Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:43 24.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Мантри и т.н. [re: KREDOR]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано08.03.07 00:44



Лека, лека и на тебе!
Дано да сънуваш колко прави 6х7.





Тема Re: Имам въпроси [re: prathalmakalpika]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано08.03.07 22:40



1. Не бих могъл да взема отношение относно последователността на упражненията, които правите на заниманията по йога. Не съм на ясно с тази система и затова. Аз разбирам от класическата система на Свами Шивананда и на базата на нейната последователност мога да говоря.
Е, имам понятие и от още няколко системи, но те са по- редки като цяло.

Слънчевият поздрав е класическа загрявка преди асаните. Тази практика е доста стара, вероятно много преди да са оформени асаните като отелно направление в йога. Има два начина за изпълнение - бавен и ритмичен. Мисля, че е според темперамента.

Ако ми кажеш кои асани са ти задължителни, бих могъл да предложа къде да ги вместиш според Класическата система. Всяка система в Йога, според мен би трябвало да касае отваряне на генетичният канал - сушумна, както и активиране на чакрите. Понеже в класическата йога, се работи в последователност от аджна(главата) към муладхара(опашната кост), то и асаните следват тази последователност. В известен смисъл, полезното при асаните е балансиране на енергията а това изисква определена поледователност. Но има различни системи и допускам, че може да са верни повечето, затова и може да се случат размествания в последователността.
Практикувал съм една система, която подхождаше по обратен ред и това е измежду редките случаи.

Не знам къде в Индия биха могли да ти съставят подобен комплекс. Някой друг трябва да помогне ако знае.

2. Моите учители бяха емпирици и ме учеха да наблюдавам нещата. Експериментирал съм, за да намеря някои зависимости при биоритмите. Например, ако си легна към 22.00 ч. , към 3.00-3.30 часа, може да се пробудя и съм се наспал. Тогава съм играл най- приятно, понеже тялото не е вдървено и навън е спокойна атмосферата. Около изгрева, се пада да направя релаксацията след комплекса и след нея, имам нужда от малко дрямка.
В 5.00 часа става по- трудно и тялото е малко по- вдървено.
От значение е и психологическият ефект, ако трябва да излизаш рано.
Има една закономерност - сутрин волята е силна, но тялото слабо, а вечер обратното.

Предполагам, че всеки се справя различно.


Най- добре е хората да са единомишленици и толерантни един към друг.

3. Страхът е дълбоко вкоренен в нас, това е естествено състояние. Може би не трябва да бързаш с медитацията. Накои хора, особенно жени, са предразположени към свърсетивни състояния, а те не са безобидни. Преди да се разпука черупката, семето трябва да е узряло. Иначе, психиката няма да издържи. Наблягай на по- земни практики, като осъзнаване на крайниците например. Изглежда лесно, но да осъзнаеш примерно първият милиметър от нокътя на палеца си не е толкова просто. Това също е метод да тренираш съзнанието си да задържа обект. Или да възпроизведеш сцена от ежедневието си. Да извикаш и задържиш всички подробности, изисква доста добра концентрация, а нейното трениране е важно. Просто всеки трябва да си избира практиките, така, че да не са прекалено радикални за моментното му състояние. Осъзнаването на страхът отнема време. Промяната в подсъзнателната реакция, пък още повече време.

4. Какво бих могъл да ти препоръчам, та ти знаеш повече от мен.
Моето притеснение никога не е било свързано с това, че знам малко, а факта, че един живот не стига да приложа на практика, дори малка част от това което знам. Сахаров имаше една разработка за еволюцията на идея и форма. Мисля, че тя може да се приложи като практика, теория.

Не знам къде можеш да учиш санскрит. Но предполагам, че ще се намери някой да каже.



Тема Re: Имам въпроси [re: prathalmakalpika]  
Автор lnsider! (пробуден)
Публикувано09.03.07 00:41



"Ами къде ги тези Учители, та още повече Пробудени. Надявам се да не прозвуча цинично, ама не само в йога, никъде ги няма - всеки продава нещо, включително и църквата"



Който търси - намира!



