Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:35 01.05.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Какво означава термина "основна заплата"?нови  
Автор xtra (непознат )
Публикувано26.06.09 17:51



Здравейте,

Понеже не съм наясно с терминологията може ли някой да ми каже какво е основната заплата всъщтност?Досега само за брутна и нетна знам, но искам да знам дали основна заплата е официален термин и ако да, то какво се има предвид. Предстои ми подписване на договор и там фигурира този термин и искам да знам каква е реалната сума(нетна/чиста), която аз ще получа за 1 месец ако основната ми заплата е X лева.

поздрави :)



Тема Re: Какво означава термина "основна заплата"?нови [re: xtra]  
Автор kick61 (непознат)
Публикувано26.06.09 18:27



Здравей
ОМЗ (основна месечна заплата) наистина е един сложен термин, който като че ли е по близо до нетната заплата. Това е сумата, която ще ти запишат в трудовата книжка. Реално парите които ще получаваш са
ОМЗ + %клас - ДОД - ДОО(работник).



Тема Re: Какво означава термина "основна заплата"?нови [re: kick61]  
Автор xtra (непознат )
Публикувано26.06.09 19:02



Благодаря за отговора, но той поражда нови въпроси :) Как да изчисля това:
%клас - ДОД - ДОО(работник).
Всяко едно какво означава и как да разбера колко е в моя случай?Ако това ще помогне досега не съм подписвал никога трудов договор....доскоро бях на граждански.



Тема Re: Какво означава термина "основна заплата"?нови [re: xtra]  
Автор kick61 (непознат)
Публикувано29.06.09 17:19



Здравей
%клас това е допълниттелно възнаграждение , регламентирано от КТ или колективен трудов договор. Размера му зависи от трудовия ти стаж (май нямаш такъв). Минималния му размер е 0.5% ОМЗ за всяка прослужена година съгласно КТ
ДОД е данък общ доход - вече е заменен от 10% плосък данък
ДОО е осигурителна вноска. Мисля че беше около 30% и се разделя на половината се внасят от работника (удържат се от заплататата ти) и останалата половина - от работодателя(той ги внася за своя сметка и не ги удържа от заплатата ти).



Тема Re: Какво означава термина "основна заплата"?нови [re: xtra]  
Автор вeceлyшka ()
Публикувано30.06.09 16:37



Основна заплата е тази цифра, която ще фигурира в трудовия ти договор.
Към нея се прибавят евентуално клас, допълнително възнаграждение, премия, извънреден труд и др. и се получава брутната работна заплата. От нея се вадят данъци и осигуровки, получени аванси, запори и удръжки и се получава нетна, тоест, чиста сума за получаване.



Тема Re: Като лаик, ще ти отговоря лаически,нови [re: xtra]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано05.07.09 17:41



но и по-разбираемо, може би.
Осн. заплата ти е заплатата по договор.
Към нея може да се добави и клас просулжено време (в практиката 0,6 % за всяка година стаж). От 2 години има изменения във връзка с класовете за прослужено време и май никъде не ги начисляват (освен ако нямаш стаж в същата област или на същата длъжност). Може и някакви други начисления да ти направят, веселушка ги е изброила. А най-вероятно няма да ти направят, затова на практика, най-важно за теб е каква е основната ти заплата.
Тя, заедно с твърде евентуалните начисления, формира брутната ти работна заплата.

Та, от там нататък е лесно. Като знаеш размера на брутната работна заплата, умножаваш я по коефициент 0,783 (този коефициент отразява удръжките за осигуровки и данък и е актуален) и получаваш чистата сума, която трябва да си сложиш в джобчето.



осн. заплата + евентуални начисления = брутна заплата.
брутна заплата * 0,783 = нетна заплата.

Съвет: ако искаш при договаряне на брутната (основната) заплата да знаеш, че ще получаваш дадена чиста сума, умножаваш желаната от теб чиста сума по коефициент 1,27 който е приблизително точен, за да получиш съответстващата брутна (основна) заплата, за която да претендираш.
Тоест, ако договориш заплата от 1000 лв. брутно (основна), то ще получаваш чисто 783 лв. Ако искаш да получаваш чисто 1000 лв., то ще трябва да договориш брутна (основна) 1270 лв.
Тук специалистите да ти кажат как в практиката се договаря заплата - брутна, основна или чиста?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Какво означава термина "основна заплата"?нови [re: xtra]  
Автор blinkness (leave the cave)
Публикувано09.07.09 12:28



Съвсем ще те объркат с термини професионалистите :)

http://www.kik-info.com/calculators/payroll_bruto.php

Ето ти линк към сайт... пишеш там сумата която е запосана в договора (основно възнаграждение), а на години стаж пишеш 0 (нямаш трудов договор до сега) => резултата долу е чистата ти заплата.



Тема Re: Какво означава термина "основна заплата"? [re: blinkness]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано10.07.09 00:41




Няма ли да му е по-лесно да умножи сумата, записана в договора по 0.783 и пак да си получи чистото възнаграждение?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Какво означава термина "основна заплата"?нови [re: StefanPan]  
Автор blinkness (leave the cave)
Публикувано10.07.09 15:03



Хех .... ами не ;)

Сумата в договора му ще е ОСНОВНА ;) => че той няма да си знае брутната заплата, за да тръгне да я умножава.....

"осн. заплата + евентуални начисления = брутна заплата.
брутна заплата * 0,783 = нетна заплата"





Тема Re: Какво означава термина "основна заплата"?нови [re: blinkness]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано10.07.09 23:42



Не те познавам, но приемам безусловно, че се шегуваш.



------------------------
Слушай беззвучието...



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.