Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:12 28.06.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Конфиденциалностнови  
Авторvkanev (Нерегистриран)
Публикувано14.12.06 22:16



Здравейте,

от работа ме карат да подпиша Споразумение за конфиденциалност. Всичко в него си е стандартно с изключение на това:

В случай на напускане се съгласява да не влиза в трудови взаимоотношения или да предоставя услуги или да осъществява какъвто и да е акт на помощ към която и да е конкурентна фирма, както и да съдейства чрез индивидуална ангажираност в еднаква или подобна дейност.

Значи ли това, че сегашният ми работодател ще има "монопол" върху мойте знания/умения свързани със сегашната ми работа(и общо взето с това, което съм учил) през целия ми живот? Никъде в това споразумение не е посочен срок. за който важи.
Също така в това споразумение е написано, че е неразделна част от трудовият договор. Не значи ли тогава, че при прекратяване на трудовият договор автоматично се прекратяват и всички мои задължения свързани с него?
Също така, кой определя коя дейност е подобна? Това дали правиш уеб-страници или програмираш микроконтролери са съвсем различни неща, но за някой неграмотен съдия може и да е едно и също...



Тема Re: Конфиденциалностнови [re: vkanev]  
АвторБaй Topбaлaн (Нерегистриран)
Публикувано15.12.06 07:24



Абе подписвай кво се чудиш,иначе кур заплатка за теб.



Тема Re: Конфиденциалностнови [re: vkanev]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано15.12.06 10:31



Присъединявам се към въпроса. Текстовете в моя 'анекс към трудов договор . . . ' са още по обилни и рестриктивни и то единствено по отношение на мен, т.е. всички са в посока интересите на работодателя.

Между другото тези текстове са и причината за течащото ми предизвестие за прекратяване на трудовият ми договор.



Тема Re: Конфиденциалностнови [re: vkanev]  
Автор Blake (минаващ)
Публикувано15.12.06 14:01



По принцип не може да се формулира такава клауза без срок. То ако вземе всеки работодател да иска такива работи, на всяка смяна на работата трябва да си сменяш професията. Обикновено подобни клаузи варират между 3 месеца и година, като би трябвало да пресекат "краденето" на хора от конкурентни компании. На практика съм чувал и две мнения по това дали има юридическо основание - и двете са противоположно крайни - от "нямат никакво правно основание" до "ще те осъдят и още как". Така че по-добре се консултирай с правист запознат с тази материя.



Тема Re: Конфиденциалностнови [re: vkanev]  
Автор минaвaйkи (ентусиаст)
Публикувано15.12.06 14:35



Подобни перверзни пасквили за конфиденциалност се използват от болни мозъци. Това противоречи на свободното движение на хора, капиталите е ясно как се движат:)
Това може да стане ако има споразумение на ниво фирми.
Подписвай всичко без да се притесняваш-пълен ташак е.



Тема Re: Конфиденциалностнови [re: vkanev]  
Автор expat ()
Публикувано15.12.06 14:56



Не се притеснявай, това са абсолютни глупости. Не могат да ограничат избора ти на работа с каквито и да е клаузи за конфиденциалност. Дори има и решения на съда в тази посока, но сега не ми се търси да ги постна.



Тема Re: Конфиденциалностнови [re: Blake]  
Автор backinblack (Ръси мозък)
Публикувано15.12.06 17:26



На практика съм чувал и две мнения по това дали има юридическо основание - и двете са противоположно крайни - от "нямат никакво правно основание" до "ще те осъдят и още как". Така че по-добре се консултирай с правист запознат с тази материя.

Това е договорно отношение което страната с подписа си се съгласява да изпълни. Договорите са за да се изпълняват. Когато на някой не му харесват определени клаузи, то трябва да иска отмяна или да не приема с което губи и съответните облаги.

Всички гениални неща са измислени от хора, които не са знаели, че са невъзможни.



Тема Re: Конфиденциалностнови [re: backinblack]  
Автор минaвaйkи (ентусиаст)
Публикувано17.12.06 10:02



Пак се изака на метеното.



Тема Re: Конфиденциалност [re: expat]  
АвторHoho (Нерегистриран)
Публикувано20.12.06 17:38



Колегите, които са изказали мнение, че работодателите не могат да те ограничат, са прави- подобни ограничения са в разрез с конституцията, гарантираща свободното право на труд. Могат да те нападнат само ако докажат, че изнасяш конфиденциална информация от фирмата, но и там е тегаво...като цяло подобни клаузи служат за плашило. Подписвай ги, но все пак се консултирай с адвокат, за да нямаш после пререкания.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.