Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:33 25.09.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Преговори за заплата. Как да отстъпим?  
Автор caffeine (непознат )
Публикувано31.12.06 00:13



Какъв може да бъде правилният и професионален изход от следната ситуация:
Топ специалист в ИТ сектора бива одобрен за позиция ръководител на малък екип по всички критерии на компанията. При преговорите за заплащането обаче се "изхвърля" доста и назовава сума, която, както се оказва впоследствие е с 50 процента по-висока от това, което компанията дава за тази позиция. Сумата, която е поискал е доста голяма за България, дори и за ИТ сектора. Въпреки това получава нещо като оферта, която е категорична, че заплатата, която могат да му дадат, не може да се промени и ако кандидата склони на това е добре дошъл в компанията.
Кой изход от тази ситуация би изглеждал най-професионално, според вас? Дайте идеи как кандидата да приеме тази значително по-ниска оферта без да пострада доверието в професионализма му.



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: caffeine]  
АвторKлaвдий (Нерегистриран)
Публикувано31.12.06 09:21



Приема офертата, но с условие тя да е валидна в рамките на 1 година ( пробния период) или до изпълнение на определеня от компанията таргет.
След това трябва да бъде предвидена опция за предоговаряне на условията.



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: caffeine]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано03.01.07 08:10



Да каже "благодаря момчета, приятно ми беше" и да се разкара. Ако може да си го позволи.



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: caffeine]  
Авторxexo (Нерегистриран)
Публикувано04.01.07 19:09



Харесва ми как говориш за себе си в трето лице:"Топ специалист в ИТ сектора ....."

не ти липсва самочуствие заради това и си се изхвърлил като си казал, че искаш заплата с 50% над нормалното.....50%!!!

Лично аз мисля, че самочувствието ти е безпочвено съдейки по това, което си написал, така че стиснете си ръцете със работодателя и тва е! А следващия път мисли преди да кажеш каква заплата искаш за да не испадаш в подобни смешни ситуации....





Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: xexo]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано05.01.07 08:56



По тая логика като ида в магазина, трябва да платя за сиренето колкото аз си реша, а не колкото е написано че струва





Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: ..]  
Авторxexo (Нерегистриран)
Публикувано05.01.07 09:42



Ако приемем, че написаното на етикета е средната работна заплата в бранша, то именно по моята логика ще трябва да платиш не колкото ти си решиш, а колкото е написано на етикета.

Помисли логично.

Защото работата на нашия човек с примера от магазина е че се едно ако сиренето струва 3лв. той се изцепва в магазина, че повече от 1,5лв. няма да даде за това сирене, а от магазина му отговарят, че цената е толкова и ако не иска - ако ще!





Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: caffeine]  
Автор Fucus (Walther PP)
Публикувано05.01.07 15:30



Щом кандидатът обмисля как с достойнство да приеме оферта с 33% по-ниска от поисканото, може би не е никакъв ИТ топ специалист.
Но тия проценти са подвеждащи, нека говорим в цифри.
Един наистина обигран и квалифициран ИТ кадър знае, че като ръководител на малък екип може да получава от 2 до 3 хиляди в София, което значи, че стартово може да поиска от 1.7 до 2.2 (чисти, месечно).
Та ако приемем, че човечецът е ТОП, то вероятно е поискал едни 3 бона, а фирмата е готова да даде 2 хилки, решението е да се започне на 2 бона за първите 6 месеца (изпитателен срок) и да се предоговорят на 2.5 - 3 преди подписване на постоянен ТД, ако двете страни са съгласни. По-малкото пари, ако са непосилни за фирмата, могат да се компенсират като се договори по-голям годишен отпуск и по-гъвкаво работно време.
Конкретните цифри зависят от доходността на проекта, условията на труд и уменията на специалиста.
Ако човекът осъзнае, че не е ТОП, може да си извлече поука и да приеме предложението. Един ТОП отива при тези, които могат да си го позволят.

Успех



Never fail, never quit!

Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: Fucus]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано06.01.07 09:36



Съвършено вярно!



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: Fucus]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано06.01.07 10:45



Ти повтаряш мненията по-горе,прочети какво са писали другите.





Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: ..]  
Авторбaш .. (Нерегистриран)
Публикувано06.01.07 16:29



Я ти чети по добре.



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: бaш ..]  
Авторhoho (Нерегистриран)
Публикувано06.01.07 23:49



абе много сте умни всичките.... обикновенно още обявата се посочват изискванията, условията, заплатата и др. за съответната длъжност - така е натам дето сме тръгнали - белите държави! Ясно дефинирани правила. А у нас е като на Женския пазар - пазарлък до последно и после и двете страни недоволни и прецакани! Така, че ако "топ АйТи-то" е наистина топ ще знае къде да кандидатства и сам да си прецени колко струва и няма да се стига до селски пазарлъци тип Капалъ Чарши. Но кажете сега Вие , защо наш'те велики БГ фирми не обявяват заплатите за тези "ТОП" позиции .......а и за повечето останали ????



