Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:29 08.06.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Отново за Мотивационното  
Автор bobojusty (мудрий)
Публикувано07.11.06 09:22



Тук стана въпрос за прословутите Мотивационни писма,които май играят роля на съчинения на гимназист, които се проверяват от даскалите (в случая HR специалистите).
Честно казано аз съм инженер и съм феноменален в своята област.Никога досега в училище или университета не ми е било необходимо да бъда гений с химикалката и да творя бестселъри.Това не ме прави по-лош специалист ,нали?
Защо трябва един лист хартия да определя професионалното ми развитие?Нима мислите ,че Едисон и Джон Атанасов са били най-добрите писатели на такива писма?
Смешна работа!!!!
Уважаваните Г-да и Г-жи HR дали разбират и 10 % от инженерната специалност ,която аз владея.А те в същото време ме оценяват,правят ми подбор и дори ме "изхвърлят в коша".



Тема Re: Отново за Мотивационнотонови [re: bobojusty]  
Автор AnnaNik (манюня)
Публикувано07.11.06 16:29



Наистина е смешно



Един човек със синдрома на Аспенгер (високофункционална форма на аутизъм) трудно би могъл да напише мотивационно писмо или да разкаже нормално за себе си. Но това изобщо не пречи една трета от работещите в Силиконовата долина да са именно с този синдром Бил Гейтс - включително За подобни затворени хора е просто невъзможно да преминат през традиционното тъпанарско (именно такива са) ейчарско интервю с всичките му психологически глупотевини. Добре, че кадърните компании слагат ударение на професионалната компетентност, а не на психологическата пригодност (изобщо кой идиот е решил че трябва да има такава?) на кандидатите.

Един конкретен въпрос - защо един системен администратор се проверява от хора, които не различават суич от рутер? Как Ви звучи текст на обява "Търсим системен администратор с опит в операционниТЕ системи и компютърниТЕ програми"? Човек, никога през живота си не провеждал промоция в търговска верига прави подбор за търговци с Метро и Билла. Хора, за които мърчандайзинг е фигура в акробатичните ски-скокове набират мърчандайзери. Искрено се забавлявах, когато ходих на интервюта. Само не ми става ясно какви изобщо професионални критерии могат да имат хора, които аааааабсолютно нищо не разбират от твоята работа.



Тема Re: Отново за Мотивационнотонови [re: bobojusty]  
АвторUP (Нерегистриран)
Публикувано08.11.06 06:29



Истината е, че това е най-голямата услуга която HR специалистите могат да ти направят. Ако наистина си много добър шансът да бъдеш подобаващо оценен е минимален. Затова колкото по-рано ти писне да те оценяват по лист хартия и решиш да се развиваш самостоятелно - толкова по-добре за теб.
Преди няколко години започнах един интересен проект, но в един момент ми дотежа да копая сам и реших да кандитатствам в една наша фирма в която 15-тина души разработваха нещо подобно с надеждата да го продадат на голяма западна фирма. Не ме взеха, аз довърших проекта си сам, и познай чия разработка се продаде, а чия се провали

Та умника който не ме взе на работа ми направи най-голямата възможна услуга и ако знаех кой е щях много яко да го почерпя - сега сам съм си началник и вземам няколко пъти повече отколкото бих могъл да получа при тях.



Тема Re: Отново за Мотивационнотонови [re: UP]  
АвторЖopo (Нерегистриран)
Публикувано08.11.06 12:39



Не е нужно да съчиняваш мотивационно писмо, има хиляди готови, само сменяш името и професията и готово. Хората имат изисквания- спазвайте ги. Или пък не кандидатствайте в такива фирми- вие си решавате. И никой не иска да сте гении в писането- повечето такива писма изобщо не се четат, само се проверява за наличието им





Тема Re: Отново за Мотивационнотонови [re: Жopo]  
Автор ofikata (neregistriran)
Публикувано08.11.06 12:58



Според мен това е излишно,защото винаги има някои(роднина)с по-добра мотивация.Не знам до кога ще продължава тази шуробаджанавщина ?!



dalgo jalto

Тема Re: Отново за Мотивационнотонови [re: bobojusty]  
Автор999 (Нерегистриран)
Публикувано08.11.06 15:09



Да прав си доста е глупаво.Още повече че има готови шаблони,които можеш да изсползваш,подражава ме на Европа и Америка.Всеки уважаващ себе си работодател знае че така изпратените му мотивацинни писма са шаблонни,и мисля не се обраща голямо внимание на тях.По този начин те карат да влезеш в рамката на квадрантия шаблон.Никой и никога не е обичал "ГРУВИ" хората или хипитата от едно време,защото са различни.Същото е и днес.Ако искаш да си по различен не става приятел.Но темата може да се разглежда и от друг ъгъл.Целта е да си машина на послушание и еднотипност.



