Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:58 12.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Истина и измислицинови [re: prathamakalpika]  
Автор lnsider! (пробуден)
Публикувано14.03.07 15:32



Ако трябва да се отговори с една дума на въпроса:
- Какво прави всеки индивид от населението на света, без изключение?
Правилният отговор ще бъде:
- Търси!
Няма човек, който да не търси..... Бог-Творец е създал човека и сложил един "чип" в съзнанието му: "Търси и докато не Ме откриеш, докато не откриеш Истинското Себе си не спирай!" И човека още от бебешката количка е почнал ..... да търси. Дор до гроба. С търсенето няма проблеми - то действа. По-важен е Въпросът:
- Какво търсиш? и Къде го търсиш?
Някои в търсенето си отидоха чак на луната и Марс и продължават да търсят. Други търсят в дълбините на океаните. Трети търсят по върховете на планините или под земята...... Няма човек, който да не търси ежедневно и ежеминутно. Някои търсят "под вола теле". Най-печалният факт е, че....... човека е забравил КАКВО ТРЯБВА ДА ТЪРСИ. Защо "трябва"? Защото всъщност ИМА ЕДНО ЕДИНСТВЕНО НЕЩО, КОЕТО АКО ЧОВЕК ГО НАМЕРИ - ЩЕ НАМЕРИ ИСТИНСКИ ТРАЕН МИР, ВЪТРЕШНО ЗАДОВОЛСТВО И ИЗПЪЛНЕНОСТ, ЩАСТИЕ И РАДОСТ.
А човека е така създаден, че по дизайн не се задоволява с мъките и страданията и празнотата отвътре. Не зная дори мазохистите дали са устроени по-иначе.... Не вярвам.
В процеса на търсенето човек се лута и налучква.... Пада, става, наранява се, оправя се и ... пак търси. Търси Истината. Търси Щастието. Дори без да го осъзнава. В процеса на търсенето човек се сблъсква с безброй изживявания. Някои от тях му харесват страхотно и се привързва към тях. Какво има в тези екстремни спортове, които напоследък се развихриха и добиха невероятна популярност по света. Да излетиш с един сноуборд на..... 10 м. над земята, да направиш няколко салта и да кацнеш жив и здрав? Или с един мотоциклет да "подхвръкнеш" високо и във въздуха да се пуснеш от него и правиш разни фигури и после пак да го яхнеш и кацнеш на земята невредим..... и мн. други т.н. "спортове" при които живота ти е на косъм от смъртта. Бънджи? Какво е това? Къде е кефа? Отговорът е прост и ясен:
- В тези мигове на косъм от смъртта умът спира да работи и човек изживява една временна нирвана-блаженство за няколко секунди.....
Човешкият ум е гарантирано този, който управлява живота на човека и на цялото човечество... Гуру Цар УМ. "Ум умува, ум царува, ум патки пасе" ама върши и много други поразии на природата и на хората. В него има саморазрушителни сили, които ако не се овладеят и вземат под контрол - просто унищоват и рушат поголовно. Вижте войните по света! Кой ги води? Гуру Цар УМ ги води.
Хората от най-дълбока древност са открили тези прости истини и месии са идвали отново и отново за да повторят същите неща.
"Истината е скрита зад плътната завеса на мислите! Ако умът спре своята бясна дейност - Тя блясва с цялото си Величие пред човека!" Просто и ясно, нали? Cега възниква следният въпрос:
- Как да постигна това спиране на ума?
И хората са пробвали какво ли не през вековете. Пост, молитви, изолация от света, мантри, бичуване на тялото, алкохол, наркотици, спиритически сеанси, вампиризъм, пробиване на челото със свредел - за да си отвориш третото око и какво ли не?
Виж този биокомп УМ е създаден с точно определени функции и предназначение - да ни помага да функционираме в света. Той има строго определени задачи - като го питаме нещо да ни дава отговори. Каквото и да го питаме - той отговаря. Сега! Отговорите се получават като той "бръква в хард диска" на вече програмираните файлове в паметта и вади.... Ако имаш малко файлове в твоя "хард диск" - умът ти ще се затруднява да ти дава отговори и ще си измисля свои отговори. Но - отговор трябва да има на всяка цена. Вижте децата! В тяхният "хард диск" няма много файлове и те дават невероятни отговори на най-простите за възрастните хора въпроси. И това ни забавлява и им се радваме на наивноста. С годините човек трупа ЖО /жизнен опит/ и впечатления и съответно хард диска му се зарежда постоянно с нови и нови файлове..... И както казват човек "помъдрява". Но едно нещо трябва всички да разберат, схванат и асимилират -
ЧОВЕШКИЯТ УМ НЕ Е СЪЗДАДЕН И НЯМА СПОСОБНОСТА ДА ОТГОВОРИ НА СЛЕДНИТЕ ВЪПРОСИ: КОЙ СЪМ АЗ? и КОЙ Е БОГ? КАКЪВ Е СМИСЪЛЪТ НА МОЕТО СЪЩЕСТВУВАНИЕ?
Той биокомпът Ум просто не е създаден по дизайн да отговори на тези най-жизнени и основни въпроси! И съответно ще намерим всичките менте-отговори за смисъла на живота...... Вашите баби и роднини ще ви кажат:
- Смисълът на живота е да страдаш!
- Смисълът на живота е да се задомиш и създадеш семейство!
- Смисълът на живота е да се възпроизведеш. Да направиш деца и да им се посветиш и отгледаш за да станат "хора" !
- Смисълът на живота е да се изучиш и направиш успешна кариера!
- Смисълът на живота е да направиш пари и вдигнеш къща в която наследниците ти да живеят и се възпроизвежда твоят род.
И т.н. и т.н. Добре, това е в което вярват хората по света и робуват на тези "смисъли - ментета". Защото никой не е станал щастлив от постигането на тези цели. Никой, ама никой! Може би временно, за кратко време. Всичко останало е ЧИСТО ВНУШЕНИЕ !
- Щастлив ли съм аз? питаш ти
И Гуру Цар УМ отговаря веднага:
- Разбира се, че си щастлив! Виж колко неща си постигнал. И семейство си създал и къща вдигна и кариерата ти върви добре и всичко е О.К.

