилни".

"Подминавай глупостта с мълчание...Прекомерното его на другите - също..."
Надявам се, няма да прекараш цяла нощ из нета, мятайки се да откриеш чие е това твърдение, едва ли ще го намериш.

Не можеш да ме докоснеш, просто ти се смея.


Именно затова...



Тема Re: Спиритизъм и спиритуализъмнови [re: Aлekc]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано14.03.07 23:55



А, намерил си книжката. Надявам се "на живо", а не на снимка от нета.
Ако е така - съветвам те да я прочетеш. Не да я харесаш, просто да я прочетеш.

Не можеш да знаеш кой е "близък до сърцето ми", но впрочем - типично за теб - хващаш се за една дума или име и започваш да намотаваш...едно и също, едно и също, едно и също....

Благодаря все пак за "дама"....

Но всъщност може и да съм мъж. Как да си сигурен при тази анонимност?
Ама не, "рентгенът" на всезнаещия ти поглед пронизва и интернет. Сигурен ли си, че съм жена! Я да поразмишляваме върху травеститите. Или върху хермафродитите? Аз пък съм сигурна, че си спец и по тоз въпрос...Все пак си имал шансове, каквито аз - не...Мъка!

А относно снимките...Христос не беше ли разпънат на кръст също? Не правя никакви сравнения, просто намери по-подходяща фотография - вместо с трънен венец, с рога. Почти съм убедена, че има и такава.

Алекс, пак ти повтарям - не можеш дори да ме докоснеш. Не се съблазнявай от мисълта, че ме обиждаш или засягаш. Даже не успяваш да ме раздразниш - просто в един момент провокираш повече съждения от необходимото - ставам многословна!





Тема За ада и за рая:-)))нови [re: prathamakalpika]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано15.03.07 00:59



Така вече ми харесваш



Агресивно, но премислено и със стил.

Като истинска дама!

Само така!

Ще ти разкажа специално за случая една дзен-история.

Надявам се да ти хареса.

Един известен воин попитал Хакуин:

- Наистина ли има рай и ад?

- Кой си ти? - попитал Хакуин.

- Аз съм самурай, - отвърнал воинът.

- Ти ли?! - възкликнал Хакуин. - Кой идиот приема такива като теб в свитата си? Че ти имаш мутра на просяк.

Самураят побеснял и посегнал към меча си, а Хакуин продължил:

- Мечът ти сигурно е бая тъп и с не става за рязане на глави като моята.

Самураят заплашително извадил меча си от ножницата.

Хакуин спокойно отбелязал:

- Тук се отварят вратите на ада.

При тези думи самураят се опомнил, прибрал обратно меча си и се поклонил.

- Тук се отварят вратите на рая, - казал Хакуин.


Ако прочетеш постинга ми преди да си легнеш, ти пожелавам лека нощ!

А ако ли пък го прочетеш утре заран, ти пожелавам ведър и успешен ден!



Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: За ада и за рая:-)))нови [re: Aлekc]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано15.03.07 07:25



"Така вече ми харесваш...
..Само така!"

????????

Алекс, Алееекс, нищо не си разбрал от това, което исках да ти кажа!
Защо продължаваш да смяташ, че хората търсят нечие одобрение?
Най-вече твоето?

Все пак, благодаря за притчата.
И също ти пожелавам приятен ден!



Тема Re: За ада и за рая:-)))нови [re: prathamakalpika]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано15.03.07 08:49



Аз не казах "одобрявам", а само "харесвам"



Все пак нали тук е форум за общуване - добре е да знаеш, кое допада и кое не на събеседниците ти, нали?

А напоследък ние с теб сътворихме все пак доста постинги.

И ти в доста остра и критична форма ми разясни какво не ти харесва в моите постинги.

Най-напред ми каза, че се будалкаш с мен, ама после май вече хич не се будалкаше, нали?

Когато имаш време и желание прегледай отново постингите ми и ще видиш, че аз нито веднъж не съм употребил по твой адрес какъвто и да е епитет.

Критикувах някои твои възгледи и изказвания, но нито веднъж не съм атакувал лично теб.

След това прегледай своите постинги и виж, какво само не си ме нарекла.

Зная, че не си злонамерена, че просто така ти е дошло спонтанно отвътре.

И затова не ти се сърдя ни най-малко.

Радвам се, че притчата ти е харесала.

И ти благодаря за пожеланието!

Надявам се денят да бъде добър и за двама ни.

И че по-нататъшният ни диалог ще бъде по-съдържателен и интересен - и за нас самите, а и за останалите участници, които също четат постингите ни.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Спиритизъм и спиритуализъмнови [re: prathamakalpika]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано16.03.07 18:28



Мисля, че и двамата се справяте чудесно. Нужно е само да минете леко встрани от "приемането навътре" и ще бъдете полезни, и за другите с дискусията си.



