Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:20 28.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Истина и измислицинови [re: prathalmakalpika]  
Автор lnsider! (пробуден)
Публикувано13.03.07 17:55



...."И накрая, ако спра да пиша в този клуб, то няма да е, защото ти не би искал. Тук въобще не става дума за Кроули, спиритизъм и т.н. А за неприемане на чуждо мнение, налагане на някакви измислени "морални правила" и най-вече огромен егоцентризъм: аз знам най-много, само аз съм прав!

Това не е практикуване на йога, а самохвалство. Явно доста хора са побегнали от този клуб, доколкото чета стари теми и то именно по тези причини. Накрая ще останете няколко души, които ще се възхвалявате взаимно, ще си въобразявате, че единствено сте се докоснали до истината. Наистина съжалявам за интересните събеседници тук, с които може да се разговаря спокойно. "...



Аз съм един от изгонените от клуба и г-н Алекс бе от най-активните
борци да бъда баннат от този клуб. Защото в мое лице видя "конкуренция" в обсебването на цялата територия на клуба, за да споделя своите концепции и схващания и ДА ПРЕПИСВА от Google и други източници цитати и мъдри слова.
И се прави на интересен и важен.

Както е казано много ясно в откъса от книгата "Световните религии" който пуснах тук напоследък съществуват различни нива на духовно узряване. И аз мога да потвърдя от личен опит, че НАЙ-НАЧИНАЕЩИТЕ, ПРОЩЪПУЛНИЦИТЕ СА НАЙ-АРОГАНТНИ И НАПАДАТЕЛНИ И НЕ ПРИЗНАВАТ НИЧИЕ ЧУЖДО МНЕНИЕ ОСВЕН СВОЕТО. На някого му попаднала една книжка.... попрочел нещо от нея и се впечатлил и...Хоп:
"- Аз знам повече от вас! Вие сте балъци и невежи!"
Естествено с четенето и на други книжки и писания на човека съзнанието се отваря и разширява. И ако попиташ някой от днешните фанатици:
- Помниш ли как мислеше преди 2-3 год.?
Ако е искрен ще признае, че цялото му мислене е променено за това време. Отнема време. Някои хора се пристрастяват към едно или друго учение или просто тяхният ум намира за забавно да се рови в древни и по-съвременни учения и течения и...... така си умират - прилепени към една или друга догма или философия и им стига това да могат да предъвкват, обсъждат, философстват, опонират, спорят и се борят за схващанията си и словоблудстват, за да угодят на словоблудстващата природа на своя Гуру Цар Ум. И да си убиват вречето в чат. И нищо повече.
Други пък чуват от някого или прочитат следната древна мисъл:
"Всички древни писания, всички разкази на просветлени души, всички учения, религии и секти са - НИЩО ПОВЕЧЕ ОТ КРАЙПЪТНИ ЗНАЦИ по пътя към СебеРеализацията. Те говорят ЗА, те описват, фокусират, насочват съзнанието и стимулират и вдъхновяват ТЪРСЕНЕТО НА ИСТИНСКОТО СЕБЕ СИ. Но сами по себе си НЕ ВОДЯТ ДО ПРОСВЕТЛЕНИЕ. Просвещение - Да. Просветление - Не!

"Просвещение" идва от думата "Просвета" и се получава в резултат на четене и събиране на информация.
"Просветление" идва от думата Светлина!!! Това е крайната цел на Йога!!!
Бях пуснал такава тема в този клуб и.... бях оплют и отвъргнат....
Защо?

Защото болшинството от хората по света /и май всички в този клуб/ запознали се и просветили се малко или повече по тематиката и опитали една или други практики са стигнали до убеждението, че ПРОСВЕТЛЕНИЕТО Е ПРОСТО ЕДНА ИДЕЯ ФИКС. Не може да се постигне на практика. И толкоз. Отказват се да търсят повече.


И когато някой като мен влезне тук или където и да било другаде и заяви на всеослушание:
- Вижте всички, възможно е НА ПРАКТИКА да се постигне тъй желаният от всички вътрешен Мир, Радост, Изпълненост със Светлина и Блаженство, за които говорят всички древни писания от.... сътворението на света до днес.
Живият Учител е тук и може да помогне на искренно интересуващите се. Той не взима нито стотинка за това. Той не ще ви учи на диети и постене. Той не ще се бърка във вашия избор - как да живеете. Той не ще ви задължи да наизустите всички древни писания и да повтаряте разни мантри като смахнати и безумни. Той ще ви даде Ключът към СебеПознанието и всеки ще може да го прилага и влиза В СЕБЕ СИ не в църкви, храмове и ашрами и пещери в планините и др. Никакви догми, никакви учения, никакви религии и секти т.н. Един чисто ПРАКТИЧЕСКИ МЕТОД.