Но нещо в тебе, един тих гласец ти казва:
- Не. Не е това, което ще те направи щастлив наистина и трайно. Продължавай да търсиш !!!

Човек търси ОТГОВОРЪТ! Гуру Цар Ум отговаря:
- Истината е в ....алкохола. В дрогата. В спиритизма. Потърси духовете на умрелите - те знаят къде да търсиш. Викай духове и ги питай! И човек се вързва - А, наистина как не съм се сетил/а. Я да потърся духовете на умрелите и да ги питам как да открия Истината за Себе си.

Хей, а кой ви заблуди, че като умре човек и с това получава СебеРеализацията и открива Истината? Душите на умрелите може би отиват в един друг свят и прекарват в пълен покой преди да се преродят в друго тяло и да продължат еволюцията си и търсенето на Себе си. Може би, може би..... Откъде-накъде те ще знаят отговора да Основните въпроси за живота.
На други Гуру Цар УМ им повелява:
- Истината за Себе си е във ....вампиризма.

Заблуди, измами, залитания и попадане в трапове и клопки..... от които много често е абсурд да се измъкнеш до края на живота си.

Тогава?

Тогава Висшата Сила създала Вселената и човека изпраща на света свои Посланници-Месии. Това са Реализирани Души. Такива души, които са еволюирали с много прераждания и са овладели ума си и силите на Мая - Голямата Илюзия. На тях тези сили не действуват. Те идват и са проводници или Инструмент на Божията Воля и Промисъл и имат една едничка цел и задача: ДА ПОМОГНАТ НА ОНЕЗИ ДУШИ, КОИТО СА ГОТОВИ ЗА СЛЕДНАТА КРАЧКА - ПРОСВЕТЛЕНИЕТО ИЛИ СЕБЕРЕАЛИЗАЦИЯТА. Кой е готов? Едва ли са много тези, които наистина са готови.
Тогава?
Тези Месии подготвят хората, за да получат Посвещението и тогава дават Ключът към Истината и направляват и асистират човека в новият му Път докато процесът на Осъзнаването се извърши успешно.

