Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:22 24.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Осъзнаване на Цялосттанови [re: vitaminko]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано12.03.07 18:40



Витаминко, би ли си преместил нихилизма и подигравките в някой друг клуб?



Тема Re: Имам въпроси [re: prathalmakalpika]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано12.03.07 20:16



1. По коя ученическа линия идва тази програма? Свами Шивананда има много ученици и те като цяло имат различни подходи и даже възгледи.


Класическата система е разпространена на Запад от ученика му - Свами Девананда. Като цяло по нея се води и Венцеслав Евтимов.
Учителят на моят учител също беше ученик на Свами Шивананда, но практикуваше по друга система, основно медитация, бандхи, мудри и някои ключови асани.
Общо взето има различни варианти и е хубаво да поговориш с преподавателката си малко повечко. Може би тя има нещо предвид, като се води по тази система.

2. От горе надоло имах предвид, друго. Става дума от аджна към муладхара чакра, или от епифизата и хипофизата към долната част на корема. Не мисля, че трябва да се започва от прав, седнал и накрая легнал. Ако трябва да съм честен, към сериозните асани не отнасям тези в изправено положение. За мен лично те са допълващи и имат повече отношение към общата физическа култура, докато основните асани засягат ключови моменти.

3. Основният комплекс на Класическата система е полусвещ, свещ, риба, рало, главоколянна, кобра, скакалец, лък, странична извивка, паун, триъгълник. Първите шест са ключови асани и е добре да бъдат практикувани всеки ден като базов комплекс. Извън тях може да се направят няколко комплекса, за различните части на тялото и да се добавят в програмата, като се сменят. Например в понеделник комплекс за групата падма, вторник- за гръбначният стълб и т.н. Самите комплекси търпят развитие и промяна.
Освен това, най- подходящо е сутрин да се отделя време за основният комплекс, а привечер за допълнителният, които се сменя.

Ако имаш възможност да наблюдаваш изгрева или залеза, мога да предложа нещо по въпроса. Доктор Чаушев май така и не сложи очила до самото напускане на тялото на 85 години. Твърдеше, че го дължи на редовната тратака в слънцето по време на изгрев.

4. Както казах, поговорете си с учителката. По правило, след заниманията по йога се пие чай с групата, надявам се и при вас да е така.

В началото на заниманията би трябвало да се наблегне на физическата култура, а в дълбочината и същността на практиката се навлиза с времето и е индивидуален процес. Освен това е и непрекъснат, защото йога е безкрайна и винаги има още нещо за осъзнаване в практиката.



Тема Re: Имам въпроси [re: huanji]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано12.03.07 21:00



1. Ами, доколкото съм чела, наистина почти цялата западна система идва от Шивананда, но не знам точно по линията на кой ученик. Ще я питам, но явно с Евтимов са от една и съща школа, защото непрекъснато ни го препоръчва и много го тачи. Явно има и разлики - при нас първо са асаните, после пранаяма, после йога нидра или медитация. Очистителните процедури - в къщи. Бандхи въобще не сме правили, доколкото аз знам какво е това. Мудрите - заедно с асаните. Напоследък - и мантри по малко.

2. Явно в момента се занимаваме повече с "обща физическа култура", отколкото с асани - гимнастика, както ти казах. Вероятно за да могат всички да си изравнят нивото. Въпреки че в йога всичко се нарича "асани" - и най-елементарните пози, а асаните били над 3000. До чакрите още не сме стигнали.

3. В различните източници обаче има различни "препоръчителни" комплекси. Едни са при Евтимов, други при Чопра, трети при Йоги Рамачарака, ако се разровиш из интернет - колкото училища, толкова и варианти. Все пак наистина основните асани са около 15-тина, но в различни комбинации ги препоръчват. Като не ме мързи толкова, ще "публикувам" поне няколко.

4. Чай не пием, но си говорим. Само че, както казах нивото на хората е много различно - не само физически. Та разговорите са на доста елементарно ниво, за да ги разберат всички. Няма лошо, ама за половината "курсисти" е крайно недостатъчно.