Всеки се стряска и ....отдръпва , а най-тъпите и задръстени започват война с/у този вестител. Почват да го обвиняват за заблуден, за вербуван, за зомбясан, за измамен и т.н. защото "светът е пълен с лъже-гурувци и измамници". Да. В БГ също е пълно с ментета от всякакъв вид . И вина и ракии и дрехи и предмети и уреди и т.н. Но..... има и истински нали? По какво ще ги познаем?..... Аз вярвам, че този който търси качество ще се научи да ги различава от ментетата.

Друг въпрос касаещ "окупацията" на този клуб от "диктатори" и "проф Всезнайковци - теоретици" е ..... дейността на модите в клуба. По-точната дума е "бездейноста"..... Има една приказка: "Мълчанието е знак за съгласие!"
В клуба бе измътен с адски родилни мъки един инфантилен и недоносен Правилник оставящ много вратички за злоупотреби и свободно тълкуване от страна на модите. И какво? Уж "Клуб Йога" а всъщност ТУК Е ЗАБРАНЕНО ДА СЕ ГОВОРИ ЗА ЖИВ ГУРУ. Това, което аз пишех бе нападано систематически, бях оплюван и поругаван - без модите да приложат санкции с/у нападателите - тяхни лични приятели. Тук е забранено да се говори за това че ЙОГА означава Единение с Бога. Нищо, че от векове по целия свят това е неоспорим факт. Тук може да се говори свободно за.... Хата-йога и разни теории и догатки. Нищо повече. Основни положения касаещи Йога като явление СА ИЗОПАЧАВАНИ СИСТЕМАТИЧЕСКИ И ВНИМАНИЕТО НА ВСИЧКИ Е НАСОЧВАНО ВЪВ ВСЯКАКВИ ПОГРЕШНИ "псевдонаучни" НАПРАВЛЕНИЯ. За това работеше като обсебен от 300 дяволи Юли Тенекиджиев - самопризвал се за "Брахман" и Имаго - носител на разни титли и абсолютен Дървен Философ които е на светлинни години далеч от СебеРеализацията или Просветлението.
Добре дошъл в този клуб е най-отявленият враг и анти-йога Black Wolf който систематически задръства клуба със спам и интриги. Dirt Vader, който е атеист-материалист и не е пуснал НИТО ЕДНА ТЕМА по тематиката за последните 2 год. Но е винаги нащрек да нападне и оплюе мен и всеки, който не е на неговото крайно примитивно ниско интелектуално /тоя е неграмотен/ психическо и духовно ниво.


Погледнато от най-земна гледна точка:

В този клуб НЕ СА ГАРАНТИРАНИ ДЕМОКРАТИЧНИТЕ ПРАВА НА ВСЕКИГО ДА ИЗКАЗВА СВОИ МНЕНИЯ И ВИЖДАНИЯ ..... ДОРИ КОГАТО СА СВЪРЗАНИ ТЯСНО С ТЕМАТИКАТА НА КЛУБА. Всеки от приближените на модите може да те нападне оплюе и отвъргне безнаказано. Но ти нямаш право да се защитиш сам. Защото модите не защитават твоите демократични права в клуба.


Радвам се че мислиш логично и разумно и ми харесват твоите изказвания.





П.П. Ако този мой постинг не бъде санкциониран..... ще бъде чудо невиждано....





Тема Re: Истина и измислицинови [re: lnsider!]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано13.03.07 20:29



Това, което казваш носи само тъга.

Виж, дойдох в този клуб, за да потърся някои отговори, без да съм сигурна дали ще ги намеря. И не става дума само за това в какъв ред се правят асаните. Както отговорих на друг "колега" - колкото повече информация трупаш, толкова по-малко знаеш. И в един момент започваш да отсяваш същественото. То и за златотърсачите важи - за да намерят зрънце злато пресяват тонове пясък.

Не е лошо да си чел книжки, дали са две или повече, няма значение. Важното е да мислиш върху тях и да се опитваш да разбираш какво ли пък иска да ти каже другият? Какво знае повече от теб, какво ново е открил? Фанатизъм е, когато си прочел една единствена книга и я приемаш за абсолютна и неотменима истина. И не само това - отказваш дори да се замислиш, когато на ума ти се предложи нещо ново. Впрочем това с книжките е само метафора. Пуснах цитати от злощастния Кроули, защото очаквах, че "класиците" са добре познати тук. Очаквах дискусия върху нещо нестандартно и наистина "поглед отстрани", а вместо това получих ругатни и клишета от типа "черна магия" и обвинения в окултизъм - мамма миа!