БЕЗ ТЯХНАТА ПОМОЩ И СЪДЕЙСТВИЕ НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА ПОСТИГНЕ СЕБЕРЕАЛИЗАЦИЯТА.


Макар че през вековете милиони са се опитвали и опитвали..... и опитват и днес.

- Нямам нужда от помощници и Гуру! заявяват те и..... се борят със зъби нокти против Месиите, наричайки ги с всякакви обидни имена..... Но ако ги попиташ:
-Добре де като си толкова сигурен, че можеш и сам - за толкова години опити постигна ли СебеРеализацията? Постигна ли този траен вътрешен Мир и Блаженство? Овладя ли, взе ли юздите на своя ум в ръцете си, можеш ли да го спираш по свое желания и да потъваш в Света на Вечната Радост и Блаженство?
Отговорите, които ще изфабикува тяхният Гуру Цар Ум могат да бъдат всякакви.... но не и искренни и верни.


Сократ и много преди него са казали:

"Това, което търсите отвънв света - е вътре във вас!"

А Прем Рават добавя:
"И ако искате да го откриете - аз мога да ви помогна!"


Нещо неясно? Нещо сложно? Нещо неразбрано?














Тема Re: Истина и измислицинови [re: lnsider!]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано14.03.07 16:16



Нищо неясно, нито неразбрано. Много близо си до моите мисли.

Благодаря ти особено за това:

"- Как да постигна това спиране на ума?
И хората са пробвали какво ли не през вековете. Пост, молитви, изолация от света, мантри, бичуване на тялото, алкохол, наркотици, спиритически сеанси, вампиризъм, пробиване на челото със свредел - за да си отвориш третото око и какво ли не?"

Ей това елементарно нещо се опитвам да обясня от три дни. Вървим по един и същи път, превозните средства са различни. И независимо дали ние сме ги избрали или те са избрали нас, все не успяваме да стигнем дотам, накъдето сме тръгнали.


И за това:

"- Нямам нужда от помощници и Гуру! заявяват те и..... се борят със зъби нокти против Месиите, наричайки ги с всякакви обидни имена..... Но ако ги попиташ:
-Добре де като си толкова сигурен, че можеш и сам - за толкова години опити постигна ли СебеРеализацията? Постигна ли този траен вътрешен Мир и Блаженство? Овладя ли, взе ли юздите на своя ум в ръцете си, можеш ли да го спираш по свое желания и да потъваш в Света на Вечната Радост и Блаженство?
Отговорите, които ще изфабикува тяхният Гуру Цар Ум могат да бъдат всякакви.... но не и искренни и верни"

Човек, който казва, че може сам, лъже. Човек, който казва, че получава от други, това което е у него и не може сам, също лъже. Търсенето е и навътре, и навън. Не може да еволюира нещо само по себе си - просто няма с какво да се сравни. Птицата еволюира спрямо рибата, бозайникът - спрямо птицата, човекът - спрямо животното, Душата - спрямо земните мисли и емоции, "просветената" Душа спрямо други Души и т.н., а процесът е безкраен. Неизменен и самодостатъчен може да бъде само Бог, но и в това се съмнявам, че е точно така.





Тема Re: Спиритизъм и спиритуализъмнови [re: prathamakalpika]  
Автор elzet_bg (непознат )
Публикувано14.03.07 17:55



Били сте в Делфи. А до родното Перперикон били ли сте? Тук са се извършвали същите мистерии.





