Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:05 27.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Какво означава "йога"?нови [re: lmago]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано28.11.06 13:54





Връзката между Йога и религия може да се обоснове етимологически. Religare означава свързвам. Подобно вторично значение има и глаголът самадхияте в санскрит, но в религиозен смисъл се употребява само в контекста на ишвара-пранидхана, пълната отдаденост на Ишвара, като средство за постигане на бързо освобождение. Иначе популярното значение на глагола юдж- (от който произлиза и Йога) като свързвам е достатъчно експлоатирано от индолозите, за да оправдае значението на Йога като връзка между индивидуалното Аз (Атман) и върховния Абсолют (Брахман).

Друг е въпросът, че професионалните индолози-философи, начело с Дасгупта, предпочитат парадигмата юдж-самадхи, както постъпва и самият Патанджали в Маха-бхашя. Затова и коментаторите на Йога-сутра определят йога като равна на самадхи.

Аз самият предпочитам да превеждам самадхи като медитация и съм обосновал този превод в първите 50 страници на Йога-даршана.

Самйога например е съединение, което предполага, че думата "йога" има коренното значение на единение. Затова ранните изследователи и преводачи на Йога са склонни да определят йога като съединение, например на Атмана с Брахмана. Етимологически това тълкуване идва от парадигмата "юджир", налична в Махабхашя на Патанджали.

Всички коментатори на Йога-сутра обаче са единодушни, че йога е синоним на самадхи и трябва да се тълкува не като съединение, а като медитация. Тази втора парадигма, застъпвана също и от професионалните индолози от ранга на Дасгупта, се нарича юдж-самадхау и е насочена против теософските изопачения на оригиналното учение на Йога.

Що се отнася до religare, думата означава свързване, връзване (на ръцете отзад, manus post tergum, или на Хектор зад колесницата на Ахил, Hector religatus ad currum Achillis), и най-важното за нас значение на religare като запрягане или впрягане.

Впрягане е и основното значение на думата "йога", отблясъци от което можем да открием и в българската дума "иго". Иго и йога са директно свързани в индоевропейския семантичен ареал.

всеки миг всичко започва и свършва

Тема Re: Какво означава "йога"?нови [re: lmago]  
Автор бeзпътeн (член)
Публикувано28.11.06 14:45



Имаго, не става въпрос колко докторски дисертации имаш, става въпрос за липсата на коректност при теб. Първо, твоите определения не съответстват на общо приетите (напр. тези дадени в Уикипедия) - ок, имаш право на собствено мнение. Но, второ, бъди така добър да пишеш - това е моето мнение, а не истината. Просто го споделяй като един възможен вариант, без нахално да го натрапваш като единственият възможен!

И не се крий зад титлите и дисертациите си, ако обичаш. Това, че имаш голяма докторска дисертация в България (да, в малката България, където поради липса на други като тебе, каквото и да им кажеш на останалите, няма кой да те коригира), не означава, че всички трябва да стоим със зяпнала уста и да приемаме всичко от теб за 100%.

Ами що за доктор си, когато дори определенията, които даваш, не съответстват на енциклопедичните... Аааа, моля не изтъквай факта, че си доктор за достатъчен аргумент. Хванах те на място - не знаеш нито какво е йога, нито какво е самадхи.

Според мен не заслужваш дори титлите си... Става ми противно от комплексирани даскалчета като тебе, които не само, че пишат и приказват глупости, но и са крайно нахални да ги натрапват на останалите!



Тема Re: Какво означава "йога"?нови [re: Drona]  
Автор бeзпътeн (член)
Публикувано28.11.06 14:54



Не го "нападам" заради "професионалните му ангажименти", а заради нахалството му - това, че Имаго е едно комплексирано старче, което с докторските си степени е тръгнало да натрапва на останалите идиотските си определения за йога и самадхи. Ами проверете в Уикипедия и ще видите, че там определенията за йога и самадхи са съвсем различни от имаговите (и за мен много по-близо до истината). След това може и да ви просветне малко какви идиоти се кичат с "нАучни" звания в България.

Срам, срам, срам.... за България и нейната "нАука"...



"Дали е прав или не .... в крайна сметка всеки тук има свое субективно мнение какво е йога ....ако не беше така - нямаше да водим дискусиите ...." - точно така, но да го каже същото и той, а не да ми изтъква аргументи, че бил единственият в България с втора докторска степен по индийска философия. Може би точно това, че е единственият тук, означава, че каквато и идиотия да изръси, в академичните среди няма кой да го коригира.