Уви, очевидно на йогите нищо човешко не им е чуждо - тщестлавие, суета, самовлюбеност. За тяхно най-голямо разочарование познавам хора, които не изповядват никаква религия и дори считат себе си за атеисти и живеят много повече според божиите закони от тези, които претендират да бъдат Учители. Един такъв човек беше баща ми, лека му пръст. До последния си дъх не вярваше, ни в отвъдното, ни в Бога, ни в прераждането. А през целия си живот правеше добро - ей така заради себе си, обичаше. Надявам се, че е на по-хубаво място сега. Слава богу, има много такива хора, не са чули нито за яма, нито за десетте божи заповеди, нито имат претенциите за "живи пророци", нито за просветени. Но носят искрата на божията любов.

Аз лично, за себе си, без да налагам мнение, смятам, че това е същността на йога. Не буквално, а в смисъла на "единението, съюза". Пътечките са различни, "превозните средства" - също, пътят е един. Някои по интуиция разпознават "знаците по пътя"; други като мен си помагат с географски карти, които никога не са точни; трети задават въпроси на странниците, които срещат; четвърти вървят само направо и обикновено бъркат посоката. Най-смешни са тези, с които вървиш рамо до рамо по един и същи път, но те смятат, че държат "вярната посока", а ти - не.

"Вижте всички, възможно е НА ПРАКТИКА да се постигне тъй желаният от всички вътрешен Мир, Радост, Изпълненост със Светлина и Блаженство, за които говорят всички древни писания от.... сътворението на света до днес". Да, напълно съм съгласна с теб и това е, което всички търсим - вътрешния мир. И всеки има различен начин. А да се отрича начина, по който другият търси не води до нищо добро и най-вече те отдалечава от целта.

Ама, ти що им се връзваш толкова? Я си свиркай! На няколко пъти повдигах въпроса за смеха и май въобще не ме разбраха. С риск да си навлека гнева на някой "спецове" по санскрит, дето не си правят труда да погледнат в речник и викат "такова животно нЕма", се напънах и преведох "учебната мантра" - това е моят начин - за да запомня, трябва да разбера. Надявам се, няма да прозвучи като хвалба, но говоря свободно няколко езика, а освен това два древни, та не ми беше особен проблем. Та "Sahanaa vavatu..." е нещо като "Gaudeamus igitur": Нека Бог ни закриля всички, докато учим да се ЗАБАВЛЯВАМЕ, да работим с ентусиазъм, да победим мрака в умовете си с блясъка на истината, ДА НЕ ИЗПИТВАМЕ ОМРАЗА И ДА НЕ ВРАЖДУВАМЕ помежду си, мир." Това, което исках да кажа е, че "просвещението" и "просветлението" трябва да носят удоволствие и радост, смях. Французите имат страхотна дума "esprit', която означава хем "чувство за хумор", хем "дух". Ама не в смисъла на "душа", а именно "дух" - spiritus sanctus. Защото именно, където има смях, няма страх. И именно затова всяка религия отрича смешното, губи й се основната фунция да плаши с Бога и съответно да налага готови морални постулати и сляпа вяра-фанатизъм. Според Аристотел, дано и него не обяват за "черен маг", човекът се отличава от животното именно, защото се смее и това е божията искра в него. А да успееш да се смееш, не да се надсмиваш, на всякакви фанатични глупости и най-вече да се смееш на себе си е една от пътечките, за които говорим.

И на теб - с усмивка - приятна вечер!



Тема Re: Имам въпросинови [re: prathalmakalpika]  
Автор elzet_bg (непознат )
Публикувано13.03.07 21:18



http://bg-ayp.dir.bg/MainDirectory.html



Тема Re: Истина и измислицинови [re: prathalmakalpika]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано13.03.07 22:00



1. Ти пишеш:

Сигурна съм, че текстовете за йога от него ги виждаш за първи път, за книжката не беше и чувал. Да не говорим, че Кроули ти беше познат като "черен маг", а че е практикувал йога толкова дълго разбра от мен.

Щом си сигурна в това, значи просто ТИ СЕ ИСКА да се чувстваш сигурна за неща , за които просто НЯМА КАК да си сигурна.