Тема Re: Спиритизъм и спиритуализъмнови [re: prathamakalpika]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано14.03.07 20:22



Вдигам ръце от теб!



Ти пишеш за медиуми, които свалят по 1-2 кг на сеанс. За медиуми, които твърдят, че идват "низши" сили и енергии, които "смучат като пиявици". Аз пък съм чела за хора, които смятат, че след подобен сеанс са получили прозрение свише и са придобили свръхестествени сили. Да не говорим за споменатата баба Ванга, която си беше вид медиум - поне казваше, че общува с мъртвите - не съм чула да е отслабвала с няколко кила.

Не знам от йога колко разбираш, ама от спиритизъм и спиритични сеанси и понятие си нямаш!

Аз ти обяснявам, че медиумите успешно са материализирали за сметка на жизнената си енергия изцяло или само частично МЪРТЪВЦИ. Ако искаш можеш да ги пипнеш, ако искаш да им кажеш здрасти или да им премериш пулса и т.н.
И именно тези материализации са били изследвани от видни учени като Уилям Крукс и Шарл Рише с помощта на научна апаратура.

А ти ме питаш защо баба Ванга не отслабвала от разговорите си с мъртъвци.

Ами най-малкото защото не ги е материализирала.

Да сравняваш жрицата на бог Аполон с редови спиритист е същото каквото да сравняваш истински йог с панаирджийски фокусник.

Това, че се смяташ за начинаеща ме радва - имаш достатъчно време да понатрупаш опит в тези сложни материи.

Но когато започнеш да поучаваш хора като мен, които години наред са проучвали например теософията, какво и как трябва да мислят за нея, ми става направо весело.

Нямам против да изразяваш твоите мнения по всички въпроси, свързани с йога, окултизма, спиритизма и т.н., но все пак не забравяй, че ние живеем в демократично общество!

И поради това всеки, който не е съгласен с твоето мнение по даден въпрос има правото да подложи изказаните от теб мнения на такава критика, каквато намери за добре.

Както и ти имаш пълно право да обявиш другия за фанатик, ретрограден елемент, човек с хипертрофирано его и т.н.

Както казват: "Която мома не иска да я щипят, да не се хваща на хорото!"

Нищо лично, просто такива са правилата на всяка свободна дискусия!

Но пък ти обещавам, че ако се справиш добре с даден проблем или тема, аз първи ще те поздравя и приветствам!

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Спиритизъм и спиритуализъмнови [re: Aлekc]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано14.03.07 21:43



"Нямам против да изразяваш твоите мнения по всички въпроси, свързани с йога, окултизма, спиритизма и т.н., но все пак не забравяй, че ние живеем в демократично общество!

И поради това всеки, който не е съгласен с твоето мнение по даден въпрос има правото да подложи изказаните от теб мнения на такава критика, каквато намери за добре."



Това важи в много по-голяма степен за теб, Алекс. Именно ти не признаваш чуждо мнение. И дори не се опитваш да вникнеш в това, което ти се казва. Въобще не говоря за моята тема. Слушаш само собствения си глас и се опиваш от него. Както написах на друго място - сам се питаш и сам си отговаряш и получаваш само отговора, който ти се иска да получиш.
Аз поне признавам, че съм "начинаеща", а ти се считаш за всезнаещ Гуру. Търсиш сламката в чуждото око, а не виждаш гредата в твоето.

Ако прочетеш само мненията си на първа страница в различните теми, може би сам ще разбереш колко са противоречиви. Ама едва ли ще го направиш...просто не си способен на това. Много си демократичен, но си за абсолютната забрана на аборта - пример. Адски се интересуваш от кабала, но един от най-големите кабалисти е "сатана", а дори не си прочел и един ред от него... от друга страна си прочел всичките му книги...ама не знаеш, че е практикувал йога...просто друг пример...

