Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:45 01.05.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
*Кратък преглед

Тема Законно ли е обвързването на  
Автор Linchpin (откровен)
Публикувано06.08.09 23:27



размера на работната заплата с "производствен план", оборот, печалба и т.н.
Редно ли е, ако печалбата на работодателя намалее с ХХ% получената разлика да бъде покрита от фонд "работна заплата", или най-малко да бъде обвързана с нея? А ако въпросният план бъде преизпълнен редно ли е част от средствата да се разпределят извън договорената заплата?
Ако "ДА"- къде точно в "Кодекс на труда" да погледна (чл.,ал.), защото не мога да отсея нищо конкретно по въпроса, т.е. не намирам подобни зависимости!
Благодаря предварително на отзовалите се!



Тема Re: Законно ли е обвързването нанови [re: Linchpin]  
Автор kick61 (непознат)
Публикувано07.08.09 16:40



Колкото и да е тъжно на повечето работодатели, това е незаконно, тъй като в трудовия договор се договаря твърда ставка на работната заплата, на базата на която твърда ставка работодателя заплаща и вноските за здравни и пенсионни осигуровки. Трудовият договор се декларира в НОИ. Удръжки от договореното в ттрудовия договор заплащане са възможни само след налагане на съответно административно наказание глоба (за което в отдел Човешки ресурси трябва да има съответната документация). Работодателя може да намали трудовото възнаграждение само след предоговаряне и подписване на анекс. Вижте си какво пише в трудовия договор. Всичко което е записано в него трябва да Ви бъде безпрекословно заплащано, ако нямате заповеди за налагане на глоби. Това което не е записано в него, може да Ви се изплаща като бонуси , премии и др. средства за материално стимулиране.
Не си подписвайте и отказвайте да получите фиша за заплатата си, ако не сте получили всички суми, записани в него. По този начин ще имате основание да съдите работодателя си за неизплатени суми. Ако работодателя въвежда подобен род заплащане във вътрешнофирмени правила, и то противоречи на досегашните ви трудови договори, то той би носил за това съдебна отговорност. Нормалното и разпространено разрешаване на този проблем е договаряне на минимална работна заплата за бранша и обвързване на бонуси над нея със приходите на фирмата, приносът на съответния служител и др. )



Тема Re: Законно ли е обвързването нанови [re: kick61]  
Автор Linchpin (откровен)
Публикувано08.08.09 00:12



Огромно БЛАГОДАРЯ за точният и изчерпателен отговор. И три пъти да бях прочел кодекса- едва ли щях да асимилирам всичката информация и да отсея това, което ме интересува! Благодаря за съветите- наистина не се бях замислял до този момент, как биха отразили във фишовете евентуалните нови заплати, и да- ще бъда много внимателен, ако ми предложат да подписвам анекс към договора, особено ако е в мой ущърб!
И още един въпрос, ако може- при колективен трудов договор как стои въпроса?
Ако има някои "за" подобен начин на заплащане, а други "против"- възможно ли е едните да подпишат колективния договор и да поставят останалите пред "свършен факт"? Тук синдикатите могат ли да изиграят някаква роля?Работници, които не са членове на никой синдикат- те могат ли да разчитат на някаква синдикална закрила или...?!?



Тема Re: Законно ли е обвързването нанови [re: kick61]  
Автор nomer8 (непознат )
Публикувано15.09.09 13:10



Съгласен съм с отговора имам само някой уточнения:
1. В КТ не съществува възможност за наказание с глоба, с изключение на случаите при произведена некачествена продукция и при нанесена вреда на работодателя - имуществена отговорност.
2. Не трябва да се забравя че според чл. 245 гарантирания размер на трудовото възнаграждение е 60% от БРЗ, но не по-малко от минималната РЗ за страната. Разликата е изискуема, заедно с лихвите.
3. Отказа за разписване на фиша не може да Ви даде основание в последствие да съдите работодателя за неизплатени суми. Практически в повечето случаи заплатите се превеждат по дебитна сметка преди човек да е видял фиша си.



Тема Re: Законно ли е обвързването нанови [re: nomer8]  
Автор Linchpin (откровен)
Публикувано18.09.09 01:54



Благодаря за уточненията! Засега все още никой не ми е представил нов договор, според който заплащането да става по описаният по-горе начин, но имам съмнения, че един от синдикалните лидери е подписал нов колективен трудов договор, което скоро ще се разбере дали отговаря на истината! По-голямата част от колегите не членуват в никой от синдикатите, т.к. общо-взето тяхната "синдикална дейност" е сведена до организирането на един коледен синдикален банкет в някоя евтина кръчма... и толкова.
От друга страна заплатите започнаха да ги превеждат буквално когато си искат-2-3 авансови вноски "на ръка" остатъка-в картите, но когато им е удобно! Ясно ми е, че навсякъде има катаклизми породени от кризата, но когато нещата вече излизат от релси...трябва да се предприеме нещо! От друга страна ситуацията е такава, че ако 1-2 работника напуснат, буквално останалите работници "увисват" и автоматично остават без работа! Т.е. всеки, който намери по-добра работа е изправен и пред една морална дилема-дали всички да теглим еднакво или аз да се спася, а останалите в батака!?!
Вярно криза е, но нали утре пак ще трябва да бъдем хора и да се гледаме в очите!



Тема Съжалявам,нови [re: Linchpin]  
Автор Smile (мълчалива)
Публикувано18.09.09 08:53



но съм на друго мнение.
Времето на комунизма когато всеки е брат на другия отдавна отмина.
Не приемам жертвеността на някой в полза на другите за много умно решение. Все пак сиренето е с пари, нали, и ако въпросният работник остане за благото на другите, това благо всъщност благо ли е за семейството му? Добро ли е за самия него когато с лека ръка се лишава от по-добри условия на труд и заплащане? Дали потупването по рамото в стил "супер си, човече" може да ги компенсира?




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.