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: hoho]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано07.01.07 08:49



мнооо си заблуден


за зидаро-мазач заплатата я има в обявата, да. Ама ако искаш свестен конструктор или ръководител го питаш колко иска, ясно? Оди виж как е на запад, па тогава приказвай



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: ..]  
Автор**sd (Нерегистриран)
Публикувано07.01.07 13:26



ти явно много си работил в констракшъна на запад и си много наясно с нещата



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: **sd]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано07.01.07 16:34



достатъчно





Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: ..]  
АвторBълчaн (Нерегистриран)
Публикувано16.01.07 15:19



Мдддааа,

интересно ми е как са продължили нещата. Само за спорта да кажа че цифрите които ФОКУС е цитирал са абсолютно действителни. Незнам дали ФОКУС не ми е колега в бранша (ИТ ман.) , но е абсолютно прав - ако не ти изнася заплатата а изкаш да работиш в тази фирма заради предизвикателството, името, екипът, ... то дерзай - изискай нови условия - не си мисли че всичко опира до заплата. Кеф ти кола, ненормирано раб. време (+5 до +15 дена отуск), ... щом си 'ТОП' - трябва да знаеш.



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: Bълчaн]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано16.01.07 19:06



Ама наистина ли толкова получават ТОП ИТ спецовете?
бахмааму, а аз си мислех, че съм се минал като не съм станал ИТ



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: f(x)dx]  
АвторБeнямин (Нерегистриран)
Публикувано23.01.07 01:09



Ми ти ако все още се заблуждаваш, че ИТ сектора е най-добре платения мога да ти кажа само 'Ало господине, събудете се подминахте си спирката'

Един редови счетоводител може да си намери работа за 1000лв чисти в София - толкова може да вземе един програмист със същия опит.

Ако преди 5 години се печелеше от технологии, то картинката в момента съвсем не е тая.



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: Бeнямин]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано23.01.07 08:36



ще прощаваш, батка, ама не съм съгласен за редовия счетоводител.



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: f(x)dx]  
Автор red_monika (иличка)
Публикувано23.01.07 09:37



Да за редовия счетоводител съм напълно съгласна. Заплата 1000 чисти за редови счетоводител??!!Съгласна съм и с мнението,че IT сектора изобщо не е добре платен. Говоря от личния си опит трупан в продължение на 2 години в фирма от IT сектора.



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: Бeнямин]  
Автор Blake (член)
Публикувано23.01.07 10:30



Дори и да си намери работа за 1000 лева, редовия счетоводител е 5 пъти по-сдухан и затъпял от работа от който и да е редови ИТ специалист. При едните говорим все пак а повтаряне на рутинни операции до припадък, а при другите - за креативен труд. Така че личното ми мнение е - няма как да се сравнят двете професии. Честно казано предпочитам да съм програмист вместо счетоводител, щото не получавам вторичен мензис около всяко петнайсто число и през целия март месец (образно казано).



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: Blake]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано23.01.07 11:25



ти сега, бате, нищо не каза, хо-хо.
Много ти е ограничена представата за счетоводителя и за неговия труд. Повтарянето на рутинните операции си е част от професията на счетоводителя, но не е преобладаваща. Творчески елемент има и в нашата професия, особено когато говирим за т.нар. management accounting.
Абе има счетоводители и счетоводители, както има и ИТ специалисти и ИТ специалисти. Не можеш да обобщаваш, че едните били сдухани, а другите - не, щото пък аз мога да ти дам примери за хърбави, високодиоптърни младежи, които биват обземани от див ужас при мисълта, че трябва да направят нещо друго освен да си тракат на клавиатурата и да слушат Металика. А представата им за купон е обсъждане еди-кой си процесор.
Нидей така, молъ ти съ



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: Blake]  
АвторБeнямин (Нерегистриран)
Публикувано23.01.07 12:21



Аргументите ти не са по темата - дискутираме заплати, не сравняваме професии още по-малко хора.

Нещата за които говориш са строго индивидуални и зависят от човека.
Факта си е факт - познавам хора отговарящи на това, което съм написал.



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: Blake]  
Автор минaвaйkи (ентусиаст)
Публикувано23.01.07 13:25



И кое му е творческото на IT специалиста? Цял ден в чата и със слушалките на ушите музика слуша. Повечето от тях са прости жичкаджии. Що се касае до програмистите, то и при тях няма кой знае какво творчество, повечето е рутина. Не измислят топлата вода.
А счетоводителите са на 100 % поточна линия-"Модерни времена" на чарли Чаплин.