Тема Re: Отново за Мотивационнотонови [re: 999]  
Авторbibi (Нерегистриран)
Публикувано08.11.06 16:09



Когато обявявам свободно работно място, в зависимост от длъжността, поставям изискване към кандидатите да представят мотивационно писмо. Фирмата, за която извършвам подбор на персонал е голяма и доста известна, така че професионалисттите би трябвало да могат да обяснят с поне две изречения по каква причина биха искали да работят при нас.
Ако някой кандидатства без да е изпратил мотивационно писмо, но е написал грамотно автобиографията си и от нея е видно, че притежава опит в изискваната област, естествено го каня на интервю.
Случвало ми се е обратното, обаче - да не поканя на интервю кандидат, който е изпратил типово мотивационно писмо.
Моят скромен съвет е, когато кандидатствате за работа да не използвате типови писма, защото те трудно биха могли да бъдат наречени мотивационни.
Аз самата до скоро бях от страната на кандидат за работа. От дълго време работя в областта наречена управление на човешките ресурси, включително съм подбирала доста служители. Честно ви казвам, бях потресена от нивото, на което се прави подбора... и вече съм не само наясно, но съм и съгласна с тези, които "плюят" по хората занимаващи се с подбор.



Тема Re: Отново за Мотивационнотонови [re: AnnaNik]  
Автор Borislav (Анти)
Публикувано08.11.06 18:19



"Един човек със синдрома на Аспенгер (високофункционална форма на аутизъм) трудно би могъл да напише мотивационно писмо или да разкаже нормално за себе си. Но това изобщо не пречи една трета от работещите в Силиконовата долина да са именно с този синдром "

Откъде сте чели за такава глупост.

"За подобни затворени хора е просто невъзможно да преминат през традиционното тъпанарско (именно такива са) ейчарско интервю с всичките му психологически глупотевини. "

За сведение в САЩ интервютата се правят от началник отделите и хората, с които ще работиш. Отдел кадри прави само запознаване с правилниците и осигуровките - нищо повече. Психо-тестове в САЩ няма. Тези щуротии ги има при вас и може би в някои европейски страни.



Тема Re: Отново за Мотивационнотонови [re: AnnaNik]  
АвторHR Koнcyлтaнт (Нерегистриран)
Публикувано09.11.06 01:36



"Един човек със синдрома на Аспенгер (високофункционална форма на аутизъм) ..." - вероятно имате предвид АСпергер, и само искам да уточня, че този тип хора могат да напишат прекрасно мотивационно писмо, само че ще е малко по-различно от традиционните ни представи за такова.

Апропо, опитните консултанти нямат никакъв проблем в отсяването на мотивационните писма, написани искрено и шаблоните.
--> За психологическите "глупотевини" - в зависимост от позицията, за която се набират хора, точно тези "глупотевини" могат да са от съществено значение. Един прост пример:
"Библиотека набира персонал за подвързване на архивни книги."
- сравнете това с -
"Динамична, просперираща чуждестранна компания търси (примерно) консултант по връзки с обществеността." Изискванията към личността на кандидатите са противоположни, доколкото корпоративната култура сама по себе си налага определен психичен профил.
А що се отнася до специализираните познания - разбира се, че не се проверяват от консултантите по човешки ресурси, поне в ефективно работещите агенции. Явно Вие сте се сблъсквали с друг тип...хм, непрофесионално работещи консултантски фирми, които, за съжаление, у нас, се срещат често. Но Вашите наблюдения и не особено професионалната практика в България не променя идеята на HR консултирането.



Тема Re:нови [re: bobojusty]  
Автор Xoтeл***** (всичко е заето)
Публикувано09.11.06 09:33



Моят опит показва че това е повече лицемерно писмо, в което трябва да опишеш колко много те кефи компанията в която искаш да работиш и бла бла бла.

В първото си и последно мотивационно писмо написах какво мога да получа (извън възнаграждението) работейки за дадена фирма и какво могат те да получат от мен (ако знаят как). Бях отхвърлен.

Няколко години по-късно с управителката на тази фирма седяхме на масата за преговори... и твърдеше че трябва да и бъда благодарен, защото още тогава е видяла големия ми потенциал и не е искала да го подтиска.

ПП Каква може да е мотивацията освен:
- възнаграждение (материално и нематериално)
- възможност за кариера.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.