От доста години ми е известно, че Кроули освен с ритуална и сексуална магия се е занимавал и с йога и дори е написал книга на тази тема. Наистина досега не знаех точно колко дълго Кроули е практикувал йога + дрога, но благодарение на теб вече знам.

Преглеждал съм му книгата по йога в книжарницата, но не сметнах, че си заслужава да я купувам.



Не ми е известно в никоя йога енциклопедия или друг труд на тази тема, някой дори да споменава за Кроули като йог и автор на книга по йога.

Не аз смятам Кроули за черен маг, а той твърди, че е такъв и много хора именно затова и го харесват. Според него още майка му заявила, че именно той е Звярът от Апокалипсиса, свързан с числото 666.

Впрочем книга на тема Илюстрована гоетия на Алистър Кроули. Сексуална евокация излезе в български превод още през 2003 г.



Ето и едно мнение за нея:

Архим. доц. Павел Стефанов <p.stefanov@shu-bg.net> -Теология, Шуменски университет

Преподавам история и теория на сектите и си купих книгата от професионален интерес. Оказа се наръчник за извикване на демони, всеки от които е придружен от съответния му портрет. Кроули с прякор "Звяра", който е бил сексуално извратен и наркоман, е напнисал нелепа книга. Жалко за глупаците, които й вярват, а не търсят истината в християнството.




Алистър Кроули




Бафомет




2. Ти пишеш:

Освен това, не мога да разбера как може сляпо да приемаш Кришнамурти - един последовател на Блаватска, а въобще да не се замисляш, не казвам да харесваш, върху думите на друг последовател - че те са черпили от един и същи извор.

Кришнамурти никога не бил "последовател на Блаватска".

Елена Блаватска (1831-1891) и Джиду Кришнамурти (1895-1986) никога не са се срещали по очевидни причини. Кришнамурти не само никога не е чел съчиненията на Блаватска, но не е изпитвал никакъв интерес към подобен род окултна схоластика.

Провалът на теософската операция "Месия" убедително показва, че окултната фантастика до добро не води.

Кришнамурти става тази забележителна личност, която познаваме не благодарение на Блаватска и нейните ученици и последователи, а по-скоро въпреки тях.

3. Ти пишеш:

Извинявай, ама ми приличаш на онзи православен свещеник, който иска през 21 първи век да забрани аборта, защото така пише в свещените книги и никой няма право да ги тълкува, дори след 2000 години. Остава само да ми кажеш, че не можеш да разговаряш с жени, защото нямат душа и са създадени от ребро. Между другото, ако ти се явиш пред този свещеник, направо ще те обяви за изчадие адово, защото практикуваш йога.

Съжалявам, че не можеш да направиш връзката между окултизъм, християнство, йога и т.н. Че той предишният папа влезе в джамия и каза, че "Бог е един". Ти да не би да очакваш да живеем като индусите преди хиляда години?


Много интересно... Единственото, което се осмелих да кажа до сега, е че:

1. не одобрявам Алистър Кроули по причини, поради което огромната част от цивилизованите хора също не го одобряват;

2. смятам правенето на спиритични сеанси за опасно и противопоказно (по този въпрос има абсолютен консенсус между всички по-сериозни традиции, дори и бившият супермедиум Блаватска е на това мнение);

3. смятам жаждата за сдобиване с окултни сили за крайно опасна и нямаща нищо общо със стремежа към духовно Пробуждане.

И както гледам заради това съм анатемосан като мракобес, абсолютен враг на абортите (?), който вероятно дори не вярва, че жените имат души и иска да живеем като индусите преди хиляда години!!!

Много толерантни и сериозни критики!

Искам само да отбележа, че преди 1000 години индусите са били доста по-малко и са живеели не зле, но това е друг въпрос...

Що се касае до душите на жените - моята е лесна. Като будист аз смятам, че нито те, нито мъжете имат души.

3. Ти пишеш:

теософите участват в спиритически сеанси

Спиритичните сеанси се правят, за да се свържат живите с умрелите.

Теософията категорично осъжда тази форма на общуване с преминалите отвъд наши близки.

Ако ми кажеш, откъде знаеш, че теософите участват в спиритични сеанси, ще ти бъда много благодарен

И обърни внимание - аз НИКОГА не съм се опитвал да налагам нито на теб, нито на когото и да е друг тук "морални правила"!

Но не обичам на бялото да се казва черно и на черното - бяло.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Имам въпросинови [re: elzet_bg]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано13.03.07 22:02



Много интересен адрес - разглеждала съм го и преди, сега ще прочета подробно.
Много се чудя дали да не постна тук урок №2 /под номер 11 съответно/ за йога и религия.
Смятам, че ще ме наръфат, както орлите са кълвали черния дроб на Прометей.