Точно Имаго е един от хората тук, на които им липсва най-малка коректност и етика в общуването. Гледа на всички пишещи от позицията на "д.ф.н.". Щом си във форум, ще общуваш с останалите като с равни - ако не можеш да дадеш качествени аргументи, не нахалствай с титлите си и т.н.



Тема Re: Какво означава "йога"?нови [re: lmago]  
Автор бeзпътeн (член)
Публикувано28.11.06 15:04



Това, което предлагам с тази тема, е да има свобода в интерпретацията на понятиято "йога". Свобода, която е налице в Индия и в целия свят. Затова и съществуват толкова различни школи и подходи към йога - защото има свобода.

Та след като дори в Индия - родната люлка на йога, не са отнели никога тази свобода в интерпретациите на йога, защо ти се опитваш тук, в някакъв форум, да узурпираш правото да проповядваш еднолично "що е йога". Това не смяташ ли, че е голямо нахалство и наглост от твоя страна?

Точно това се опитвам да кажа с тая тема - йога е дума, която всеки е свободен да интерпретира по различни начини (а не само по даскалско-идиотския, който предлагаш, извинявам се за определенията, ама не мога да се сдържа). Никой не трябва да натрапва на останалите какво е йога и да се изтъпанчва като най-голяма истина по въпроса. А ти правиш точно това. Поведението ти е неприемливо и некоректно спрямо останалите пишещи тук.



Тема Re: Какво означава "йога"?нови [re: бeзпътeн]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано28.11.06 15:19



Според мен реакцията на Имаго е реакция на професионалист - нещо като професионална деформация.

Когато пътувам в командировка ползвам кола с шофьор на фирмата. И всеки път шофьорът, а той е професионален шофьор, превръща пътуването в мъчение за мен защото той безкрайно се дразни от всички останали участници в движението - били леваци, не можели да карата, кой им е дал книжка. За моят колега шофирането е професия и призвание и не може да разбере, че за други е просто начин да стигнат от точка А до точка Б и нищо повече.

всеки миг всичко започва и свършва


Тема Re: Какво означава "йога"?нови [re: Drona]  
Автор бeзпътeн (член)
Публикувано28.11.06 15:29



Да, много добра аналогия даде. Има професионални шофьори, но и всеки обикновен човек може да бъде шофьор, при това не по-лош от "професионалните".

Все едно някой професионален шофьор да каже: "аз съм д.ш.н. (доктор на шофьорските науки), който знае най-добре как се кара и какво се прави с колата, прочел съм толкова книги за колите и шофирането, всички останали, които не са д.ш.н., не са достойни да комуникират с мен, единствено да приемат на доверие определенията ми". Звучи идиотско нали? Е, на Имаго позицията тук е същата...





Тема Re: Какво означава "йога"?нови [re: бeзпътeн]  
Автор Awaken (всепознат)
Публикувано28.11.06 15:45



Искам да те помоля като говориш за или др. "д.ф.н." Градинаров - или ИмаГо-ХичГоНема да използуваш учтивата форма "Вие". Иначе ще получиш следната инквизиция:

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да даунлодвате файлове


Както прави в своя атеистичен сайт нарекъл го за подигравка с вярващите "Вяра".

"Д.ф.н." без което не може да диша - нали на това си е посветил живота горкия.... означава:
Дървен Философ Невежа.

Он сичку знай!

Гаванката му е задръстена до козирката с догми, схващания, определения, термини и постановки......и ако седна да направя списък на всички нелепости и идиотщини, които е написал и набива в гаванките на хората в този клуб и неговия сайт....... ще ми отнеме цяла вечност.... защото са безкрайно много.

Словоблудец от класа. Не заслужава и капка внимание.

Йога НЕ Е ПРАЗНА ТЕОРИЯ И ТЕМА ЗА ВЕРБАЛЕН ОНАНИЗЪМ!!!

ЙОГА Е НЕЩО ПРАКТИЧЕСКО, ДЕЙСТВЕНО, ИСТИНСКО.

Празнословието от една идея към друга, от една интерпретация към друга, от една заблуда към друга - НЕ ВОДИ НИКЪДЕ.


ОТ ПУСТО - В ПРАЗНО !!!


Този дървен философ и книжна дървеница като Пишман Браман са най-видните "йога-чикиджии" или "йога чалгаджии" словоблудци в този клуб.



