Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:30 30.05.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Казус за професионалисти  
Авторvita (Нерегистриран)
Публикувано25.07.07 12:01



Казус: В производствено предприятие "Х"(в провинцията), работниците трябва за 8часа да изпълнят охпределена норма.Голяма част от тях изпълняват нормата , но има и еденици, които неуспяват да я изпънят. Работникът Иван изпълнява нормата си по -бързо( за 4часа) от другите през останалото работно време шляе или спи(когато е нощна смяна).Разбирайки за това шефа уволнява Иван.Правилно ли е постъпил шефа?


Това е действителен случай.Споделете вашето мнение!



Тема Re: Казус за професионалистинови [re: vita]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано25.07.07 12:25



ти как мислиш?

ПС: имало ли е други дисциплинарни наказания/предупреждения преди това? щото, ако го е уволнил току-така изведнъж - не е постъпил разумно, 'щото може да осъди фирмата, но ако е имало предупреждения преди това - си е много разумно даже постъпил шефът - няма значение кой за колко време изпълнява нормата си - подобно поведение от страна на уволнения работник е страшно демотивиращ фактор за останалите от колектива, което може да провали работния процес за дълго, но това е една друга тема...


Мъжете знаем защо!

Тема Re: Казус за професионалистинови [re: 747]  
Авторse (Нерегистриран)
Публикувано25.07.07 13:03



Ами ако Иван бичеше по две норми на ден същото тва шефче щеше ли да му даде двойна заплата?



Тема Re: Казус за професионалистинови [re: se]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано25.07.07 13:33



бъркаш справедливост с целесъобразност... а не е хубаво така, особено като нямаш достатъчно информация по случая...


Мъжете знаем защо!

Тема Re: Казус за професионалистинови [re: vita]  
АвторDankan (Нерегистриран)
Публикувано25.07.07 14:48



Здрасти!

Ами мисля че е постъпил правилно!
От друга страна има много неясни въпроси - как така за 4 часа, а какво е качеството на произведеното, и т.н.? А как е определена нормата и защо има такова голямо разминаване между успели и неуспели работници. Как се отразява производителността на заплащането?

Едно е сигурно - никой работодател не може да си позволи да има такъв голям жив демотивиращ фактор!!!





Тема Re: Казус за професионалистинови [re: Dankan]  
Авторvita (Нерегистриран)
Публикувано25.07.07 16:32



Личи си че работите за работодателите си

.Нека разгледаме въпроса така: Вие имате колежка и двете сте на една и съща длъжност, с еднакви задължения и обща крайна цел. Взимате и еднакви заплати. Но вие вършите много повече работа от нея, докато поради некомпетентност и забавени реакции и блеене в тавана, тя работи доста по-бавно от вас. На края на месеца си взимате фиша и разбираш,че заплатите са ви равни.Ще се почувствате ли удовлетворени, ще протестирате ли и ако това положение продължава ще се примирите ли и докога ще търпите това?



Тема Re: Казус за професионалистинови [re: vita]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано25.07.07 18:47



според мен набъркваш нещата. Първоначалният въпрос беше дали шефът е уволнил правилно Иван. От написаното не мога да дам категорично мнение, но все пак разсъжденията са ми в следната насока:
Щом Иван работи два пъти по-бързо от другите то при всички положения нещо не е наред - или нормата е ниска, или другите са некадърни/мързеливи. Това е повод за размисъл.
Щом Иван се шляе - за фирмата би било по-полезно да му запълни времето. Например да обучава другите, за да се доближат до неговото съвършенство или пък специално за него да се удвои нормата.
И да, при всички положения по-добре и повече работещият трябва да бъде стимулиран (възнаграден) по някакъв начин

Това за първоначалния казус.

сега вече (поправи ме, ако греша) питаш аджеба Иван що трябва да се напъва като така и така ще вземе същите пари като левака Стоян? Как бих се почувствал аз на негово място и какво щях да направя? Тук моето убеждение е, че трябва да се говори с шефа - "Шефе, аз бачкам повече и съм по-добър, съответно - искам повече пари". Ако оня се запъне - има и други фирми. Така бих постъпил аз, очевидно не и Иван.



Тема Re: Казус за професионалистинови [re: vita]  
АвторDanKan (Нерегистриран)
Публикувано26.07.07 10:35



Здрасти!

Не намирам нищо лошо в това да "работя" за работодателя си! Особенно ако съм доволен и щастлив на работното си място.
По отношение на казуса - при тази липса на информация продължавам да поддържам становището си!!!
Ако има повече информация може би бих го променил, но все пак трябва да се съобразявам с някакви принципи, които считам за водещи в работата ми!

Новия пример, който даваш няма нищо общо първоначалния!!!
На новите ти въпроси ще отговоря така - още след първия месец ще надигна такъв вои, че на работодателя ми ще му стане лошо!
Ако и втория месец нищо не се промени - започвам да си търся работа!
Ще изчакам максимум 3 месеца и адио рио!

Считам, че човек трябва първо да уважава себе си и собствения си труд и едва тогава да очаква другите да го уважават!





Тема Re: Казус за професионалистинови [re: vita]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано27.07.07 17:16



"Нормата" рядко е случайна величина. За да я изпълнява за половината време, почти сигурно го прави с компромис в качеството. Та смятам, че уволнението най вероятно е правилно в общия случай.



Тема Re: Казус за професионалистинови [re: vita]  
Автордиkoбpaз (Нерегистриран)
Публикувано28.07.07 19:43



естествено че не е постъпил правилно. лишава се от да кажем най добрия си работник. но избора си е негов, на работодателя.
редното е било щом са на норма/количество работа/ както каза колегата ф/х/дх и той е по добър да бъде стимулиран. стимулиран естествено с пари.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.