Малко off - никът ми е редактиран - няма вече л-то. Обаче и старият профил остана някак си, съществувам и по двата начина, та затова обръщам внимание.



Тема Re: Истина и измислицинови [re: Aлekc]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано13.03.07 22:52



1. Радвам се, че си прегледал http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=10669 . Полезно е да се ползва интернет, но е по-полезно да се четат и самите книжки. Само не мога да разбера как хем от мен си научил, че Кроули е практикувал йога, хем си виждал, че даже и преглеждал книгата му в книжарницата. Ако беше я отгърнал даже, щеше да знаеш, че е бил "йогин" - това го пише на заглавната страница. Пък и въпросът въобще не е в Кроули и теософите, а в начина ти на мислене. Това да раздаваш присъди от последна инстанция - този е такъв, а онзи онакъв противоречи не само на йога, но и на обикновената интелигентност. Въобще не ме интересува какво е казала майка му, нито пък какво смятат съветските учени. Всяка интересна личност е оплювана и хвалена. Може да е бил самият сатана, по-важно е какво е написал. А то е нетрадиционно и ново, съответно има място и за това мнение. Това се опитвам да ти кажа.

2. Никога не съм твърдяла, че Кришнамурти се е срещал с Блаватска. Различните ордени, включително и този, за който пишеш произлизат от теософското общество и са преки наследници на познанията му, колкото и да се отричат от това. Ти да не смяташ, че Кришнамурти щеше да "прогледне" толкоз лесно, ако си беше останал на село в Индия и не беше попивал всички знания, които ти наричаш "окултна фантастика". Караш ме да се повтарям - за да намериш златна прашинка, трябва да пресееш тонове пясък. За да отхвърлиш "организацията" като ненужна, трябва първо да си се подпирал на нея като патерица, за да се научиш да ходиш.

3. Не съм те карала да харесваш Кроули, а просто да прочетеш спокойно какво е написал. Нито пък аз съм му ревностна почитателка, както ме набеди. Признавам, че и думичка не съм чела от него за "сексуалната магия", не отричам, че има такава книга, не ми е попадала, нито ще я търся. Не съм участвала в спиритически сеанси и не знам колко са "разрушителни". Много интересно ти откъде черпиш това категорично мнение. Трябва или лично да си участвал, или да познаваш адски много спиритисти и техния опит. Аз не мога да се ангажирам с позиция. Верно, познавам Астор, който също се титулува "маг" и прави фокуси - трябва да го питам обаче познава ли Сатаната, че току виж...

4. Не съм те анатемосвала, будалках те. Обаче като ти прочетох мненията в темата за абортите, май ще настоявам на казаното. Ако изповядваш будизма сериозно, няма да си толкова краен и самовлюбен. Какво ще кажеш примерно за третата степен на Средния път: "правилно слово: въздържане от лъжа, злословие, обиди, ненужно бъбрене". Или за това:"Будизмът не допуска обожествяването на Буда, нито му отрежда друга роля, освен тази на пример за подражание, защото и най-простият човек може да постигне нирвана със собствени усилия. Защото ако Буда посочва пътя, то би трябвало всеки сам да го поеме. САМ!" - цитатът е от "Увод в индийската философия".

5. "смятам жаждата за сдобиване с окултни сили за крайно опасна и нямаща нищо общо със стремежа към духовно Пробуждане". Предполагам не възразяваш срещу Йоги Рамачарака като автор. Горещо ти препръчвам "14 урока по философия на йога и източен окултизъм" - точно за окултизъм става въпрос, но явно аз и ти не влагаме в тази дума едно и също значение

6. "Искам само да отбележа, че преди 1000 години индусите са били доста по-малко и са живеели не зле, но това е друг въпрос..." Бе не знам как са живели, не съм била там или поне не помня. Ако трябваше сляпо да ги следваме сега, всички европейци щяха да ходят в сарита, а не индусите - костюми. Просто всичко се развива и променя, ученията и религиите също. Да настояваш фанатично на постулати отпреди 1000 години, без да отчиташ прогреса на цивилизацията е нелепо.

7. За теб не знам, ама аз си имам Душа. Сигурна съм в това. Понякога се караме помежду си, ама в повечето случаи се спогаждаме с Душата ми.

Айде, бъди здрав!



Тема Re: Истина и измислицинови [re: prathamakalpika]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано14.03.07 01:44



Поздравления!