Това, което виждате тук е един животински вид преродил се за първи път в човешка форма. Атеист-материалист, анти-йога, анти-гуру и с най-примитивната възможна психика. Клуб "Йога" е окупиран от няколко броя от този тип. Доста прераждания трябва да се извършат, за да могат и те да се събудят за някаква духовност и йога и търсене на Истината.

Когато отвратените напуснат, кои ще останат? Отвратителните!

Тема Re: Какво означава "йога"?нови [re: бeзпътeн]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано28.11.06 15:56



За себе си съм нарекла това явление - "Синдромът Ам-Гъл".

Когато влагаме големи услия, време, енергия и т.н. в нещо то става "безценното ми" ..... и всеки, който посегне на нашето "безценно" или по някакъв начин умаловажи ценността на "безценното" е враг и подлежи едва ли не на унищожение.




всеки миг всичко започва и свършва

Тема Re: Какво означава "йога"?нови [re: Awaken]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано28.11.06 17:06



Бай Оро писа:
Он сичку знай!

Гаванката му е задръстена до козирката с догми, схващания, определения, термини и постановки......и ако седна да направя списък на всички нелепости и идиотщини, които е написал и набива в гаванките на хората в този клуб и неговия сайт....... ще ми отнеме цяла вечност.... защото са безкрайно много.


Ще допълня още че ТОЙ е безгрешен, той е спасителят на света, чудо на природата, всезнаещ и всеможещ, гений на гениите, може с едната си ръка да създаде света и с другата да го унищожи, и т.н и т.н.

Да ви е позната картинката за кой става дума? Прем Рават разбира се. Кой друг?

Бай Оро писа:

Искам да те помоля като говориш за или др. "д.ф.н." Градинаров - или ИмаГо-ХичГоНема да използуваш учтивата форма "Вие". Иначе ще получиш следната инквизиция:

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да даунлодвате файлове


Така е бай Оро, миришат ти краката за онзи форум. Трябва ти поне още 1000 прераждания за да достигнеш нивото да те допуснат във форум като този!

А иначе фактът, че ти се иска да ходиш във форума и не те пускат и че това е инквизиция за теб говори много добре!!! Значи вече има развитие в теб! Разбираш че има нещо ценно там, ама някък си не ти стига ръста да откъснеш ябълката. Късъбаджак си като Прем. Но не се притеснявай, нали вярваш в преражданията, другият живот може пък да ти излезе късмета и да ти дадат позволение за форума





Редактирано от Brahman_ на 28.11.06 17:18.



Тема Re: Какво означава "йога"?нови [re: Drona]  
Автор Awaken (всепознат)
Публикувано28.11.06 17:18



Един от многобройните аспекти на йога - и то от основните е:

Непривързаност!


Непривързаност към.....нищо.

Нито към вещи, нито към предмети, нито към хора, нито към животни и НИТО КЪМ ИДЕИ, СХВАЩАНИЯ, ВЯРВАНИЯ И КОНЦЕПЦИИ.

Защото това в което фанатично и сляпо вярваш днес...... утре можеш сам да квалифицираш като "пълна заблуда"......

Йога обаче "проповядва" непрестанен контакт и привързаност към Твоето Истинско Аз или Бог. /Истината, Вечноста, Твореца и др. думички за същото понятие/

Глутницата атеисти псевдо-йоги, философи и словоблудци в клуба и по света като Пишман Браман и ИмаГо-ХичГоНема са АДСКИ ПРИВЪРЗАНИ КЪМ СВОИТЕ ВЯРВАНИЯ, КОНЦЕПЦИИ, ДЕФИНИЦИИ И СТАНОВИЩА........ защото бидейки атеисти ТЕ НЕ ПРИЗНАВАТ НИ БОГ НИ БРАМАН НИ НИЩО ПО-ВИСШЕ ОТ СОБСТВЕНИТЕ СИ "ГУРУ ЦАР УМ" И ИНТЕЛЕКТ И НЕ МОГАТ ДА СЕ ПРИВЪРЖАТ КЪМ ДРУГО ОСВЕН КЪМ ИЛЮЗИИТЕ НА СВОИТЕ ВЯРВАНИЯ.


А природата не търпи празни пространства. Без някаква привързаност - не се живее......





Това, което виждате тук е един животински вид преродил се за първи път в човешка форма. Атеист-материалист, анти-йога, анти-гуру и с най-примитивната възможна психика. Клуб "Йога" е окупиран от няколко броя от този тип. Доста прераждания трябва да се извършат, за да могат и те да се събудят за някаква духовност и йога и търсене на Истината.

Когато отвратените напуснат, кои ще останат? Отвратителните!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.