И само една скоба. Ходих веднъж преди 2-3 години с една приятелка на курс при Евтимов. Отказах се след първия път, тя след втория. Той започва с толкова трудни неща уж за "начинаещите", че приятелката ми каза "йогата не е за мен" и въобще не помисли повече. Е, аз след цели две години се осмелих. Така че "златната среда" очевидно е по-правилният подход - всичко постепенно,



Тема Re: Самоосъзнаване на Пракритинови [re: lmago]  
Автор Coorhagen*Willendorf (thinkin' of it)
Публикувано12.03.07 21:20



Съгласен съм че в Санкхя, Пуруша стои някак толкова пасивно, че чак изглежда нелепо излишен, в Самкхя Йога добре си е казано. Но все пак Пуруша е нужен като модел по който да се формира пракрити защото без него тя е безформена субстанция, имам предвид преди свързването им. Тоест без пуруша, пракрити е нищо изпълнено с потенцял, с пуруша обаче, тя става свят и личност в света.

Да се твърди че съществува само пракрити без пуруша би било равнозначно да приемем будисткия хинаянистки нихилизъм (не помня на коя школа беше), където се твърди че след деполяризацията на дхармите на практикуващия, той престава да съществуа заедно с тях.
Разбира се, погледнато прагматично, самкхя е на пътя да се окаже материалистична доктрина, но все пак не стига дотам. Пуруша си остава причината за света, а пракрити просто огледало на оглеждащия се пуруша. Разбира се дилемата защо пракрити отразява посредствено пуруша ще си бъде предъвквана винаги.....но c'est la vie.




Тема Re: Пратхаманови [re: prathalmakalpika]  
Автор lmago (йоговед)
Публикувано12.03.07 21:21



Пратхама е една дума, а не две, така че паразитното л няма място в нея по силата на никакви сандхи. Иначе, ако трябва да бъдем точни, пратхамакалпика означава не начинаещ, а първопригоден, в смисъл на най-подходящ. Точният човек.

Наставките ни- (потвърждение, подсилване на значението) и ниХ- (отрицание, лишеност) са доста различни и не трябва да се смесват. Нияма е подсилена яма, както нибандха (закрепостяване) е подсилена бандха (свързване).

За яма и нияма социалното и личното са точно в обратно отношение. Яма е социалната норма, а нияма е индивидуалното правило, свеждането на обществения идеал до личностен императив.

* * *

::

Тема Re: Имам въпросинови [re: prathalmakalpika]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано12.03.07 21:35



1. На мен ми прилича на Бихарската школа, но тя ще каже.



Ако провеждате упражненията вечерно време, е редно първо да са асаните и след тях пранаяма. Сутрин е обратното.

Бандхи са - Удияна бандха, Муладхара бандха, Жаландхара бандха, Трая бандха. Предполагам са споменавани на заниманията.

Към очистителните практики в известен смисъл спадат и кабалабати и бхастрика. Макар да имат и други аспекти.

2. Нормално е при един разнороден курс критериите да са според най- последните. Моят подход е, че всеки може да направи повечето асани, като е важно да са вярно изпълнени, а максималното огъване не е задължително. Всеки изпълнява според собствените си възможности и за него асаната е изпълнена. И другото, предпочитам малките групи, за да се сплоти колектива и да си помагат един на друг. Ако нещо е трудно на някого, подкрепата на десет човека не е без значение. Докато само една подигравка би направила безкрайни поразии. Така, че влез в положение на другите. По- сложните изпълнения можеш да правиш в къщи. И без това заниманията в група са само за сверяване на часовника.

За чакрите нещата стоят така, истинската работа е подсъзнателна, т.е. всичко трябва да се съдържа в системата. Йога е постулат и нещата са казани точно и кратко. Те са изследвани в практиката от хилядолетия и са установени някои правила, за които ние вече дори не знаем защо са така. Или поне за повечето. Както почти всички философии, същината е загубена във времето и до нас са достигнали само някои правила. Като пример се сещам за християнските пости. Те са 40 дни, защото за това време в тялото става обмен на клетките, т.е. това е биологичен цикъл. Освен това, при смяната на храната предизвикваща киселинна реакция в организма с такава, предизвикваща алкална се сменя жизнената среда на повечето болестотворни микроби. Както казваше доктор Чаушев, чрез поста измиваш паничката на организма. Но това е забравено през вековете и само дните на постовете са останали. В йога пък не се препоръчва гладуването, поради наличието на очистителни практики и без това алкална диета. Е, който не спазва, може да гладува.
Та така, ситемите в Йога са останали като постулати и те съдържат доста голямо и обобщено знание, и по- важното действат от самосебе си. Стига само да им се даде възможност.