Отговорът ти е на ниво.



1. Не искам да се занимавам повече с Кроули. И Хитлер е казал доста умни и верни неща, дори е бил талантлив художник и пълен вегетарианец, ама и с него не ми се занимава... Нали може?!

2. Тъй като на млади години четох доста теософска литература (книги и периодика), случаят с Кришнамурти ми е познат в подробности. Затова когато говоря за "окултна фантастика", аз много добре знам какво имам предвид.

3. Не мога да разбера само какво толкова си се закачила за този отречен от всички духовни традиции спиритизъм? Със същия успех можеше да ме попиташ защо съм противник на вземането на наркотици?

По твоята логика, ако аз нямам сериозен личен опит с наркотиците и не познавам адски много наркомани и техния опит, аз нямам морално право да се изказвам дори против наркотиците!

4. Ако смяташ, че абортите са нещо добро и препоръчително, кажи ми за да знам!

Спирам дотук. Не се съмнявам, че има имаш голяма Душа.

И затова ми се иска да завърша с твоите думи:

Понякога се караме помежду си, ама в повечето случаи се спогаждаме с Душата ми.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Истина и измислицинови [re: Aлekc]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано14.03.07 08:20



Благодаря ти за умерения тон. Надявам се, че няма да прозвучи като заяждане, нито искам да мислиш, че защитавам някого. Преди да приключим спора се - да изясним нещо за спиритизма.

Имам чувството, че си представяш спиритистите нещо като баба Ванга. А това е доста далече от истината.

Спиритизъм идва от spiritus - дух и е наука?система? за общуване с духове. Включително и на умрелите, но не само и основно. Един спиритичен сеанс може да върви в две посоки - викане на духове, защото преди да общуваш, трябва все пак да ги поканиш и обратно - опити за излизане от тялото. Духове на умрели се викат може би най-често, особено на близки хора. Смята се, че те ще са по-отзивчиви - така де, ако медиумът повика баба си, така да се каже е "с връзки". По същата причина по-често се призовават Бафомет и други подобни "изчадия", защото поради комплекс, хората се считат някак по-близо до тези създания, отколкото до Бога. Чела съм и за опити да бъдат призовавани и ангели, и архангели, и сефироти. Бог и Сатаната не ги безпокоят, явно на вратата им е пишело "don`t disturb".
Медиумът е човек, който е посредник и е "по средата" между единия и другия свят и може в определен момент да прониква и в двата. Нещо като преводач.

Е, сега с ръка на сърцето ми кажи, това не ти ли звучи познато. Примерно, като медитираш, къде си? Не си ли и ти "по средата" между горе и долу, между няколко светове? Ами т.нар. "излизане от тялото" - не правят ли йогите нещо подобно? Нима Питията в Делфи, допитвайки се до боговете не е извършвала "спиритически сеанс"? Нима общуването с ангелите в Библията не е общуване с духовете?

Така че ако не подхождаш толкова предубедено, ще намериш връзката.
Колкото до наркотиците - никога не съм опитвала. Но пък медицината много добре е описала какво се случва с един наркоман. Какво става по време на един "спиритически сеанс", разбира се, ако не става дума за обикновена шарлатания, никой не може да ти каже със сигурност. Първо, наистина ли идва "някой" и ако да - точно кой е. Ти можеш да си мислиш, че е баба ти, ама дали е тя наистина, не е ясно. Ти можеш да си мислиш, че си бил в други светове по време на "пътуването си", но дали не става въпрос за развинтена фантазия?

Та общо взето, оттам и противоречивите мнения. Не съм останала с впечатлението, че абсолютно всички смятат спиритизма за нещо отрицателно. Даже се учудвам къде толкова разгорещено е бил порицаван. По-скоро дискусията върви по посока "истина" или "измислица". Моето мнение е, че в повечето случаи или е ставало въпрос за шарлатани и ловки фокуси, или пък за обикновени хвалби. Никой медиум няма да си признае, че всъщност има добре развито въображение. Това според мен е и случаят с Кроули - претенциите му за "маг" и то черен е някаква "шега" и "поза" към съвременниците, в която сам е вярвал - може би! Нормално е човек като него, който цял живот е изучавал различните философски системи - вкл. християнството, вкл. египетските мистерии, вкл. йога, вкл. кабала да смята, че знае повече от другите и че има достъп до "по-висшите" селения. В писанията му това "намигане" ясно се забелязва. Но пък между, всички алабализми, има и безценен принос в изследването и "разчитането" на "знаци", оставени от древните учения, вкл. и йога и забравени от съвременниците му.
Пък и магията не е нищо повече от "работа със съзнанието", опит на нематериалното да влияе и променя материалното. Имай предвид и това, че т.нар. "обожествяване" на демоните и злите сили в този исторически период е било и своеобразен "протест" срещу закостенелите догми на католическата църква. Между другото, появата на Теософското общество преди това и всички нови "учения", както и отварянето към източната култура е израз на същия този протест - опит да се съединят постиженията на духовното с постиженията на науката.