Тема Re: Имам въпросинови [re: huanji]  
Автор prathalmakalpika (начинаеща)
Публикувано09.03.07 14:47



1. Доколкото знам, ни учат точно по тази система - Свами Шивананда, но се страхувам, че нямаме основна "програма" от асани в смисъла, който ти влагаш. През първото ниво - около три месеца правехме по-скоро упражнения, отколкото асани или части от асани. Целта беше да ни покажат основни неща, пък и да се подготвим физически, защото в курса има и 20, и 50-годишни хора. Пр. елементи от слънчевия поздрав, пеперуда и полу-пеперуда като подготовка за лотос и т.н. Идеята беше всеки път да се прибавя по нещо ново, или пък предишното да се усложнява, докато всеки започне да прави нужната асана правилно. Сега обаче - второто ниво вече втори месец правим едно и също, за да го затвърдим, но тази "програма" също е далеч от основния комплекс асани, на която и да е система. Задължително се започва със ставни упражнения, следва слънчевия поздрав и дотук добре. После лягаме и - чакрападасана - въртене на краката за долните коремни мускули. После пак се изправяме - следва упражнение, в което клякаш и ставаш с ръце, подпъхнати под стъпалата - забравих му името. После - сядане и странична извивка и т.н. После - на колене - "полукамила", който може - "камила". Т.е. изобщо не са включени упражнения и асани за всички части на тялото, вкл. и вътрешните органи. На мен например, ми е необходимо укрепване на коремната мускулатура - слабо място. Е, има упражнение за долната част, но и малкото, което бях постигнала през първите месеци с "лодката" за горната, би изчезнало, ако не правех допълнителни усилия. На друг пък от курса слабото му място е гърба - освен страничната извивка няма нищо друго.

2. Навремето ходех при една "баба" на фитнес, но всъщност си беше един час гимнастика, както сега установявам с много елементи на йога. Тя казваше това, което и ти - че се върви отгоре надолу - от главата към краката. Първо упражненията или в случая асаните, при които си изправен, следват тези, които се изпълняват от колянна опора, после сядаш, после лягаш. Тук, както виждаш ту сме легнали, ту сме прави, ту сме клекнали без особена логика, поне за мен.

3. Трябва да призная, че аз спазвам "моята си логика". Асаните ми са в реда - отгоре надолу, а не в реда, който са дадени и освен тези в програмата, добавям и такива, които смятам, че са полезни за тялото ми - стави, мускули или проблеми с вътрешните органи. Гледам да ги редувам - в смисъл понеделник за корема - "лодка" и "чакрападасана", вторник пак за корема - нещо, което наричаме "мелене на брашно" - и за двете части мускули и т.н. Понякога правя и такива, които въобще не са ни преподавани - примерно обикновено завършвам със свещ - нямам проблем да стоя от 2 до 5 минути. Това между другото, е препоръка на учителката - за специфични мои заболявания е полезно.

4. Сега - може би аз избързвам. Вероятно и това е ниво е подготвително, защото пак повтарям, все още няма основна програма от асани, пък и не всички са еднакво физически подготвени. Учителката е изключително готина и разбрана и вероятно има нещо наум. Просто се допитвам, защото на мен определено натоварването не ми достига. Дето се вика, това което правя може да е и гимнастика, щом не спазвам логиката, а не асани, което не вреди. Но пък не е същото, доколкото знам



Тема Re: Единение [re: prathalmakalpika]  
Автор lmago (йоговед)
Публикувано10.03.07 09:09



Заблуда е да се смята, че йога е "единение, сливане, интеграция". Напротив - йога е разединение, разделяне на пуруша от пракрити, дезинтеграция на всички погрешни самоидентификации чрез самоконтрол (самадхана) и впрягане (от глагола юдж) на ума и сетивата (умът впрочем е също сетиво, антариндрия).

Що се отнася до обединението на джива и параматма, не може да има единение на неща, които са субстанциално единни и никога не са били реално разделени, освен в нашето невежество.

* * *

::

Тема Re: Пратхалма [re: lmago]  
Автор lmago (йоговед)
Публикувано10.03.07 09:11



Санскритската дума е пратхама (първи).