3. Има безброи варианти. Само в крия-йога знам няколко различни системи, преподавани от различни учители - Шибендо Лахири, Свами Джанакананда, Маршал Говиндан, Сахаров. Същото е положението и в останалите системи.
В заглавната тема има нужда от качване на линкове. Ако подготвиш интересни неща, може да ги кача.
Също така е време да въведем и различните школи с време на занимания и всякакви други подробности. Така, че не е лошо да дадеш инфо за твоята предавателка, къде, кога и колко струва.

4. Освен, самостоятелно да си поприказваш с нея. Разбира се, че всеки се интересува от различни неща и няма как да се говори на куп.

Както казах по- горе, важното е правилното изпълнение, а не завършената поза. При толкова хора, Венци няма как да обърне внимание на всеки, затова акцентира на правилното изпълнение, което показва. Мисля, че няма проблем да го посещаваш и сега. Хем, накрая на въпросите, ще имаш и какво конкретно да попиташ. За да можеш да зададеш конкретни въпроси, е нужно първо да потренираш за да се улегнат нещата. Което би трябвало вече да си направила.



Тема Re: Пратхаманови [re: lmago]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано12.03.07 21:43



Че къде твърдя, че са две думи?
Колкото до значението:

prathamakalpika m. beginner
praathalmakalpika m. beginner
според Sanskrit dictionary for spoken sanskrit

1 prathamakalpika m. a term applied to a Yogi1 just commencing his course
2 prAthamakalpika {prathama-kalpa}) being (anything) first of all or in the strictest sense of the word ; m. a student who is a beginner
това пък според Cologne Digital Sanskrit

prathamakalpika (p. 185) [ prâthama-kalpika ] a. being something in the strictest sense of the term; m. beginner, tyro in study.
според Practical Sanskrit dictionary

kalp-ika, a. (î) based on or pro duced by will or imagination
според същия речник

Тъй като форма с "л" се среща само на едно място, допускам, че може да става дума за печатна грешка и в твоя чест отивам да си редактирам профила.



Тема Re: Пратхаманови [re: prathalmakalpika]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано12.03.07 21:54



Мисля, че Имаго разбира от санскрит.





Тема Re: Имам въпросинови [re: huanji]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано12.03.07 22:35



1. Сега като ми казваш, май го спомена съвсем в началото. Говореше за "интегрална йога" и като че ли спомена, че това е Бихар-йога. Не съм сигурна - непременно ще я питам

2. Въобще не става дума за подигравки - напротив - никой не гледа другия и тя непрекъснато повтаря, че това не е състезание и всеки прави, каквото може. Проблемът е, че групата наистина е много, много разнородна. Онзи ден например, дойде едно девойче на около 18 години, което беше тренирало художествена гимнастика, за което всички помислихме, че е доста напреднала. Оказа се, че е от съседната група - даже по-начинаеща от нас. Но - гъвкави стави, добра мускулатура, младост. Не го казвам в лошия смисъл, но може би е добре в групите все пак да има някакъв предварителен подбор - чисто физически. Някои постигат за месеци това, което други си го могат от самото начало. Напълно им влизам в положението на другите - ти да не мислиш, че аз съм от най-гъвкавите. Просто в един момент аз преча на някого да премине по-нататък, някой друг пък на мен ми пречи и т.н. Не знам това как може да стане в началото, но пък може би трябва да се направи някакво разделение по-натам. Макар че по-натам ще ти разкажа за една приятелка, която пета година практикува йога в Щатите и на "физическо" ниво целият им курс е горе-долу като в началото - нямало смисъл да се прекалява - целта е тялото да е здраво и добре развито, а не "да си качваш краката на ушите".

3. За правилата си абсолютно прав. Много е трудно да се отделят исторически сложените постулати от истинския смисъл, който е влаган в тях. И според мен е тъпо да се настоява на нещо, което определено е било вярно в определен момент и по определени причини, защото се изпада в ненужен фанатизъм. Примерът ти с постите - те са имали и стопански смисъл, а също така и здравословен. През коледните пости например - животните се угояват през този период и основна е растителната храна. През великденските - месото се е посвършило, а и организмът трябва да се разтовари от зимното ядене на "тлъсто" и обездвижването. Всички "мистични" причини са привнесени допълнително, защото в онези времена "измиването на паничката" е нямало как да го обясниш на простолюдието. Най-смешното е, че в православния календар има и дни, в които задължително се яде тлъсто месо и се пие червено вино - например след коледните пости и захранването - на Ивановден. Така че Църквата е направила съвсем мъдро разпределение. Но трябва да се осъвременява - много внимателно. Нямаш представа колко мои приятели постят стриктно напоследък, както и аз самата от 6 години насам. Причините обаче съвсем не са религиозни, а "очистване на паничката". Някак удобно е обаче да спазваме месеците, определени от календара - иначе изглежда ни в клин, ни в ръкав.
Между другото, всички в къщи практикуват жала-нети, кунджала и лагу шанкхапракшалана без въобще да се занимават с йога. Просто веднъж седмично - пълно очистване и много добре се чувстват. Ето ти още едно осъвременяване на полезни знания.