Аз не искам да поучавам никого, ти се опитваш да поучаваш всички. Ти разбираш и от йога, и от кабала, и от спиритизъм, и от питии, и от древни религии, и то демокрация....ти знаеш абсолютната истина за Кришнамурти, за Блаватска, за теософските общества, и за окултизма и... и....въобще за всичко...
И всъщност само цитираш зле прочетени и погрешно разбрани изречения "оттук" - "оттам". Ти дори не можеш да допуснеш не че някой знае повече от тебе, а че просто мисли по-различно. Не можеш да водиш дори елементарен, нормален разговор без да размахаш пръст някому. И въобще не мисли, че лично съм се засегнала и че имам предвид себе си - четох различни теми, в които участваш.

Ти си най-великият Гуру, ти си последната инстанция, която има абсолютното право да отсъди:
"Но пък ти обещавам, че ако се справиш добре с даден проблем или тема, аз първи ще те поздравя и приветствам"

Да "се справя"? С какво точно? С такива като тебе? Защо си въобразяваш, че очаквам "поздравления", "приветствия" или одобрение точно от теб?
Ами, светът е пълен с подобни самовлюбени "всезнайковци", изливащи собствените си комплекси върху другите. Не смятам, че аз съм човекът, който трябва да им направи "добро впечатление" или да се "справя" с техните липси.
НЕ ме интересува твоето мнение!

Знаеш ли, дори не мога да се ядосам на хора като тебе. Не мога дори да изпитам презрение. Мога само да ги съжалявам.
Ограничен умствен потенциал, заключен интелект, притъпена емоционалност, съчетана с мания за величие и непогрешимост. Какво по-жалко има от това нещастно човешко същество, проповядващо собствените си догми и ослепено от собственото си его? И още по-лошо - дълбоко вярващо само и единствено в тях. С други думи - елементарен егоцентричен самохвалко.

Впрочем, не се изненадвам. Както писах, светът е пълен с тебеподобни, които задоволяват дребните си амбиции с доминиране в някакъв си интернетски клуб.
Вероятно и ти получаваш някакви Уроци. Тъжното е, че едва ли го разбираш. Още по-тъжно е, че тук сте няколко такива и ще оставате все в по-голяма самота.

Нищо, говорете си, никому не пречите...

И още едно нещо: недей да злорадстваш, че си ме изгонил. Още не. Не си въобразявай и че си ме обидил или пък "налял" ум и разум в главата...

Ще си тръгна, когато аз реша. Не ти или който и да е друг. И защото...

Просто...взе да ми става скучно тук.





Тема Re: Кроулинови [re: prathalmakalpika]  
Автор lmago (йоговед)
Публикувано14.03.07 21:58



Има толкова критични съвременни текстове върху йога...

Навярно искате да кажете "безкритични". Единственото критично издание на Йога се нарича Йога-даршанам и е издадено през 1935 г. във Варанаси. Въпреки колосалните усилия на пандит Дхундхирадж Шастри в санскритския текст все още има грешки. Щом в критичните издания на пандитите има грешки, какво остава за свободните преразкази на светещи мизолози с оскъдни познания по санскрит.

Хубавото на критичните издания е, че накрая намирате един списък, който се нарича шуддхи-патра и в него пандитите си признават грешките.

P.S. Ако все още се интересувате от форум по санскрит, ето едно плахо българско начало:



И навярно ще ми простите наглостта, че се обръщам към събеседниците си на Ви.

* * *

::

Тема Re: Кроулинови [re: lmago]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано14.03.07 22:05



Нямах предвид точно такива текстове, но няма да Ви занимавам.

Благодаря за линка.
Ще го разгледам с интерес.

Учтивата форма е въпрос на конвенция, рядко срещана по форумите.
Щом я предпочитате, няма проблем.



Тема Re: Спиритизъм и спиритуализъмнови [re: prathamakalpika]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано14.03.07 22:45



Вие какво, да не делите нещо с Алекс.



Най- хубаво е кой, каквото знае да каже и да кара нататък.



