Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:52 25.06.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема тр. и осиг. стаж  
Авторcмaйл (Нерегистриран)
Публикувано28.08.07 22:23



Моля, ако някой знае да ми каже или да ме упъти къде да питам:
каква е разликата между ТРУДОВ СТАЖ и ОСИГУРИТЕЛЕН СТАЖ? Как се определя единия и другия?

Защото на моя фиш пише:
трудов стаж - 19 години
осигурителен стаж - 12 години

От касата ми казаха, че "вече е така" и нищо повече. А от личен състав ме пратиха да питам касата.



Тема Има разликанови [re: cмaйл]  
Автор nbb (весела)
Публикувано29.08.07 15:50



дотолкова, че ако работиш на непълно работно време 4 и повече часа, ти се зачита пълен трудов стаж, а осигурителният е пропорционално на отработеното време. Освен това, ако полагаш извънреден труд, той ти носи допълнително осигурителен стаж. Може да се прочете в Кодекса за социално осигуряване за осигурителния и в Кодекса на труда за трудовия стаж.
От кога се разминават във фиша ти двата стажа ?



Тема Re: Има разликанови [re: nbb]  
Авторcмaйл (Нерегистриран)
Публикувано30.08.07 16:16



Благодаря за вниманието!

Разминаването е от април т.г., когато започнах работа на ново място.

От това, което ти ми каза, мога да си обясня разликата, при условие, че времето за майчинство (преди 90 г.) не се брои за осигурителен стаж, само за трудов.

Оф! Можеш ли да ми подскажеш някакъв адрес, на който да отида, да покажа тр. книжка и каквото е нужно и да получа трудово-правна консултация?

Искам само да ми се изясни, дали има или няма грешка. Защото незнанието ми сега, няма да ме оправдае един ден.



Тема Тезинови [re: cмaйл]  
Автор nbb (весела)
Публикувано31.08.07 08:02



явно нещо не са в ред. Не се притеснявай, ако това не влияе върху заплащането ти. Осигурителният стаж има значение при пенсиониране, за нищо друго или поне в момента не се сещам. Освен това по новата наредба за определяне на работната заплата вече е обратното - майчинството няма да се брои за трудов стаж при определяне на допълнително заплащане за професионален опит, а се брои за осигурителен стаж.
Предполагам, че в Инспекцията по труда биха могли да те консултират, но дано не ти причинят проблеми на работното място, ако предизвикаш проверка.
Питай тук, кактото те вълнува, все някой ще ти отговори.





Тема Re: Тезинови [re: nbb]  
Авторquot;%quot; (Нерегистриран)
Публикувано31.08.07 11:53



Обърни се към НОИ.



Тема Re: Тезинови [re: quot;%quot;]  
Авторcмaйл (Нерегистриран)
Публикувано01.09.07 23:23



Да. Ще опитам в НОИ.
Ако там видят някаква грешка ще видя какво ще правя по-нататъка.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.