4. Ще ти дам някои линкове - чакай само да разбера как се слагат, че съм начинаеща и в нета. Другите неща, които са от книжките - ще ги напиша - не са толкова дълги.

5. Сега като влязох да проверя адреса за курсовете - прав си, Бихар йога е. Адресът е www.yoga.bg. Съжалявам, че не мога да сложа линк. Специално в София, където съм аз, курсове има на най-различни места, от понеделник до събота и всеки може да открие удобен за себе си адрес и час. За цената - 5 или 6 лв, зависи къде ходиш. Има 5 нива - първите две траят по около 3 месеца, 3-то и 4-то не знам, а петото ниво е постоянно - т.е. ходиш си по веднъж седмично да си "сверяваш часовника" с колегите. Ако някой иска да продължи по-нататък, трябва му индивидуален учител - личен гуру.



Тема Re: Пратхама [re: lmago]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано12.03.07 23:15



"За яма и нияма социалното и личното са точно в обратно отношение. Яма е социалната норма, а нияма е индивидуалното правило, свеждането на обществения идеал до личностен императив" - за това си прав, защото аз съм обърнала нещата, но това не променя особено смисъла на казаното. Пак повтарям - цитирам, а не споря - не се чувствам достатъчно веща по въпроса.

Ето ти част от Кроули:

За "яма"

"От осемте клона на Йога "яма" най-лесно се подава на дефиниране и съответства доста точно на нашата дума "контрол". Ако ви кажа, че някои го превеждат като "моралност", вероятно ще изпаднете в ужас от подобна проява на безмозъчна низост на човешката природа. Думата "контрол" тук не е много различна от думата "задръжка", в смисъла в който я използват биолозите....Абсурдно е да се твърди, че е "правилно" хлорът да се свързва ентусиазирано с водорода, а неохотно с кислорода. Не можем да кажем, че лакътят е непокорен като не се движи във всички посоки....

Следователно, няма да се изненадаме, ако открием, че съвършено простия термин "яма" или контрол е бил лишен от всякакъв смисъл посредством погрешната и злонамерена изобретателност на благочестивите индуси. Те интерпретират думата "контрол" като осъзнато спазване на определени предписания. Под категорията "яма" попадат голям брой забрани, които вероятно са твърде необходими за типа хора, които Учителят има предвид, но са безмислено извисени до универсални правила. Всички знаят, че за евреите и мохамеданите свинското е забранена храна. Това няма нищо общо с "яма", нито с някаква абстрактна справедливост. Дължи се на факта, че свинското в източните страни е било заразено с трихина, и хората умирали. Било безмислено да уведомяват диваците за този факт. Те, все едно, биха нарушили това санитарно разпореждане, когато ги обземе глад. Съветът трябвало да се превърне в универсално правило, подкрепено от авторитета на религиозна санкция. Те не били достатъчно умни да повярват в трихинозата, но се страхували от Йехова и Йеханум.

Точно по същия начин от правилата на "яма" научаваме, че онзи, който иска да стане йогин "трябва да бъде твърд в неприемането на дарове", което означава, че ако някой ви предложи цигара или глътка вода, трябва да отхвърлите неговия коварен план за сближаване. Подобни абсурди са довели до презрението на йога като наука...

От друга страна има най-различни полезни правила, които никога не биха хрумнали на някой учител по йога - защото тези учители не са и сънували условията, при които живеят хората днес. На Буда или на Патанджали, или на Мансур ел-Халадж никога не им е хрумвало да съветват учениците си да не се упражняват в даден апартамент, ако съседите са пуснали радиото.

Резултатът от всичко това е, че вие, които сте хора на място, ще бъдете абсолютно възхитени, когато ви кажа да изхвърлите всички правила и да откриете свои собствени..."




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.