Тема Re: Хайде да проверим:-))нови [re: prathamakalpika]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано14.03.07 23:05



1. Ти пишеш:

Много си демократичен, но си за абсолютната забрана на аборта - пример.

Абсолютна, опашата лъжа!

В това всеки, който пожелае може сам да се убеди - пуснал съм цели пет постинга в тази тема и никъде не съм казал нищо подобно. А и не бих могъл да го кажа, най-малкото защото не съм на това мнение.

2. Ти пишеш:

Адски се интересуваш от кабала, но един от най-големите кабалисти е "сатана", а дори не си прочел и един ред от него... от друга страна си прочел всичките му книги...ама не знаеш, че е практикувал йога...просто друг пример...

Твоят любим Кроули е толкова "голям кабалист", колкото и голям специалист по йога. Не ми е известен нито един истински еврейски (а не измислен) кабалист да го взема сериозно.

Никога не съм претендирал да познавам Кабала. Но и малкото, което знам за нея е предостатъчно за да знам, кое НЕ Е Кабала.



3. Ти пишеш:

Ти разбираш и от йога, и от кабала, и от спиритизъм, и от питии, и от древни религии, и то демокрация....ти знаеш абсолютната истина за Кришнамурти, за Блаватска, за теософските общества, и за окултизма и... и....въобще за всичко...

Че знам повече от теб за повечето от тези неща е ясно и на слепите. Все пак аз съм се занимавал с тях доста години, а ти едва ли си имала този шанс.

Разбирам от йога много по-малко от Хуанджи, Имаго, Брахман, Титикша, Дарт Вейдър, Дива Орхидея и редица други юзъри.

С кабала вече ти казах, не съм запознат, освен съвсем повърхностно.

За спиритизма знам повече, отколкото заслужава.

За Питиите знам единствено, че са всичко друго, но не и спиритични медиуми. Но точно това всички тук го знаят.

С някои древни религии съм добре запознат, с други не.

Блаватска не ми е любима тема, но виж за Кришнамурти и взаимотношенията му с Теософското общество бих могъл да напиша цяла книга.

4. Винаги досега аз съм се отнасял коректно към теб. Но както виждам, ти просто не понасяш критика:

Знаеш ли, дори не мога да се ядосам на хора като тебе. Не мога дори да изпитам презрение. Мога само да ги съжалявам.
Ограничен умствен потенциал, заключен интелект, притъпена емоционалност, съчетана с мания за величие и непогрешимост. Какво по-жалко има от това нещастно човешко същество, проповядващо собствените си догми и ослепено от собственото си его? И още по-лошо - дълбоко вярващо само и единствено в тях. С други думи - елементарен егоцентричен самохвалко.


Хайде сега, иди прочети какво пише в Правилника на клуба:

Всеки потребител на дира, може да пише във всяка тема и да прави теми стига да не използва обидни думи към други юзъри и да проявява враждебно или подигравателно отношение към някого от събеседиците си.

Бих се радвал да се опиташ да се съобразяваш занапред с този Правилник.

Все пак йога, дори според Кроули, започва с яма и нияма, нали?

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Спиритизъм и спиритуализъмнови [re: huanji]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано14.03.07 23:10



Ако обичаш, обясни точно това на Алекс: "Най- хубаво е кой, каквото знае да каже и да кара нататък".

Не вярвам да имаш успех. Той смята, че безпогрешно знае всичко, а другите - нищо. И е "зациклил" върху това от доста време, доколкото чета стари теми.

Впрочем, ти много по-добре го познаваш, няма какво да ти давам акъл точно аз.

Единствената претенция, която имам за себе си е, че съм "мислещо същество" и посетих този клуб, за да обменям именно "мисли", а не да бъда поучавана назидателно или да търся нечие одобрение.

Е...нямам какво да ти кажа....освен...
Не си го слагай на сърцето, huanji! Човешката глупост и безочието понякога те впечатляват, но не могат дори да те докоснат, камо ли да те уязвят.
И ти сам го знаеш...по-добре от мен.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.