::

Тема Re: Осъзнаване на Цялостта [re: lmago]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано10.03.07 16:10



Разделението на, както пишеш "субстанциално единни" неща, е илюзия и тази илюзия се случва единствено в съзнанието, единствено в представите за реалността. Осъзнаването на тяхното единство е йога, всъщност може и да си прав единствено от гл.т. че единение на по принцип единни неща не е възможно, затова дори е по-точно да се каже: единство или осъзнаване на тяхното единство. Но е ясно за какво става дума, без значение дали се използва "свързване, единение" или "осъзнаване на единството"; "осъзнаване на Цялостта".

Става въпрос за свързване (или осъзнаване на връзката) на въплътеното съзнание с непроявеното, универсално съществуване, което също е съзнание и интелигентност. Да го определим съвсем просто. Или може да се каже също - на личния интелект с универсалната интелигентност.

Иначе не е точно използването на думата "разделяне, дезинтеграция" на " всички погрешни самоидентификации". Те не се "разединяват", а се осъзнават и по този начин спира тяхното доминиращо върху съзнанието влияние.

Относно "разделянето на Пуруша и Пракрити" - склонен съм да приема, че е налице един криво разбран дуализъм в Санкхя. Всъщност дуализъм няма. Пуруша (интелигентността, чистото съзнание) и Пракрити (енергията, материята, природата и т.н.) не са разделени, а са едно. Ако някои преводи на Санкхя твърдят друго, то те са грешни - не твърдя точно като преводи, а като разбиране на действителността.

Няма как всъщност да разделиш Пуруша от Пракрити. Интелигентността е естествено енергична и природата, енергията е естествено интелигентна. Двете са всъщност Едно и това е научен факт (възможен обект всъщност на науки като кибернетиката, физиката, химията и др.), отколкото философско-преводаческа интерпретация.



Тема Re: Единение [re: lmago]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано10.03.07 20:15



Що се отнася до обединението на джива и параматма, не може да има единение на неща, които са субстанциално единни и никога не са били реално разделени, освен в нашето невежество.

Във връзка с това ваше твърдение, с което съм напълно съгласен, ви моля да оцените по същество концепцията на родения в ислямска Испания “Султан на гностиците” Ибн Араби (1165–1240) за единството на битието (уахдат ал-уджуд), която някои съвременни западни изследователи определят като “екзистенциален монизъм”:

“Битието – пише Ибн Араби – е единствената реалност: ако погледнем на него от една гледна точка, ние ще го схванем като битието на материалния свят, ако обаче погледнем от друга – това е битието на самия Бог.

Допускането, че може да има “вечни” души е многобожие и илюзия. Според Ибн Араби, когато съзнанието на суфия се слива с изначалното Абсолютно съзнание, душата му не престава да съществува, просто защото тя, като отделно битие, никога не е съществувала."


Ние не можем да умрем, просто защото никога не сме се раждали.


Тема Re: Осъзнаване на Цялостта [re: бeзпътeн]  
Автор vitaminko ()
Публикувано10.03.07 23:28



Интеуигентността е част от пракрити. Пуруша няма, повтарям няма никакви, ама абсолютно никакви качества. Затова той не може да бъде нАучен факт. Нещо повече. Той въобще не може да бъде никакъв факт.





Тема Re: Осъзнаване на Цялостта [re: vitaminko]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано10.03.07 23:40



Факт е Единството на интелигентността, чистото съзнание (Пуруша) и енергията, материята (Пракрити).

Интелигентността не е нещо различно от чистото (необусловено) съзнание, в противен случай последното просто би се явявало една мъглява фикция, в която няма нищо реално. Интелигентността не е нещо разделено от съзнанието; всъщност под интелигентност се има предвид универсална интелигентност (проникваща абсолютно всичко във Вселената). И понеже интелигентността (Пуруша) прониква в енергията, материята (Пракрити), става ясно, че между двете (Пуруша и Пракрити) всъщност разделение няма.

От което пък следва, че всякакви интерпретации на Санкхя, че е "дуалистична", са грешни.

Редактирано от бeзпътeн на 10.03.07 23:46.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.