Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:00 26.04.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема моля за съвет  
Авторвили (Нерегистриран)
Публикувано12.07.08 00:35



Дъщеря ми започна с желание преди 5 дни работа в Макдоналдс, подписвайки договор за 6 месеца. Работата обаче се оказа изключително трудна, направо непосилна за нея, нещо за което никой не беше я предупредил, даже напротив. Освен това отношението към служителите от страна на мениджърите било ужасно. Тя няма нито физически, нито психически сили да издържи този ужас. Мисли за отказване.
Чак днес й дадоха копие от договора, в който пише, че дължи неустойка 600 лв, ако прекрати договора.
Моля ви за съвет как да постъпим.



Тема Re: моля за съветнови [re: вили]  
АвторMими (Нерегистриран)
Публикувано15.07.08 10:58



Първо, трябвало е да прочете внимателно какво подписва, или поне да беше донесла договора в къщи за да го видите и вие. Какво по-точно и е трудно? Къде се сблъсква с проблеми, на коя работна станция?



Тема Re: моля за съветнови [re: Mими]  
Авторвили (Нерегистриран)
Публикувано15.07.08 18:26



Чела е това, което подписва, и й се е сторило в реда на нещата. В смисъл, че тя започна с желание да работи много дълго време там.

Проблемът идва от това, че персоналът е крайно недостатъчен. Обучението й е сведено до минимум и тя трябва да работи на няколко станции наведнъж и то много бързо, понасяйки грубите упреци на мениджърите. Все пак работи само от 5 дена, но като че ли никой не се интересува от това. Тя е чувствителен човек и това много й тежи. Осочено трудно й е на грила. Ръцете й са целите в рани. Не знам докога ще издържи. Просто е в шок. Всичко от това, което й е говорено и обещавано предварително, се оказва пълна лъжа.

Ако това, което ми разказва, за политиката на Макдоналдс със служителите е вярно (а аз съм абсолютно сигурна, че е истина), то съм дълбоко възмутена от тази фирма, която уж е най-добрият работодател.



Тема Re: моля за съветнови [re: вили]  
Автор вeceлyшka ()
Публикувано16.07.08 11:22



Текучеството е огромно в тези вериги, не случайно наемат само млади хора, изцеждат ги докрай и после следват нови попълнения.



Тема Re: моля за съветнови [re: вeceлyшka]  
Авторxxx (Нерегистриран)
Публикувано16.07.08 14:50



Обезщетение се дължи само при точно определени видове договори.Ако е подписала договор за обучение ще трябва да работи определен период по уговорка с управителя,като максимума е 5 години.Ако напусне преди уговорения срок дължи обезщетение една брутна заплата.Да провери по кой член е назначена.



Тема Re: моля за съветнови [re: xxx]  
Авторвили (Нерегистриран)
Публикувано17.07.08 16:47



Назначена е със срок на изпитване 3 месеца в полза на работодателя. Всичко си е по кодекса.
Проблемът идва от един допълнителен договор за обучение, според който тя е в процес на обучение 6 месеца и ако прекрати договора преди този срок дължи 600 лв. неустойка.

Та мисля си аз, при условие, че прекрати договора още в началото защо трябва да дължи пари за обучение, което няма да получи.

И още нещо. По време на обучението тя получава умения да работи със специфичните електроуреди на фирмата, нещо което не би могло да й послужи никъде другаде. Ами това не е ли задължение на работодателя - да обучи служителите си да работят с НЕГОВАТА техника. Защо трябва служителят да си плаща, за да се научи да борави с техниката на работодателя.

Според мен това измислено обучение е с цел САМО да върже служителите поне за 6 месеца.
Вместо да създадат едни добри, колегиални условия за екипна работа, както и една добра организация на работния процес, то целта на мениджърите е да се отнасят към начинаещите така, както към тях са се отнасяли навремето. Ама каква ли организация на работния процес могат да създадат едни двадесет и няколко годишни пикльовци, наречени обаче мениджъри.

Просто съм отвратена отвсякъде.



Тема Re: моля за съветнови [re: вили]  
АвторПeтя (Нерегистриран)
Публикувано18.07.08 10:13



Сигурно е вярно това което казваш, и може би дъщеря ти малко е по преувеличила нещата за да получи твоята подкрепа. Но аз имам приятелка която работи в Макдоналдс две години. Това момиче се преобрази беше затворена, срамежлива и т.н. Попадайки в среда на млади хора и ежедневна работа с клиенти тя стана най-комуникативният човек, без комплекси, завърши си висшето образование в СУ редовна форма, и замина в Германия уж на лятна работа в тамошният Макдоналдс. Но в последствие си намери работа по специалността, сега си гледа детенцето там и е много доволна.Идват си в България всяко лято.
А Макдоналдс взимат млади хора които са без квалификация, естествено е че млад човек с образование ще си търси работа по специалността. Няма да стои на грила я ???



Тема Re: моля за съветнови [re: вили]  
Автор flida (член)
Публикувано18.07.08 11:28



Договор по чл.70 не е основен ,той винаги е свързан с друг вид договор,който се явява основен.Не защитавам въпросната фирма,дори не знам какви са условията там,но знам,че има Кодекс на труда.Прочетете по-внимателно.Когато се подписва договор,независимо от естеството му,трябва да се знаят условията и клаузите.
За сведение :Кодекс на труда
Договор за ученичество

Чл. 230. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) С договора за ученичество работодателят се задължава да обучи ученика в процеса на работата по определена професия или специалност, а ученикът - да я усвои.
(2) С договора се определят формите, мястото и времетраенето на обучението, което не може да бъде повече от 6 месеца, обезщетението, което страните си дължат при неизпълнение, както и други въпроси, свързани с осъществяването на обучението.

(3) С договора страните определят и срока, през който ученикът се задължава да работи при работодателя след успешното завършване на обучението, а работодателят - да му осигури работа съобразно придобитата квалификация. Този срок не може да бъде по-дълъг от 3 години.

(4) През време на обучението ученикът получава трудово възнаграждение според извършената работа, но не по-малко от 90 на сто от минималната работна заплата, установена за страната.



Признаване на квалификация на ученика

Чл. 231. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Резултатът от обучението при договор за ученичество се установява чрез теоретико-практически изпит на ученика.
(2) При успешно полагане на изпита на ученика се признава определена степен на квалификация по съответната професия или специалност.

(3) При завършване на обучението ученикът има право на платен отпуск за подготовка и явяване на изпит в размери, уговорени с работодателя, но не по-малко от 12 работни дни. При повторно явяване на изпит той има право на неплатен отпуск в размер 12 работни дни, който се признава за трудов стаж.



Задължения за работа и отговорност за неизпълнение на договора за ученичество

Чл. 232. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) След успешното завършване на обучението съгласно договора за ученичество работодателят е длъжен да приеме ученика на работа съобразно придобитата квалификация, а ученикът - да постъпи на работа и да работи в уговорения срок.
(2) Ако работодателят не осигури на ученика, завършил успешно обучението, работа съобразно придобитата квалификация, той му дължи брутното трудово възнаграждение за съответната длъжност за времето, през което не му е осигурил такава работа, но за не повече от 3 месеца, доколкото не е уговорено друго.

(3) Ако ученикът по неуважителни причини не завърши обучението или след като го е завършил, не постъпи на осигурената му от работодателя работа, или я напусне преди определения срок, дължи на работодателя обезщетение съответно на неизпълнението в размер, уговорен от страните, но не повече от трикратния размер на минималната месечна работна заплата, установена за страната.








Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.