Иначе, всеки знае най- много...отстрани. Затова не искам да ви давам излишен акъл.



Тема Re: Спиритизъм и спиритуализъмнови [re: Aлekc]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано16.03.07 18:33



А може просто да си бил малко груб.





Тема Re: Спиритизъм и спиритуализъмнови [re: huanji]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано16.03.07 19:12



Не, просто малко глупав. Само малко



Бях решила да не се обаждам повече...

Не ме е обидил, не се притеснявай. Както написах - не ме е и "докоснал" - ти точно, смятам, ще ме разбереш



Тема Re: Спиритизъм и спиритуализъмнови [re: prathamakalpika]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано16.03.07 19:55



Да, разбирам. В такъв случай всичко е о'к.





Тема Re: Спиритизъм и спиритуализъмнови [re: prathamakalpika]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано16.03.07 20:17



Малко глупав, малко груб...

Само за вкус.



Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Имам въпросинови [re: prathalmakalpika]  
Автор amp;amp;amp; (непознат )
Публикувано13.01.09 05:40



Аз съм вашия пишман-мод анти-йога!


Равносметка за 2008 год.

Скъпи съклубари и най-вече анти-йоги и лаладжии.
Ето че вече сме в 2009 год.
Аз лично преживях известна трансформация през 2008 година и причината е в това че ме направиха мод и получих власт, каквато не съм и очаквал. Власт да затривам мнения и да отнемам думата на когото си поискам според настроението ми и броя на изпитите ракии. Преди това бях един скромен и незначителен юзър, който никога не е имал нещо оригинално на ум какво да каже и чат-пат влизах да си убивам времето в празен чат. От Йога никога не съм се интересувал и не ме привлича и до днес. Попрочетох това-онова за Йога и реших, че не е за мен. Само Хата йога може би, за да се поддържам физически на ниво. Но да се задълбочавам и практикувам каквото и да било с цел Просветлението или откриването на Истинското Себе си – това не е за мен.
Аз съм най-обикновен провинциален чукундур от Ловеч и имам само и единствено еснафски интереси. Бил съм ветеринарен фелдшер – калфа и др. селскостопански дейности – напр. мелничар и др. и сега въртя алъш-вериш бизнес с търговия.
Моето единствено силно желание като станах мод бе „да обединя колектива” /комунистически термин!/ около чашката и мезето. Т.е. да превърна клуба в една СЕЛСКА КРЪЧМА ЗА ЛАФ МОАБЕТИ И УБИВАНЕ НА ВРЕМЕТО. И желаещи за такава кръчма се намериха веднага. Тъпи селяни и лумпени залупени като мен – атеисти и анти-йоги. Dirt Vader, White Wolf, Black Wolf, „витаминко”, и напоследък „мементомори.” Аз понеже съм лишен от всякаква оригиналност и творческа мисъл просто последвах вече утвърдения от други пишман-моди принцип и практика:
ОБКРЪЖИ СЕ С ХАВЕРИ И ДРУГИТЕ ГИ ГОНИ ОТ КЛУБА И ПРЕСЛЕДВАЙ.
Добре де, но преди да вляза в длъжност се наложи да направя един Правилник в клуба. Доста клубари се обадиха с разни предложения и заедно скалъпихме един Правилник. Да... ама този правилник ми вързваше ръцете и ме задължаваше да спазвам някакви правила и ограничения.
Най-вече относно тематиката на клуба:

Тематика
Клуб Йога е за хора интересуващи се и/или практикуващи йога и всякаква друга доктрина или практически път на духовно развитие, които целят висше разбиране и самоосъзнаване (себеосъществяване, сливане с висши нива на съзнанието и други).


Всред мижитурките юзъри, които почнаха да ми се мазнят и ми правят метани се намери един, който се опълчи срещу всяко мое нарушение на Правилника – Оро. Той реагираше остро с/у всяко нарушаване на Правилника от страна на навлеците – интриганти, които го нападаха за това че пише по тематиката и за това, че аз не реагирах както се полага по Правилника. И какво? Реших да елминирам този Оро от клуба. Той се оказа,че е на възрастта на баща ми, че е обиколил света 3 пъти поне, че си служи с 8 езика /а аз едва скърпвам българския правопис/ че живее от 30 год. в Скандинавия в една страна с най-установена демокрация и че практикува СебеПознанието на Прем Рават световно признат и награждаван от правителства, организации, нобеловия комитет за мир, университети и др.