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: минaвaйkи]  
Автор Blake (член)
Публикувано23.01.07 15:30



хаха, е този път вече се изказа неподготвен :) нали не мислиш, че някой дава на друг пари да седи в чата по цял ден? Това, че ми е пуснат някой месиджинг софтуер по цял ден, в никакъв случай не означава, че по цял ден чатя, а по-скоро че имам интернет постоянно (щото обикновено ми трябва за работата), и щото шефа ми е пич (а не псевдо-мениджър-циганин-илитерат, дето мисли като тебе и по тая причина е забранил да се ползват всякакви айсикюта и прочее "вредни" програми в целия офис). За музиката - признавам си че слушам по цял ден, и това никак не ми пречи на работата, просто поради същността на професията и работата имам възможност да си "разделя" вниманието и да върша повече от едно нещо едновременно. А това за липсата на творчество при програмирането просто не знам като какво да го определя, само ми е интересно къде щеше да си изливаш умотворенията, ако програмистите не бяха безкрайно креативни. Сигурно в некое малко гадно партийно пасквилче, знае ли човек...



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: f(x)dx]  
Автор Blake (член)
Публикувано23.01.07 15:38



звучиш ми малко като един пич от студентските си младини - малко ще поразсея темата, но примера е готин (поне за мене - дори ултра смешен)...
Случката е следната - стоим си аз (може да се каже програмист) със съквартиранта (също горе-долу програмист) и НЕ СИ обсъждаме новите процесори (за твое съжаление). Двамата сме студенти в ТУ, с коси до около кръста и (позна) метълски фанелки. Срещу нас застава смешно плешиво момченце с очилца и завръзва някакъв разговор... Оказва се, че учи в УНСС... Малко по-нататък (разбирайки, че сме от ТУ) почва да разказва прословутия виц за студентите от ТУ ("Обява: Заменям гребенче срещу очила с диоптър. Гошо, студент от ТУ") при което ние с френда падаме на земята от смях, щото си представи само колко е комична ситуацията...

Та така - високодиоптърните младежи, които визираш, не са програмисти, а фрийкове, слаботелесието също не е характерна черта за професията, поради заседналия начин на живот. Само да спомена че работя в офис със още 60-тина програмисти, и максимум 15 от тях имат очила въобще. Останалото са митове и легенди, родени от бедните счетоводителски главици...

Айде че много се отплеснахме от темата...



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: Blake]  
Автор минaвaйkи (ентусиаст)
Публикувано23.01.07 16:30



Верно съм неподготвен за разговор с инфантеляги:))) В БГ се дават пари за какви ли не, вкл. и за такива хрантутници като теб. Явно си работил при споменатите от теб работодатели, щом знаеш какво забраняват:))) Знам, че същността на работата ви е по цял ден да слушате музика и да се ровите по сайтовете:))) Разделителната ви способност също е общоизвестна креативния хахаха.



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: Blake]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано23.01.07 16:32



както казах, бате, има ги такива и такива и от двата вида. Та поради тази причина обобщаването не е правилно.
а тя че темата е отекла - отекла е.



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: минaвaйkи]  
АвторБeнямин (Нерегистриран)
Публикувано23.01.07 17:30



Мисля, че се о*р*х*е достатъчно. Моля ви престанете да се карате за глупости - това за което спорите трудно се определя от 2 написани реда.



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: минaвaйkи]  
Автор Blake (член)
Публикувано24.01.07 17:27



Хаха, добре, щом така мислиш... Всъщност, 3-те ми железни правила при кандидатстване на работа са: 1. Постоянен интернет; 2. Свобода в общуването през интернет; 3. Ако може никакъв овъртайм (ако е малко и от време на време - става). Ако не са ми изпълнени и трите - работодатели много. Как си мислиш? Дали имам проблем да си намеря работа с тези условия? Сгреши :)) помисли си пак.



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: Blake]  
Автор минaвaйkи (ентусиаст)
Публикувано24.01.07 22:06



Че това някакви специални условия ли са според теб хахаха? та това си е нещо нормално, не разбирам защо трябва да ги поставяш като особено важни условия? Ти верно си бил по измекярски фирми, сигурно и сега си в такава:))))))



Тема Re: Преговори за заплата. Как да отстъпим?нови [re: минaвaйkи]  
Автор Blake (член)
Публикувано25.01.07 10:47



Ми за твое голямо съжаление не съм бил в подобни. Чувал съм доста познати да се оплакват и от трите неща (които поставям като условие). И да, важни са за мен, щото вече съм женен, и нема да се женя повторно за фирмата в която работя. Относно това дали фирмите, в които съм работил, са измекярски - ще ти пусна жокер - две от тях са български, едната с международно участие, а сегашната ми е изцяло международна, с офиси по цял свят. И трите са били с персонал 50+ човека в тукашния офис. Пък може и да са измекярски, не знам






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.