Нищо ново под слънцето. Историята познава много такива моменти. Духовното изпреварва цивилизацията и сме свидетели на много общества "напреднали" в езотеричните знания и живеещи като диваци, после пък цивилизацията се развива по-бързо от духовното, а съответната институция - в случая църквата никак не може да даде отговор на случващото се и човекът започва ново търсене. И т.н., и т.н.

Както виждаш, нещата не са едностранчиви. Спиритизмът е поредният опит на човечеството да общува с по-висшите сфери. Че е имало крайности и залитания - безспорно. Но къде ги няма? Да не би монасите, полудяващи от самобичуване да нямат същото разрушително поведение?

Пак повтарям - не подхождай предубедено към каквото и да било. Преди да отречеш или похвалиш, изучи задълбочено. Не че след това ще си съставиш категорично мнение....

Хайде приятен ден, че досадихме на останалите с тия локуми.





Тема Спиритизъм и спиритуализъмнови [re: prathamakalpika]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано14.03.07 10:41



Ама ти наистина направи от спиритизма манджа с грозде!

Спиритизмът е научен хит в края на 19 и началото на 20 век. Тогава нашумява изследването на така наречената материализация на духове на починали хора. С това се занимават видни учени като Уилям Крукс, Шарл Рише (този май беше дори Нобелов лауреат).

Крукс изследва материализацията на духа на Кети Кинг с най-различни уреди. Това е толкова широко обсъждано, че дори Фридрих Енгелс посвещава на Крукс и изследванията му няколко страница в своя "Анти-Дюринг".

Но критиката на материалистите е безобидна - това е ловко шарлатанство и толкова, твърдят те.

Много по-остра е критиката на определен кръг окултисти, които се опитват да покажат пътя към Вечната светлина.

Те изрично предупреждават, че чрез спиритичните сеанси хората съвсем не се свързват с любимите си умрели, а с определени нисши невидими същества, които смучат като пиявици жизнената енергия на лековерните хора и им поднасят обратно взетата от самите тях информация.

Един сериозен медиум отслабва с около 1-2 килограма след спиритичен сеанс с пълна или частична материализация на мъртвец, и телесната му температура рязко пада. Повечето известни медиуми от това време са завършили с пълна психофизическа деградация на личността. Елена Блаватска, самата бивш много надарен спиритичен медиум, по-късно като теософ, също е писала доста за опасностите на спиритизма.

В книгите на известният теософски ясновидец и личен ученик на Елена Блаватска - Чарлз Ледбитър- има доста неща на тази тема. Доста негови книги са се появили в български превод през първата четвърт на 20 век и съм ги чел. Впрочем именно ясновидецът Ледбитър е човекът открил и предложил едно обикновено на вид индийско момче (Кришнамурти) за "проводник на бъдещия миров Учител".

Ето например какво Ледбитър ни препоръчва да направим , ако пред нас внезапно се появи привидение на мъртвец - най-често наш близък (цитирам по памет):

"Най-напред не се плашете. Явно починалият иска да ви съобщи нещо много важно и появата му пред вас му коства голяма загуба на енергия. По-добре му кажете: Този начин за общуване е противоестествен и нежелателен. Предлагам ви, като си легна тази нощ и заспя, да ми се явите насън и ми кажете, това което искате - ще бъда изцяло на ваше разположение."

В книгата си "Невидимите помагачи" Ледбитър разказва за една специална група теософи, които по време на дълбок сън се отделят от физическото си тяло, и след това в астралното си тяло активно помагат в отвъдния свят на току-що починали от катастрофа хора да дойдат на себе си и да разберат къде са се озовали.

Това ми звучеше много романтично и интересно. Но нещо напоследък нищо вече не се чува за нови подобни групи. Защо ли?

Стремежът на човек да общува вътрешно със светли сили няма абсолютно нищо общо със спиритизма и със спиритичните сеанси.

И най-често се нарича спиритуализъм.