Но за мен атеиста и земния еснаф всичко това нямаше никакво значение и първобитния ми ум го отхвърли като „заблуди” Но за да елиминирам Оро от клуба се заех с една твърде популярна комунистическа „хватка” или метод:
ДА РАЗПРОСТРАНЯВАМ ИЗ КЛУБОВЕТЕ, ЧЕ ОРО Е „ИЗКУФЯЛ ДЯДКА”, „ПОБЪРКАН ЕМИГРАНТ”, „КОЙТО ВЛИЗА В КЛУБОВЕТЕ САМО ЗА ДА СПАМИ, ПСУВА И РУГАЕ”
С цел да манипулирам мнението на юзърите и му лепна етикет на „невменяем” за да не го четат и не го приемат насериозно. При комунизма хора като Оро – будни и интелигентни българи, които се обявяваха против Диктатурата на простака бяха обявявани за побъркани, болни, смахнати и „врагове на народа” и бяха натиквани в затвори и концлагери в Белене и Ловеч напр. Там бяха малтретирани и убивани по най-зверски начини.... Та и аз избрах тези методи.
Но.... когато ми писна да бъда критикуван, че не спазвам Правилника напоследък взех един ден та го изтрих. Да. Просто го изтрих и с това заявих безгласно и по най-комунистически начин:
ТОЗИ КЛУБ Е МОЙ И АЗ КОМАНДВАМ ТУК И НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА МИ ДЪРЖИ СМЕТКА КАКВО ТРИЯ ИЛИ БАНВАМ.
И с това си постигнах крайната цел: ДА НАПРАВЯ ЕДНА СЕЛСКА КРЪЧМА ЗА СЛОВОБЛУДСТВА И УБИВАНЕ НА ВРЕМЕТО – НО НЕ И КЛУБ ЙОГА.

Админът Киро не си мръдна и пръста да се противопостави на това своеволие и аз получих „карт бланш” да си правя каквото си искам в този клуб. И всичко това защото ми дадоха власт да трия и банвам. А тази власт ме промени коренно. От скромен юзър се превърнах в ДИКТАТОР И ТИРАНИН САМОВЛАСТЕН. ЕГОЦЕНТРИК И НАСТАВНИК.

Но.... ето че се появи друг проблем:
Оро намери начин да си сменя никовете и IP на компа и по този начин стана НЕУЯЗВИМ за моите банове.... Също почна да пише на Бележки до всеки юзър това, което триех като луд в клуба и по този начин аз станах ....безсилен. Какво стана с моето „могъщество” на мод???
Ужас! Пълен провал!!!





И ква стана тя?
Уж аз съм Диктатора тук и аз командвам, а се оказва че Оро не го хващат моите комунистически методи и не мога да го елиминирам. Ами сега???!!!





В какво се състои основната разлика м/у мен и Оро?

1.Оро винаги се аргументира когато изказва едно мнение защо мисли и говори така и си служи с неотразими доводи и цитати.
2.Аз нямам никакви доводи и доказателства с/у него и затова използувам старият изпитан комунистически метод: Да лепя етикети и слагам присъди:
Оро е спамаджия! Оро псува и ругае! Оро търси внимание защото е самотен емигрант! Оро е изкуфял старец! Оро е побъркан! И т.н. защото знам, че тълпата се вързва на такива номера и вярва понеже е свикнала да я манипулират.

Ей овце, НЯМА ДА ЧЕТЕТЕ ТЕЗИ ЗАКЛЮЧЕНИ ОТ МЕНЕ ТЕМИ!
Яяя ма те не били написани от Оро... Имало и други будни юзъри в този клуб, които не мога да манипулирам.....
























И от Оро:



Хей да не вземете да ме изритате като мод от този клуб – как ще избивам комплекси тогава.....

Начи в тоя клуб, който съм направил “Селска кръчма Йога” могат да влизат и пишат всякакви анти-йоги, атеисти и безбожници и юзъри, които ми правят метани като “мементомори” напр. За вас – давам “карт бланш” да си пишете каквото ви падне на ум, да ругаете и псувате и серете и спамите....Всичко! Но който дръзне да ме критикува ще го сполети съдбата на Оро триене, гонене и банове! Да живее тоталитарната власт и диктатура!


Ваш предан диктатор:
хуйамджик, задръстен гьотферен анти-йога от Ловеч..... ама с пагон!!!

Ако сте прочели тук-таме за епохата на “Калиюга” в която живеем и е наричана “Епохата на най-големият Мрак” в многовековната човешка история трябва да ви е ясно, че се намираме на прехода към следната епоха – тази на “Водолея” която ще бъде най-светлата епоха и духовно прозрение.

Аз лично служа на тъмните сили на Калиюга с всички сили и средства!!!


На Калиюга служи и вашия пишман админ Киро-Декстър.


Та моля наричайте ме: “Митре Калиюгата от Ловеч” – вашият пишман-мод с психика на фатмак.









Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.