У нас единствено православни автори по понятни причини съвсем преднамерено смесват тези две коренно различни сфери на опит:

Библията и теософският спиритизъм и окултизъм



Не ми се искаше да демонстрирам тук познанията си от ранната ми младост, но какво да се прави, добре е все пак да си малко по-нащрек към спиритизма и окултните сили.

Лично аз съм участвал само един единствен път като студент, и то съвсем случайно, в относително безобиден спиритичен сеанс посред бял ден (още Крукс експериментално е доказал, че светлината изобщо не пречи на духовете). Колежките ми искаха да извикат духовете на бабите си, за да ги разпитат за едно-друго и в частност дали ще си вземат изпита утре.

Книгата с ключа се въртеше чинно и починалата баба на колежката ми Радка отговаряше на зададените и въпроси. Аз стоях край двете момичета, които извършваха свещенодействието с ключа и книгата (да - наляво, не - на дясно) и гледах на шоуто с ирония, защото знаех, че въртенето на книгата се обяснява елементарно с несъзнателни трептения в пръстите (който е работил с махало, знае какво имам предвид).

Внезапно усетих, сякаш нещо много мрачно и гадно се появи в стаята. Макар и невидимо, бих казал, че е лайняно-кафеникаво (по-късно имах подобно усещане от една стара противна, но много жизнена жена, за която по-късно един много известен и днес личен ученик на Дънов ми каза, че била опасен вампир "във всякакъв смисъл на думата").

Инстинктивно се "заключих" (едва после узнах, че това е правилната форма на самозащита при подобни случаи) и започнах мислено много активно да гоня духа (или това нещо, което беше се появило в стаята).

След малко атмосферата се изчисти и за мое удивление книгата спря да се върти. Двете момичета също се изненадаха, но факт - книгата отказваше да се върти и си стоеше кротко. Накрая те решиха, че бабата на Радка си е отишла и Елена извика своята баба...

Едва след като всичко приключи и си тръгнахме, аз споделих с Радка, че това, с което си е общувала, едва ли е било любимата и баба и ми се е наложило да я изгоня. Момичето ми се нацупи - кой ми бил дал право да гоня баба и!

По-късно един лектор по Диамат ни обясняваше как всички спиритични сеанси са пълна шарлатания и ние не бива да се занимаваме с подобни глупости.

Когато ни даде думата за въпроси и изказвания, аз го подкрепих. Казах, че и аз също съм против спиритичните сеанси и дори веднъж успешно съм изгонил един дух от подобен сеанс.

Лекторът направо побесня от тази моя коварна "подкрепа"

Надявам се, че тази кратка разходка из света на спиритизма ти е била, ако не полезна, то поне интересна.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Спиритизъм и спиритуализъмнови [re: Aлekc]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано14.03.07 13:24



Не съм направила манджа с грозде, а се опитах с думи прости да обясня какво правят или се опитват да правят спиритистите. Ти имаш предвид конкретен исторически период "в края на 19 и началото на 20 век".

Пак говорим за различни неща, макар че написаното от теб не противоречи на написаното от мен по никакъв начин.

А хора, които се занимават със спиритични сеанси има и сега - 2 века
по-късно, макар че се назовават по най-различни начини. Имало е и преди "общуващи" с духове, просто имената са били различни. Пак те питам - какво смяташ, че е правила Питията в Делфи, докато е "разговаряла" с боговете? Била съм там - много впечатлително място. Освен предсказанията, въпросната Пития от време на време е призовавала, "енвокирала" нещо, което е смятала за бог Аполон. Това е исторически доказан факт, а не догадки.

Какво е било това нещо, никой не знае. Пак ще повторя, че какво точно се явява при провеждане на подобни сеанси, ако не са от вида "фокус", и ако "нещо" въобще се явява, дали е "висше" или "низше", дали е осъзнато "същество" изобщо и т.н. са въпроси, на които всеки отговаря, според собсствения си опит.

Ти пишеш за медиуми, които свалят по 1-2 кг на сеанс. За медиуми, които твърдят, че идват "низши" сили и енергии, които "смучат като пиявици". Аз пък съм чела за хора, които смятат, че след подобен сеанс са получили прозрение свише и са придобили свръхестествени сили. Да не говорим за споменатата баба Ванга, която си беше вид медиум - поне казваше, че общува с мъртвите - не съм чула да е отслабвала с няколко кила.

Мисълта ми беше - опитай се да отделиш същественото от подробностите. Зрънцето от плявата. Ти ми разказваш за спиритизма през 19 век като явление. Аз ти говоря са самия "акт на повикване". Той е същественият, а не какво име ще му дадеш.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.